Szafka pod akwarium

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Szafka pod akwarium

#1

Post autor: Samotny77 »

Jakiś czas temu szukałem szafki pod nowe akwarium o wymiarach 40x29x40. Patrzyłem, rozglądałem się, szukałem wszędzie i nic nie znalazłem :( . W związku z tym za namową wielu osób z forum postanowiłem zrobić ją sam. Będzie to pierwsza rzecz zrobiona od samego początku własnymi rękami i mam nadzieję, że się uda.
Oto projekt szafki:
Obrazek
Wymiary to:
L1 - 30cm
h - 70cm
L - 40cm
d - 40cm
h1 - 35cm
d1 - 38cm
Oczywiście wszystko może ulec niewielkiej zmianie w czasie prac.
Poprosiłem znajomego, który miał jechać do Castoramy, aby zakupił mi odpowiednie płyty docięte na wymiar i oklejone. Jak się okazało nie dotarł on do Castoramy, a odwiedził LM. Tam też tną płyty na wymiar z metra, ale nie oklejają :(. Byłem na niego bardzo wściekły, ale teraz nie mam już wyboru.
Także dostałem dwie płyty o wymiarach 70x30, dwie o wymiarach 40x40, oraz jedną o wymiarach 38x28.
Teraz czas na powolną realizację. W związku z tym mam parę pytań do osób, które są bardziej doświadczone ode mnie w budowie szafek :)
1. Szafka będzie skręcona konfirmantami. W jakiej odległości od krawędzi wiercić pod nie otwory?
2. Jako, że szafka będzie miała kontakt z wodą to czymś ją zabezpieczyć?
3. Czy trzeba dawać plecy ze sklejki czy się obędzie bez nich?
4. Czy trudno jest samemu okleić płytę?
5. Czy ta szafka wytrzyma ciężar akwarium?

Uff. Sporo tego, ale to chyba wszystko. Za wszelkie sugestie z góry dziękuje :)
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Szafka pod akwarium

#2

Post autor: zorbek »

Samemu nie jest trudno tylko problem jest że te okleiny z marketów są papierowe i w kontakcie z wodą puchną.
Możesz próbować oklejać okleiną ABS na klej typu patex ale do obróbki konieczna jest frezarka.
Sporo ciekawych informacji dla amatorów znajdziesz tu:
http://www.e-manta.eu/forum/portal.php? ... 0a2f63988b" onclick="window.open(this.href);return false;
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Szafka pod akwarium

#3

Post autor: froster »

W LM oklejają tzn mi okleili w LM na Targówku

1. skoro płyta ma grubość 18mm to proste , że wiercimy po środku czyli 9mm
2. bez przesady , to akwarium będzie stało na szafce a nie szafka w akwarium
3. plecy mają dwie funkcje : podstawowa to wzmocnienie konstrukcji szafki , żeby sie na boki nie bujała , druga to żeby nic Ci za szafkę nie wypadało ;) , ja dałem z tej samej płyty co reszta szafki
4. nie trudno , wystarczy żelazko , kawałek szmatki bawełnianej lub gazety i ostry nożyk
5. na pewno do góry nie poleci ;) wytrzyma tylko daj te plecy
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Szafka pod akwarium

#4

Post autor: Stefan »

Szafka wytrzyma duży nacisk statyczny od góry. Natomiast może złożyć się na bok.
Podstawową wszystkich szafek akwarystycznych są plecy wpuszczone do wewnątrz szafki.
To znaczy, że plecy musza swoimi krawędziami bocznymi dotykać boków szafki. To gwarantuje, że szafka się nie złoży jak domek z kart. Również taka konstrukcja pleców pozwala zastosować zwykłe drewniane kołki stolarskie do łączenia płyt.
Pod konfirmaty trzeba by nawiercić otwory prowadzące o średnicy rdzenia gwintu. Masz uchwyt do wiertarki do prostopadłego nawiercania krawędzi w połowie grubości ?
No i nie podałeś grubości tych płyt .
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#5

