To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

ODPOWIEDZ

Autor
adanos112
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn kwie 18, 2016 10:28 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#1

Post autor: adanos112 »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) - 06.2015
2. Litraż i wymiary akwarium - 60l/60x30x35
3. Jakie jest oświetlenie (moc-W/L) - ~60W
4. Jak długo świecisz (ile godzin) - 10 godz
5. Podłoże - żwirek kwarcowy
6. Filtracja - Aquael Turbo 500
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz, np.ogólny, roślinny itd.) - ogólne
8. Rośliny (ile, jakie) -
Anubias caffeefolia (ale ma szerokie liście więc to niepewne)
Cryptocoryne 1 wielka
Microsorium mini - 1 wieksze +3 małe
Alternanthera reinecki Mini (urosła wysoka ale trzyma się najgorzej)
Ceratopheris cornuta
Hygrophyla dwarf x 2
Gałęzatka x2
Java moss - odrobina
Marsilea hirsuta - śladowo

9. Ryby (ile, jakie,) -
8 Neon Innesa/czerwony
4x kirysek panda
3 x platka koralowa
3xkrewetki amano
Molinezje ostrouste (4 dorosłe + 10 małych) dzisiaj wyjechały z akwarium z powodu przerybienia
2 x zbrojnik mini
10. Podmianki (jak duże,jak często,jaka woda) -
co tydzień ok 12l
11. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) -
BlueLIne Makro 1 dawka co 2 dni rano
BlueLIne Mikro 1 dawka co 2 dni rano

12. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - tak, bimbrownia 24/7
13. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) -
PH 6,5-7 (test zoolek niedokładny)
KH: 4
GH: 12
NO2: śladowe (0.025)
NO3: 40
PO4: 2,5
K: >15
14. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - nie
15. Fotka
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Opis problemu -
Witam serdecznie. głównym problemem widoczny - Hygrophila dwarf - odpadanie liści + wszędzie dziury z żółtymi krawędziami,
Ceratopteris - brązowe małe plamy, Alternanthera - odpadanie kawałków liści, reszta roślin trzyma się dobrze.

Myślałem, że to niedobór potasu, zakupiłem dzisiaj test, wyszło ponad 15 mg/l...

Proszę o uwagi co do parametrów i konstruktywną krytykę, jest to moje pierwsze akwarium.
Wiem że było za dużo ryb, dlatego zacząłem je oddawać.

bartekcholma555
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn wrz 07, 2015 8:50 am
Telefon: 881227778
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Bartek

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#2

Post autor: bartekcholma555 »

Moim zdaniem blokada potasu przez mg. Przy Twoim gh podniósł bym potas do okolo 20 -22 ppm.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#3

Post autor: jacekzabki »

U mnie pojawił się ten sam problem gdy zacząłem podawać metro profilaktycznie a co za tym idzie podniosłem temperaturę do 33 stopni, zmniejszyłem do minimum oświetlenie, przestałem dozować CO2, macro i micro. Poziom potasu i żelaza miałem dość wysoki także nie tu trzeba szukać przyczyny.

Rrrrogaty

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#4

Post autor: Rrrrogaty »

Ja też bym podbił potas.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#5

Post autor: rudy1986 »

A masz jakies slimaki poza ampulariami??

Autor
adanos112
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn kwie 18, 2016 10:28 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#6

Post autor: adanos112 »

Kilka Helenek
2 helmety
zatoczki niestety ale z nimi walcze (cz one mogą zeżreć rośliny?)
Ostatnio zmieniony pn kwie 25, 2016 2:30 pm przez adanos112, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#7

Post autor: rudy1986 »

Zatoczki moga dziurki tez robic:)

telefonotapatalkniete

Autor
adanos112
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn kwie 18, 2016 10:28 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#8

Post autor: adanos112 »

