Jakie podłoże? Jakie roslinki?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Fidiasz
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 8:27 am
Lokalizacja:
Płeć:

Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#1

Post autor: Fidiasz »

Dobry :)
Mam prośbę do forumowiczów. Chciałbym abyście doradzili mi w doborze podłoża do nowego akwarium z roślinkami. Zaznaczam, że wcześniej nigdy nie stosowałem tego typu podłoża, dawałem tylko żwirek, stąd też wynika moja niewiedza :???:

Najpierw trochę o akwarium. Baniak będzie miał ok. 54l poj. (60x30x30 profilowany), obsada to będą głównie neonki plus coś jeszcze (na razie nie wiem :), co do roślinek, to również prosiłbym o jakieś sugestie.

Jeśli chodzi o podłoże to wstępnie rozważam, któreś z poniższych:
Aqua Substrate II (Aqua-Art)
Biogrunt (Aquabotanique)
Floran (Filtus/MHK)

Pozdrawiam
Fidiasz

Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#2

Post autor: Michał_P »

Z podłoża niestety nie jestem w stanie pomóc - żadnego z wyżej wymienionych nie stosowałem.
Za to mogę podpowiedzieć w sprawach związanych z roślinnością, ale napisz proszę czy zamierzasz stosować jakieś nawozy, CO2 no i najważniejsze - jakie zamierzasz mieć oświetlenie - bo bez tego ani rusz.

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#3

Post autor: Dzym »

Witam,

Jeśli chodzi o podłoża to:

AquaSubstrate - mocno naszpikowane nawozami podłoże, które jest w stanie zbić parametry twardej wody to najprawdę przyjemnych:
KH - 4
GH - 7 lub nawet mniej
PH - powinno się gdzieś ustabilizować na poziomie 6,5 - 6,8
Przy nawożeniu serią nawozów AA można mieć naprawdę świetny zbiornik - na Twoje akwarium powinien spokojnie wystarczyć 1 worek, ze względu na profilowane akwarium - tam wody wchodzi jakieś 43 litry.

Aquabotanique - nie wiem nie miałem.

Filtru Floran - lekkie porowate podłoże, obojętne dla wody i nie wydziela do niej żadnego syfu. Za to dzięki tej porowatości korzenia roślin ładnie się rozrastają i nie powinno zachodzić zjawisko beztlenowości.
Tylko radziłbym przysypać je jakimś żwirkiem.

Pozdrawiam
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#4

Post autor: Drottnar »

AS zbija KH nawet do 1, 2, ale przez jakieś pół roku przy używaniu kranówy. Potem już jest po prostu fajnym podłożem, w którym rośliny bez problemu się ukorzeniają.
Awatar użytkownika

Autor
Fidiasz
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 8:27 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#5

Post autor: Fidiasz »

Michał_P pisze:ale napisz proszę czy zamierzasz stosować jakieś nawozy, CO2 no i najważniejsze - jakie zamierzasz mieć oświetlenie - bo bez tego ani rusz.
Nazwozy? Raczej nie, chciałbym obyć się bez nich, ale otwarty jestem na inne propozycje.
CO2, nie zamierzam używać.
Oświetlenie, mam pokrywę z możliwością montażu tylko jednej świetlówki, więc wybiorę jakąś odpowiednią dla roślin :)

Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#6

Post autor: Michał_P »

O ile się nie mylę, to chyba w pokrywie do 54l oświetlenie standardowe w takiej pokrywie to 1x15W co daje nam ~0,28W/l i przy takim oświetleniu zaszaleć z roślinami za bardzo nie będzie jak. Ale nie oznacza to, że akwarium będzie brzydko wyglądać ;)
Przy takim oświetleniu spokojnie będą rosły następujące rośliny: rogatek, najas, microsoria, anubiasy, mchy, hygrophila polysperma, nurzańce, wątrobowce (pellia, mini pellia, suBwassertang, wgłębka), zwartki, limnophila sessiliflora (chyba źle napisałem ;) ), rzęsa (ona rośnie wszędzie ;) ), gałęzatka ( :P ), bacopy, strzałki i na 100% jeszcze kilka ale wyleciało mi z głowy.
Najlepiej jednak by było gdybyś przerobił pokrywę na 2x15W lub kupił takową belkę - wówczas pole do popisu będziesz mieć większe :)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#7

Post autor: JPK »

Możesz także założyć akwarium tzw. Low-tech na ziemi.
Oświetlenie ujdzie, chociaż mimo wszystko zalecałbym mocniejsze, nawozić do toni nie trzeba, CO2 również. Filtracji nie musisz mieć jakiejś super wydajnej.
Wystarczą subst. organiczne i nieorganiczne zawarte w ziemi, oraz nawóz produkowany przez ryby.
Poczytaj, bo warto ;)
Ostatnio zmieniony pn paź 26, 2009 4:46 pm przez JPK, łącznie zmieniany 2 razy.
450l + 112l :)

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#8

Post autor: Dzym »

nie jest prawdą, że akwarium z oświetleniem ~0,3W/L nie można mieć roślin wymagających. Widziałem osobiście zbiorniki o oświetleniu około 0,3W/L gdzie rośliny były bardzo wymagające. Roślinki były w doskonałej kondycji, elegancko wybarwione :)
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..

Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#9

Post autor: Michał_P »

Na dobrze, ale Fidiasz napisał, że raczej nowozów, ani CO2 nie planuje. Czyli chcesz powiedzieć, że na jakimś podłożu, który wymienił Fidiasz, prawdopodobnie bez nawozów i bez CO2 przy takim oświetleniu wspaniale będzie rosła alternathera reineckii. Jeśli tak rozwiń proszę swoją myśl - zapewne wielu osobom takie informacje się przydadzą :) A i ja przy okazji skorzystam :)

Bo osobiście "testowałem" swoje roślinki i przy podawaniu nawozów, CO2 lisi ogon przy 0,4W/L nie ruszył z miejsca, a po niedługim czasie cała roślinka nadawała się tylko i wyłącznie do kosza. Ale jak piszesz, że przy 0,3W/L można mieć bardzo wymagające roślinki, to może jako oświetlenie przy mojej 96 obejdzie się 70W HQI, a wystarczy standard, ew. mała modyfikacja pokrywy :)
Ostatnio zmieniony pn paź 26, 2009 5:08 pm przez Michał_P, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Fidiasz
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 8:27 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#10

Post autor: Fidiasz »

Michał_P pisze:Najlepiej jednak by było gdybyś przerobił pokrywę na 2x15W lub kupił takową belkę - wówczas pole do popisu będziesz mieć większe :)
Z przerabianiem pokrywy jest mi raczej nie po drodze. To jest plastikowa jednolita pokrywa, nie bardzo widzę możliwość przeróbki :/

Będę musiał sie zadowolić tym co mam.
Misquamacus pisze:Możesz także założyć akwarium tzw. Low-tech na ziemi.
Oświetlenie ujdzie, chociaż mimo wszystko zalecałbym mocniejsze, nawozić do toni nie trzeba, CO2 również. Filtracji nie musisz mieć jakiejś super wydajnej.
Wystarczą subst. organiczne i nieorganiczne zawarte w ziemi, oraz nawóz produkowany przez ryby.
Poczytaj, bo warto ;)
Pomysł fajny, ale ze względu na brak doświadczenia, nie wiem czy powinienem brać się od razu za coś takiego :)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#11

Post autor: JPK »

Zanim zdecydujesz to poczytaj jakieś porządne opracowania metody Diany Walstad.
To na prawdę nie jest trudne, pod warunkiem, że zastosujesz się do zaleceń i póki nie złapiesz doświadczenia nie będziesz ich zmieniał/z nimi kombinował ;)
Natomiast cd. pokrywy,
dużo osób przerabia pokrywy np. wromaka, polega to na "doczepieniu" dodatkowej/ych świetlówki/świetlówek i umieszczeniu statecznika do niej/nich w korytku z oryginalnym statecznikiem. Jeśli masz zdolności manualne to to nie jest trudne ;)
Nawet moja skromna osoba przerobiła kiedyś pokrywę i działa do tej pory, a do elektryka/majsterkowicza mi daleko ;)
Jeśli nie to możesz poszukać jakiegoś znajomego elektryka :mrgreen:
Ale oczywiście wybór zawsze należy do Ciebie :wink:
450l + 112l :)

Linf

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#12

Post autor: Linf »

O podłożu Filtus Floran mam pozytywne wrażenia, u siebie w zbiorniku mam takie i kiedyś oświetlałem tylko jedną świetlówką Philips Aquarelle T8 15W 10.000K i roślinki bardzo dobrze rosły nawet Blyxa dawała w miarę radę.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#13

Post autor: JPK »

... przy nawożeniu dwutlenkiem. (i nawozami płynnymi jeśli je dawałeś).
To duża różnica.
450l + 112l :)

Linf

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#14

Post autor: Linf »

Kuba wtedy jeszcze nie nawoziłem nawozami a tym bardziej CO2
Awatar użytkownika

Autor
Fidiasz
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 8:27 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#15

Post autor: Fidiasz »

