Lampa LED 200W - Mark 4

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....

Autor
Rrrrogaty

Lampa LED 200W - Mark 4

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Małymi kroczkami zbliżam się do odpalenia zbiornika ekspozycyjnego no. 2. Postanowiłem skonstruować sobie do niego lampę LED we własnym zakresie. W poniższym wątku będę pokazywał jak wyglądają poszczególne etapy.

WSTĘP

Co?

Zanim się weźmiemy za robotę trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jakie parametry będzie miała lampa. Punktem wyjścia są tutaj wymiary zbiornika oraz rośłiny jakie chcemy w nim mieć. W moim przypadku akwarium ma wymiary 150x50 (panorama) oraz 50cm wysokości. Akwarium ma być scaperską pokazówką i chcę mieć w nim różne drobnolistne rośliny jak np. ludwigia arcuata, rotala macrandra, wallichi, trawniki: utricularia i/lub hemianthus oraz miniaturowe wersje dużych roślin jak, np. ludwigia super red czy alternatera reinecki mini.

Jak?
Z własnych doświadczeń i oszacowań wymyśliłem, że lampa będzie miała 200W mocy i strumień świetlny rzędu 20-24k lm. Powinno mi to zapewnić odpowiednio dużą ilość światła, by móc utrzymać wszystkie te rośliny w ryzach.
Lampa początkowo miała być bardzo prostym projektem, ale jako, że jest to już Mark4 czyli czwarte podejście do oświetlenia DIY postanowiłem trochę rozbudować pomysł. Jednocześnie ze względu na lenistwo w pewnych aspektach idę na łatwiznę (wykorzystuje gotowe taśmy, a nie power ledy).

Lampa będzie wykorzystywać zasilacz 200W 12v, 6m taśm ledowych 6500K, 1,2m niebieskich modułów 5050 oraz kontroler TC420 do symulowania wschodów/zachodów oraz sterowania nocnym oświetleniem.

Od strony fizycznej całość zostanie wykonana na blasze aluminiowej 1500x500x4 oraz ceownikach aluminiowych. Lampa docelowo będzie miała nadane cechy bryzgoszczelności i będzie zawieszona na minimalnej wysokości nad akwarium poprzez montaż w suficie.

ETAP 1 - budowa ramy

Potrzebujemy:
blache aluminiową w formacie 1500x500x4, ciętą na wymiar
Obrazek
4 ceowniki o wymiarach 15x15 i długościach 1500 oraz 500, cięte na wymiar ze ścięciem 45 stopni na końcach
Obrazek
epoksyd do klejenia aluminium (tzw. spaw w tubce)
aceton
pilnik do metalu
papier ścierny
ściski stolarskie
ręczniki papierowe

1.1 Po rozpakowaniu blachy dokonujemy inspekcji. Prawie na pewno trochę ucierpiała podczas transportu (szczególnie narożniki). Usuwamy pilnikiem wszelkie garby i fazujemy krawędź dla bezpieczeństwa. Aluminium jest miękkie jak masło, więc pilnikiem to żadna robota.

Obrazek Obrazek

Obrazek

1.2 Centymetr od krawędzi matowimy dosyć grubym papierem ściernym blache po obwodzie w celu zwiększenia przyczepności epoksydu.

1.3 Ceowniki aluminiowe od strony, gdzie będzie klej również matowimy. To będzie trochę trudniej, bo ceowniki są anodowane.
Obrazek

1.4 Epoksyd wrzucamy an 5min do gorącej wody, a następnie rozrabiamy niewielką porcję.

Obrazek

1.5 Zarówno krawędź blachy jak i ceowniki odtłuszczamy dobrze acetonem. Tak przygotowanej powierzchni staramy się już nie macać paluchami.

1.5 Nakładamy epoksyd na ceowniki i mocujemy je po obwodzie. Zaczynamy od krótszego boku.

1.6 całość unieruchamiam ściskami stolarskimi.
Obrazek

1.7 Jeśli coś mi się udało wybrudzić epoksydem albo za dużo go wyciekło ze spoiny to wszystko czyszę bez problemu przy użyciu acetonu i ręczników papierowych.

1.8 Po wstępnym związaniu zabieram się dłuższy bok.

1.9 I jak zwiąże, za drugi dłuższy bok.

1.10 Gotowa rama idzie w odstawkę, by epoksyd do końca się utwardził.

Obrazek

Efektem pierwszego etapu powinna być ceownikowa ramka przyklejona na mur beton do formatki aluminiowej. W ramkę zostanie wsunięta akrylowa tafla, która będzie oddzielać diody od wilgoci i wody. Czwarty boczek zostanie 'luźny', by w razie czego można było łatwo lampę rozebrać i dostać się do diód. Sposoby jego mocowania jeszcze nie mam, ale nie wszystko na raz ;).

