DIY test na Gh

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

DIY test na Gh

#1

Post autor: wiedzmin »

Jako że wiele osób miesza wodę RO w dużych ilościach, a testy kosztują trochę, chciałbym wam przedstawić sposób na wykonanie swojego testu na twardość ogólną Two który sam używam od dłuższego czasu. Co będziemy potrzebowali. Ano wagę. Sporo osób na tym forum zapewne posiada wagi kieszonkowe do odmierzania soli przy robieniu roztworów do nawożenia. Przyda się każda waga, która ma dokładność do 0,01 g. Dla osób które nie posiadają takiej wagi jest też rozwiązanie - apteka. W każdej aptece powinna być waga analityczna, a naważka odczynnika nic nie kosztuje, zrobi ją wam każdy magister farmacji. Informacja też dla osób, które posiadają wagi - przed wykonaniem każdej naważki wagę kalibrujemy. Wagę można skalibrować na ul. Ząbkowskiej 6 w punkcie gdzie można kupić takie wagi, alkomaty itd - tam również nic to nie kosztuje. Następnie dalej potrzebujemy:

*Woda destylowana (woda RO nie może być z racji tego, że po przefiltrowaniu ma odczyn nieznacznie kwasowy z racji przechodzenia jonów H+ przez membranę) - do kupienia w sklepach samochodowych jako uzupełniacz elektrolitu w akumulatorach

*Na2EDTA jako czynnik chelatujący Mg i Ca (a konkretnie sól sodową kwasu wersenowego - jest lepiej rozpuszczalna w wodzie niż czysty kwas wersenowy, może być w formie niezhydratowanej może być też w formie hydratu EDTA x 2H2O
http://allegro.pl/edta-wersenian-dwusod ... 27523.html" onclick="window.open(this.href);return false;

* Boraks inaczej Czteroboran Sodu jako bufor
http://allegro.pl/boraks-10h2o-czysty-1 ... 65371.html" onclick="window.open(this.href);return false;

* Czerń eriochromowa T - wskaźnik do ustalenia punktu końcowego miareczkowania
http://allegro.pl/czern-eriochromowa-t- ... 19045.html" onclick="window.open(this.href);return false;

* Dwie butelki z zakraplaczem albo same zakraplacze - dostępne w aptece, jeden do roztworu mianowanego EDTA drugi do czerni eriochromowej T
http://allegro.pl/butelka-szklana-30ml- ... 80348.html" onclick="window.open(this.href);return false;

*Jakieś pojemniki do roztworów - ja używam butelek aptecznych z ciemnego szkła

Metoda wykonania:

1) Pierwsze co musimy zrobić to skalibrować nasz zakraplacz, a konkretnie obliczyć jaką objętość wody destylowanej w cm3 ma jedna kropla. Jest na to sposób. Na wagę postawić pojemnik, starować go i wkraplać krople do pojemnika, w zależności jaki mamy zakres mierzenia wagi - czy 100 g czy 200 g - należy wkroplić jak najwięcej, ale nie przekraczając zakresu wagi bo wtedy waga nam się rozkalibruje, pomiar wtedy będzie dokładniejszy i podzielić ilość gram pokazywanych na wadze przez ilość kropli wkroplonych (liczyć krople przy wkraplaniu). Standardowo kropla ma ok 0,05 cm3 objętości ale z tym bywa różnie ważne żeby pomiar był dokładny. Wzór na obliczenie objętości kropli:

Vk = m /n

Gdzie:

Vk = objętość kropli w cm3
m = waga wody na wadze
n = ilość kropli wkroplonych

2) Mając skalibrowany zakraplacz następnie musimy nastawić miano roztworu Na2EDTA, żeby jedna kropla stanowiła ekwiwalent jednego stopnia niemieckiego (n). Jak to zrobić? Obliczamy to ze wzoru:

M = N x V / Vk x 5600

Gdzie:

M - miano Na2EDTA mol/dm3
N - twardość w stopniach niemieckich dla ustawienia ekwiwalentu 1 stopnia - wpisujemy do wzoru wartość "1" (wtedy jedna kropla = 1 stopień)
V - objętość wody pobranej do oznaczenia (np z akwarium lub kranówka lub RO + kranówka) wpisujemy 5 ml
Vk - objętość jednej kropli z zakraplacza którą obliczyliśmy wzorem pierwszym
5600 - przelicznik stopnie niemieckie - mg i cm3 - dm3

