Dodatkowe oświetlenie w fabrycznej pokrywie AqualEL 50x30

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
havran
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: śr lut 22, 2012 9:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie w fabrycznej pokrywie AqualEL 50x30

#1

Post autor: havran »

Witam.
Dzisiaj dokonałem modyfikacji mojej pokrywy AquaEl'a o wymiarach 50x30[cm] z standardową świetlówką 11W (moduł aquael'a).
Moje akwarium ma 45l, więc współczynnik W/litry wynosi 0,24 W/Litr. Założeniem modyfikacji było osiągniecie minimum 0,4 W/Litr.

1) Zakupione rzeczy:
-8W (30cm) PHILIPS Aquarelle 10000K T5
-Statecznik: 1x8W HF-MATCHBOX
-Odbłysk 25cm
-Oprawka bryzgoszczelne T5
-Uchwyty na świetlówke
-Kabel z włącznikiem

Cena: ~90zł
Współczynnik W/Litr po dodaniu oświetlenia: ~0.42W/Litr (w sumie 19W)

Obrazek


2) Montaż
a) Najpierw, bez żadnego robienia otworów w pokrywie, ułożyłem złożone oświetlenie w miejscu w którym chciałem by później się znajdowało.

Obrazek

b) Zaznaczenie na pokrywie miejsc na otwory i wywiercenie tych miejsc.
c) Przykręcenie Odbłysku z uchwytami na świetlówkę do pokrywy.
d) Zamocowanie oprawek bryzgoszczelnych do świetlówki
e) Połączenie oprawek świetlówki i kabla z włącznikiem do statecznika.
Obrazek

Obrazek

3) Efekt końcowy:

Obrazek

a)Fabryczny oświetlenie (11W/6500K):
Obrazek

b)11W + 8W
Obrazek

c)Samo dodatkowe oświetlenie (8W / 10000K)
Obrazek

4) Wnioski/Uwagi własne
a) Zauważony wzrost temperatury o ~1C
b) Cena ~90zł nie jest mała, zwłaszcza jak za pokrywę z modułem zapłaciłem 75zł.
c) Pracę montażowe łatwe. Ja nie mając doświadczenia z tym nie napotkałem żadnych problemów.

Napisałem ten 'poradnik' gdyż sam szukałem czegoś podobnego. Jak macie jakieś pytanie, piszcie :wink:
...czekając na dzień w którym spełnią się marzenia...
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie w fabrycznej pokrywie AqualEL 50x30

#2

Post autor: rudy1986 »

Przyznam szczerze ze mialbym juz dokladac oswietlenie to bym dolozyl 2 albo nawet i 3 T5:P ale pomysl dobry. w sumie to jedyne pokrywy (tanie) ktore mozna tak przerobic i dolozyc jak sie chce, bo jak juz sa swietlowki to zawsze troche tego miejsca brakuje.
Tylko teraz uwaga..... przy wiekszej ilosci swietlowek i tak jak tutaj autor zrobil jest odblysnij. Te pokrywy sa bardzo cienki i pod wplywem ciepla moge sie niestety stopic, ja bym jeszcze wylozyl to fola aluminiowa tak dla pewnosci

PS. Gdzie statecznik?? z tylu??

Autor
havran
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: śr lut 22, 2012 9:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie w fabrycznej pokrywie AqualEL 50x30

#3

Post autor: havran »

Statecznik na razie jest 'na wierzchu', u mnie na biurku..zamierzam zrobić jakąś drobną obudowe i gdzieś go umieścić (niestety w pokrywie lub jej okolicy jest ciężko).
Co do do możliwości topnienia pokrywy pod wpływem temperatury. Pokrywy AquaEL'a (w sumie pewnie większość pokryw z tworzyw) są zrobione z tworzywa ABS, a ich temperatura mięknienia wynosi ~90C (a topnienia aż ~260C), więc przy takiej mocy cieżko jest osiągnąć temperaturę 70C+ nawet przy kilku dniowym oświetleniu.
Ciężko jest znaleźć więcej miejsca na następne świetlówki i na razie odpuszczę :P
...czekając na dzień w którym spełnią się marzenia...
ODPOWIEDZ