proszę o pomoc !!!!!

ODPOWIEDZ

Autor
wiolcia0404
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 08, 2010 8:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

proszę o pomoc !!!!!

#1

Post autor: wiolcia0404 »

Otóż zacznę od tego, że nie jestem profesjonalistką tylko amatorką i nie mam całego sprzętu jak i nie robię testów.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dc4 ... 699a5.html
tak wygląda moje akwarium, roślinki nie chcą rosną, gniją i giną, połowy już nie ma, na liściach mają dziury, a we wgłębieniach są glony. :cry:
moje wyposażenie jest ubogie : dwa filtry na gąbkę, pompka,dwie jarzeniówki (SUN-GLO 15W)
ostatnio kupiłam na allegro siarczan potasu i jeszcze nie doszedł ale jak zastosuję to dam znać. Ogólnie stosowałam nawozy: TETRY I FERROPOL
może przyczyna leży w tym, że powinnam mieć filtr kubełkowy bo w sumie glony też są
pomożecie proszę
Awatar użytkownika

grab
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#2

Post autor: grab »

Filtr kubełkowy napewno jest dobry ale on nie załatwi sprawy glonów i gnicia roślin. Ile litrów ma to akwarium? 126 na oko? Ile świecisz tego światełka? 12 godzin mniej? wiecej? Jak długo już jest zalany baniak ?
Możesz spróbować stosować Easy Carbo tzw co2 w płynie, a jak wiadomo rośliny potrzebują dwutlenku węgla. Do tego możesz zastosować standardowe nawozy mikro i makro.
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#3

Post autor: beeder »

odstaw nawozy w płynie, podmień wodę (ok 20%), lej potas jak tylko przyjdzie.
Czy rośliny mają w ten żwir jakieś nawozy pod korzenie? Jeżeli nie to kup chociażby kulki gliniane.
Filtr kubełkowy nie jest niezbędnym wyposażeniem, raczej fanaberią ułatwiającą życie.
A możesz jakieś roślinki w większych ilościach dosadzić?
Ta pompka to dla efektów wizualnych?

Grab - do czego ten easy carbo? Tu nie ma roślin które by nie dały rady bez niego. EC jest lekarstwem na ewentualne krasnorosty.

Jakoś nic więcej mi do głowy na szybko nie przychodzi.
Ostatnio zmieniony pn lis 08, 2010 9:25 pm przez beeder, łącznie zmieniany 1 raz.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#4

Post autor: JPK »

grab pisze:możesz zastosować standardowe nawozy mikro i makro.
Przy standardowym oświetleniu i niezbyt dużym doświadczeniu to byłbym ostrożny.
Jeśli już to poleciłbym jakiś ogólny nawóz w stylu PG Classic lub Easy Life Profito. Ale póki co - wstrzymałbym się z nawożeniem, ew. sam potas.
Proszę o szczegółowe informacje na temat akwarium.
-litraż
-sprawdź dokładnie jakie to są świetlówki, czy aby nie 18tki, a nie 15tki
-jakie podłoże
-jak wyglądają podmiany
-co dodajesz do akwarium (nie chodzi tylko o nawozy)
-obsada zwierzęca
-jakie rośliny masz
-od jak dawna funkcjonuje akwarium i od jak dawna są obecne rośliny
-fotki owych glonów, jak i niedomagań roślin by się przydały.
Oprócz podmian wody, tak jak radzi beeder, przydałoby się wrzucić trochę szybkorosnącego zielska, żeby to "koło" ruszyć i wszystko zaczęło funkcjonować. Zdobądź znaczne ilości np. rogatka, czy paprotnic.
Ostatnio zmieniony pn lis 08, 2010 9:29 pm przez JPK, łącznie zmieniany 1 raz.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#5

Post autor: mat25 »

Misquamacus pisze:Easy Life Profito
zdecydowanie odradam na początek, można bardzo łatwo przedawkować, czekamy na szczegóły ;)
Mateusz
Awatar użytkownika

grab
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#6

Post autor: grab »

beeder, na krasnorosty ok, ale to już w innych dawkach niż poleca producent. Osobiście zauważyłem wzrost roślin po starcie dodawania EC, Ty nic takiego nie zaopserwowałaś?

Co do nawozów to czemu nie? Ok może skoczyć wzrost glonów i pojawić się ewentualne zmętnienie, ale wiadomo że wszystko podajemy z głową i przy ewentualnych zmianach na gorsze odstawia się owy specyfik.

Podmiany wody mogą pomóc w zwalczeniu glonów, ale trzeba pamiętać że nie wiemy od jak dawna jest zalane akwarium i podmiany w 20% mogą spowodować podobny efekt jak w moim przypadku czyli zmętnienie poprzez wzrost pierwotniaków.

