Wymurowanie miejsca na duże akwarium.

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Wymurowanie miejsca na duże akwarium.

#1

Post autor: ryba »

Witam,
chciałam się dowiedzieć czy ktoś z Was murował kiedyś zamiast szafki, miejsce na akwarium? Jak się do tego zabrać? Czy trzeba spawać jakiś "szkielet" i na to murować cegłami? Nie bardzo wiem jak takie coś wytłumaczyć panom murarzom :). Za pomoc z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wymurowanie miejsca na duże akwarium.

#2

Post autor: kfabisiak1 »

Nie wiem gdzie chcesz ten mur zrobić, ale u swoich znajomych widziałem akwarium postawione na ścianie z cegieł. Między kuchnią a przedpokojem mieli wykuty taki otwór okienny. Chcieli to zamurować, bo do niczego nie było im to potrzebne i wyglądało dziwnie. Namówiłem ich, żeby od strony przedpokoju pogrubili kawałek ścianki o jedną cegłę i na to postawili akwarium. Postawili na tym całkiem spore akwarium robione na zamówienie. Długość 80 lub 90 cm, (nie pamiętam dobrze),szerokość na pewno była 40 cm i wysokości albo 50, albo 60, wydawało mi się bardzo wysokie, sięgało chyba ponad połowę wysokości otworu. Na taki murek z cegieł można spokojnie postawić naprawdę duży zbiornik, bez specjalnych wzmocnień, bo one są niepotrzebne. Jedynie co warto zrobić to dać na kant muru wzmocnienie, ale to bardziej dlatego, żeby przez przypadkowe uderzenie nie wyszczerbić tynku.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Re: Wymurowanie miejsca na duże akwarium.

#3

Post autor: etna »

tu masz fajny temat o wielkim zbiorniku stawianym właśnie na cegłach
http://www.apisto.pl/fa/viewtopic.php?t=6094&start=0
Adriana
Awatar użytkownika

Autor
ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wymurowanie miejsca na duże akwarium.

#4

Post autor: ryba »

kfabisiak1 pisze:Nie wiem gdzie chcesz ten mur zrobić
A przepraszam, chcę do wymurować w salonie przy ścianie która hmmm, jakby to powiedzieć, będzie miała za sobą tylko podwórze. Chcę po prostu zamiast szafki sobie wymurować. Porywam się na dość spore akwarium więc nie zaufam szafkom ;).
kfabisiak1 pisze:Jedynie co warto zrobić to dać na kant muru wzmocnienie, ale to bardziej dlatego, żeby przez przypadkowe uderzenie nie wyszczerbić tynku.
Ok.

etna pisze:tu masz fajny temat o wielkim zbiorniku stawianym właśnie na cegłach
http://www.apisto.pl/fa/v...?t=6094&start=0
Dzięki :)

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: Wymurowanie miejsca na duże akwarium.

#5

Post autor: Qter »

Witaj,

Mam u siebie postawione akwarium w ściance działowej pomiedzy salonem a korytarzem. Boki, oraz ściana czołowa postawione są z YTONGA na klej - chyba 15-nastki. Na tym opiera się półka zrobiona z konglomeratu. Na tym stoi co prawda tylko 126 ltr. Wszystko zależy od wielkości alwa. Jak z betony zamierzasz "lać" to zbrojenie na pewno nie zaszkodzi ;).

PZDR

Qter

P.S.

Tu masz fotke jak to wyszło u mnie:

https://picasaweb.google.com/erybki/Akw ... 1979848962

i jeszcze z drugiej strony:

https://picasaweb.google.com/erybki/Akw ... 5959581954
Ostatnio zmieniony pt wrz 02, 2011 12:45 pm przez Qter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wymurowanie miejsca na duże akwarium.

#6

Post autor: ryba »

Planuję akwa na 3 metry długości i wyjdzie to coś około 1000L i jakoś szafce nie chcę zaufać ;). Zbrojenie będzie. Dzięki za fotki. Już wiem mniej więcej jak się za to zabrać.

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: Wymurowanie miejsca na duże akwarium.

#7

Post autor: Qter »

Jak takie długie to mimo wszystko dał bym jeszcze w środku ze dwie podpory od strony drzwiczek do szafki która znajdzie się pewnie pod akwa - w sensie słupki z zazbrojonego betonu. Sprwadź też posadzkę pod akwa - czy na pewno możesz tak obciązyć strop.

PZDR

Qter
Awatar użytkownika

Autor
ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wymurowanie miejsca na duże akwarium.

#8

Post autor: ryba »

Akwa będzie na parterze i Panowie którzy będą to wylewać będą powiadomieni że miejsce musi być mocne. Czyli jeszcze murowane podpory po środku. OK, wielkie dzięki.
ODPOWIEDZ