PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#1

Post autor: Filippoinzagi »

1.Wymiary akwarium (dł x szer x wys) -80x40x50- 148,12 l netto
2. Moc i rodzaj oświetlenia (ilość WAT, rodzaj światła: T5/T8, HQI) oraz ile godzin jest włączone oświetlenie? - 21 x sylvania grolux t5 39w oraz 2 x Aqua white plant t5 39w. Godziny świecenia 16:00-23:00-7h
3. Rodzaj podłoża (opisz dokładnie) – najpierw warstwa Tropica Plant Substrate, następnie ADA AQUA SOIL AMAZONIA NEW a na koniec ADA POWDER SAND
4. Rodzaj systemu CO2 (jeśli nie nawozisz CO2 - wpisz brak). W jakim trybie działa - 12/24h? EASY CARBO- 6ml/150l oraz CO2 dozowane z butli C02 w trybie 24h
5. Rodzaj filtracji (Producent i model filtra) - filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h
6. Jakie stosujesz wkłady filtracyjne? patrząc od dołu media-AZOO ACTIVE FILTER 4in1, zeolit, ceramika, włóknina
7. Czy filtr chodzi non-stop przez 24h? tak
8. Temperatura wody -26’C
9. Parametry chemiczne wody (podaj te, które znasz):

NO3- 10 mg/l- dodaję 11ml

PO4- 2 mg/l - nie dodaję

K- 10 mg/l- dodaję 36ml
mikro- 1ml

Pozycja wyjściowa:

stosunek NPK 10:1:20

No3=15 mg/l.
Po4=1,5 mg/l.
K= 10 mg/l.

10. Jakie nawozy stosujesz obecnie – MICRO- Planta Gainer Classic- 1ml/l na dzień, podmiana 30%-48l. , makro-K, reszta w zależności od potrzeb
11. Czy używasz wody z filtra RO lub zmiękczane żywicą jono-wymienną? nie
12. Czy używam środków uzdatniających wodę? (Antychlor, odkażacz itp). - nie
13. Jak często podmieniasz wodę (ile na raz? Czy są to regularne podmiany) 30% raz w tygodniu
14. Czy w akwarium są korzenie lub kamienie (jakie?) – 1 korzeń red wood oraz lawa wulkaniczna kilka sztuk obrośnietych mchem
15. Jak często manipulujesz we wnętrzu akwarium (raz dziennie, raz na kilka dni, raz w tygodniu?) – raz dziennie
16. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie preparatów antyglonowych? – nie
17. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie leków dla ryb lub? nie
18. Czy używasz lampy UV? nie
19. Jak często karmisz ryby? Czy istnieje ryzyko, że ktoś dokarmia je podczas Twojej nieobecności? 2 dziennie
20. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku? (podaj przybliżoną liczbę) – 20 neonów i 10 krewetek red cherry
21. Jak długo funkcjonuje akwarium- od 06:00 rano 02/03/2014 :D
22. roślinność-eleocharis parvula, staurogyne, echinodorus tenellus, ludwigia arcuata, Proserpinaca palustris , milimeter moss, Phoenix moss - Fissidens fontanus


Cześć,

w woli przypomnienia powyżej opis mojego akwa.
Przepraszam, że przez tyle tygodni pozostawałem w milczeniu ale prace domowe i zawodowe zupełnie mnie pochłonęły.

Z racji zbliżającej się przeprowadzki mam dylemat czy postarać się przetransportować akwa wylewając z niego jedynie wodę czy też zrobić jego kompletny restart zachowując spokój ducha.
Zdecydowałem się na restart i transport wszystkiego pojedynczo.

Chciałbym podpytać czy istnieje jakieś tańsze rozwiązanie na bio podłoże aniżeli:

"najpierw warstwa Tropica Plant Substrate, następnie ADA AQUA SOIL AMAZONIA NEW a na koniec ADA POWDER SAND"

9 litrowe opakowanie ADA AMAZONIA NEW to koszt bagatela 149 PLN :( Sporo, na tyle dużo, że po 7 miesiącach od jego powstania, miałby ponownie inwestować w granicach 400 PLN na samo podłoże.

