Cóż to za nie dobór na roślinach?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#1

Post autor: Rafik »

Od jakiegoś czasu mam mały problem na liściach rotali rotundifolia i colorata.
Na liściach zaczynają pojawiać się co raz to większe plamy jak by palcami ścisną liść..
Wcześniej również w krewetkarium miało to miejsce, teraz w 200l szkle zaczęło się pojawiać.
Szkło ma około 5-6 tygodni i to zjawisko pojawiło się kilka dni temu.
Trochę nitek też zaczyna się pojawiać.
Zdjęcie robione tele ale coś widać.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

podmianka 45-50l w każdą sobotę
światełko 9-10h
CO2 - 11h ( walczę teraz z reaktorem żeby w końcu zaczął lepiej rozpuszczać bo indykator niebieski a dozuje 5b/s )

Moje parametry:
PO4- 1ppm
N - 8 ppm
P ~ 10 ppm
Mg- podaje raz w tygodniu rzadziej tak po trochu ok 1ppm
micro intermag plus - 100ml roztworu uzupełnione wodą to 500lm i podaje 2ml dziennie.

Może ktoś wpadnie cóż to za niedobór i czego brakuje roślinkom. Witać to tylko na rotali na dole przy podłożu jak i pod lustrem wody.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#2

Post autor: mimag »

Rafik pisze:Moje parametry:
PO4- 1ppm
N - 8 ppm
P ~ 10 ppm
cos pomieszales.

a co z potasem?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#3

Post autor: fivb77 »

Rafik pisze: P ~ 10 ppm
Rozumiem, że chodzi o K?
jaką masz twardość w wodzie? Może za mało Mg? koło 10mg/l wypadałoby mieć, aby utrzymać stosunek z K. A między tymi pierwiastkami zachodzi antagonizm i ich stosunek jest dosyć istotny.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#4

Post autor: mimag »

Rafik pisze:micro intermag plus - 100ml roztworu uzupełnione wodą to 500lm i podaje 2ml dziennie.
byc moze tu jest problem, poszukaj przeliczen w necie bo wydaje mi sie ze masz ogromne steżenie mikro i to moze byc problemem. Odstaw mikro i zobacz czy bedzie poprawa.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#5

Post autor: Rafik »

Tak tutaj gdzie napisałem P~10ppm drobna pomyłka chodziło mi o potas.
Co do micro właśnie ostatnio zacząłem podawać 2ml/dzień ponieważ podając 1ml dzień lub 1ml co drugi dzień roślinki prawie nie rosły szczególnie hetera. Na niej zaczął się na jasno zielonych liściach pojawiać nalot taki brązowy. Teraz jak zwiększyłem dawkę micro do 2ml/dzień podaję od ok tygodnia taka dawkę od razu hetera przez tydzień podrosła ponad 20cm reszta zielska też ruszyła.
Właśnie obstawiam że albo Mg mam za mało albo potasu. Choć dawkując 10ppm azotu, stężenie potasu podskakuje o 6ppm i dodatkowo 7ppm podaje na tydzień.
co do twardości GH 10-12 utrzymuje się, KH - 4, PH - 6,5-6,8
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Cóż to za nie dobór na roślinach?

#6

Post autor: pablo »

Rafik pisze:micro intermag plus - 100ml roztworu uzupełnione wodą to 500lm i podaje 2ml dziennie.

Koncentrat 100ml uzupełnia się 400ml-ami wody, więc masz ciut rzadszy roztwór niż zalecany, ale i tak bardzo mocno przenawozisz tym, co masz.
Po osiągnięciu właściwego stężenia Fe - celuj w 0,3mg/l - podawaj mikro tylko w wodzie podmienianej (na początek).
Skoro podmieniasz 50l w 200l akwarium, to dawka, która zapewni utrzymanie stężenia Fe na poziomie 0,3mg/l, wynosi 2,33ml. Tyle powinieneś podać w wodzie do podmian, a te dawki dzienne są za duże, chyba że jeszcze nie osiągnąłeś 0,3mg/l Fe (ale przy 2ml na dzień dla akwarium 200l 0,3mg/l osiągasz po 5 dniach).
Zużycie dzienne mikro musisz sam pomierzyć. Jeśli nie jest to mega-high tech to będzie to naprawdę mikro... (ja w akwarium a la LT, bez CO2 i ze średnim światłem podaję mikro tylko przy podmianach).