Wszelkimi nadmiarami kleju i nie doczyszczeniami się nie przejmujemy. Po pierwsze to epoksyd po utwardzeniu można obrabiać jak metal więc wszystko się wyszlifuje, a po drugie lampa i tak będzie malowana.

Pytania i odpowiedzi:

1. Dlaczego to wszystko jest takie jebitnie wielkie?
200W LEDów wydziela ogromne ilości ciepła. By zapewnić prawidłowe funkcjowanie i nie popalić tego wszystkiego należy to ciepło gdzieś odprowadzić. Cała lampa pełni zatem funkcję radiatora. Szacuje, że w dotyku po dłuższej pracy będzie ona wyraźnie ciepła (mam już dla porównania 100W taką lampę Mark3, i formatka o wymiarach 120x40 jest właśnie wyraźnie ciepła).
2. Dlaczego nie wykorzystałeś gotowych profilów aluminiowych?
Dlatego, że profile są zazwyczaj małe i nie zapewnią mi odpowiedniego odprowadzenia ciepła bez montowania chłodzenia aktywnego (wiatraków) czy kombinowania z wymuszonym obiegiem wody. Jak profile nie są małe, to zazwyczaj robią się drogie. Poza tym trzeba je jeszcze jakoś skutecznie i estetycznie ze sobą połączyć.

3. Nie boisz się kondensacji wilgoci na odkrytych LEDach?
Nie boję się. Lampa Mark 1 działa na takiej zasadzie, a jest jeszcze mniej 'szczelna' już dwa lata.



ETAP 2 - montaż LEDów i okablowania


Ten etap jest banalny. Nożyczkami przycinamy tasmy ledowe na odpowiednią długość i przyklejamy do wewnętrznej oczyszczonej strony pokrywy. Podobnie postępujemy z modułami led, które będą zapewniać nocne, niebieskie światło.

Obrazek

Taśmy podłączam do prądu za pomocą zlączek. By mieć pewność dobrego połączenia złączki przylutowuje. (miałem już sytuacje, że po pewnym czasie miejsca styku się trochę utleniły i cały pasek przestawał świecić).

Na zdjęciu widać już wsunięty klosz, który oddziela LEDy od akwarium.

ETAP 3 - podłączenie sterownika

Obrazek

Sterwoniczek podłączam zgodnie z oznaczeniami. Na wejściu są zmostkowane wyjścia z zasilacza (czyli 4+ i 4- wpiętę są do gniazda INPUT + i -), a poszczególne taśmy podpinam na wyjścia. Oświetlenie nocne będzie na kanale Ch5.


ETAP 4 - malowanie i montaż elementów do podwieszenia


Żeby nadać całości pozory jakiejś estetyki decyduje się na pomalowanie całości farbą akrylową w sprayu.

Najpierw cała pokrywa idzie do szlifowania, potem do odtłuszczenia acetonem, a na koniec jest malowana farbą Dupli Premium. A to wszystko przy jakże pięknej temperaturze -12 stopni :).

Przed
Obrazek


Po
Obrazek

Miałem jeszcze wymyśleć sposób na podwieszenie całości nad akwarium, ale lenistwo i niechęć do wiercenia w suficie chyba wygra i pokrywa będzie sobie po prostu leżeć nad akwa.

-- Cz gru 10, 2015 7:08 pm --


W oczekiwaniu na wymianę LEDów na właściwe postanowiłem rozwiązać sprawę 'zamykania' całej lampy. Codziły mi głowie jakieś metody śrubowe, wsuwane lub inne z cyklu: "może się nie rozleci".

Stanęło jednak na magnesach. Magnesy są fajne.

Zakupiłem sobie kostki neodymowe o wymiarach 6x6x6mm. Jedną kostkę przykleiłem epoksydem do blachy, drugą do ceownika. TADAA! I mamy ładne magnetyczne zamknięcie całego profilu.

Czekana na diody ciąg dalszy.

-- N sty 03, 2016 1:52 pm --

Pojawił się update odnośnie montażu całego modułu.