Mielibyście jakiś sprawdzony pomysł na podłoże? Coś równie dobrego jak produkt ADA ale nie obciążający domowego budżetu równie mocno?


będę zobowiązany,

pozdrawiam,

Filippoinzagi
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#2

Post autor: Lech-u »

Filippoinzagi pisze:Mielibyście jakiś sprawdzony pomysł na podłoże? Coś równie dobrego jak produkt ADA ale nie obciążający domowego budżetu równie mocno?

Widzisz, powiem Ci tak: w moich wszystkich akwariach miałem dotychczas żwirek kwarcowy. Ale ostatnio zakładałem pięćsetkę i wsadziłem tam ADA Amazonia i myślałem, że będzie tak zarąbiste, że wszystkim czapki spadną.
No i moje spostrzeżenia są na tyle negatywne, że następnym razem przerzucę się na... żwirek kwarcowy. I wierz mi, że to nie ze względów ekonomicznych, bo akurat nie muszę się martwić, czy kupić ADA czy żwirek.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#3

Post autor: Coatl1987 »

Najtańsze podłoże to piasek do piaskownic (wypłukany dokładnie) za 14 zł w castoramie pod który wkładasz mix torfu i ziemi cienką warstwą... Jak u siebie dałem do tego jeszcze easy carbo to nie mogłem nadążyć z wycinkami a krptokoryna miała korzenie przez całe akwa... Tylko jeden mankament... Mianowicie nie grzebać bo będzie muł w toni i glon na piasku... :D
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#4

Post autor: fivb77 »

Podłoża typu soil są drogie. Rośliniaka można mieć na zwykłym żwirku, piasku, bazalcie. Musisz się zastanowić nad tym jak będziesz chciał dbać o ten zbiornik i jak go nawozić.
Istnieją piękne rośliniaki z ziemią pod żwirem. Ma swoje minusy, za to jeden z najtańszych sposobów.
Dla ludzi, ktorzy znają sie na rzeczy jest też wyjście zasilać rośliny tylko do słupa wody, a akwarium na żwirze/bazalcie, ale to raczej nie dla Ciebie.
Możesz też kupić substrat podżwirowy np. Ferki Aquabase, Tropici, czy jeszcze jakiś inny i na to żwir.
Wszystkie z wymienionych sposobów będą tańsze niż Amazonia. Czy lepsze, poczytaj, popytaj i sam oceń.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#5

Post autor: Christo »

Filippoinzagi pisze:Z racji zbliżającej się przeprowadzki mam dylemat czy postarać się przetransportować akwa wylewając z niego jedynie wodę czy też zrobić jego kompletny restart zachowując spokój ducha.
Zdecydowałem się na restart i transport wszystkiego pojedynczo.
Zostaw sobie starą wodę, najlepiej użyj jej 100% i starą filtrację. Podłoże można wymienić na dowolne bez restartu (nie lubię tego słowa) i szkody dla ryb. Imo najlepszy piach, drobny żwirek o granulacji ok 1 mm i okrągłych ziarnach.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

culmen
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pn maja 19, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Ciechanowiec

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#6

Post autor: culmen »

Najlepsze to takie jakie Ci się najbardziej podoba.
Nie jest prawdą że na jałowym nic nie urośnie.
Jest na forum kilka roślinnych na np bazalcie.
A co najważniejsze są trwałe.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#7

Post autor: Filippoinzagi »

Drodzy,

zdecydowałem się na zastosowanie ziemi ogrodowej, którą zmieszałem z keramzytem. Dałem 2-3 cm tej mieszanki, pamiętając przy tym aby pozostawić przy szybie akwarium 2-3 cm żwiru tak aby dojrzewające podłoże z ziemi nie wywołało rozrostu glona na szybie mojego zbiornika.
Na wspomnianą warstwę ziemi położyłem siatkę, użyłem w tym celu firanki którą zakupiłem w znanym szwedzkim sklepie po zupełnie promocyjnej cenie, w następstwie żwir o drobnoziarnistej frakcji, jakieś 5 cm.
To tyle. Dno obsadziłem następującymi:

eleocharis parvula, staurogyne, echinodorus tenellus, , milimeter moss, Phoenix moss - Fissidens fontanus

Co Wy na to?