-- Śr wrz 03, 2014 11:05 am --

2,5ml trzeba dodać do wody do podmian.
Awatar użytkownika

Autor
Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#7

Post autor: Rafik »

Właśnie w tych kalkulatorach jestem bardzo słaby i mimo że są proste ciężko jest mi ogarnąć.
Mówisz że 2,5ml na tydzień wystarczy? hmm to faktycznie ja podaję 12-14ml na tydzień nieźle zawyżam dawkę.
Dodam tylko że ok pół roku temu w krewetkarium rosła sobie rotala i kompletnie nie dawałem micro a problem miałem taki sam, dlatego też zastanawiałem się nad micro czy to ta może być przyczyna.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#8

Post autor: pablo »

Tu akurat bez "kalkulatora" a za pomocą paru formułek w excelu. 12-14 ml/200l/tydzień żaden HT nie wyciągnie (no może za mało w życiu widziałem :) ). Jak spojrzysz na zawartość pierwiastków mikro w roślinach (przeliczeniu na suchą masę rośliny) to są to ilości śladowe. IMO w nawożeniu micro chodzi o to, aby podtrzymywać tylko stężenie, w obecności którego roślinkom będzie się dobrze rosło a nie o ciągłe dostarczanie tych pierwiastków. Makro przy małej obsadzie - oczywiście insza inszość...
Czasem objawy przedawkowania pierwiastków mogą być podobne do niedoborów. Np. przedawkowanie jednych pierwiastków powoduje problemy z przyswajaniem innych, co może wyglądać jak niedobory.
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... entow.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Wbrew pozorom to wszystko jest ultra łatwe. Wystarczy dobre mikro z dobrymi proporcjami i pozamiatane (Intermag jest bardzo dobry) :) IMO Makro jest gorsze do okiełznania.
Awatar użytkownika

Autor
Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#9

Post autor: Rafik »

To przez kilka dni nie będę podawał mikro a po podmiance w sobotę będę dawał 3-4ml na tydzień i zobaczę czy będzie poprawa.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#10

Post autor: pablo »

Podasz ile chcesz, ale lepiej zmierz najpierw żelazo, jako ogólny wyznacznik stężenia mikro Intermaga. Może się okazać, że pewien czas powinieneś w ogóle odpuścić sobie podawanie mikro, nawet przy podmianach.
Awatar użytkownika

Autor
Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#11

Post autor: Rafik »

Czyli wychodzi na to że trzeba zakupić test na Fe :-o
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#12

Post autor: pablo »

Zachęcam. Napisz, ile Ci wyjdzie. Powodzonka :)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#13

Post autor: mimag »

Ja jestem zwolennikiem podawania mikro nie na raz tylko rozbitego na dawki na zmiane jeden dzien makro drugi mikro.
Intermag ma duzo zelaza w sobie, wiec mozesz latwo skumulowac zelazo nie podajac innych skladnikow wiele. Moze warto przejsc na inne mikro. Nie masz problemu z pyleniem na szybie? czesto tak jest przy wysokim zelazie a jak ja podawalem intermag ostro mi pyliło na szybe zielonym nalotem i z tego powodu zrezygnowalem z intermagu na rzecz csmb, ktore wspomagam dodatkowym zelazem w razie potrzeby.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#14

Post autor: sylwekw »

Pablo .. sugerujesz że poziom Fe (wysoki) może być wyznacznikiem ogólnego wysokiego poziomu mikrolementów.
A czy działa to również w drugą stronę, to znaczy, że praktycznie niewykrywalny Fe może sugerować za niski poziom mikro ??
mimag pisze:Ja jestem zwolennikiem podawania mikro nie na raz tylko rozbitego na dawki na zmiane jeden dzien makro drugi mikro.
Intermag ma duzo zelaza w sobie, wiec mozesz latwo skumulowac zelazo nie podajac innych skladnikow wiele. Moze warto przejsc na inne mikro. Nie masz problemu z pyleniem na szybie? czesto tak jest przy wysokim zelazie a jak ja podawalem intermag ostro mi pyliło na szybe zielonym nalotem i z tego powodu zrezygnowalem z intermagu na rzecz csmb, ktore wspomagam dodatkowym zelazem w razie potrzeby.
Czy uważasz, że pylenie szyb zielonym nalotem jest skutkiem za wysokiego poziomu żelaza czy ogólnie mikro? Dopytuję tak bo mnie to nurtuje. Żelazo mam niewykrywalne (albo kurcze test jest do d..y :-) a szyby mi pyli że aż mnie to denerwuje. Podaję Mikro z Aquabotanique plus ich żelazo. (Ferro +).
Ostatnio zmieniony śr maja 27, 2015 10:30 am przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#15

Post autor: mimag »

sylwekw pisze:Czy uważasz, że pylenie szyb zielonym nalotem jest skutkiem za wysokiego poziomu żelaza czy ogólnie mikro?
zdecydowanie tak. wszystko zalezy jakie mikro i ile w nim zelaza. Sprobuj odstawic zelazo dodatkowe i jechac tylko na mikro zobaczysz czy bedzie poprawa, pozniej odstaw calkiem mikro na jakis czas i zobaczysz czy jest poprawa. Eksperyment przeprowadz po podmianie.
100x40x50 JUWEL RIO 180

