Wytrzymałość szafki pod akwarium

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Wytrzymałość szafki pod akwarium

#1

Post autor: PeterX »

Witam Szanowne Koleżeństwo
Będę bardzo wdzięczny za uwagi dot. wytrzymałości szafki którą sam zaprojektowałem pod zbiornik ok. 350l o wymiarach 150*43*55h. Patrząc na szafki z Allegro czy w sklepach jakoś nie mam do nich zaufania, a zdrugiej strony nie chcę zatopić kilku mieszkań pode mną :)
Opis szafki:
- wymiary 150*45*55h bez nóżek
- blat+ściany+spód z płyty 30mm
- plecy z płyty 18 mm
- będzie dolna stabilizaja ścian profilami lub płaskownikami
Poleciałem z tym projektem do stolarza. Ten powiedział, że się tego nie podejmie, ale że może mi zrobić szafkę na stelarzu metalowym i obuduje to płytą. Nie chcę mieć metalowej szafki. W sumie to uważam, że mój projekt zapewnia wystarczającą wytrzymałość, a już na pewno większą niż szafki j.w., no ale sam już nie wiem, nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu, którego jak wiadomo skutki będą opłakane.

Pozdrawki i dzięki za posty.
Peter
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2009 10:38 pm przez PeterX, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#2

Post autor: krasnal »

:x
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 8:37 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#3

Post autor: PeterX »

Jakies profile meblarskie w kolorze płyty, ewentualnie kantówka, zresztą to będzie zadanie dla meblarza. Myślę, że stetyka nie ucierpi, skoro i tak wszystko będzie ukryte.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#4

Post autor: ziabak »

Jak dla mnie - konstrukcja zbyt podatna na skręcanie - za wiotka - za dużo małych elementów i tym samym wymagająca wielu łączeń. Ja bym tylną ścianę też zrobiła z jednej płyty 30 mm - tak jak spód, a z przodu te poprzeczki dała symetrycznie też na dole i one mogą być 18mm. Wtedy dopiero konstukcja byłaby sztywna - tak na czuja. Łączenia ścianek potraktowałabym solidnie - stalowe narożniki L o takich ramionach by były po każdej stronie co najmniej dwie śrubki.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#5

Post autor: Hornet »

Zgadzam się z ziabakiem szczególnie przód szafki jest bardzo wiotki a co za tym idzie cała konstrukcja... Dałabym z przodu przynajmniej dwa szerokie słupki (stałe, coś w rodzaju kawałków ścianki przedniej myślę że ok 20cm szerokości) zwężając światło poszczególnych drzwiczek tak aby usztywnić przód, dodatkowo przy pomocy stałej półki usztywniłabym środkowy segment... Zwężenie światła drzwiczek od szafek utrudni nieco obsługę samej szafki ale myślę że powinno nadać konstrukcji znacznej sztywności...
Pozdrawiam
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

Linf

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#6

Post autor: Linf »

Uważam,że najlepsze rozwiązanie podpowiedział Pan Stolarz :) metalowy stelaż obudowany płytami ok 30mm napewno nada konstrukcji stabilności oraz wytrzymałości a ciężar ponad 400 kilogramów to nie w kij pierdział że tak powiem :)

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#7

Post autor: krasnal »

:idea:
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 8:37 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#8

Post autor: PeterX »

Dzięki bardzo za posty, oczywiście wziąłem wszystkie Wasze sugestie pd uwagę i zabieram się do przeprojektowania szafki.
Pozdrawiam

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#9

Post autor: PeterX »

Witam Szanowne Koleżeństwo
Na wstępnie bardzo dziękuję za Wasze porady dot. szafki. Jej wyprdukowanie trochę trwało, ale głównie dlatego, że stolarze mają najwyraźniej nieustające prosperity i nie chcą się zajmować byle pojedyńczą szafką... cała kuchnia, to wyzwanie, ale szafka! ehhh :/ ... W załączeniu parę fotek na gorąco, zrobione telefonem, więc nie najlepszej jakości, później dołączę coś z cyfraka.... a więc, regalik ma 150x45x55h + regulowane nóżki alu 10x5; całość łącznie z plecami i dnem jest zrobiona z płyty 2,5 cm ciemny orzech, ale 3 wewnętrzne ściany mają 3,6 cm; śruby meblarskie, całość dodatkowo klejona. Każda z dwóch zewnętrznych ścian jest dodatkowo usztywniona blat/ściana ściana/dno czterema proflilami alu o wytrz. 16kg każdy. Niestety nie znam wytrzymałości nóżek, dzwoniłem nawet do producenta, ale on również nie robił takich testów. Na pocieszenie sam zrobiłem teścik, tj. obciążyłem nóżkę na pewien czas ciężarem 100 kg na gwincie /śruba 0,8 cm na gwincie alu/ i nie byłio niespodzianki, więc przyjąłem, że 50 kg na każdą z 10 nóżek nie zrobi im krzywdy.... Generalnie stolarz powiedział, żebym puknął się w czoło, tj., że nie jest potrzebna pod akwa taka pancerna szafka, no cóż, odesłałem go na forum :) ... szkło: 12 mm, 150x45x55h... jak wrócę za tydzień z nart to zabiorę się za oświetlenie, a potem za całą resztę, nie ma specjalnie pośpiechu, bardzo chętnie wezmę pod uwagę Wasze ewentulane sugestie.
Myślę, że nie wygląda to najgorzej, dzięki za Wasze opinie :)
Pozdro
PS
Szkło zostało oczywiście opite na gorąco:)

Peter Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#10

Post autor: sum »

Szafka wygląda na wytrzymałą i estetyczną,bardzo mi się podoba.Sam miałem wielką zagwozdkę przy wyborze szafki,jednak poszedłem na łatwiznę i zakupiłem gotowca.Największy problem miałem z nóżkami z których jednak zrezygnowałem.Spodnią płytę okleiłem uszczelką,niestety na niewiele to się zdało przy poziomowaniu :razz: Twoje nóżki wyglądają solidnie aczkolwiek to jest aluminium.Mam nadzieję,że wytrzymają ten ciężar.
Ile kosztowała ta szafeczka?
PS.ładne wazony na drugim zdjęciu na stoliku :evil:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#11

Post autor: PeterX »

Hehe, wazony cool :) nie obyło się, bo sam bym szkła nie wniósł, a każda okazja dobra... Co do kosztu tej szafki, coż, szkoda gadać, tragedia, pewnie gdzieś poza W-wą dałoby się zrobić o 30-40% taniej, ale już mi się nie chciało szukać stolarza, ten się boi, że nie wytrzyma, tamten nie ma czasu, inny chce spawać stelaż, jeszcze inny nie robił czegoś takiego... spaliłem już tyle benzyny, że w końcu po prostu poszedłem do studia obok mnie, żeby ruszyć z miejsca.
P.
Ostatnio zmieniony śr gru 09, 2009 9:30 am przez PeterX, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#12

Post autor: sum »

PeterX pisze:spaliłem już tyle benzyny, że w końcu po prostu poszedłem do studia obok mnie, żeby ruszyć z miejsca.
Też tak często mam.
PS.jakieś mam wrażenie,że coś z Twojego postu zostało skasowane :?:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Wytrzymałość szafki pod akwarium

#13

Post autor: Władek Pompka »

Wcześniej podziwiałem i szafkę i wystrój pomieszczenia ale coś sie z tym porobiło... :x
Dziś ośmielam się napisać, że wszytko bardzo mi się podoba, w szczególności szafka (wydaje się mocna, oczywiście jest bardzo ładna). :o
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
ODPOWIEDZ