Potasu nie jestem w stanie zmierzyć dokładnie bo skala testu kończy się na 15 mg/l (test JBL), chyba że znacie jakieś sposoby na jego rozszerzenie (podwojenie ilości wody do testu ?).
Jeśli mam podnieść potas do 20 ppm to muszę doprowadzić do 40 mg/l,popraw mnie jeśli się mylę(?)
Nie mogę też ogarnąć dlaczego NO3 stoi tydzień tak wysoko, wyprowadziło się paręnaście ryb, woda była po tym wymienioa (20%) a NO3 stoi w miejscu. Przez tydzień specjalnie odstawiłem makro i mikro, spadł jedynie fosfor i pojawiły się gdzieniegdzie zielenice :(

Rrrrogaty

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#9

Post autor: Rrrrogaty »

Co to za test, ze mu się skala kończy poniżej wartości zalecanej? 0,o

ppmy i mg/l to jest to samo czyli 20ppm to 20mg/l

Dlaczego Ci NO3 stoi w miejscu? Może masz NO3 w wodzie kranowej? Może masz coś co sie rozpuszcza w akwa i oddaje do wody azotany (np. serpentynit). Może akwarium wymaga porządnego sprzątania i odmulania, bo resztki się rozkładają cały czas.

-- Pn kwi 25, 2016 4:45 pm --

Jak chcesz poszerzyć zakres testu to pobierz polowe dawki wody z akwa i zmieszaj ją sobie z połową dawki o potasie = 0. Najlepiej z wodą deminieralizowaną.

Autor
adanos112
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn kwie 18, 2016 10:28 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam

Re: To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#10

Post autor: adanos112 »

Rogatek
test http://tiny.pl/g7338,
akwarium sprzątam regularnie co tydzień przy podmianie wody, nie wydaje mi się by na dnie coś zalegało.
mam 4 kamienie w akwarium, 2 otoczaki i 2 niewiadome:
Obrazek
zastanawiam się czy wszystkiemu nei są winne ślimaki

Rrrrogaty

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#11

Post autor: Rrrrogaty »

Przeanalizowałem dokładniej twój pierwszy post i niestety widzę tu sporo niekonsekwencji. Przede wszystkim nie napisałeś jakie masz swiatło, biorąc pod uwagę moc jaką podałes i wymiary zbiornika, zakładam, że są to jakieś LEDy. Jeżeli to coś godnego uwagi to masz tam jakieś 6000lm na 60l w niskim szkle co jest tak naprawdę wartością raczej na typowego hightecha z mocno wymagającymi roślinami. Ty tymczasem masz tam głównie posadzone rośliny albo cienioloubne (anubias, kryptkoryna, mikroozrium) lub średnio wymagajace (marsilea, hygrophila, ceratopteris). Najabrdziej wymagająca jest tutaj alternatera. BTW. Twoja hygrophila nie wygląda mi na odmianę dwarf tylko na zwykłą corymbosę. Dwarfy jednak są dużo niższe i... bardziej koruplentne, ta twoja wygląda jak zwykła dębolistna. Ale bardzo kłócić się o to nie będę, bo wiem, że rośliny potrafią naprawdę spore cyrki odstawiać w zależności od zbiornika.

Biorąc pod uwagę, ze tempo wzrostu roślin (poza hygrophilą i ceratopterisem) jest wolne wydaje mi się, że wysokie poziomy no3 i po4 biorą się u ciebie głównie z nadmiernego nawożenia i niewielkich podmian wody. Związki się kumulują, bo rośliny nie są w stanie ich pobrać i spożytkować. Dziwi mnie wręcz, że nie masz jeszcze eksplozji glonów. Pamiętaj, że przy nawożeniu gotowcami zazwyczaj zaleca się mocne podmiany wody, aby przeciwdziałać właśnie kumulowaniu się wysokich stężeń, dochodzące nawet do 50%.

Co do dziur w roślinach to przypuszczam, że problemem jest mimo wszystko potas, być może jest go mało w wodzie kranowej i podawanym przez ciebie nawozie. Co do samego testu nie chce się wypowiadać, bo z natury jestem dosyć nieufny do tego co wychodzi z tych menzurek. Dziwi mnie jednak, że JBL lansuje takie wartości potasu, gdyż niejednokrotnie nawet dużo wyższe wartości są spotykane i uznawane za stosunkowo bezpieczne.

