OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
jurand81
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 12, 2012 8:40 pm
Lokalizacja:

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#1

Post autor: jurand81 »

Ukończyłem budowę swojego oświetlenia LED do akwa 200l.
Użyłem następujących materiałów:
Radiator A4291 od "Piekarza"
Profile i płaskowniki aluminiowe - Leroy i Castorama
Łączenia nitami i śrubami fi 3 i 4
Zasilacz: MeanWell HLG-80H-C700A - ze względu na chęć zastosowania prostego układu z regulacją zastosowałem ten model. Ma on spory zakres regulacji napięcia i aktywne PFC czyli pobiera tyle prądu ile faktycznie zużywa, a nie kotłuje na maksa jak większość zasilaczy. Przy maksymalnym prądzie mam ok. 80W(ok. 65W układ+ok. 15W zasilacz), przy skręceniu do minimum ok. 40W.
Diody + PCB od leleszek z aukcji:
19x3W zimny biały 6500K
8x3W czerwony 650-660nm
4x3W niebieski 460-465nm
Diody czerwone i niebieskie połączyłem w cztery sekcje po 2xczerwone i 1x niebieska w środku.
Przewód 2x1,5mm
Pasta i klej termo przewodzący firmy AG
Wstawię jeszcze szybę z akrylu.

Efekt końcowy jest świetny. Ledy jaśniej świecą niż już trochę zużyte T5ki z moich belek. Jakby było za mało to mam zapas mocy i mogę dorzucić jeszcze kilka diodek, jak za dużo to przykręcę prąd na zasilaczu.
Teraz pozostaje mi obserwować i czekać na reakcję roślin.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#2

Post autor: jgoluch »

Super! Mógłbyś powiedzieć ile Cie całość kosztowała?

_______________________
Tapapatatalknięte

Autor
jurand81
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 12, 2012 8:40 pm
Lokalizacja:

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#3

Post autor: jurand81 »

Koszt orientacyjny to ok 500zł. Dokładnie nie liczyłem, bo robiłem też dla żony oświetlenie LED do mięty, kolendry i innych ziół/przypraw. :) :) :)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#4

Post autor: Miro »

jurand81 pisze:Koszt orientacyjny to ok 500zł.
Liczyłeś,zastanawiałeś się kiedy ta inwestycja zwróci się ? Rozumiem że zrobiłeś nowe oświetlenie dla oszczędności :)

Autor
jurand81
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 12, 2012 8:40 pm
Lokalizacja:

Re: OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#5

Post autor: jurand81 »

Licząc wymianę kompletu świetlówek za ok. 100-130zł co jakieś 10 miesięcy, do tego różnica w rachunku za prąd o połowę zużytej energii(ze 129W na ok. 65W) i trwałość diod to myślę, że dość szybko się zwróci przy tym litrażu. Jakby to było 60 czy 100 litrów akwa to bym się zastanawiał. Zresztą patrząc na ceny firmowych światełek to te 500zł to mały pryszcz.
I jeszcze jedna istotna rzecz, o której sporo osób zapomina to zasilacz z aktywnym PFC - zużywa tyle energii ile w danej chwili potrzebuje układ, a nie ciągnie na maxa ile ma zwykły zasilacz.
Zresztą zadowolenie z fajnie wykonanej pracy i widzieć efekt w akwa - bezcenne :) :) :)

culmen
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pn maja 19, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Ciechanowiec

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#6

Post autor: culmen »

Hah! Zawsze popieram incjatywę DIY i jedno jest pewne Twoje LEDy dają radę!
Wydaje mi się tylko że ciut przesadziłeś z radiatorem. Moja "firmowa" belka przy 33W wygląda tak
Obrazek
Jest lekko ciepła tylko.
Mając zapas mocy w razie potrzeby spokojnie możesz dodać wiecaj pkt na ten radiator.
Kojejną zaletą Twojej jest rozmieszczenie LED w liniach. Łatwiej oświetlić wiekszą powierzchnie z czym ja mam problem.
Koniecznie zdaj relację jak zachowuje się Ci roślinność.

Edit.
Odnośnie ceny. Moja kosztowała 715pln ale i moc mniejsza.