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#16

Post autor: pablo »

@ mimag, ja też jestem zwolennikiem rozbijania dawek na dzienne, jednak w moim LT (a la) przyrosty nie są tak duże, żeby poziomy mikro wahały się bardzo. IMO są nawet bez znaczenia w skali tygodnia. Z kolei podmiana może spowodować ich drastyczny spadek, toteż uzupełniam wtedy mikro stałą ilością. Jak zdecyduje się na CO2 i 1W/l :D to będę podawał mikro codziennie.
Co do naprzemiennego podawania mikro i makro, to nie rozumiem, nie mam doświadczenia, nie polemizuję. Choć z drugiej strony deszcze w tropikach są codziennie i codziennie wymywają sole z gleby. Myślę, że można tak robić wyłącznie dla wygody, aby nie biegać z 0,2ml codziennie. Wg mnie to nie ma znaczenia, czy podajesz 0,2/dzień, czy 0,4 co drugi dzień. Jedynie wygoda.
Co do pylenia, to raczej mi nie pyli... Przedniej szyby nie czyściłem już prawie 2 tygodnie i nic nie ma. Na razie nie narzekam na Intermaga, ale sam dopiero się uczę, nie mam porównania itd. Na razie u mnie się sprawdza.

@sylwekk
Co to są woski?
Poziom Fe, jeśli jego jedynym źródłem w akwarium jest Intermag, jest ogólnym wyznacznikiem poziomu mikro, wg producenta. Na tym polega prostota nawożenia tym mikro, że jest zbilansowane (i chyba w sumie każdym innym, choć nie próbowałem innych). Niski poziom Fe - podaj mikro, wysoki - nie podawaj. Oczywiście różne ujęcia wody, to różne poziomy pierwiastków śladowych na starcie, tak więc nie jest to jakiś środek uniwersalny, który zadziała z każdą wodą. Zapewne opinie na temat zbilansowania Intermaga będą podzielone.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#17

Post autor: sylwekw »

A na jak długo sugerujesz odstawić mikro albo żelazo - to znaczy jeśli któryś z nich jest faktycznym powodem pylenia to po jakim czasie powinienem zauważyć różnicę: 2-3 dni, tydzień ??
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#18

Post autor: mimag »

Wszystko zalezy jak szybko teraz widzisz pylenie. Jesli po 1-2 dni masz pyl to po odstawieniu mikro (o ile to jest powod) bedzie widoczna poprawa po okolo tygodniu. Z kazdym dniem bedzie poprawa.

podajac nawozy codziennie utrzymujesz mozliwie stabilny poziom danego pierwiastka. Lejac cala dawke na raz w 1 dniu jest spora jego ilosc a na koniec tyg jest duzo mniejsza. W kazdym zbiorniku inna metoda sprawdza sie najlepiej dlatego warto testowac je u siebie i stosowac najbardziej efektywne.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#19

Post autor: Rafik »

Mimag widzisz wspomniałeś o pyle na szybach.. mam właśnie duży z tym problem bo robię podmianki w każdą sobotę + czyszczenie szyb a po 2 dniach zaczyna się pojawiać pył a 3 dni od czyszczenia szyba jest cała w dużej ilości pokryta pyłem.
Dawkuję wszystkie sole i micro codziennie teraz drugi dzień nie podaję micro po podmiance, ostatni tydzień dawałem 2ml/dzień. Wcześniej przez 2tyg podawałem 1ml/dzień i też pyliło niestety. Jednak muszę podawać micro z racji tego że jeśli podaje mniej niż 4ml/tydz niestety rozwój roślin zwalnia w oczach.
Zastanawiałem się nad micro aqua artu może to było by lepsze od intermagu.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#20

Post autor: sylwekw »

Rafik, jeśli mikro jest faktycznie przyczyną pylenia szyb to chyba nie zwalałbym winy na intermag bo ja akurat podaję Mikro Aquabotanique i też mam silne pylenie.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#21

Post autor: mimag »

Ja uzywam csmb i jest ok. Przy AA i intermagu mialem zwiekszone pylenie. Slyszalem ze mikro waterboost jest ok ale nie praktykowałem.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#22

Post autor: sylwekw »

CSMB ??
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#23

Post autor: mimag »

Tak, jest mnóstwo info w necie.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#24

Post autor: sylwekw »

A od czego jest skrót CSMB ??
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Cóż to za nie dobór na roślinach?

#25

Post autor: manek888 »

To są sole :)
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”