Post autor: Samotny77 »

froster pisze:W LM oklejają tzn mi okleili w LM na Targówku

1. skoro płyta ma grubość 18mm to proste , że wiercimy po środku czyli 9mm
2. bez przesady , to akwarium będzie stało na szafce a nie szafka w akwarium
3. plecy mają dwie funkcje : podstawowa to wzmocnienie konstrukcji szafki , żeby sie na boki nie bujała , druga to żeby nic Ci za szafkę nie wypadało ;) , ja dałem z tej samej płyty co reszta szafki
4. nie trudno , wystarczy żelazko , kawałek szmatki bawełnianej lub gazety i ostry nożyk
5. na pewno do góry nie poleci ;) wytrzyma tylko daj te plecy
Moje zakupione były w LM na Modlińskiej. Będę musiał teraz sam okleić, bo nie chce mi się ponownie dźwigać do oklejenia.
Wiem, że wiercimy po środku, aż taki głupi to ja nie jestem :D . Moje pytanie bardziej dotyczyło tego, że te wiercenie po środku ma nastąpić w jakiej odległości od bocznej krawędzi? 5cm? Bliżej dalej?

Płyty mają 18mm grubości. Szafka wzorowana jest na takiej oferowanej w sklepie i tam nie było w ogóle pleców. A są konieczne? Jeśli tak to wystarczy sklejka czy dokupić jeszcze jeden wymiar z płyty 18mm?

Nie posiadam takiego uchwytu do wiercenia pionowego, ale mam nadzieję na wprawną rękę :)

Jak nie konfirmanty do łączenia to co? A jeśli konfirmanty to jakiej długości i wielkości?

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#6

Post autor: froster »

Samotny77 pisze: Płyty mają 18mm grubości. Szafka wzorowana jest na takiej oferowanej w sklepie i tam nie było w ogóle pleców. A są konieczne? Jeśli tak to wystarczy sklejka czy dokupić jeszcze jeden wymiar z płyty 18mm?
mają zatem jakieś inne wzmocnienia poprzeczne, np jak tu Obrazek
te dwie płyty po bokach robią robotę pleców ( tu jeszcze przytrzymują blat , ale nie o to chodzi )

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Szafka pod akwarium

#7

Post autor: krasnal »

Samotny77 pisze:konfirmanty to jakiej długości i wielkości
Konfirmat - wkręt 7,0 x 50mm
Samotny77 pisze:w jakiej odległości od bocznej krawędzi? 5cm? Bliżej dalej?
Ok 5 cm może być
Samotny77 pisze:nadzieję na wprawną rękę
Wystarczy
Samotny77 pisze:wystarczy sklejka czy dokupić jeszcze jeden wymiar z płyty 18mm?
Wystarczy sklejka => stabilizację zapewni półka (skręcona konfirmatami )
Samotny77 pisze:Szafka wzorowana jest na takiej oferowanej w sklepie i tam nie było w ogóle pleców. A są konieczne?
Nie są obowiązkowe -> przy tym litrażu (ludziska nie przesadzajcie z czarno widzeniem :what: )
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#8

Post autor: Samotny77 »

Dzięki Krasnal za odpowiedzi :)

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Szafka pod akwarium

#9

Post autor: krasnal »

Samotny77 pisze:Dzięki Krasnal za odpowiedzi
Nie tylko ja próbowałem pomóc
Wszystkim w wątku należą się te słowa 8)
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#10

Post autor: Samotny77 »

Sorry, wszystkim dziękuje za odpowiedź, ale to ty Krasnal potrzymałeś mnie na duchu, że dam radę :D

-- 19 sty 2013, o 14:02 --

Jeden z użytkowników (ESSPRESSO_SS) słusznie zauważył na PW, że wymiar półki jest niewłaściwy (380mmx280m). Gdyż do wymiaru 380mm dodając dwa boki po 18mm wyjdzie 416mm czyli więcej niż podstawa szafki.I co teraz? Czy można ponownie pojechać do LM i mi skrócą o te powiedzmy 0,80mm? Czy muszę kupić nową półkę o dobrych wymiarach? A może dać ją odwrotnie, tzn bokiem 280mm miedzy bokami, ale wtedy będzie wystawała po za obręb boków o te 0,80mm? Co doradzicie?
I kolejne pytanie: Akwarium będzie stało bliżej końca niż po środku szafki. Czy lepiej boki dać po środku podstawy, czy lepiej przy końcu?