3) Mając obliczone miano roztworu Na2EDTA musimy obliczyć teraz ile wagowo rozpuścić Na2EDTA w litrze wody aby otrzymać roztwór mianowany o mianie obliczonym z poprzedniego roztworu. Posługujemy się wzorem:

R= m x M

Gdzie:

R - ilość Na2EDTA w gramach jaką trzeba rozpuścić w 1 litrze wody destylowanej aby otrzymać miano liczone poprzednim wzorem
m - masa molowa Na2EDTA, wpisujemy 336,1 dla Na2EDTA niezhydratowanego, lub 372,1 dla dwuwodnego hydratu Na2EDTA x 2 H2O
M - miano roztworu Na2EDTA które obliczyliśmy poprzednim wzorem

Następnie wykonujemy roztwór dodając ilość gram Na2EDTA obliczoną powyższym wzorem i dopełniamy wodą destylowaną do 1 litra. A więc roztwór mianowany już mamy, do niego przypisujemy zakraplacz (opisując go markerem).

4) Wykonujemy roztwór wskaźnika czerni eriochromowej T rozpuszczając 0,1 g czerni w 250 ml wody destylowanej. Do tego roztworu również przypisujemy drugi zakraplacz oznaczony markerem żeby nie pomylić.

SPOSÓB OZNACZENIA:

Strzykawką pobieramy 5 ml wody z akwarium i wstrzykujemy ją do bezbarwnej buteleczki, następnie do buteleczki dodajemy ok 0,02 - 0,05 g boraksu i wkrapiamy zakraplaczem 1 - 3 krople roztworu czerni eriochromowej T, mieszamy aż kolor zmieni się na wyraźnie różowy a boraks się rozpuści. Następnie wkraplamy drugim zakraplaczem roztwór mianowany Na2EDTA i liczymy krople, aż do zmiany koloru różowego na niebieski. Liczba kropli = twartość Two w stopniach niemieckich. Litr roztworu Na2EDTA pozwala oznaczyć ok 15 - 20 tyś stopni niemieckich.

Rrrrogaty

DIY test na Gh

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Ogólnie ciekawe, ale jak dla mnie taka ekwilibrystyka to tylko dla wiedźmińskich zboczeńców lubujących się w eliksirach i innych dekoktach ;).

Kwestia oszczędności raczej dyskusyjna, zwłaszcza, że za 2x ceny reagentów można już kupić prosty konduktometr i sie nim posilkowac.

Jak długo te eliksiry zachowuja swoje właściwości?

Autor
wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

DIY test na Gh

#3

Post autor: wiedzmin »

Roztwór NaEDTA ok roku, roztwór czerni eriochromowej trochę krócej, ale można robić mniej tego roztworu, albo zrobić go w etanolu 95 - 98% i wtedy taki roztwór czerni ma ok 3 lat przydatności, zależy też w czym przechowujemy roztwory - ja przechowuję w butelkach z ciemnego szkła. Odczynniki sypkie - wiadomo znacznie dłużej, do kilkunastu lat. Z podanych ilości odczynników które podałem na allegro da się zrobić 25 takich pakietów do oznaczania także za cenę 13 zł masz do 500 tys oznaczonych stopni twardości. Chciałem też pokazać jak firmy zarabiają na testach akwarystycznych - co oferują za jaką cenę. Konduktometr fajna sprawa z tym że bez większej wiedzy nie oznaczysz nim Kh, chyba że masz pojęcie o miareczkowaniu konduktometrycznym co łatwe nie jest i wymaga droższych odczynników, dodatkowo konduktometr trzeba co jakiś czas kalibrować. Za jakiś czas umieszczę DIY test na Kh.
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

DIY test na Gh

#4

Post autor: zorbek »

wiedzmin pisze:Za jakiś czas umieszczę DIY test na Kh
Czekam :viva: :viva:

Możesz podać jakie odczynniki będą potrzebne do Kh. Dorzucił bym sobie do zamówienia. :-D
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

Rrrrogaty

DIY test na Gh

#5

Post autor: Rrrrogaty »

wiedzmin pisze:Chciałem też pokazać jak firmy zarabiają na testach akwarystycznych - co oferują za jaką cenę.
Stwórz zautomatyzowaną linię produkcyjną, zatrudnij pracowników, opracuj i sfinansuj kampanie reklamową i pokryj milion innych kosztów to zobaczysz jak zarabiają ;).

