Paludarium

Baza roślin hodowanych przez nas.
Zablokowany

Autor
kubkra7
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw kwie 12, 2012 9:18 pm
Lokalizacja:

Paludarium

#1

Post autor: kubkra7 »

Termin paludarium pochodzi od łacińskiego słowa (palus - błoto) Tak wiec paludarium możemy traktować analogicznie jak akwarium jako część osobliwego biotopu lub uprawa lub utrzymywanie błotnych czy tez nadwodnych roślin i zwierząt. Czym więc może nas zachwycić błotny biotop i jakie są korzyści z jego utrzymywania ?
Właściwie największa różnorodność gatunków w przyrodzie występuje na granicach różnorakich środowisk. Wody powierzchniowe bogatsze są w życie niż głębiny, a nadwodne środowisko im wyżej ziemi i wody tym uboższe w życie. Środowisko błotne jakim jest paludarium to świetne miejsce do uprawy roślin nie tylko typowo błotnych ale takich które mogą być uprawiane w akwarium lub typowo lądowych. Wiele roślin sprawia problemy w hodowli podwodnej natomiast w środowisku półzanurzonym lub całkowicie emersyjnym rosną wspaniale. Przykładem może być Anubias gracilis. Niejednokrotnie akwaryści borykają się z trudnościami aklimatyzacji roślin wodnych które wcześniej były uprawiane też w akwarium ale w innych warunkach. Łatwiej aklimatyzują się rośliny przeniesione ze środowiska błotnego do akwarium np.: żabienice czy tez zwartki. Wielokrotnie też można się spotkać z opisami roślin wodnych oraz wyglądu ich kwiatów i nasion. Jednak wiele z tych roślin może zakwitnąć tylko w warunkach nadwodnych. I to jest cały urok uprawy roślin w paludarium. Najlepszym paludarium jest model z dużą objętością gdzie łatwiej rozmieścić i uprawiać rośliny w stabilnych warunkach, które to łatwiej utrzymać w dużych objętościowo zbiornikach. Jednakże warunki mieszkaniowe oraz rozwiązania techniczne częstokroć zmuszają nas do ograniczania się z wymiarami paludarium. Zakładamy wiec najprostsze paludarium, które może funkcjonować długi czas przynosząc ogromna satysfakcję z roślin w nim uprawianych a takim jest najprostsze akwarium przykryte od góry szyba nakrywową.
Paludarium w zależności od tego gdzie ustawimy wybieramy sposób oświetlenia. W przypadku ustawienia na parapecie okiennym można zrezygnować z oświetlenia sztucznego. Trzeba się jednak liczyć z tym że w okresie zimowym gdy dni są krótkie wzrost roślin zostanie zahamowany, część z nich może paść, a część będzie tylko wegetować z braku dostatecznej ilości światła. Można w takim przypadku przedłużyć czas oświetlenia poprzez zamontowanie sztucznego oświetlenia. Jeżeli paludarium umieścimy z dala od okna to musimy oświetlać go światłem które jest barwą zbliżone do światła naturalnego. Najlepiej specjalistycznymi świetlówkami przeznaczonymi do hodowli roślin wodnych. Długość dnia świetlnego powinna wynosić w przedziale 10 - 12 godzin. Kiedy jednak chcemy aby rośliny doprowadzić do kwitnienia dzień świetlny powinniśmy wydłużyć do granicy 14 - 16 godzin, oczywiście w sezonie letnim. Mowa tu o roślinach pochodzących z tropików i strefy umiarkowanej, które przystosowane są do długiego dnia mocnego oświetlenia w okresie wegetacji. Przy wyłączeniu światła na noc temperatura w paludarium do rana może obniżyć się w zależności od warunków i umiejscowienia paludarium, w granicach 2 - 5°C. Takie warunki zbliżone są do naturalnych które obniżają straty zapasów roślin na oddychanie nocą, a sprzyjają wzrostowi i rozwojowi w dzień.
Paludarium może być ogrzewane lub nieogrzewane. Jednak rośliny w paludarium bez ogrzewania mogą rozwijać się prawidłowo tylko w sezonie letnim. Wtedy to tez może dojść do przegrzania powietrza wewnątrz zbiornika. Wówczas należy często wentylować wnętrze paludarium uchylając szybę nakrywową lub montując wentylator. Do wentylacji wnętrza paludarium możemy wykorzystać małe wentylatorki stosowane w sprzęcie komputerowym. Wentylacje możemy również stosować na co dzień aby pozbyć się zaparowywania przedniej szyby od strony wewnętrznej co utrudnia obserwacje roślin i mieszkańców paludarium sposobem jest podgrzewanie przedniej szyby. Jeśli temperatura latem wzrasta nawet do 35°C to paludarium powinno być dobrze oświetlone do 1 W na litr objętości, razem ze zwiększonym nawożeniem co pozwoli uchronić rośliny przed chlorozą, wywołana nadmiernymi procesami fotosyntezy w tkankach roślinnych. Należy je też spryskiwać co najmniej dwa razy dziennie. Paludarium możemy ogrzewać za pomocą grzałki lub specjalnych kabli grzewczych z termoregulatorami. Gdy stosujemy grzałkę to powinno się wywołać ruch wody aby ogrzewanie wyrównać w całym zbiorniku. Nie zawsze możemy to rozwiązanie zastosować. Ogrzewanie korzeni roślin bardzo dobrze wpływa na ich wzrost. Temperatura w paludarium nie powinna być niższe niż 24-26°C i nie powinna przekraczać granicy 30-35°C.