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Szafka pod akwarium

#11

Post autor: GSA »

0,80mm to już raczej w granicach błędu jest ;-) Raczej chodzi o odcięcie 36mm. W którymś sklepie widziałem miejsce do samodzielnego przygotowania/przycięci sobie zakupionego towaru.

piotrofff
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#12

Post autor: piotrofff »

Samotny77 pisze:0,80mm?
0.8mm czy cm? Bo jeśli dobrze patrzę, to półka powinna mieć 364mm. Czyli jest za duża o 8mm z każdej strony. Tak naprawdę to powinna mieć 364mm + grubość okleiny z obu stron. Ktoś wspominał o kołkowaniu - bez odpowiednich przyrządów to raczej niewykonalne. Konfirmaty znacznie łatwiej wybaczają błędy. Co kto lubi, ale ja bym robił szafkę z drzwiami. W Forpłycie bez problemu przycinają, oklejają i wiercą otwory na puszki.
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Szafka pod akwarium

#13

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Samotny77 napisałem ci już odp. na pw, ale tu zapytam jeszcze raz, jako podstawę podajesz d/L 40/40 po obróceniu półki wszystko powinno się zmieścić bez przycinania (nawet mimo dodatkowych 1,6-2mm na okleinę, 280+18+18+ 0,8+0,8=317,6). Chyba że wymiary podstawy z 1 posta są inne niż wymiary elementów twojej szafki.
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Szafka pod akwarium

#14

Post autor: Samotny77 »

Podstawa jest 400mm na 400mm. Jak obrócę to się zmieści :) Zastanawiałem się tylko nad następującymi kwestiami:
1. Czy dawać plecy ze sklejki? Bo jeśli tak to półka będzie wystawać o te 0,80mm z przodu. Czy dać sobie spokój i wtedy wypośrodkowana półka będzie wystawała z obu stron po 0,40mm. Co lepsze?
2. Czy boki montować pośrodku podstawy czy bliżej tylnej krawędzi? Jako, że akwarium założeniu ma stać bliżej tylnej krawędzi a nie wypośrodkowane.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#15

Post autor: shadowrider »

Samotny77 pisze:Podstawa jest 400mm na 400mm. Jak obrócę to się zmieści :) Zastanawiałem się tylko nad następującymi kwestiami:
1. Czy dawać plecy ze sklejki? Bo jeśli tak to półka będzie wystawać o te 0,80mm z przodu. Czy dać sobie spokój i wtedy wypośrodkowana półka będzie wystawała z obu stron po 0,40mm. Co lepsze?
Wg mnie bez pleców szafka będzie niestabilna.
2. Czy boki montować pośrodku podstawy czy bliżej tylnej krawędzi? Jako, że akwarium założeniu ma stać bliżej tylnej krawędzi a nie wypośrodkowane.
Lepiej centralnie pod akwa ale jeśli nie to te 5cm w powietrzu nie powinno w normalnych warunkach sprawiać problemu.
Niedobrze że nie masz oklejonych brzegów - czasem niekontrolowanie ta woda gdzieś ucieka, chlapie - niezabezpieczony brzeg wtedy chłonie wodę i może pęcznieć.
W jakim programie robiłeś rysunek?
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Szafka pod akwarium

#16

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Odp.1
krasnal pisze:Nie są obowiązkowe -> przy tym litrażu (ludziska nie przesadzajcie z czarno widzeniem
w pełni się z tym zgadzam, zamontuj jak ci się bardziej podoba.
Odp.2
Samotny77 pisze:Czy boki montować pośrodku podstawy czy bliżej tylnej krawędzi? Jako, że akwarium założeniu ma stać bliżej tylnej krawędzi a nie wypośrodkowane.
ja zamontował bym po środku, wydaje mi się to bardziej estetycznym rozwiązaniem (po5cm), zwłaszcza jeśli jeszcze podobnie założysz półkę(po 4cm)
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#17

Post autor: Samotny77 »

shadowrider pisze: Wg mnie bez pleców szafka będzie niestabilna.
Mi się wydaje, że półka wszystko ustabilizuje, więc zgadzam się z Krasnalem i ESSPRESSO_SS
shadowrider pisze: W jakim programie robiłeś rysunek?
Przyznam szczerze, że w żadnym. Skopiowałem gotowy projekt ze strony http://www.szafkipodakwarium.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ESSPRESSO_SS pisze: w pełni się z tym zgadzam, zamontuj jak ci się bardziej podoba.
ja zamontował bym po środku, wydaje mi się to bardziej estetycznym rozwiązaniem (po5cm), zwłaszcza jeśli jeszcze podobnie założysz półkę(po 4cm)
Dzięki za porady. W tygodniu będę brał się za wykonanie jak tylko zakupię wiertło do konfirmantów, bo bez niego chyba sobie nie poradzę.
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Szafka pod akwarium

#18

Post autor: ORZECHOPCJA »