Dab
Bywalec
Posty: 85
Rejestracja: ndz lut 01, 2015 9:14 pm
Lokalizacja: Nowa Iwiczna

Re: DIY test na Gh

#6

Post autor: Dab »

ROGATEK pisze:
wiedzmin pisze:Chciałem też pokazać jak firmy zarabiają na testach akwarystycznych - co oferują za jaką cenę.
Stwórz zautomatyzowaną linię produkcyjną, zatrudnij pracowników, opracuj i sfinansuj kampanie reklamową i pokryj milion innych kosztów to zobaczysz jak zarabiają ;).
Gdyby na tym nie zarabiały to by tego nie robiły. A akwarystyka jako dobro "luksusowe" niskich marży na pewno nie ma.

Moim zdaniem Wiedźmin zrobił nam wielką przysługę tym, że po pierwsze chciał się podzielić swoja (niemałą) wiedzą, a po drugi, że mu się w ogóle chciało pisać i nam tłumaczyć jak miareczkować kolorymetrycznie w domowych warunkach. :pada:
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: DIY test na Gh

#7

Post autor: rudy1986 »

ROGATEK pisze:
wiedzmin pisze:Chciałem też pokazać jak firmy zarabiają na testach akwarystycznych - co oferują za jaką cenę.
Stwórz zautomatyzowaną linię produkcyjną, zatrudnij pracowników, opracuj i sfinansuj kampanie reklamową i pokryj milion innych kosztów to zobaczysz jak zarabiają ;).
do tego certyfikaty, pozwolenia weterynaryjne i zgode o prałata Rydzyka :P (to ostatnie akurat zart ale reszta obowiazuje)

Pokaż Uwagi moderatora

-- 2 mar 2016, o 22:19 --
rudy1986 pisze:
ROGATEK pisze:
wiedzmin pisze:Chciałem też pokazać jak firmy zarabiają na testach akwarystycznych - co oferują za jaką cenę.
Stwórz zautomatyzowaną linię produkcyjną, zatrudnij pracowników, opracuj i sfinansuj kampanie reklamową i pokryj milion innych kosztów to zobaczysz jak zarabiają ;).
do tego certyfikaty, pozwolenia weterynaryjne i zgode o prałata Rydzyka :P (to ostatnie akurat zart ale reszta obowiazuje)

Pokaż Uwagi moderatora
ostatnio dostal 47 baniek wiec nie będzie miał pretensji do mnie:P

Autor
wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Re: DIY test na Gh

#8

Post autor: wiedzmin »

zorbek pisze:
wiedzmin pisze:Za jakiś czas umieszczę DIY test na Kh
Czekam :viva: :viva:

Możesz podać jakie odczynniki będą potrzebne do Kh. Dorzucił bym sobie do zamówienia. :-D

Testu na Kh jeszcze nie opracowałem, z racji tego że bazuję na skryptach studenckich i żeby taki test wykonać potrzeba sporo obliczeń i przede wszystkim testów - czy test nie przekłamuje. Co innego wykonać test w labie i obliczyć wszystko ze wzorów, a co innego wykonać test kropelkowy. Ale zapewniam, że taki test będzie niedługo. Z odczynnikami w Wawie nie ma problemu nawet perhydrol sprzedają który potrafi łapę wypalić.

