JBL MANADO


Autor
Cichy88

JBL MANADO

#1

Post autor: Cichy88 »

Witam mam pytanie czy miał ktoś styczność z tym podłożem ?? jak się sprawuje i czy można go używać samego czy trzeba z czymś mieszać żeby rośliny w miarę rosły ??
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#2

Post autor: lovelas1988 »

crookass pisze:mam to podłoże i zdecydowanie odradzam. Kolor przy świetlówce różowej jest tragiczny, bo wygląda jak pomarańczowy żwirek.
Jest strasznie lekki i przy najmniejszym ruchu w akwarium robi się wichura. Rośliny wcale nie rosną na nim jakoś specjalnie. Lepiej dopłacić i kupić ASII, albo zwykły żwir, a pod spód ziemię.
To zależy kto jak hoduje i czym nawozi... Samo podloże to nie wszystko.. Co do podłoża to jest rewelacyne i z czasem przestaje być takie lekkie. Co do Manado to jest to podloże jałowe i nie posiada żadnych składnikow na porost roślin.. Podłoże ma wielką zaletę : mianowicie jest porowate i akumuluje składniki mikro & makro :) Pomarańczowe ?? Zależy kto jakich świetlówek stosuje.. Jak stosuje się świetlówek o barwie 865 k to takiego efektu nie ma...

Także nie zgadzam się z wypowiedzią koleżanki na jego temat..

Jbl Manado jest tanie, dobre i ładnie się prezentuje.. Rośliny elegancko kontrastują i łatwo się je wsadza dzięki drobnej granulacji podloża.

Wzrost roślin bez nawozów się nie obędzie :)

Co do AS II to : kto chce niech dokłada do interesu :)

Pozdrawiam.

Autor
Cichy88

Re: JBL MANADO

#3

Post autor: Cichy88 »

No jest tańsze i to sporo a muszę zmienić sobie bo mam teraz substrat floran i zwykły żwirek i wszystko jest brązowe i roślinki też marnieją ale rosną dobrze pistii mam duży nadmiar i nurzaniec też nie daje mi spokoju
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#4

Post autor: lovelas1988 »

Na JBL Manado rośnie mi wszystko.. Zaczynając od Glosi, elatine triandria po rotale, hemiantusy itp. Oczywiście musisz nawozić. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Wielu
Uczestnik
Posty: 35
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 10:13 am
Lokalizacja: Wawa Bemowo
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Re: JBL MANADO

#5

Post autor: Wielu »

U mnie pod JBL Manado jest jeszcze 4 cm JBL AquaBasis Plus jako podłoże nawozowe dla roślin i mogę powiedzieć że rośliny bardzo łatwo i szybko się ukorzeniają, co więcej bardzo ładnie rosną bez żadnego dodatkowego naworzenia.
Co do koloru to owszem jest specyficzny ale moim zdaniem bardzo atrakcyjny.

To co ze swojego doświadczenia mogę doradzić, to żeby Manado, mimo iż jest praktycznie gotowym podłożem, koniecznie przepłukać przed wsypaniem do akwarium i zalaniem wody! Przy wysypywaniu go z worka od razu można zauważyć spore ilości pyłu, który bez wypłukania będzie bardzo mącił wodę.
Ostatnio zmieniony śr kwie 28, 2010 4:15 pm przez Wielu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#6

Post autor: lovelas1988 »

Ja nie płukałem, na drugi dzień miałem kryształ :)

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#7

Post autor: Jola75 »

Nie wiem czy to prawda bo nie używam ale zastanawiałam się przy zakładaniu akwarium nad tym podłożem i pan z discus zoo jak na moje oko naprawdę jedna z kompetentniejszych tam osób, zdecydowanie go odradzał, zwłaszcza przy naszej twardej wodzie, ma niby właściwości zatwardzające działając na dłuższą metę, chociaż na opakowaniu piszą co innego.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika

natalka8891
Gaduła
Posty: 123
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 11:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#8

Post autor: natalka8891 »

A ja słyszałam co innego i wczoraj kupiłam do swojego jeszcze nie doszłego 200l
Zobaczymy ale gościu zachwalał że jak koś wie co i jak to będzie pięknie rosło jeszcze tylko nawozy:P
"Wszystkie rybki śpią w jeziorze ..." :D

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#9

Post autor: Jola75 »

Ja właśnie dlatego tego nie kupiłam, tym bardziej że faktycznie jak się później zaczęłam czytać, wiele osób miało z nim problem, nawet gdzieś doczytałam jak gość testował baniak z tym podłożem i ph owszem się ustabilizowało ale twardość wzrosła. Mam nadzieję że u ciebie się to nie sprawdzi.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika

natalka8891
Gaduła
Posty: 123
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 11:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#10