Ja na tą kosteczkę 50L nie robił bym oklepanego MDFu lub stali bo koszt podobny a bym pokusił się zrobić ze szkła np, dymnego (może brąz może mat zależy od gustu) 10mm i silikon przezroczysty, może troszkę new-age ale całość będzie tworzyła niesamowity widok a na pewno taka bryła wytrzyma ponad 120kg obciążenia szkło w brew pozorom jest dość wytrzymałe a taka kolumna to fajne coś które komponuje się z akwa i tworzy jedna całość. Można blat na stałe zespolić z blatem i potraktować go jako dno a resztę szyb wkleić z opy-white
Można też podświetlić krawędzie słupka ledami (wedle gustu i zapotrzebowania)

może coś takiego http://www.audiovideo.com.pl/podstawki- ... herpa.html" onclick="window.open(this.href);return false;

może takie http://www.audiosystem.com.pl/produkt/1077/sherpa" onclick="window.open(this.href);return false;

tu parę przykładów http://www.luksusowemieszkanie.com.pl/l ... all-audio/" onclick="window.open(this.href);return false;
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Szafka pod akwarium

#19

Post autor: froster »

To Ty jeszcze nie złożyłeś tej szafki ?? :x

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#20

Post autor: shadowrider »

Samotny77 pisze:
shadowrider pisze: Wg mnie bez pleców szafka będzie niestabilna.
Mi się wydaje, że półka wszystko ustabilizuje, więc zgadzam się z Krasnalem i ESSPRESSO_SS
Na kątownikach na pewno by się bujała. Na konfirmatach mało rzeczy robiłem więc nie będę się kłócił. Złożysz, jak będzie chodziła na boki to wtedy dasz tylną ścianę i załatwione. W sumie to poprzeczka 15cm szerokości na tyle też załatwi sprawę - nie musi być pełna ściana.
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#21

Post autor: Samotny77 »

froster pisze:To Ty jeszcze nie złożyłeś tej szafki ?? :x
Wczoraj wieczorem dopiero kupiłem płyty, a dziś chciałem kupić okleinę na boki, konfirmanty i wiertło, ale jak na złość nie mieli tego LM w Arkadii a na dalsze poszukiwania czasu mi zabrakło.

-- 23 sty 2013, o 10:23 --

Dziękuje wszystkim za pomoc, wszelkie rady i uwagi :). Była to pierwsza szafka, którą robiłem własnoręcznie. Obawiałem się jak to mi wyjdzie, ale nie taki diabeł straszny jak go malują :D. Następna wyjdzie mi znacznie lepiej, bo wybiorę taki market, który okleja brzegi płyt, gdyż to było najtrudniejsze zadanie w tym wszystkim :-D
Oto końcowy efekt mojej pracy:
Obrazek
Nie ma jak coś zrobić własnymi rękami :D . Tak mi się to spodobało, że postanowiłem dorobić do tego pokrywę, ale o tym w innym wątku :)

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Szafka pod akwarium

#22

Post autor: krasnal »

Samotny77 pisze:Obawiałem się jak to mi wyjdzie, ale nie taki diabeł straszny jak go malują . Następna wyjdzie mi znacznie lepiej,
Trening/praktyka czyni mistrza :-P
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Szafka pod akwarium

#23

Post autor: Drottnar »

Czy ta szafka oprócz podpór w postaci kanapy i komody ma jakieś wzmocnienie poprzeczne? Jeśli nie, obawiałbym się, że się złoży w bok jak tylko straci jedną z podpór. Chyba, że ta półka na środku wystarczy, bo ja to się nie znam w sumie.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Szafka pod akwarium

#24

Post autor: shadowrider »

Wygląda dobrze. Nie gibie się na boki?

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Szafka pod akwarium

#25

Post autor: krasnal »

Drottnar pisze:ta półka na środku wystarczy
W zupełności
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#26

Post autor: Drottnar »

krasnal pisze:
Drottnar pisze:ta półka na środku wystarczy
W zupełności
A to w takim razie całkiem zacnie to wyszło.

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Szafka pod akwarium

#27

Post autor: froster »

Usiądź na nią i się pogibaj na boki, ja bym jej aż tak nie ufał, nie chciałeś pleców to mogłeś przynajmniej na górze i na dole dać porzecznie pionowo płytę tak po 10cm.
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Szafka pod akwarium

#28

Post autor: Samotny77 »

Szafka jest bardzo stabilna :), gdyż zapewnia to pólka.
ODPOWIEDZ