Akwarium zalałem w poniedziałek 29/09/2014.
Od dnia startu nie dodawałem jeszcze żadnego mikro a ni makro.

Kiedy mam startować z pierwszą 50% podmianą? Być może już dziś? Po niej kiedy kolejna? Również 50% czy już standard 30% co tydzień?
Kiedy wystartować z mikro i makro? Być może potas już teraz a pozostałe po stwierdzeniu braków w testach?

pzdr.
F.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#8

Post autor: Christo »

Po co chcesz robić podmiany skoro NO3 masz w normie? 20 neonów i 10 krewetek nie jest jakimiś strasznymi producentami metabolitów i pewnie prawie całe Twoje NO3 pochodzi z dawkowania.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#9

Post autor: Coatl1987 »

Skoro dałeś ziemię i keramzyt wypróbuj naturalną metodę... Mianowicie nie lej niczego (ani makro ani mikro) i obserwuj efekt, u mnie wszystko było w jak najlepszym porządku. Co do pierwszej podmiany to się nie wypowiem ale osobiście sam robiłem cotygodniowe podmiany 15-20l max w 240-sto litrowym akwarium... Ale żaden ze mnie znawca czy tez profesjonalista :P

Psyho

Re: PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#10

Post autor: Psyho »

Nawet nie wiadomo jakie masz światło w akwarium. Jeżeli chodzi o akwarium na ziemi to od 3 miesięcy mam takie i nawet kropli nawozu nie dałem a rośliny rosną i glona brak.

Wysłane od siebie

Namisaro
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt cze 29, 2012 8:45 pm
Lokalizacja:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#11

Post autor: Namisaro »

Według mnie najlepszym podłożem jest zwykły piasek kwarcowy, bez żadnej ziemi, ani substratów.
Ziemia pod podłożem nie daje nam pewności tego, co dzieje się pod podłożem.
Ziemia wydziela bardzo dużo związków, które początkującemu akwaryście mogą przysporzyć wiele kłopotów, glonów itp.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, według mnie są kulki gliniano-torfowe, które możemy zrobić samemu niskim kosztem oraz pałeczki nawozowe. Dzięki nim możemy kontrolować w o wiele większym stopniu to co dzieje się pod podłożem.
Efekt taki sam, a kłopotów o wiele mniej. :wink:
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Re: PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#12

Post autor: Coatl1987 »

Namisaro pisze:Według mnie najlepszym podłożem jest zwykły piasek kwarcowy, bez żadnej ziemi, ani substratów.
Ziemia pod podłożem nie daje nam pewności tego, co dzieje się pod podłożem.
Ziemia wydziela bardzo dużo związków, które początkującemu akwaryście mogą przysporzyć wiele kłopotów, glonów itp.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, według mnie są kulki gliniano-torfowe, które możemy zrobić samemu niskim kosztem oraz pałeczki nawozowe. Dzięki nim możemy kontrolować w o wiele większym stopniu to co dzieje się pod podłożem.
Efekt taki sam, a kłopotów o wiele mniej. :wink:
Osobiście nie uważam się ani za początkującego ani za bardzo doświadczonego akwarystę ale coś tam już wiem z doświadczeń jakie miałem kiedyś i jakie nabywam ciągle od prawie 2 lat ponownego posiadania akwarium... W związku z powyższym jednocześnie zgadzam się z szacownym kolegą i muszę zaprotestować. Mianowicie:
1. Zgadzam się że nie wiemy co dzieje się pod podłożem, nie potrzeba substratów, zwykły piasek kwarcowy tak, ale... o odpowiedniej grubości i im tańszy tym lepszy. Piaskowi "akwarystycznemu" mówimy stanowcze NIE! :P
2. Przy stosowaniu tylko piasku wypada coś dodać do wody aby uzupełnić pierwiastki potrzebne roślinom,
3. Ziemia pod piaskiem może sprawić kłopoty jedynie jezeli "początkujący" akwarysta będzie w niej grzebał, szczególnie w takiej mieszanej z torfem, gliną czy czymkolwiek innym. W momencie gdy taki podkład dostanie się na piach to przez najbliższe 2 miesiące czekają nas zarówno dokładne czyszczenie dna akwarium z resztek jak i inwazja glonów wszelkiego rodzaju i maści. Natomiast jeżeli siedzi sobie taki "nawozik" pod podłozem z piasku to nie ma żadnych problemów z powyższym.
4. Co prawda nigdy nie dowiadywałem się dokładnie jak wyrabia się samodzielnie kulki gliniano torfowe ale zdaje mi się, że nie można do tego procesu użyć zwykłej gliny z ogródka tylko musi być jakaś kupna, oczyszczona itd. Sam uważam pomysł z ziemią pod żwirkiem/piaskiem za wyższą formę kulek :D
5. Tak jak pisałem, nie zaobserwowałem większych, oprócz opisanych, problemów.