Autor
jurand81
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 12, 2012 8:40 pm
Lokalizacja:

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#7

Post autor: jurand81 »

Culmen fajnie zrobiłeś swoją "firmówke" :D Użyłeś diodek Cree, że Ci drożej niż mi wyszło czy na zwykłych PowerLED?
Przy Power LEDach 3W wolałem nie ryzykować przegrzewania i wziąłem większy radiator - miałem do wyboru 100cmx15cmx2,5cm ale wziąłem 100cmx16,5cmx3,5cm. Po 9h świecenia radiator jest b.cipły ale nie parzy dłoni.
Dokładnie. Zawsze mogę dołożyć kilka sztuk diod, bo mam zapas mocy w zasilaczu i odprowadzenie ciepła też jest z zapasem.
Będę się starał na bieżąco relacjonować postępy w akwa.

culmen
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pn maja 19, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Ciechanowiec

Re: OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#8

Post autor: culmen »

Http://www.aqualighter.com/aqualighter- ... 82371.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Niestety nie mam aż takich zdolności i belke zakupiłem. Jest na diodach Cree

Autor
jurand81
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 12, 2012 8:40 pm
Lokalizacja:

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#9

Post autor: jurand81 »

Aaaa nie zajarzyłem. :D :D :D Ale i tak ładna i jeszcze cena znośna ;)
Awatar użytkownika

Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#10

Post autor: Sparti666 »

jurand81 pisze:Ukończyłem budowę swojego oświetlenia LED do akwa 200l.

Teraz pozostaje mi obserwować i czekać na reakcję roślin.
I jak roślinki po ponad 3 miesiącach ?

Rrrrogaty

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#11

Post autor: Rrrrogaty »

Wlaśnie, jak oceniasz wzrost roślin? Możesz podać wymiary baniaka (głównie wysokość) i jakie masz rośliny? Widzę chyba e.acicularisa na dnie, daje radę na tych LEDach? Jeśli baniak ma 50cm to przypuszczam, ze eleocharis trochę powinien słabować.

Radiator dużo za potężny na taką konstrukcję. Ja mam własny DIY 50W na 1W LEDach na powierzcni ok. 45x45cm i za radiator użyłem zwykłej formatki aluminiowej i jest ledwie ciepła po całym dniu.
Licząc wymianę kompletu świetlówek za ok. 100-130zł co jakieś 10 miesięcy, do tego różnica w rachunku za prąd o połowę zużytej energii(ze 129W na ok. 65W) i trwałość diod to myślę, że dość szybko się zwróci przy tym litrażu.
Wymiany świetlówek, zwłaszcza w takich interwałach to jakiś mit. Poza tym chyba coś pomyliłeś z tym spadkiem zużycia prądu. Znaczy się spadek oczywiście jest, ale masz mniej swiatła na zbiornikiem. Jeśli miałeś 129W ze świetlówek to zakładam że miałeś 11000-12000lm nad baniakiem, przy 65W z LEDów masz zapewne około 6000-7000lm czyli de facto zmniejszyłeś jasność zbiornika. Przynajmniej jeśli chodzi o rozważania teoretyczne.

A tak poza tym to projekt full profeska. :)


EDIT:

Przepraszam, ale czegoś nie 'kumam'. Jak to jest, że masz 31 diód po 3W każda, a opędzasz to 65W? Diody nie pracują z nominalną mocą? Dlaczego tak? Dlatego, ze całość jest szeregowo połączona?

Autor
jurand81
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 12, 2012 8:40 pm
Lokalizacja:

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#12

Post autor: jurand81 »

Witam po dłuższej przerwie. :)

Dane techniczne:
Akwarium:
200l - 100x40x50
CO2:
Butla 1,5kg, reduktor, elektrozawór, zaworek precyzyjny Tekma, szklany licznik bąbelków, atomizer założony na wężu wylotowym z filtra, indykator CO2 JBL - włączone w godz. 6-19, 2-3 b/s
Podłoże:
Rozsypane na dnie granulki Substrat Osmocote dla roślin domowych i balkonowych, przykryte to jest warstwą starego podłoża AS II+ i na to nowa warstwa Aquatica ProSoil
Filtracja:
Eheim 2228
Wkłady były aktywne ze starego baniaka
I kosz 1 szt. gąbka + Eheim Mech, II kosz Eheim Lav, III kosz Eheim Lav przykryty cienką watą perlonową
Eheim Skim - działa w godzinach świecenie i robi też jako cyrkulator
Flora:
Proserpinaca palustris
Lotos tygrysi
Hydrocotyle sp. Japan
Bacopa caroliniana
Pogostemon Erectus
Alternanthera Rosaefolia
Rotala sp green
Eleocharis Parvula
Echinodorus sp. Jaguar
Różne mchy na korzeniu
Fauna:
7x Otosek
10x Razbora klinowa
15x Neon Inesa
8x Krewetki Amano