Linf pisze:O podłożu Filtus Floran mam pozytywne wrażenia, u siebie w zbiorniku mam takie i kiedyś oświetlałem tylko jedną świetlówką Philips Aquarelle T8 15W 10.000K i roślinki bardzo dobrze rosły nawet Blyxa dawała w miarę radę.
... przy nawożeniu dwutlenkiem. (i nawozami płynnymi jeśli je dawałeś).
To duża różnica.
Linf pisze:Kuba wtedy jeszcze nie nawoziłem nawozami a tym bardziej CO2
O, czyli nie jest tak najgorzej, jest szansa na ciekawy baniak, hehe :mrgreen:
Po pierwszym, jak tylko spłyną płatności za faktury zabieram się za organizację niezbędnego towaru :twisted:
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#16

Post autor: ziabak »

Ja Ci polecam zbiornika na ziemi - jest naprawdę fajny na starcie i potem też.

Nie wiem jak bardzo podobny do ADA Amazonia jest Aquasubstrat... ale jeśli ma wiele podobieństw, to osobiście bym już nie zastosowała... to dla mnie np. kompletnie odpada - to jest wg mnie świetna sprawa dla ludzi, którzy lubią robić aranżacje na kilka miesięcy, do zdjęć na konkurs a potem likwidują, czyszczą szkło i robią nową. Jeśli zakładasz z planami na wiele lat akwarium - to tylko ziemia.

Ja się strasznie męczę z ADĄ - chociażby w tą sobotę, musiałam przerzedzić rośliny, bo rośnie wszystko tam jak szalone - i po prostu tak się ukorzenia, że wyciągnięcie odrostów walisnerii to była masakra, bo korzenie ciągną się kilometrami (piękne, to prawda, zdrowe i gęste) i tak mulą podłoże przy wyciąganiu roślin, że nie da się tego opanować. Konsystencja substratów dla mnie jest kompletnie niepraktyczna - to do zbiorników, w których nie planuje się przerzedzenia roślin, przesadzenia, dosadzania i w ogóle robienia czegokolwiek co ingeruje w to podłoże - generalnie - nadaje się do zrobienia, poczekania, pstryknięcia zdjęć i rozbiórki ;)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#17

Post autor: Dzym »

Przy oświetleniu 0,3W/L warto właśnie zastosować ziemie ogrodową, która będzie puszczała nawozy systematycznie. Warto właśnie przeczytać książkę lub poczytać o akwariach zakładanych przez Diany Walstad lub poczytać o tym co pisze Tom Barr.

Przy 0,3W/L możesz spokojnie wybarwić na czerwono ludwigę macreandrę a to jedna z najbardziej światłolubnych roślin czerwonych.

Ja mam HQI 70W nad swoim 105 litrowym akwarium i przyznam, że zaczynam się zastanawiać czy nie wrócić właśnie na 2x24W na T5 lub nawet na 1x24W T5 ze względu na to, że im mniej światła tym mniejsze problemy :)

Pozdrawiam
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..

Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#18

Post autor: Michał_P »

Niech nikt się na mnie nie denerwuję, ale zawsze to piszę - pamiętaj, że w akwariach typu low tech nie należy stosować bardzo wydajnych filtrów. Taką informację zawsze piszę, bo ludzie najczęściej sprawę filtru traktują najluźniej, a wszystko to się zbiera do "kupy" ;)
I jeszcze jedna sprawa - uważaj, żeby ziemia nie była widoczna po bokach akwarium - kiedy słońce na to przyświeci możesz mieć problemy z glonami.
Dzym pisze:Przy oświetleniu 0,3W/L warto właśnie zastosować ziemie ogrodową[...]
No Dzym to trzeba było tak od razu napisać, że chodziło Ci o LT -owszem roślinki się ładnie wybarwiają ;)
Awatar użytkownika

Autor
Fidiasz
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 8:27 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakie podłoże? Jakie roslinki?

#19

Post autor: Fidiasz »

Zdecyduję się na Aqua Substrate, w kranie mam twardą wodę, więc z tego co pisał Drottnar, to będzie w sam raz, a i nawozów wygląda na to, że uda się uniknąć przy tym podłożu. A co do ziemi ogrodowej, to mam jakieś opory, nie wiem dlaczego, ale po prostu nie widzi mi się to to w akwarium, chociaż do literatury sięgnę na pewno, więc może się kiedyś przekonam :mrgreen: A z tym światłem, to sam kombinować nie będę (raz już korki wysadziłem w całym bloku, a przecież ja tylko chciałem zrobić elektromagnes, Pamiętajcie! aby nie wkładać kabelków do gniazdka :P :oops: ), ale może uda mi się zmusić znajomego entuzjastę kabelków, drucików, itp aby mi coś pomógł :twisted:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”