Namisaro
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt cze 29, 2012 8:45 pm
Lokalizacja:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#13

Post autor: Namisaro »

Zgadzam się z punktem 1,2.
Ziemia w akwarium po zalaniu go wodą, wydziela do niej nawozy i inne substancje. Dlatego zaleca się zrobić podmianę 80%-100% kilka dni po zalaniu, żeby je usunąć w nadmiarze. Te substancje wydzielane przez ziemię w początkowym okresie powstania akwarium mogą przysporzyć kłopoty, glony, itp. Wprowadza to trochę zamieszanie, ponieważ nie do końca wiemy jak, kiedy i czym nawozić, żeby zapewnić równowagę.
Gdy damy pod sam piasek kulki g-t lub pałeczki nawozowe ten problem znika, a my kontrolujemy ilość substancji dostarczanych pod podłoże i możemy precyzyjnie dostosować nawożenie do kolumny wody.

Nie uważam ziemi pod podłożem za zły pomysł, lecz kulki g-t lub pałeczki nawozowe są bezpieczniejsze i umożliwiają większą kontrolę.
Przy zachowaniu odpowiednich zasad przy postępowaniu z ziemią (np. dać ziemię bez nawozów, duże podmiany na początku, obserwowanie roślin, testy itd.) można uniknąć tych kłopotów, natomiast przy kulkach g-t jest to po prostu prostsze. :)
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#14

Post autor: Winter »

Coatl1987 pisze:Piaskowi "akwarystycznemu" mówimy stanowcze NIE!
Dlaczego? Żwirkowi też?
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

Namisaro
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt cze 29, 2012 8:45 pm
Lokalizacja:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#15

Post autor: Namisaro »

Koledze chodziło chyba o to, że ten " nieakwarystyczny", który można kupić w sklepach budowlanych jest tańszy i równie dobry.
Żwirku nie polecam, a szczególnie bazaltu, który zatwardza wodę.
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#16

Post autor: Coatl1987 »

Dokładnie! Chodziło mi o "piasek akwarystyczny certyfikowany! OKAZJA!" i inne takie g...no bo równie dobry jak nie lepszy i znacznie tańszy jest zwykły "budowlany" piasek (miałem taki w akwarium) obecnie mam piasek kreisel ozdobny 1mm i też jest git i zapłaciłem za niego niecałe 8 zł za 25kg a nie 2 zł za kilo :razz:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#17

Post autor: Lech-u »

Coatl1987 pisze:obecnie mam piasek kreisel ozdobny 1mm i też jest git i zapłaciłem za niego niecałe 8 zł za 25kg a nie 2 zł za kilo
Też mam taki. Popieram markety budowlane do celów akwarystycznych!
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#18

Post autor: pkucaba »

Czy ten piasek jest jasny?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#19

Post autor: Lech-u »

pkucaba pisze:Czy ten piasek jest jasny?
Kreisel? Tak. Jaśniutki jak księżyc w pełni w noc listopadową.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#20

Post autor: pkucaba »

Lech-u pisze:Kreisel? Tak. Jaśniutki jak księżyc w pełni w noc listopadową.
Cudnie jutro ruszę szukać KREiSELA :P
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#21

Post autor: Lech-u »

pkucaba pisze:Cudnie jutro ruszę szukać KREiSELA
Leroy Merlin. Na stoisku budowlanym. Na zewnątrz. Jakieś 8 PLN za 25kg.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#22

Post autor: pkucaba »

Lech-u pisze:Leroy Merlin
Wiem gdzie... Tuż za drogą na Jozefoslaw :P
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Rrrrogaty

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#23

Post autor: Rrrrogaty »

Oj Lech=u... Chyba jakiegoś innego KREISELA kupowaliśmy. Ten co ja kupowałem (dekoracyjny 1mm) miał raczej kolor typowo piaskowy (jak w podwórkowej piaskownicy) i daleko mu było do bycia jaśniutkim.

