Marniejące roślinki

ODPOWIEDZ

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Marniejące roślinki

#1

Post autor: Behemot »

Cześć,

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc i wytłumaczenie dlaczego zaczęły marnieć mi roślinki w akwarium. Chciałbym zarówno zrozumieć przyczynę (aby nie popełnić znowu tych błędów) jak i znaleźć remedium na obecną sytuację.

Na początku opis zbiornika:

- start akwarium: 2014/12/30
- akwarium Aquael 30x30x35cm - 30 litrów
- podłoże ADA Amazonia (4 cm z przodu, 9 cm z tyłu)
- filtr Tetra APS 50
- oświetlenie 2 x Aquael Leddy Plant 6W 8000k
- oświetlenie pracuje 10 godzin dziennie (od 12.00 do 22.00)
- temperatura 25 stopni
- obsada: 4 x dorosły gupik Pawie Oczko, 8 sztuk narybku, 1 zbrojnik żółty (wiem, nie powinien tam być, ale wkrótce czeka go przeprowadzka do większego zbiornika - gupiki zresztą też), 8 dorosłych krewetek RC i mnóstwo małych (20, 30 sztuk)
- parametry wody:
pH = 7,3
KH = 3
GH = 7
NH4 = 0
NO2 = 0,02
NO3 = 30
PO4 = 0,5
Fe = 0,4
O2 = 9
CO2 z wyliczeń KH Vs pH = około 8 (tu upatruję przyczynę problemu)
- nawożenie CO2: brak
- nawożenie inne: 1 x tydzień 3 ml nawozu K, P, N zgodnie z zaleceniami z butelki :), raz na tydzień 3ml chelatu żelaza
- podmiana wody 1 x tydzień 7 litrów (25%) - odstana woda kranowa (pH = 7,4, KH = 7, GH = 10, NO3 = 10)

Co się dzieje:
- rośliny żółkną i pojawiają się dziurki w liściach a następnie liście się rozpuszczają
- kabomby, które rosły jak szalone (przycinka co tydzień) przestały rosnąć a stożki wzrostu i górne liście są zwinięte w supełki)
- pojawił się zielono-czarny nalot na liściach

zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam

Behemot
To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata. (…)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Marniejące roślinki

#2

Post autor: tzw79 »

Czyżby problem tkwił w ilości K znajdującego się w zbiorniku? Zbyt mało lub kumulacja?

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Marniejące roślinki

#3

Post autor: Behemot »

Trudno mi powiedzieć ponieważ nie mam testów na potas, ale uzmysłowiłem sobie jedną rzecz: problemy pojawiły się tydzień po dołożeniu drugiej lampki Leddy smart - poprzednio miałem 6W a zwiększyłem do 12W - czy to może być przyczyną?
To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata. (…)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Marniejące roślinki

#4

Post autor: pkucaba »

Może spróbuj dodawać jakieś carbo, w zastępstwie Co2. Pamietajmy, że węgiel jest bardziej potrzebny niż azot. (No może zagalopowałem się ;), jest równie ważny)
W wyniku większej ilości światła z pewnością występują braki "pokarmu" dla roślin.
Uwielbiam słowo "równowaga" więc napiszę o niej.
Jak rośliny zaczęły intensywniej jeść to, któreś pierwiastki zostały zjedzone do końca i jest brak równowagi :D.
Niepotrzebnie zacząłeś świecić od razu pełną mocą dwóch lampek.
Z własnych doświadczeń napiszę, że równowagę łatwiej utrzymywać precyzyjnie sterując światłem. Im więcej mamy stałych parametrów tym łatwiej reagować na te zmienne.

Osobiście dodałbym timery i regulował ilość świecenia oraz zaczął podawać carbo.
Widać glony, carbo powinno pośrednio i bezpośrednio pomóc.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Marniejące roślinki

#5

Post autor: Behemot »

Carbo to węgiel w płynie?
To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata. (…)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Marniejące roślinki

#6

Post autor: pablo »

Hej, nie bazowałbym na wyliczeniach CO2 z ph vs KH. Raczej przyjąłbym jako wyjściowe stężenie równowagowe 3-4 ppm CO2 (przy dobrze falującej powierzchni lub z napowietrzaczem). Raczej któryś z testów (ph lub KH) jest niedokładny niż to, że masz 8 ppm CO2, no chyba że występuje efekt świeżego akwarium. Nowe akwaria na ziemii np. przez ok. 1-2 miesiące oddają trochę CO2, a czy ADA wydziela CO2, to nie wiem.

