Trawka

ODPOWIEDZ

Autor
ezio999
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: śr kwie 16, 2014 12:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Trawka

#1

Post autor: ezio999 »

Witam,
Zakupiłem jakiś czas temu do mojego baniaczka trawę Eleocharis acicularis . Zobaczyłem że wypuszcza młode nowe odnózki, jest jej ogólnie więcej ale widze że sporo z tych "łodyg" robi się brązowe i chyba usycha...O co chodzi ? co to może być? Jak zrobić żeby tak się nie działo ?? Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 20, 2014 12:34 pm przez ezio999, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Trawka

#2

Post autor: Lech-u »

ezio999 pisze:"łodyg" robi się brązowe i chyba usych
ezio999, czy dasz radę wstawić zdjęcie i napisać trochę więcej o swoim zbiorniku? Wielkość, parametry wody, oświetlenie, podmiany, obsada, podłoże, nawozy, filtracja (sprawdź, proszę, w dziale Choroby co jeszcze możesz opisać o swoim akwarium).
Postaramy się pomóc jak uzyskamy większą wiedzę o Twoim akwarium.

Autor
ezio999
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: śr kwie 16, 2014 12:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Trawka

#3

Post autor: ezio999 »

Szkło 80x35x40 (standardowe 112 l.)
Oświetlenie 2x 18 W, 600 mm DIVERSA : OPTI PLANT, OPTI NATURAL
Podmiana raz na tydzień 10-15 % wody
Podłoże : czarny bazalt 2-4mm i piasek (jasny pył)
Kilka roślin i korzeń. Dwa kamienie topiące korzeń.
Aktualnie niczym nie nawożę.
Filtr Aquel fan 1 plus 320l\h
Moja aktualna obsada :
Neon Innesa - 12
Apistogramma Borelli - 1x2
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Trawka

#4

Post autor: Lech-u »

Na pierwszy rzut oka: masz trochę liche światło (0,3 W na litr) i filtracja nie jest za rewelacyjna.

Sprawdzałeś jakieś parametry chemiczne wody? Jeśli tak, to wpisz dane w poście. Jaka temperatura?

Czy te "kilka roślin" też mają jakieś niepokojące objawy?

Kiedy wsadziłeś "trawkę"? Kiedy zaczęły się te niepokojące objawy? Od kiedy akwarium działa? Czy te kamienie mają jakiś wpływ na parametry wody? Jaką wodę wlewasz do akwarium?

Autor
ezio999
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: śr kwie 16, 2014 12:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Trawka

#5

Post autor: ezio999 »

Czy zamontowanie tych odblasków do światła mogło by poprawić ten wynik jak napisałeś 0,3 W na litr ? czy tylko będzie to efekt wizualny?
Nad filtrem cały czas pracuje.

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Trawka

#6

Post autor: gymnocalycium »

Witam,
Elocharis wymaga krystalicznie czystej wody, oświetlenie może wówczas być umiarkowane. Ze zdjęcia wynika, że jest to kępa? O ile tak było wsadzone prosto z koszyka to nic dziwnego że gnije. E acicularis rozmnaża się przez rozłogi w podłożu w przeciwieństwie do np. E parvula, która tworzy odrosty łodygowe. Proponuję wyjąć kępę , oczyścić i implantować pensetą pojedyncze rośliny co 2-5cm.

Marek
Awatar użytkownika

Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Trawka

#7

Post autor: Sparti666 »

Też to samo miałem... w końcu zrezygnowałem.
Po rozsadzeniu było tylko gorzej. Miałem słaba filtrację, żółtą wodę wtedy i bez substratu w piachu wsadzone więc nie mogło urosnąć, oświetlenie tez do bani.
Najlepsze jest to, że mimo tego brązowego koloru trawa puszczała świeże pędy, później robiły się brązowe cały :?
Wiec to nie jest objaw gnicia.
Spróbuj zwiększyć filtrację, co2 na moim przykładzie nie pomogło.
Dodatkowo najważniejsze zrób punktowe naświetlenie tej trawy, użyj jakiejś lampki lub naświetlacza i zobacz czy pomogło.
ew. Zainstaluj odbłyśnik . Ja myślę że to głównie kwestia światła i tego że korzonki mają za gęste podłoże.