Post autor: natalka8891 »

u mnie raczej się nie sprawdzi bo mam czerpaną wodę z własnej studni ( uroki mieszkania w domu )
więc nie jest twarda :P

Cichy88
musisz sprawdzić jaką masz twardość wody u siebie :)
"Wszystkie rybki śpią w jeziorze ..." :D

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#11

Post autor: Jola75 »

To tak naprawdę zależy, część takich wód faktycznie jest miękka ale za to zawiera za dużo innych składników, więc i tak źle i tak nie dobrze, żeby to sprawdzić podrzuć trochę wody do badania, będziesz miała pewność wtedy, u mnie w Ząbkach zrobił mi badanie za free w akwarystyku, no ale biore od niego wodę z RO, jeśli nie to jakiś test i będziesz miała pewność, dużo zależy od tego co chcesz też trzymać, jeśli jakieś żyworódki to nie powinno im to przeszkadzać (tanganika malawi podobnie), ale z pielęgniczkami i apisto może być już problem, zwłaszcza jeśli myślisz o jakimś przychówku :D Takie podłoże może nieźle namieszać, o ile to faktycznie prawda, tak jak pisałam sama nie testowałam, ale nie sądzę żeby typ mnie okłamywał tym bardziej że nie namawiał mnie na nic innego. Poza tym w internecie piszą podobnie. Sam sprzedawca mi doradził, że lepszym rozwiązaniem będzie dorzucenie ziemi pod żwir więc tak naprawdę nic nie zarobił.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika

natalka8891
Gaduła
Posty: 123
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 11:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#12

Post autor: natalka8891 »

Ja powiem tak.
Dowiem się jak wypróbuje:) wtedy będę mogła napisać wam coś konkretniejszego :P
"Wszystkie rybki śpią w jeziorze ..." :D
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#13

Post autor: lovelas1988 »

Jola75 pisze:Nie wiem czy to prawda bo nie używam ale zastanawiałam się przy zakładaniu akwarium nad tym podłożem i pan z discus zoo jak na moje oko naprawdę jedna z kompetentniejszych tam osób, zdecydowanie go odradzał, zwłaszcza przy naszej twardej wodzie, ma niby właściwości zatwardzające działając na dłuższą metę, chociaż na opakowaniu piszą co innego.
No tak... Sprawdź jego kompetencje jednym pytaniem... "Używał Pan tego podloża skoro tak pan twierdzi? Jeśli tak to : Jak długo?" Sprzedający zawsze ma za zadanie sprzedać Ci coś droższego... Sklep w taki sposób zarabia, a pracownicy mają premię.. Pozdrawiam

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#14

Post autor: Jola75 »

W tym sęk że powiedział mi że lepiej zrobię jak wsadzę zwykłą ziemię pod żwir, ja spierać się nie będę jak pisałam wyżej nie używałam, ale czytałam w internecie również i pisali to samo co mówił sprzedawca, a czy sprawdził z rozmowy z nim wynikało że tak i że w końcu się wkurzył i to wywalił i nie w sklepie bo sklep nie jego ale we własnym baniaku. Co do jego intencji nie sądzę żeby były złe, jak chciałam taka fajną roślinkę fioletową odrazu mi powiedział żebym tego nie brała, bo do akwarium się to nie nadaje :D za miesiąc to wyrzucę
Pozdrawiam!!!

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#15

Post autor: Jola75 »

I właśnie to mi podkreślił sprzedawca, więc tylko mnie upewniłaś że dobrze zrobiłam że tego nie kupiłam :D po cholerę mi restarty :D
Ostatnio zmieniony pn maja 10, 2010 12:40 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#16

Post autor: mlody_oska »

crookass pisze:Manado cholernie zatwardza wodę.
No i w moim przypadku się to chyba potwierdza. :( Postawiłem z kolegą w pracy krewetkarium. Ponieważ z założenia miało być budżetowe, to postawiliśmy zestaw Aquael'a (Shrimp Set) i poszło 3 litry Manado. Woda, kran ma parametry: pH - 7,6; kH - 8; gH - 13. W akwarium (po 8 tygodniach od startu) pH - 7,6; kH - 10; gH -21 (było nawet 25 w międzyczasie). Rośliny nie rosną za ciekawie :( Zacząłem od tygodnia nawozić EC + ProFito przy podmianie. Ciekawy jestem co z tego wyjdzie? Czytając ten temat trochę się zaniepokoiłem i będę musiał w piątek przy podmianie zbadać twardości. Ciekawe co wyjdzie?