Całość już hula nad akwarium, zostały jedynie pierdółki do wykończenia. Fotki pojawią się jak już zbiornik przestanie straszyć dojrzewaniem.
Awatar użytkownika

burliq
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: wt gru 10, 2013 1:48 pm
Lokalizacja: warszawa

Lampa LED 200W - Mark 4

#2

Post autor: burliq »

Masz tam 4 paski Led plus pasek z modułami nocnego światła ? To że jest tam 200 led to nie oznacza ze masz 200W przecież to tylko taśma Led jej moc nie przekracza 30w podaj dane techniczne tej taśmy ale chyba coś jest nie tak. :keep:

-- Pn sty 04, 2016 12:14 am --

Http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=12934" onclick="window.open(this.href);return false;

-- Pn sty 04, 2016 12:24 am --

Przy takim założeniu to Twoja pokrywa jest o wiele za duża albo jest o wiele za mało światła w niej zamontowanego z podanych wymiarów akwarium masz 375l wiec chyba krótko tego światła

Autor
Rrrrogaty

Re: Lampa LED 200W - Mark 4

#3

Post autor: Rrrrogaty »

burliq pisze:Masz tam 4 paski Led plus pasek z modułami nocnego światła ? To że jest tam 200 led to nie oznacza ze masz 200W przecież to tylko taśma Led jej moc nie przekracza 30w podaj dane techniczne tej taśmy ale chyba coś jest nie tak. :keep:

-- Pn sty 04, 2016 12:14 am --

Http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=12934" onclick="window.open(this.href);return false;

-- Pn sty 04, 2016 12:24 am --

Przy takim założeniu to Twoja pokrywa jest o wiele za duża albo jest o wiele za mało światła w niej zamontowanego z podanych wymiarów akwarium masz 375l wiec chyba krótko tego światła

Po kolei:

W pokrywie jest 6m ledów, po ok 30W/m. Co daje jakieś 180W. Z brakujących 20W jest zasilone nocne, a reszta zostaje jako rezerwa, by nie przeciążać zasilacza.

6m generuje mi jakies 20000-21000lm co uważam za ilość spokojnie wystarczającą na akwarium 340l.

Mam już dwa akwaria na LEDach i wiem co robię ;). Analogiczna 240tka jest oświetlona 100W i rośliny posżły jak burza. Ostatnio je ciąłem i jak tylko wrócą do siebie to wrzucę fotki.

A co do wielkości pokrywy to mogła by nawet być trochę większa, bo na chwilę obecną jest zwyczajnie gorąca. Może nie parzy jeszcze, ale ogólnie widać, że LEDy dają czadu.
Awatar użytkownika

burliq
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: wt gru 10, 2013 1:48 pm
Lokalizacja: warszawa

Lampa LED 200W - Mark 4

#4

Post autor: burliq »

Przeczytałeś temat z linku który dodałem ?
jest tam taki krótki lecz treściwy opis

W zależności ile taśmy realne zużycie wygląda następująco:
1m - 4.2W
2m - 8.1W czyli 4.05W/m
3m - 11.7W czyli 3.9W/m
4m - 14.2W czyli 3.5W/m
5m - 16.9W czyli 3.3W/m
10m- 22.5W czyli 2.2W/m

gdzie masz powiedziane że twoje ledy dają 30W/m ? a to że się grzeją może być spowodowane źle dobranym zasilaczem a nie tym że dają dużo mocy cyknij fotkę swojego zasilacza z bliska.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Lampa LED 200W - Mark 4

#5

Post autor: radmac »

burliq pisze:Przeczytałeś temat z linku który dodałem ?
jest tam taki krótki lecz treściwy opis

W zależności ile taśmy realne zużycie wygląda następująco:
1m - 4.2W
2m - 8.1W czyli 4.05W/m
3m - 11.7W czyli 3.9W/m
4m - 14.2W czyli 3.5W/m
5m - 16.9W czyli 3.3W/m
10m- 22.5W czyli 2.2W/m

gdzie masz powiedziane że twoje ledy dają 30W/m ? a to że się grzeją może być spowodowane źle dobranym zasilaczem a nie tym że dają dużo mocy cyknij fotkę swojego zasilacza z bliska.
Ale drążysz bez sensu. Ma 28.8W/m i co mu zrobisz (link niżej)?
Gdzie masz napisane, że KAŻDA taśma LED ma 4.2 w/m lub mniej, i bońcieboże ani grama więcej?! Bo ktoś robił testy prawie dwa lata temu i to pewnie najtańszych jakie znalazł na alledrogo?
Zajrzyj sobie chociażby tutaj KLIK
Za dobry produkt czasami trzeba zapłacić więcej a nie płakać, że "chińczyki oszukujo i waty kradno".
edit
Dorwałem ostatnio pasek LEDowy sztywny z agencji reklamowej - robiony na zamówienie - z około 40cm ciągnie prawie 40W. I co, Twoim zdaniem to cuda jakieś? Fakt, grzeje jak EC Siekierki.
Sorry Mateusz za offtop.