Autor
ezio999
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: śr kwie 16, 2014 12:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Trawka

#8

Post autor: ezio999 »

Gymnocalycium Ta trawa jest taką jedną z kilku kęp. Kupiłem wielką sztukę oczyściłem z waty i rozdzieliłem na 6 mniejszych i ta ze zdjęcia jest jedną z tych mniejszych. Ale racja moja woda nie jest czysta...niestety. Muszę nad tym po pracować. W moim mieście gdzie wczesniej mieszkałem miałem lepszą wodę w kranie ;p i trochę lepszy filtr. Organizuje cały czas jakiś filtr taki który bez problemu poradzi sobie w tym zbiorniku.
Sparti666 Światło też słyszałem że nie jest najlepsze. Spróbuję zamontować te odbłyśniki może to coś pomoże.

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Trawka

#9

Post autor: gymnocalycium »

Akurat nie mam tego gatunku, ale spróbuj wyciągnąć jedną z kępek , trochę rozdziel i niech pływaja luzem. Jezeli pojawią sie nowe korzenie to może to będzie jakaś podpowiedź.

Marek

Autor
ezio999
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: śr kwie 16, 2014 12:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Trawka

#10

Post autor: ezio999 »

Ok dzięki tak uczynię :D

-- Pt lis 21, 2014 11:05 pm --

Może się uda :D

-- Pt gru 05, 2014 12:08 pm --

Znam powód mojej bolączki z trawą o której pisałem wyżej.

Największym i podstawowym błędem jest jak to określił fachowiec w sklepie brak świetlówki typu T5 z odbłyśnikiem.
Rozsadziłem też ją na mniejsze kępki przysunąłem je bliżej szyby w bardziej jaśniejszym miejscu i już widać poprawę jest co raz mniej brązowych łodyg. Wspomogłem się na razie drugim filtrem. Widać poprawę w przejrzystości wody jak i w kondycji roślin.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Trawka

#11

Post autor: Lech-u »

Wstaw zdjęcie po zmianach.

Autor
ezio999
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: śr kwie 16, 2014 12:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trawka

#12

Post autor: ezio999 »

Obrazek

-- Pt gru 05, 2014 3:56 pm --

Obrazek

Zmiany nie są oszałamiające, ale wygląda to lepiej. Problem dalej tkwi w oświetleniu. Te białem kropeczki na zdjęciu to pęcherzyki powietrza. Dwa filtry ostro tam wirują...
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Trawka

#13

Post autor: Rafik »

Eleocharis lubi CO2 proponuję zrobić sobie na początek i dołożyć t5 24w z odbłyśnikiem
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

Autor
ezio999
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: śr kwie 16, 2014 12:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trawka

#14

Post autor: ezio999 »

Rafik pisze:Eleocharis lubi CO2 proponuję zrobić sobie na początek i dołożyć t5 24w z odbłyśnikiem

Witaj,
Właśnie mam taki plan zrobić, mam nadzieję ze uporam się jeszcze w tym tygodniu. Dużo nadziei dają mi młode łodygi które ciągle przebijają się przez piasek więc myślę że przy jeszcze większym świetle będę miał trawnik o jakim marzę.

-- Pn gru 08, 2014 8:54 pm --

Jutro też zabieram się za tworzenie bimbrowni do CO2 więc spodziewam się lepszego wzrostu wszystkich roślin. :D
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Trawka

#15

Post autor: Rafik »

Właśnie proponuję zrobić sobie.. i zjadłem wyraz " bimbrownie " ja chyba byłem głowdny :shock:
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

ClariasPL
Uczestnik
Posty: 37
Rejestracja: pt sie 30, 2013 7:45 am
Lokalizacja: Warszawa

Trawka

#16

Post autor: ClariasPL »

Wszystko przed Tobą,tym bardziej że masz już łodygi więc do dzieła:) Czekamy na zdjęcia,postępy i relację na forum:)

Pozdrawiam.

Autor
ezio999
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: śr kwie 16, 2014 12:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Trawka

#17

Post autor: ezio999 »

Dzięki serdeczne, poczekam jeszcze trochę by efekt był bardziej widoczny. Wtedy uzupełnię więcej informacji oraz zdjęć o moim akwarium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”