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#17

Post autor: Maciej »

Czy osoby, którym Manado podbija twardość sparzyły go wrzątkiem? Jak tylko to podłoże wchodziło byłem nim zainteresowany i dogrzebałem się na kilku forach do informacji, że na importowanych workach była początkowo naklejka z takim zaleceniem producenta. Później przestała być dołączana, a podłoże pewnie zostało takie jakie było hehe

Więcej na ten temat na RA albo h...rskie.pl
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

darrp
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 8:03 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#18

Post autor: darrp »

A ja używam Manado i jestem bardzo zadowolony. Rośliny pięknie się ukorzeniają , twardość wody na stałym poziomie ( 6 KH ). Owszem przed użyciem przepłukałem i tyle. Kolor to rzecz gustu , a o nich się nie rozmawia.
Jak bym miał robić restart to w 100% na tym samym podłożu.
Awatar użytkownika

natalka8891
Gaduła
Posty: 123
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 11:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#19

Post autor: natalka8891 »

Mnie trochę zaczynają denerwować te zawirowania i nie wiem jak u was ale jak mi mój zbrojnik przeleci po szerokości to mam mętną wodę :( nie ma jakiegoś podłoża które nie powoduje zmętnienia wody ??
"Wszystkie rybki śpią w jeziorze ..." :D

darrp
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 8:03 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#20

Post autor: darrp »

Ja nie mam tego problemu z manado, może dlatego że rzadko czyszczę. Jeżeli Cię to drażni proponuje żwirek rzeczny dobrze wypłukany.
Awatar użytkownika

natalka8891
Gaduła
Posty: 123
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 11:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#21

Post autor: natalka8891 »

ale obawiam się że jak będę miała zwykły żwirek to roślinki nie będą już tak rosnąć poszukam innej opcji :)
"Wszystkie rybki śpią w jeziorze ..." :D

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#22

Post autor: mlody_oska »

No i pomierzyłem wartości. Na szczęście kH i gH stanęły w miejscu. Odpowiednio 10 i 21. Twarda ta woda, ale niestety kranówka do podmian też miękka nie jest. No nic krewecie muszą to wytrzymać. Gorzej, że nie wiem, czy jakieś rybki w nano przy takiej wodzie dadzą radę?
O sparzeniu wrzątkiem nie słyszałem. Ciekawe jaki to ma przynieść efekt?

darrp
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 8:03 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#23

Post autor: darrp »

ale obawiam się że jak będę miała zwykły żwirek to roślinki nie będą już tak rosnąć ...
Jak najbardziej będą rosnąć. Daj pod żwirek jakiś substrat dla roślin i będzie cacy. Natomiast jak chcesz hodować roślinki o wysokich wymaganiach to musisz pomyśleć o nawożeniu, podawaniu CO2, dobrym oświetleniu itd.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#24

Post autor: Jola75 »

Te podłoża tak mają podobnie jak Ada nie powinno się trzymać ryb kopiących, widzę że trochę kombinujesz niedawno był restart, co do twardości jak widać moje obawy sie potwierdziły, jeśli faktycznie nie jesteś zadowolona proponuję ci pod żwir trochę ziemi, i nie będziesz nadążać ścinać :D
Pozdrawiam!!!

darrp
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 8:03 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#25

Post autor: darrp »

I tu bym polemizował. Podłoża są jak najbardziej stworzone dla ryb kopiących ( nie kaleczą ). Co do twardości wody do już pisałem wcześniej, a co do ziemi pod żwirek to proponuje być ostrożnym. Nie jest to takie proste jak się pisze.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: JBL MANADO

#26

Post autor: krasnal »

:x
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 9:01 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#27

Post autor: Maciej »

mlody_oska pisze:O sparzeniu wrzątkiem nie słyszałem. Ciekawe jaki to ma przynieść efekt?
http://www.blue-tiger-shrimp.com/blog/j ... r-shrimps/

Tam jest odpowiedź.

a tu przegląd podłoży ze wskazaniem, które mają wpływ na parametry wody.

http://www.blue-tiger-shrimp.com/blog/shrimp-soil-3/
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów
Awatar użytkownika

natalka8891
Gaduła
Posty: 123
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 11:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#28

Post autor: natalka8891 »

krasnal pisze: Banalnie proste jak sie przestrzega kilku zasad :wink:
Tzn ?? :oops:
"Wszystkie rybki śpią w jeziorze ..." :D

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#29

Post autor: Jola75 »

krasnal pisze:
darrp pisze:co do ziemi pod żwirek to proponuje być ostrożnym. Nie jest to takie proste jak się pisze
Banalnie proste jak sie przestrzega kilku zasad :wink:
Zgadzam się w pełni :D
Awatar użytkownika

natalka8891
Gaduła
Posty: 123
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 11:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL MANADO

#30

Post autor: natalka8891 »

ale dajecie zwykłą ziemię do kwiatów czy jakiś torf ??
"Wszystkie rybki śpią w jeziorze ..." :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”