Ogólnie podpisuje się pod ziemią w akwa. U mnie w sklepie można zobaczyć 10 baniek po 200l każda stojących własnie na ziemi.

Jak się za to zabrać?

1. Sypiemy przy bocznych ściankach akwa obwódkę ze żwiru, tak by ziemia nie dotykała szyb. Poza kwestiami estetycznymi ma to swoje również teoretyczne uzasadnienie (światło słoneczne padające na ziemię prowadzi do uwalniania dużych ilości zelaza co moze być dosyc kłopotliwe).
2. Sypiemy warstwę min 5cm ziemi do wewnątrz nasze żwirowej obwódki. Ziemi nie żałujemy pamiętając, że stawiamy zbiornik być moze na lata.Nie ma nic bardziej irytującego niż za mała ilość podłoża, co potem stwarza duże problemy przy sadzeniu roślin.
3. Ziemię zasypujemy ok 1-2cm piasku.
4. Całość zasypujemy żwirem (najlepiej ciemnym).
5. Wlewając wodę robimy to oczywiście powoli, cały czas kontrolujac strumień wody, by nie wymieszać naszej misternej konstrukcji.
6. Przy instalowaniu filtrów uważnie sprawdzamy wszystko dwa razy przed załączeniem. Filtr wewnętrzny, który urwie się z z przyssawek zrobi nam bagno w 3min jak padnie na podłoże. Najlepiej od razu go powiesić na wieszaku. Uważamy również z wylotami filtrów zewnętrznych. Wylot powinien rozpraszać wodę po akwarium, a nie celować prosto w dół w podłoże (bo, np. spadła nam końcówka albo kolanko).

Ziemie kupujemy jak najtańszą, by była wzbogacona jak najmniejszą ilością nawozów, bo takie czystej i tak nie dostaniemy raczej. Unikamy podłoży specjalnych co mają jakieś magiczne dodatki w postaci kuleczek czy innego badziewia. Przez pierwsze tygodnie stosujemy większe podmiany, by usunąć nagromadzone w wodzie związki wypłukane z ziemi. Lepiej nie robić testów, bo się za głowę tylko złapiemy ;) Poziomy fosforanów b. wysokie gwarantowane. Bardzo uważamy z wpuszczaniem krewetek gdyż związki miedzi wychodzące z ziemi mogą być dla nich zabójcze przez pierwsze tygodnie.
Awatar użytkownika

AquaDreams
Maniak
Posty: 721
Rejestracja: pn kwie 16, 2012 4:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#24

Post autor: AquaDreams »

Lech-u pisze:Widzisz, powiem Ci tak: w moich wszystkich akwariach miałem dotychczas żwirek kwarcowy. Ale ostatnio zakładałem pięćsetkę i wsadziłem tam ADA Amazonia i myślałem, że będzie tak zarąbiste, że wszystkim czapki spadną.
buahahahaha, nabył pozłacany pędzel i chciał być jak Matejko :hah:

Kucyk, gdybyś był czasem na Tarcho to daj znak na PW - zapodam Ci fajna miejscówę na bardzo dobry piach i ... mało powiedziane że tani :D
Pozdrawiam,
Arek
Facebook

Koziol
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 6:19 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Rafal

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#25

Post autor: Koziol »

Jak Tarchomin to pewnie piaskarnia:)

-- So paź 18, 2014 9:47 am --

Jak Tarchomin to pewnie piaskarnia:)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

PODŁOŻE - jakie najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

#26

Post autor: Lech-u »

pkucaba pisze:Wiem gdzie... Tuż za drogą na Jozefoslaw
I to jest ten piasek, który miałeś okazję widzieć w akwarium. Jaśniutki.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”