Nie podałeś również informacji o stężeniu CO2. Mozesz to sobie wyliczyć napodstawie tabel PH/KH (zgrubny pomiar) lub korzystając z testu kropelkowego zooleka (dokładny);

nie podałeś jakie parametry ma Twoja woda kranowa. Niskie KH sugeruje, ze nie jest to raczej nasz typowy wodociąg miejski. Jeśli woda jest miękka, to twoje problemy mogą dotyczyc nie tylko potasu ale trójkąta K-Ca-Mg.

Jak dla mnie to sprawa ma się tak ogolnie w tym akwarium:

- niefortunnie dobrane rośliny do warunków oświetleniowych;
- brak nawet najprostszego podłoża podżwirowego wymusza na tobie nawożenie, które wiąże się z takimi problemami jakie masz teraz;

- stosowanie gotowego koktajlu nawozowego sprawia, że zawsze będziesz miał czegoś za dużo albo za mało;
- brak roślin szybko rosnących asymilujących nadmiary pierwiastków z dodawanego koktajlu nawozowego.


Gdybym to ja miał coś robić z tym akwarium to:

doraźnie:
1. przy najbliższej okazji większa podmiana wody by zbić NO3 i PO4 o połowę;
2. regularna oddzielna suplementacja potasu; lub jakies kapsułki/tabletki nawozowe pod korzenie;
3. dosadzenie roślin szybko rosnących (więcej nadwódek np. wielonasiennej, ludwigii, pistii, wąkroty, sagitarii, rogatka, innych syzbko rosnących łodygowców) co by zapewnić redukcję wysokich stężeń z koktajlu.

długoterminowo:
1. wyciągnięcie wszystkiego i wsypanie na dno jakieś podłoża podżwirowego, może być nawet najprostsze albo ziemia, nie musza być żadne ajwaje;
2. dosadzenie roślin jak w punkcie wyżej;
3. pilnowanie kwestii co2;
4. odstawienie nawożenia (niech podłoże dla nas pracuje) i podawanie tylko w przypadku ewentualnych niedoborów, najlepiej w postaci soli albo pojedynczych nawozów.


się rozpisałem ;)

Autor
adanos112
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn kwie 18, 2016 10:28 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#12

Post autor: adanos112 »

Dzięki ROGATEK za fachową wypowiedź.
Oświetlenie to 3 x t8 24 wat (2/3 belki jest tylko aktywne nad akwarium):
-zwykła 6500k,
-SYLVANIA AQUASTAR 10000K,
-SYLVANIA GROLUX 8500K

Restart w tej chwili nie wchodzi w grę, nie miałbym gdzie podziać ryb i ogólnie chyba bym się załamał :). Wiem że wiele rzeczy można było zrobić od początku lepiej, następnym razem podejmę się ziemi ogrodowej pod żwirem. To jest pierwsze akwa i chce próbować uratować je tak by chociaż do końca roku istniało.
CO2 wychodzi +/- 15 mg/l, podaje bimbrownie 24/h. test na ph nie wiem czy jest miarodajny, waha się w przedziale 6,5-7 więc automatycznie wyliczneie z tego CO2 - 13 - 40 mg/l.
Za twoją radą będę podmieniał więcej wody + dodatkowy potas + rośliny o których wspomniałeś. Mam nadzieję że to przyniesie efekty.
Nie pokusiłem się o zbadanie wody kranowej.............. jest to zwykła wodociągowa Warszawianka. Sprawdzę to jutro.

Jakie sugerowałbyś wartości pH / KH / GH jako prawidłowe?

Rrrrogaty

To nie brak potasu, więc CO ? Prośba o pomoc

#13

Post autor: Rrrrogaty »

3x24W to bardzo dużo jak na taki zbiornik. Lepiej zostań przy 2x24W.

Na twoim miejscu zrobiłbym dokladniejszy pomiar Ph, możesz przywieźć próbkę wody do mnie jakby co. Z taki rozstrzałem masz CO2 od wartości 'za małej' do 'niebezpiecznej dla ryb'. Uznajmy jednak, że jest po środku czyli OK.

Jeśli z wody kranowej masz takie parametry to dosyc dziwne. Co by nie było to jednak warszawski kranovit ma zdecydowanie wyższe KH.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”