Wg mnie przede wszystkim masz braki potasu (podaj KCl lub K2SO4). Kup test i utrzymuj na poziomie 20ppm. Testy pokazują również braki PO4. Podnieś PO4 do 1,5 (H3PO4 lub KH2PO4). Przykręciłbym też kurek z chelatem - 0,4 jest na samej górnej granicy wg mnie, co przy niedoborach makro lub mikro może sprzyjać glonom. Miast samego chelatu wypróbuj jakiś kompleks mikro.
Upewnij się, co do wskazań testów - skalibruj.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Marniejące roślinki

#7

Post autor: pkucaba »

Behemot pisze:Carbo to węgiel w płynie?
Tak np. easy carbo

-- 12 lut 2015, o 12:04 --
pablo pisze:Upewnij się, co do wskazań testów - skalibruj.
Masz jakieś sposoby kalibracji testów?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Marniejące roślinki

#8

Post autor: pablo »

Testy kalibrujesz rozpuszczając daną sól w wodzie z osmozy. Uzyskany roztwór powinien zawierać zadane stężenie, np. 10ppm, 20ppm, które łatwo odczytać na skali pomiarów. Jeśli odczyt na skali jest inny, to wiesz gdzie i jak brać poprawkę.
Ja używam kalkulatora zulixa do obliczeń - znajdziesz bardzo łatwo. Są też kalkulatory na jakichś stronach. Sporo tego.
Dla przykładu podam:
Roztwór do kalibracji PO4: Rozpuść 1g KH2PO4 w 700ml wody. Pobrać 1ml tego roztworu i wlać do 1l. Otrzymany rozcieńczony roztwór ma 0,997 ppm PO4. Jak wlejesz 2ml do 1l, to masz ok. 2ppm.
Roztwór do kalibracji K: Rozpuścić 1g K2SO4 w 450ml wody. Pobrać 1ml tego roztworu i wlać do 1l. Otrzymany rozcieńczony roztwór ma ok 10 ppm K. Jak wlejesz 2ml do 1l to masz ok 20 ppm.
Itd.
Jak widać bez w miarę dokładnej wagi się nie obejdzie :)
Ostatnio zmieniony czw lut 12, 2015 12:38 pm przez pablo, łącznie zmieniany 1 raz.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Marniejące roślinki

#9

Post autor: pkucaba »

Pablo, fajny pomysł by wykorzystać kalkulator zulixa.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Marniejące roślinki

#10

Post autor: Rafik »

Według mnie zmniejsz Dawki azotu żeby zjechać na poziom 10-15ppm.
Fosfor bym zwiększył do 0,8-1ppm
Potasu zwiększ o 50% względem dawki tej którą podawałeś do tej pory.
Światełko masz bardzo mocne daj póki co 8h świecenia.
Easy carbo zaczął bym dawkować 1-2ml/ dzień.

Masz takie problemy, gdyż oświetlenia jest w przeliczeniu ponad 1W/L a w takim przypadku potrzeba gazować CO2.
Jeśli nie chcesz się w to zaopatrzyć kub EC lub jeśli szukasz tańszej alternatywy carbo AA.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Marniejące roślinki

#11

Post autor: pablo »

Nie potrzeba azotu zmniejszać, tylko dać to czego brakuje roślinom. Azot sam spadnie. Jak narybek podrosnie to może być ew. problem z azotem. Póki co obsada jest mała, ale trzeba pomóc roślinom. Węgiel w płynie, EC (aldehyd glutarowy generalnie) jak najbardziej pomoże roślinom i można zacząć podawać od zaraz.
Tam nie ma 1W/l albo ja źle patrzę.

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Marniejące roślinki

#12

Post autor: Behemot »

Dziękuję bardzo za rady - zacznę je wdrażać

W akwarium jest 12 W LED'ów 8000k na 30 litrów wody
To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata. (…)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Marniejące roślinki

#13

Post autor: Rafik »

Tak wiem że jest 12w, tylko trzeba zwrócić uwagę że światło led inaczej się przelicza niż światło z rur t5.
U mnie przy takim azocie rośliny słabo się wybarwiają a co niektóre mają popalone stożki wzrostu. Mój zbiornik preferuje stężenie Azotu ~ 15ppm dlatego też tak napisałem.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Marniejące roślinki

#14

Post autor: pablo »

Ja u siebie nie zauważyłem negatywnego wpływu podwyższonego azotu na rośliny, a wręcz przeciwnie. Gdyby nie fakt, że ryby nie bardzo to lubią, to miałbym 40 (przy odpowiednich P i K oczywiście). Na pewno jest to kwestia indywidualna, zależna od różnych czynników, również gatunków flory.
Rzeczywiście obecna moc światła w tak małej kosteczce może być problemem. Drugą ledówkę trzeba było podłączyć na timerze i co tydzień wydłużać czas świecenia o 1 godzinę i obserwować efekty. Być może warto wykonać ten krok do tyłu teraz? Proponuję również zamienić 2 Planty na 1 Sunny (typowy daylight - 6500k) i 1 Plant i jako głównego leddy'ego używać daylighta, a Plantem doświetlać. Według mnie kombinacja 2 rodzajów światła jest lepsza niż 2 identyczne.
Zastanawia mnie fakt, że pomimo jak zrozumiałem podawania zbilansowanego makro, kumulują się tylko azotany. Może spróbuj podnieść dawkę nawozu, ale robić większą podmiankę? A może masz wysoki azotan w kranie?

Autor
Behemot
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: wt gru 30, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Marniejące roślinki

#15

Post autor: Behemot »

W kranówie mam NO3 na poziomie 10 a w wodzie wiecej. Po podmiankach mi spada. Zacząłem podawać K i P Zooleka i krócej świecić. Zobaczymy czy pomoże. Jutro tez kupie carbo

Dziękuje bardzo za rady

Pozdrawiam

Behemot
To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata. (…)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”