Zapraszamy na comiesięczne spotkania warszawskich akwarystów i użytkowników FAWA.PL.
Szczegóły w wątku: kliknij!. Najbliższe spotkanie już... w sobotę, 18.11.2017.o o godzinie 17:00. Zapraszamy do PUBu Zielona Gęś koło Metro Pole Mokotowskie
UWAGA! Konkurs FAWArium 2. Czytaj na Forum.

Przeróbka termoregulatora rt-2 na sterowanie 12v

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
Awatar użytkownika

Autor
radmac
Maniak
Na imię mam: Jarek

Post autor: radmac » ndz kwie 24, 2016 6:55 pm

Mam rt-2 "0" - czyli ta wersja do chłodzenia. W środku JZC-4123-12VDC.
I teraz pytanie - czy jeśli (wg. tego schematu) pod nóżki "1"-"4" podepnę 12v do sterowania wiatrakiem z kompa to będzie banglało? (po wcześniejszym odlutowaniu 220v)
W gwoli wyjaśnień - teraz patrząc na układ wnioskuję, że "1"-"4" zamykają/otwierają układ "na zewnątrz", czyli sterują - tyle że 220v. Nóżka "1" jest wyprowadzona "na zewnątrz", bez niczego po drodze, a "4" podpięte pod zasilanie z gniazdka 220v.

dobrze kombinuję? czy za bardzo zagmatwałem sprawę?

-- N kwi 24, 2016 6:55 pm --

Ok, to sobie sam odpowiem - miałem dobre podejrzenia.
po paru testach mam wniosek, że wystarczy odciąć jeden kabelek i otwierać/zamykać sobie układ 12v do wiatraków.
czerwone - kabelek do odcięcia, zielony - zwierany obwód. Aby odwrócić działanie układu - wystarczy przylutować kabel do drugiej nóżki widocznej na zdjęciu (zaraz obok miejsca cięcia).
Obrazek
Zawsze bierz pod uwagę fakt, że możesz się mylić - Terry Pratchett

Awatar użytkownika

igor255
Gaduła
Na imię mam: Igor

Post autor: igor255 » pt maja 06, 2016 9:11 am

Prościej byłoby podpiąć zasilacz 12v do gniazdka rt-2 ;)
No, ale domyślam się, że chciałeś zrobić na jednym zasilaczu coś jeszcze oprócz wentylatora.

Awatar użytkownika

Autor
radmac
Maniak
Na imię mam: Jarek
Re: Przeróbka termoregulatora rt-2 na sterowanie 12v

Post autor: radmac » sob maja 21, 2016 9:14 am

Tak... ~200W światła i tc420 :) moze i cos jeszcze wykombinuje

Klepane ze szpadla

-- Cz maja 12, 2016 6:29 pm --
igor255 pisze:Prościej byłoby podpiąć zasilacz 12v do gniazdka rt-2
Aaaale moment, jeśli zasilacz będzie non-stop włączony, to mogę podpiąć 12v na wejście (kabel do gniazdka 220v?)? i będzie śmigać?
Znaczy sterować tym, co na wyjściu rt-2, ale na 12v?
Obrazek
edit
nope, rt-2 potrzebuje 220 volt. zmiana na 12v wymagałaby gmerania i lutowania na płytce...
Zawsze bierz pod uwagę fakt, że możesz się mylić - Terry Pratchett

Awatar użytkownika

igor255
Gaduła
Na imię mam: Igor

Post autor: igor255 » śr cze 22, 2016 3:29 pm

Jeśli już koniecznie potrzebujesz sterować 12V, to odlutuj ten przekaźnik w RT-2 całkowicie, następnie dolutuj do cewki kable i przylutuj tam gdzie była cewka przylutowana. Pozostałe 3 nóżki przekaźnika posłużą Ci do sterowania 12V (albo innym). Tam są 3, bo do jednej podłączasz źródło sygnału/napięcia, drugą masz NO (normalnie otwartą), a trzecią NC... Krótko mówiąc będziesz miał dwie opcje do wyboru. Albo coś się włącza jak temperatura spadnie poniżej zadanej, albo jak wzrośnie poniżej zadanej.

ODPOWIEDZ