Co do linii produkcyjnych certyfikatów - właśnie widać za co konsument płaci. Zobaczcie np na to:

http://allegro.pl/blekit-metylenowy-wsk ... 02649.html" onclick="window.open(this.href);return false;

I porównajcie z tym:

http://zooart.com.pl/product-pol-8627-Z ... AvK38P8HAQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja tylko powiem że jedno to mało stężony roztwór a drugie to sporo suchego proszku.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: DIY test na Gh

#9

Post autor: rudy1986 »

wiedzmin pisze:
zorbek pisze:
wiedzmin pisze:Za jakiś czas umieszczę DIY test na Kh
Czekam :viva: :viva:

Możesz podać jakie odczynniki będą potrzebne do Kh. Dorzucił bym sobie do zamówienia. :-D

Testu na Kh jeszcze nie opracowałem, z racji tego że bazuję na skryptach studenckich i żeby taki test wykonać potrzeba sporo obliczeń i przede wszystkim testów - czy test nie przekłamuje. Co innego wykonać test w labie i obliczyć wszystko ze wzorów, a co innego wykonać test kropelkowy. Ale zapewniam, że taki test będzie niedługo. Z odczynnikami w Wawie nie ma problemu nawet perhydrol sprzedają który potrafi łapę wypalić.

Co do linii produkcyjnych certyfikatów - właśnie widać za co konsument płaci. Zobaczcie np na to:

http://allegro.pl/blekit-metylenowy-wsk ... 02649.html" onclick="window.open(this.href);return false;

I porównajcie z tym:

http://zooart.com.pl/product-pol-8627-Z ... AvK38P8HAQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja tylko powiem że jedno to mało stężony roztwór a drugie to sporo suchego proszku.


miałeś kiedyś firme?? żeby zacząć wprowadzać np. chemie do obrotu ogolnego musisz mieć zgody i certyfikaty itp. A to kosztuje. Sami na wlasny użytek możemy sobie robic laboratorium ale jeżeli prowadzisz np. sklep musisz mieć papiery

Autor
wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

DIY test na Gh

#10

Post autor: wiedzmin »

Wiem że trzeba mieć papiery certyfikaty żeby coś sprzedawać. Można kupować droższe gotowe wyprodukowane przez firmę. Ja tylko dałem Wam teraz wybór, albo otworzyłem oczy na to jak taniej można zajmować się akwarystyką mając tylko trochę wiedzy i chęci a resztę pieniędzy wydać na coś innego.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

DIY test na Gh

#11

Post autor: rudy1986 »

No i wlasnie ta cena wtedy rosnie:) a w przypadkach jednoosobowych maleje. Najgorsze jest to ze nowy/młodzi akwaryści nie interesują się parametrami wody bo jak umrze rybka kupia nowa

ehhh ile ja takich osob przerabiam w pracy, az czasami korci powiedzieć jaki przykład daja np. dziecku

Rrrrogaty

DIY test na Gh

#12

Post autor: Rrrrogaty »

@Dab: A czy ja gdzieś napisałem, że nie zarabiają? Po prostu podważam zasadność stwierdzeń: 'to kosztuje grosze, więc producenci z nas zdzierają', bo jest to stwierdzenie nie biorące pod uwagę całej masy czynników. Ja też słyszę, co chwila, ze jakaś ryba jest droga - zwłaszcza często w kontekście 'bo sąsiad sprzedaje to samo za 1/3 ceny'. Ale jak się policzy wszystkie koszty towarzyszące to nagle nie jest już tak drogo.

@wiedzmin: Fajnie, ze to napisałeś, ale wydaje mi się, że Twój trud był daremny jednak. Ja mimo, ze jestem entuzjastą oszczędności i rożnych DIYów to nie podjąłbym się tworzenia sobie takiego domowego testu jednak. Bierze się to po częsci z lenistwa, niewielkich kosztów testów jak i tego, że mam już konduktometr. Obawiam się, że przeciętny kowalski-akwarysta, który ma problem w ogóle z ogarnięciem kwestii podstawowych parametrów wody to ucieknie po przeczytaniu pierwszych 3 linijek.

Tak czy owak, jak wymyślisz sposób na szybkie oznaczanie PO4 i NO3 (może być dosyć zgrubnie) to cię ozłocę ;)

@rudy: O 'klyjentach' to można, by książki pisać ;).

Mikorcz
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: śr lut 17, 2016 10:29 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michal

Re: DIY test na Gh

#13

Post autor: Mikorcz »

Bardzo fajny opis. Dzięki! Niekoniecznie skorzystam ale bardzo profesjonalnie opisany.
ODPOWIEDZ