Autor
Rrrrogaty

Lampa LED 200W - Mark 4

#6

Post autor: Rrrrogaty »

To są tasmy kupowane od producenta i specyfikacja pochodzi od producenta. Swego czasu szukałem czegoś podobnego i znalazłem tylko jeden sklep, który oferuje takie parametry. LEDy się grzeją, bo idzie przez nie konkretny prąd i dają ogromne ilości światła, a nie dlatego, że jest dobrany zły zasilacz. I pozwolisz, że Twoje uwagi o zależności mocy od długości zignoruje, bo tyle w tym sensu co mierzenie % wódki po wysokości butelki ;).
Awatar użytkownika

burliq
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: wt gru 10, 2013 1:48 pm
Lokalizacja: warszawa

Lampa LED 200W - Mark 4

#7

Post autor: burliq »

Mi to lotto jeśli jest 200w to super sam sobie do świetle drugie akwarium takimi ledami.
ciekawski jestem i tyle jak to wygląda bez ciśnień :medit:

-- Pn sty 04, 2016 7:28 pm --

Mi to lotto jeśli jest 200w to super sam sobie do świetle drugie akwarium takimi ledami.
ciekawski jestem i tyle jak to wygląda bez ciśnień :medit:

Autor
Rrrrogaty

Lampa LED 200W - Mark 4

#8

Post autor: Rrrrogaty »

AKB-Poland Polecam ;)
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Lampa LED 200W - Mark 4

#9

Post autor: Rafik »

Mateusz zasilacz który tam zastosowałeś ile ma wat i amper? Bo jak widać po paskach musi mieć 12V.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

Autor
Rrrrogaty

Lampa LED 200W - Mark 4

#10

Post autor: Rrrrogaty »

Http://www.akb-poland.com/zasilacz-mont ... -200w.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Guzik1976
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: ndz sty 17, 2016 6:33 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin

Lampa LED 200W - Mark 4

#11

Post autor: Guzik1976 »

Panowie
czy same LEDy nadają się do ziemniaka? ale taki poor ziemniak tzn 100% Diana W. a nie ze sobie tam czasem coś doleje czy inne kwestie.

Kiedyś drążyłem temat to powiedziano mi, że nie.
nie wiem tez jak przeliczać W/l ze normalnej świetlówki na LEDy. Standardowo powinno byc max 0,5 W/l. Moja świetlówka ma 6500k.

a ja chce odpalić 114 l (ok 40 cm wysokości). z otwarta pokrywą (jakąś podwieszaną może).
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Lampa LED 200W - Mark 4

#12

Post autor: igor255 »

Guzik1976 pisze:nie wiem tez jak przeliczać W/l ze normalnej świetlówki na LEDy. Standardowo powinno byc max 0,5 W/l. Moja świetlówka ma 6500k.
W/l to jest mocno nieprecyzyjna skala. Takie tylko orientacyjne gadanie. Przecież inaczej się oświetla akwarium 100x50x25h (125l), a inaczej 80x35x45 (126l)...

W każdym razie jeśli już koniecznie się musisz odnieść do tej "książkowej" ilości światła, to zobacz sobie ile lm daje Twoja świetlówka i przelicz sobie ile lm (lumenów) na Wat to jest. Potem zrób to samo dla konkretnej diody i już będziesz wiedział o ile mniej ma być Watów w ledach.

Pomijam kwestie stosowania odbłyśników do świetlówek, chociaż są istotne (bo świetlówka świeci dookoła, a led w konkretnym kierunku). Ale skoro poruszamy się w idealnym świecie gdzie każde akwarium o danej pojemności w litrach jest identyczne, to i takie kwestie należy pominąć.

Kiedyś sam to sobie orientacyjnie liczyłem i wychodzi to różnie w zależności od tego jakie świetlówki i jakie ledy bierze się pod uwagę.