Oświetlenie spisuje się świetnie. Nawet przejście z T5 na Ledy nie spowodowało szoku dla roślin ani wysypu glonów. Przyrosty są dobre tak jak wybarwienie. Oczywiście w połączeniu z nawożeniem.
Jeżeli chodzi o zużycie energii to całość układu diody+zasilacz to 65W. Zasilacz jest prądowy(z regulacją prądu 420-700mA), więc diody są w szeregu.Nominalnie byłoby to 80-90W ale nie ma takiej potrzeby. Radiator może i jest za duży ale ma zapas. W tej chwili jest lekko ciepły. Przy mocy nominalnej był bardzo ciepły, ale nie gorący. Przy diodach 1W rozłożenie temperatury jest trochę mniejsze niż 3W. W pierwszej wersji miałem zrobić podobnie - 1W diody na formatce aluminiowej, ale z lenistwa nie chciało mi się tyle bawić w montaż sporej ilości diod i kabli. :D Zresztą tylko się wydaje, że ten radiator jest taki duży. Bardziej przytłaczające całość i duże były belki Hagen Glo. :)
Jedyne co chcę zrobić to dołożyć z 5-6 diod o ciepłej barwie. Żeby było bardziej przyjemniej dla oka. :)
Lumenów T5 i diod nie ma za bardzo co porównywać, bo przy świetlówkach przynajmniej połowa idzie "w powietrze". Diody dają lumeny kierunkowo co nawet przy wysokości akwarium 50cm(w sumie to z 40cm bo mam podłoża w okolicach 10cm) nie powoduje takich strat. Świetlówki po 12tu miesiącach to już "ćmiły" nie świeciły, co powodowało problemy ze światłolubnymi roślinami. Tutaj mam stałą siłę świecenia. Dlatego do świetlówek już nie wrócę.

Przeglądając różne fora i aukcje można zauważyć tendencję sprzedażową oświetlenia opartego na świetlówkach oraz większy ruch w sprzedaży markowych lamp LED do akwariów.
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#13

Post autor: Rafik »

To daj jeszcze fotkę na potwierdzenie tego jak ładnie rośliny rosną w Twoim szkle.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

Autor
jurand81
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 12, 2012 8:40 pm
Lokalizacja:

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#14

Post autor: jurand81 »

Nowy aranż na nowym podłożu:
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=28239" onclick="window.open(this.href);return false;

Rrrrogaty

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#15

Post autor: Rrrrogaty »

jurand81 pisze:Lumenów T5 i diod nie ma za bardzo co porównywać, bo przy świetlówkach przynajmniej połowa idzie "w powietrze".
Coś mi to średnio pasuje do definicji lumena...

Autor
jurand81
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 12, 2012 8:40 pm
Lokalizacja:

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#16

Post autor: jurand81 »

A do czego pasuje? O ile pamiętam z fizyki lumen to jednostka miary strumienia świetlnego - energia świetlna (1 lm= 1 cd * sr). A ten przy świetlówkach nie jest skupiony tylko rozproszony w przeciwieństwie do LED`ów które mają bardziej skupiony strumień świetlny. Więc przy LED`ach mamy dużo większą skuteczność/efektywność. :)
Jeżeli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Rrrrogaty

OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#17

Post autor: Rrrrogaty »

Tylko, że tu chyba nie ma znaczenia stopień skupienia promienia, bo lumen z definicji odnosi się do jednostkowego steradiana.

Autor
jurand81
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 12, 2012 8:40 pm
Lokalizacja:

Re: OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#18

Post autor: jurand81 »

Możemy sobie tak teoretyzować w nieskończoność i udowadniać rację!
Ja wiem już ze swojego doświadczenia jedno - do świetlówek nie wrócę i nikt mnie do tego nie przekona!!! :D :D :D
Z mniejszej mocy(60W LED) mam większą skuteczność niż ze świetlówek(130W). Rośliny nigdy mi tak dobrze nie rosły przy T5 jak przy diodach LED.
Wiem, że to boli handel, bo trzeba coś zrobić z systemami na T8, T5 i innymi podczas gdy zaczął się zalew różnego rodzaju oświetlenia na LED. Nowoczesne źródła światła wypierają już te stare technologie. ;)

vatero
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr paź 21, 2015 6:40 pm
Telefon: 605580864
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń
Na imię mam: Krzysztof

Re: OŚWIETLENIE LED W AKWA 200L

#19

Post autor: vatero »

Napisz nam, co tam w Twoim akwarium, czy może coś modyfikowałeś z oświetleniem
ODPOWIEDZ