Nurzaniec

ODPOWIEDZ

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Nurzaniec

#1

Post autor: patryk103 »

Witam. Mam małe pytanie wiecie może czego brakuje nurzańcowi jeżeli cały czas łamią mu się liście. Liście mojego nurzańca nieustannie lamią sie i stają się brzydkie. Ładnie on rośnie ale w momęcie jak liście położą się na powierzni w liściach pojawiają się takie prześwity do momętu aż liść się urwie. jesr to bardzo denerwujące bo liście są brzydkie i codziennie musze wyrzucać urwane liście.
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

Rutek315
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: czw cze 26, 2014 5:06 pm
Telefon: 515 899 924
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Nurzaniec

#2

Post autor: Rutek315 »

Regularnie przycinaj nurzańca, widocznie jak się kładzie na powierzchni ma za dużo światła i liście się przypalają
Ewentualny brak potasu.
Pozdrawiam
Zapraszam do sklepu MADAGASKAR !!!
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=31&t=25001" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/SklepZoologicznyMadagaskar" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Nurzaniec

#3

Post autor: patryk103 »

Światła jest tylko 0,36w/l a potas podawałem ale od trzech dni go nie mam musze zakupić nowy. Jednak brak potasu nie może być tego przyczyną bo od kąd pamiętam ma takie liście. Światło rzeczywiście może być tego przyczyną, rogalek też jest zielony pod wodą ale jak dochodzi do powierzchni napiera pomarańczo-brązowej barwy.
[112l] W kierunku mcharium

janek144
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:00 pm
Telefon: 698422402
Lokalizacja: warszawa, mokotów
Na imię mam: janek
Płeć:

Nurzaniec

#4

Post autor: janek144 »

Światło jak dla niego jest ok, on niema dużych wymagań. Czy oprócz potasu coś jeszcze podajesz, jak tak to w jakich ilościach? Podaj filtracje i częstotliwość i ilość wody podmienianej.

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Nurzaniec

#5

Post autor: patryk103 »

Podaje jeszcze carbo aqua art i zastanawiam się nad classic aqua art gdyż mam to do dyspozycji. filtracja to aquael turbo filter 650. podmiany robie rzadko 20% co dwa i pół tygodnia.

-- Cz lip 24, 2014 10:33 pm --

Ktoś? coś?
[112l] W kierunku mcharium

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nurzaniec

#6

Post autor: pablo »

U mnie liście brązowieją pod samą świetlówką, natomiast już w nieznacznej odległości są zielone. Nie koniecznie to znaczy, że światło jest za mocne. Według mnie roślina tak reaguje na mocniejsze światło przy niedoborach. U mnie takie występują niestety - azot i potas, no i węgla nie podaję. Najlepiej sprawdź sam testami, czego u Ciebie brakuje - K trzymaj ok. 20-30, NO3 - 20. Wapń czy magnez raczej wykluczam, jeśli te podmiany są z kranu a nie z RO.
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Nurzaniec

#7

Post autor: dune »

Caly urok valisnerii to dlugie liscie
przycięty wygląda nienaturalnie i .... brzydko

moze twoja przesycha, liście kładące sie na tafli
Po prostu wystaja z wody plus bliskość światla
jeśli mialby jakieś niedobory to raczej na całej długości

momENt ....
...tak mi się wydaje...

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Nurzaniec

#8

Post autor: patryk103 »

Tak wyglądają jego liście:

Obrazek
[112l] W kierunku mcharium

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nurzaniec

#9

Post autor: pablo »

Nie koniecznie na całej długości objawiają się niedobory. Przy N,P,K, które mogą być transportowane wewnątrz rośliny dochodzi przy niedoborach często do reabsorbcji tych pierwiastków ze starszych części rośliny do młodych (jeśli tylko nie biega się od razu z nożyczkami jak zobaczysz brzydszy liść... ja na razie daję im umierać śmiercią naturalną).
To zjawisko występuje u mnie przy żabienicy i podejrzewam, że z nurzańcem może być to samo. Wydaje mi się, że proces ten uległ zahamowaniu odkąd leję KNO3. Ale oczywiście żaden ze mnie specjalista, ot takie moje obserwacje, mogę mylić :)
patryk103, jak tam Twoje N, P, K?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”