Można by jeszcze wziąć pod uwagę w jakiej temperaturze producent podaje daną sprawność i to, że w wypadku świetlówek tyczy się to nowych świetlówek.
Jeszcze parę rzeczy można by brać pod uwagę, ale znowu wykroczylibyśmy poza idealny świat watów na litr :)

Autor
Rrrrogaty

Lampa LED 200W - Mark 4

#13

Post autor: Rrrrogaty »

Tak nadają się LEDy do ziemniaka. Jak najbardziej. Przeliczać należy sobie strumienie świetlne w lumenach jak napisał Igor.

Guzik1976
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: ndz sty 17, 2016 6:33 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin

Lampa LED 200W - Mark 4

#14

Post autor: Guzik1976 »

Igor, ROGATEK
dzięki za info

tak jak napisałem: wysokość akwa to ok 40 cm do żwirku (taki mam plan bo akwa jeszcze nie istnieje- mam na razie pusty baniak).
Także nie wiem ile lumenów powinno pójść do takiego ziemniaka a nie chcę tego przeliczać z istniejącego baniaczka, który ma inną pojemność i wymiary.
na rodzajach LEDów się nie znam więć nie wiem jak to ugryźć.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Lampa LED 200W - Mark 4

#15

Post autor: igor255 »

No ale wiesz jakie byś dał świetlówki?
Jak tak to policz (z danych producenta) ile to lm by dało.
Potem zrób to samo z danymi producenta ledów czy też już gotowej lampy.

A tak w ogóle to można sobie kupić/zrobić lampę led z regulacją mocy.
Ja np. nad większym morskim mam lampę 120W chińską i chodzi sobie na 48,5W i to w zupełności wystarcza (akwarium standard 112l).
Ledy też wtedy korzystają, bo się tak nie grzeją - dłużej pożyją.

Oczywiście jak się robi samemu to zazwyczaj "na styk", bo tak taniej ;)

Autor
Rrrrogaty

Lampa LED 200W - Mark 4

#16

Post autor: Rrrrogaty »

@Guzik1976

Nie możemy Ci udzielić jasnej odpowiedzi, bo to nie tylko wymiary definiują ile światła potrzebujesz, a przede wszystkim jakie chcesz mieć rośliny. Pojęcie ziemniora jest bardzo szerokie, można tam wcisnąć cieniolubne krzaczury, a można zrobić euroholendra pełną gębą. Jeśli masz taką możłiwość to lajknij sobie stronę rogatkową na facebooku. Niedawno ruszyłem z cyklem miniartykulów akwarystycznych i niedługo będę też tam poruszła kwestie oświetlenia.

qrczakuuu
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:34 pm
Lokalizacja: Konarzew
Na imię mam: Robert

Lampa LED 200W - Mark 4

#17

Post autor: qrczakuuu »

Witam : ) bardzo zainteresował mnie ten temat Poniewież planuje akwarium 375l o wymiarach 150x50x50 i możne mógł bym uzyskać jakieś rady na start ?:) Największym problem jest jaki paski led wybrać. :( wiem ze potrzebuje 0,5w na litr oraz odpowiednia ilość lumenów. Głownem celem jest stworzenie ciekawego trawnika do tego korzeń oraz kamienie :) mam nadzieje ze nie zostanę wbity w ziemie i uzyskam jakaś pomoc ;)
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Lampa LED 200W - Mark 4

#18

Post autor: radmac »

qrczakuuu pisze:wiem ze potrzebuje 0,5w na litr
to zacznę wbijać :)
A tak na spokojnie, to ten przelicznik 0,5W/l w przypadku LEDów się nie sprawdza. już 0,4W/l daje b.dobre efekty.
Co do ilości lumenów, to na razie chyba nit nie jest w stanie w 100% określić co, jak, ile. Ja przeważnie liczę na około - ilość mocy świetlówek polecanych do danego akwa na lumeny, dzielę na dwa i dopasowuje LEDy mniej więcej do tej ilości. Dzielę na dwa, bo uważam, że tyle tracimy ze świetlówek jak świecą w pokrywę.

qrczakuuu
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:34 pm
Lokalizacja: Konarzew
Na imię mam: Robert

Lampa LED 200W - Mark 4

#19

Post autor: qrczakuuu »

Dziękuje za bardzo szybka odpowiedz :) czyli rozumiem ze przelicznik dokładny na led jeszcze nie istnieje ?:) a mogł bym uzyskac informacje jakie paski ledowe będą odpowiednie ?:) przyglądałem się SMD5630 dać 5 metrów co daje mi 44 lumena na litr ja dobrze liczę a waty na litr nie mam pojęcia :( Niestety troche zielony jestem z elektroniki :-P :DD