Ot moje osobiste zdanie i nie przekonuję nikogo do postępowania wg powyższego.
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#7

Post autor: beeder »

grab pisze:Osobiście zauważyłem wzrost roślin po starcie dodawania EC, Ty nic takiego nie zaopserwowałaś?
Ja nie stosuję - krewetki nie lubią, a rośliny i tak rosną zbyt szybko jak na mój gust
grab pisze:podmiany w 20% mogą spowodować podobny efekt jak w moim przypadku czyli zmętnienie poprzez wzrost pierwotniaków
nadal uważam że przedawkowałeś właśnie EC - za mało roślin za duże dawki, a EC działa również bakteriobójczo. Ja u siebie podmieniam ok 30% wody, nic się nie dzieje. Przy nowych akwariach duże i początkowo częste podmiany wody też są wskazane więc tragedii nie będzie nawet jeżeli jest to nowy baniak.
Ja też nikogo nie namawiam, wyrażam swoje zdanie

A to i tak jest brak potasu :-P

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#8

Post autor: krasnal »

Sam kasuję aby mi nikt nie decydował co mi wolno a co nie
Ostatnio zmieniony ndz lis 28, 2010 12:17 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#9

Post autor: beeder »

krasnal pisze:Do tego zestawu dołożyłbym= wyjęcie WSZYSTKICH muszli ozdobnych
Od dzisiaj mówię do Ciebie Pan Sokole Oko

Autor
wiolcia0404
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 08, 2010 8:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#10

Post autor: wiolcia0404 »

maje akwarium ma 100l, świetlówki faktycznie są większe: 20W, świecę im ok 12h. akwarium zalane jest od 13.08 i były podmiany wody 15% co dwa tygodnie.
ponadto dodawałam od czasu do czasu mfc, i zgodnie z etykietą: sera nitrivec, sera fischtamin, sera aquatan i sól.
obsada zwierzęca: ok 20 neonów, 1 hokejówka( druga mi zdechła), 2 glonojady, 1 bocja i mystus, 4 żałobniczki, parę kardynałków i danio, 2 kosiarki
obsada roślinna: ta duża:Cryptocoryne aponogetifolia, Żabienica drobnokwiatowa 'Tropica'(wcale jej nie widać bo zmarniała),Najas guadalupensis, 2 małe łodygi Rotalty Indica i Vallisneria americana.

[ Dodano: Wto Lis 09, 2010 6:00 pm ]
a i pod korzeniami nie mam żadnych kulek nowozowych

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#11

Post autor: JPK »

wiolcia0404 pisze:podmiany wody 15% co dwa tygodnie.
Zdecydowanie za rzadkie.
Co tydzień 30%
wiolcia0404 pisze:ponadto dodawałam od czasu do czasu mfc
W jakim celu ?
wiolcia0404 pisze:mfc
wiolcia0404 pisze:sera nitrivec
Stosowanie ich obydwu na raz mija się z celem, mfc zabija to co daje nitrivec.
Co Ci mogę doradzić :
-odstaw mfc
-podmiany wody 30% co tydzień
-z nawozów jeśli już to tylko potas i to delikatnie
-dołożenie roślin szybkorosnących - rogatka, paprotnicy, ludwigii repens, hygrophilii polyspermy do czasu ustabilizowania się akwarium, a część może na stałe, jeśli Ci się spodobają.
-co do pozostałych nawozów -> IMHO dopiero gdy rośliny zaczną przyrastać i widać będzie niedobory
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#12

Post autor: saintpaulia »

Rośliny marnieją poniewaz im nieświadomie szkodzisz. Już samo mfc jest w stanie dokonać sporo zniszczeń, a tu jeszcze sól. Tak, jak napisał Kuba - podmiany za małe, zwłaszcza przy takiej obsadzie.
Jeśli możesz, wykonaj tylko jeden test, który wiele nam powie o Twoim akwarium no2. Sądzę, że szkiełko nie jest dojrzałe przez to podawanie chemii.
Czy taką obsadę masz od początku istnienia akwarium, coś się zmieniało?
Na początek warto zastosować się do porad Kuby i Krasnala. Rozpuszczające się stopniowo muszle także nie pomagają roślinom. Duża kryptokoryna, o kórej wspominasz bywa kapryśna, lubi raczej dojrzałe akwaria, stabilne warunki (przynajmniej w moich doświadczeniach).
Na prawdę warto dodać więcej prostych szybkorsnących roślin - poza wymienionymi wyżej: pistię lub limnobium, pływacza, mniejsze odmiany nurzańca - co Ci się trafi.

Autor
wiolcia0404
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 08, 2010 8:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#13

Post autor: wiolcia0404 »

Witam ponownie po paru miesiącach. Piszę znowu bo zauważyłam zmiany, ale na gorsze.
W ostatnim czasie kupiłam makro i mikro, rogatka, 1 żabienicę i egerię, jak i zmieniłam wodę.
Zmiany widać na załączonych zdjęciach: Obrazek Obrazek Obrazek
Egeria straciła listki, rogatek też traci igiełki i wydłużyła się, na reszcie roślinek są glony.
Długo zastanawiałam się nad tym i może być to przyczyna wody i tu moje kolejne pytanie jakie najważniejsze testy mogę zrobić ???
A może macie jakieś inne pomysły ???
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: proszę o pomoc !!!!!

#14

Post autor: saintpaulia »

Rogatka ciężko zabić - zazwyczaj ma problemy z zadomowieniem się, gdy jest problem z NO2 NO3. Przynajmniej tak mi się wydaje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”