Są różne sposoby zagospodarowania wnętrza paludarium. Zacznijmy od tego że może to być połączenie akwarium z nadbudową gdzie będziemy hodować rośliny lądowe potrzebujące dużo wilgoci. Może to być zbiornik z miejscami gdzie zawsze jest woda a istnieje także część lądowa. Istnieje także kilka sposobów sadzenia roślin, a co za tym idzie różne rodzaje podłoża.
Pierwszy sposób to sadzenie roślin prosto w grunt. Taki sposób jest dość dobry i naturalny dla wszystkich roślin oraz pozwala im swobodnie się rozrastać. Jednak z czasem korzenie roślin przerastają się wzajemnie i niejednokrotnie sprawiają kłopot przy usuwaniu niepotrzebnych roślin lub porządkowaniu zbiornika.
Drugi sposób to sadzenie roślin w oddzielnych pojemnikach. Przy tym sposobie nie dochodzi do przerastania roślin i nie ma wpływu wzrost jednych na drugie rośliny. można do tego celu wykorzystać różnego rodzaju plastikowe pojemniki w których należy wykonać dość gęsto otwory które pozwalają na przepływ wody a niejednokrotnie pozwalają roślinom wypuszczać korzenie i gruntowe odrosty. Rozmiary i formy pojemników możemy dostosować do rodzaju roślin. Kryptokoryny najlepiej sadzić w dość szerokim a płytkim pojemniku aby mogły się swobodnie rozrastać ich korzenie. Do uprawy Anubiasów najlepiej wykorzystać dość długi pojemnik aby rosnące klacze rośliny miało miejsce do rozrostu na co najmniej pół roku.
Istnieje kilka przepisów na zastosowanie podłoża dla wzrostu roślin w paludarium. można stosować sam piasek lub bardzo drobny żwirek co stanowi dość ubogie podłoże, ale można go zasilić gliną podłożoną kawałkami pod korzenie roślin lub domieszać ziemie ogrodowa czy torf. Takie podłoża lubią małe Żabienice lub Zwartki. Jednak istnieje niebezpieczeństwo ze w takich podłożach szybko mogą się tworzyć strefy zagniwania co spowoduje gnicie także roślin. Inny sposób to zastosowanie mieszaniny ziemi ogrodowej ze zdrobnionym węglem drzewnym. Może to być także podłoże dla kwiatów doniczkowych zmieszane z piaskiem. Dobrze jest tez zmieszać torf z piaskiem i glina. Dodatek węgla drzewnego do tych mieszanek hamuje rozwój procesów gnilnych, natomiast dodatek ziarnistego styroporu rozluźnia podłoże. Na wierzch takich mieszanin stosujemy warstwę żwirku. W paludarium możemy też stosować warstwę drenażową z grubszych kamyków, na nią dajemy właściwe podłoże i na koniec cienka warstwę drobnoziarnistego żwirku, którą najlepiej dosypać po posadzeniu roślin. Przy stosowaniu torfu substrat najlepiej wcześniej zamoczyć. Korzenie roślin w czasie sadzenia najlepiej rozłożyć w górnej warstwie podłoża, rozrastając się w dół będą lepiej zasilane. Stożek wzrostu rośliny powinien pozostawać nad powierzchnią podłoża inaczej wzrost rośliny będzie niemożliwy. Przy roślinach drobnolistnych w podłożu powinno znajdować się co najmniej dwa węzły liściowe dla szybszego ukorzeniania się rośliny. Po posadzeniu pojemniki zanurza się w wodzie paludarium, przykładowo do połowy wysokości, chociaż nie jest to regułą. Wody może być mniej lub może całkowicie przykrywać pojemniki.
Jednym z problemów w paludarium są glony porastające powierzchnię podłoża i wody oraz pleśni pokrywające ozdobne korzenie czy też inne elementy paludarium. Same glony nie są niebezpieczne dla roślin, ale pokrywając sobą podłoże i stożki wzrostu roślin, naruszają wymianę gazową i wywołują procesy gnilne roślin, ale i niezbyt estetycznie to wygląda. Często bywa tak ze glony same się rozwijają i same zanikają jednak częściej bywa tak że należy zdjąć górna warstwę zaglonionego podłoża i po przepłukaniu położyć go od nowa. Czasami trzeba przesadzić roślinę w nowy pojemnik z innym podłożem. Trudniej jest walczyć z glonami w paludarium z podłożem bez pojemników. Pozostaje nam usuwanie glonów i regulację oświetlenia poprzez cieniowanie lub skracanie dnia świetlnego. Można stwierdzić że opieka nad paludarium jest łatwiejsza niż utrzymanie i opieka akwarium.
W paludarium możemy uprawiać takie rośliny jak:Acorus, Aglonema, Alternanthera, Caladium, Calamus, Chlorophytum, Cordyline, Cryptocoryne, Cyperus, Diffenbachia, Dracena, Echinodorus, Fittonia, Hemigraphis, Ophiopogon, Peliosanthes, Selaginella, Spathiphyllum, Syngonium, Trichomanes i wiele innych.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Paludarium

#2

Post autor: kfabisiak1 »

Kolego!!!

Czy masz zgodę autora tego tekstu, żeby go kopiować na inne fora? Jeżeli nie, to wiesz, że popełniasz przestępstwo? Czy wpisy o krewetkach też są kopią czyjejś pracy?
http://www.akwa-mania.mud.pl/paludarium/paludarium.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
kubkra7
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw kwie 12, 2012 9:18 pm
Lokalizacja:

Paludarium

#3

Post autor: kubkra7 »

Oj przepraszam ostatni raz
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Paludarium

#4

Post autor: etna »

Zamykam za plagiat
Adriana
Zablokowany