Autor
Rrrrogaty

Lampa LED 200W - Mark 4

#20

Post autor: Rrrrogaty »

Pozytaj sobie fragmenty o oświetleniu to powinno Ci się rozjaśnić. http://fawa.pl/viewtopic.php?f=38&t=31340" onclick="window.open(this.href);return false; ;)
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Lampa LED 200W - Mark 4

#21

Post autor: radmac »

radmac pisze:0,5W/l w przypadku LEDów się nie sprawdza. już 0,4W/l daje b.dobre efekty.
może jeszcze siebie poprawię - powyższe twierdzenia wg mnie jest prawdziwe dla dobrej jakości LED. z najtańszymi chińczykami to nikt Ci nic nie zagwarantuje. Rzadko mają deklarowaną moc, żywotność czy ilość lumenów.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Lampa LED 200W - Mark 4

#22

Post autor: ahr »

Dlatego przelicznik W/l w chwili obecnej ma bardzo ograniczone zastosowanie. Słabo się sprawdza już w przypadku świetlówek, T5 dają sporo więcej światła niż T8. W przypadku ledów mamy zupełny rozrzut: od 20-30 lm/W z tanich pasków do nawet 100 lm/W w przypadku power ledów czy modułów samsunga (np. Arena).

p_leszcz
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn sty 07, 2013 10:22 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Lampa LED 200W - Mark 4

#23

Post autor: p_leszcz »

ROGATEK pisze:To są tasmy kupowane od producenta i specyfikacja pochodzi od producenta. Swego czasu szukałem czegoś podobnego i znalazłem tylko jeden sklep, który oferuje takie parametry. LEDy się grzeją, bo idzie przez nie konkretny prąd i dają ogromne ilości światła, a nie dlatego, że jest dobrany zły zasilacz. I pozwolisz, że Twoje uwagi o zależności mocy od długości zignoruje, bo tyle w tym sensu co mierzenie % wódki po wysokości butelki ;).

a co to są za taśmy LED, bo też chce zbudować taką lampę :pada:

Autor
Rrrrogaty

Lampa LED 200W - Mark 4

#24

Post autor: Rrrrogaty »

Premium 12v, sklep AKB Poland
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Lampa LED 200W - Mark 4

#25

Post autor: radmac »

ROGATEK pisze:Premium 12v, sklep AKB Poland
akb powinien Ci rabaty dawać:)

Autor
Rrrrogaty

Lampa LED 200W - Mark 4

#26

Post autor: Rrrrogaty »

Też mi to już przeszło przez myśl ;)

qrczakuuu
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:34 pm
Lokalizacja: Konarzew
Na imię mam: Robert

Re: Lampa LED 200W - Mark 4

#27

Post autor: qrczakuuu »

Przyswajajac cala wiedze :-) mysle ze dobrze rozumiem :-) co wy na to by dac 6metrow pasków led 5630 i do tego mógł bym dołożyć dodatkowo pasek 5050rgb?:) co wy na takie rozwiązanie :-) przepraszam za błędy pisane na telefonie :-)

Autor
Rrrrogaty

Lampa LED 200W - Mark 4

#28

Post autor: Rrrrogaty »

Jeżeli ma tam być ten sterownik t do rgb będzie ci brakować kanałów do sterowania.

Ogólne będziesz miał tyle światła co ja teraz. Trawniki na tym pójdą bez problemów.

p_leszcz
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn sty 07, 2013 10:22 am
Lokalizacja:
Płeć:

Lampa LED 200W - Mark 4

#29

Post autor: p_leszcz »

A jak do Twojego zestawu dodam jeszcze jeden pasek metrowy, czyli bede miał 7m taśm ledowych 6500K,
ale bez oświetlenia nocnego to zasilacz da radę??

LEDy
http://www.akb-poland.com/tasma-led-60- ... zimna.html
ZASILACZ
http://www.akb-poland.com/zasilacz-mont ... -200w.html
Ostatnio zmieniony śr mar 16, 2016 1:38 pm przez p_leszcz, łącznie zmieniany 1 raz.

qrczakuuu
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:34 pm
Lokalizacja: Konarzew
Na imię mam: Robert

Lampa LED 200W - Mark 4

#30

Post autor: qrczakuuu »

A musze miec ten sterownik co ty?:) czy mowa tu o zasilaczu ?:) wstepnie bede mial kolo 6/7metrow tych ledow. 5630 czyli na trawniki to straczy tak?
ODPOWIEDZ