anubias - kłopot

Baza roślin hodowanych przez nas.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

anubias - kłopot

#1

Post autor: saintpaulia »

Mam problem z anubiasem, wygląda nieciekawie. Liście jakby starte papierem ściernym - to stan około dwu-miesięczny. Plamy są nowe.
Akwarium 30 l. Obsada - samiec betta splendens.
Oświetlenie 0,7 na litr. Anubias jest trochę zacieniony pływaczem. Pod żwirem jest substrat dla łodygowców - hanza green. Akwarium przeżyło traumę, gdy mąż przesadził z EC. Ale wygląd anubiasa jest wcześniejszy. Nie nawozimy. Anubias przymocowany jest do korzenia.
Wygląda tak: Obrazek
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Może właśnie światła jest za dużo
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Qry
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob lut 06, 2010 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#3

Post autor: Qry »

Chyba raczej jakieś niedobory - u mnie wisi 20 cm pod świetlówką na ściance i ma się dobrze.
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#4

Post autor: saintpaulia »

Do światła ma daleko, nad nim jest troszkę hottoni, i na powierzchni pływa pływacz.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#5

Post autor: tomekm »

Skoro masz swiatla 0,7w/l i nie nawozisz to sa to napewno niedobory. Niestety przy takim swietle brak co2 i nawozow bedzie sie tak konczyl. Jak z glonami?
Pozdrawiam
TomekM

gorky
Uczestnik
Posty: 35
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 6:25 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#6

Post autor: gorky »

Troszkę potasu i żelaza i powinno być ok ;)

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#7

Post autor: peater »

"Liście jakby starte papierem ściernym" - tu nie pomogę - nie miałem takiego przypadku.

Ale te przebarwienia przechodzące w dziury - miałem (i mam nadal na starszych liściach roślin wolno rosnących) identyczne właśnie jako skutek przedawkowania EC (napewno pamiętasz dyskusję w moim wątku o przedawkowaniu).

Powiedz jeszcze kiedy bylo przedawkowane EC ? Pytam ponieważ - co ciekawe - u mnie te plamy i rozpuszczające sie liście pojawiły się natychmiast po przedawkowaniu na szybkorosnących roślinach. Natomiast na wolno rosnących (anubias, microsorium, Echinodorus parviflorus - otrzymany od Was ;) )pojawiły się z poślizgiem ok 1-3 tygodniowym.
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#8

Post autor: saintpaulia »

tomekm pisze:Skoro masz swiatla 0,7w/l i nie nawozisz to sa to napewno niedobory. Niestety przy takim swietle brak co2 i nawozow bedzie sie tak konczyl. Jak z glonami?
- co2 w postaci gazu tu nie będzie, kostka stoi w takim miejscu, że nie ma mowy. Mąż podaje 1/2 dawki EC. U łodygowców brak niedoborów - wystarcza im to co substracie.
Glonów raczej nie widzę. Poza tym muszę mieć pewność czego to niedobory.

gorky Mogę podać potas i żelazo z soli, ale troszkę się boję zaszkodzić.

peater Przedawkowanie EC miało miejsce jakieś 1,5 miesiąca temu.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#9

Post autor: tomekm »

A napisz prosze jaki to jest litraz i dokladnie jakie swiatlo. Jesli chodzi o EC to z tego co widze macie albo slabe oswietlenie albo malo roslin. U mnie codziennie daje 5ml/50l i do tego co2 a rosliny nie maja żadnych takich "oparzeń". Mozliwe ze poporstu u was rosliny nie daja rady przyswoic takiej ilosci EC, najprawdopodniej maja czegos niedobor ktory blokuje wchlanianie EC.
Ostatnio zmieniony pt lut 18, 2011 1:06 pm przez tomekm, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#10

Post autor: saintpaulia »

Światło to samoróbka męża, więc mogę podac tylko tyle, że 0,7 wata/litr - 6800K.
Podałam wyżej - 30 litrów.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#11

Post autor: tomekm »

jesli to takie male akwarium to te 0,7w/l nic nie znaczy dziala podobnie jak 0,5w/l w 100l, ale nadal stawiam ze masz drobne niedobory, ja bym pododawal jakis ogolny nawoz przy podmianach i pelna porcje EC ( lub carbo aqua artu bo wychodzi o polowe taniej)
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#12

Post autor: saintpaulia »

Mam już EC zapas, więc na razie będzie to. Mogę zacząć podawać pełną dawkę. Niestety ogólnego nawozu nie mam. Mam mix micro z allegro, i sole macro.
Jeśli jednak te plamy, jak twierdzi peater są objawem po przedawkowaniu EC, to mogę tylko zaszkodzić.

Ma ktoś jakąś radę wypośrdkowaną? :mrgreen:

Co do oświetlenia - jest takie jakie pasuje wizualnie do całości. Zależało nam na estetyce i funkcjonalności, no i na barwie światła. Ale możesz mi wyjaśnić dlaczego 0,7 w 30 l to to samo co 0,5 w 100 l?
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#13

Post autor: tomekm »

Jesli chodzi o swiatlo:
musisz wziasc na logike, swiatlo to nie jest plyn ktory mozna przystosowac na dana pojemnosc. Czy uzyjesz 50w na 100l czy 50w na 2x50 litrow to moc swiatla sie nie zmieni i rosliny nie beda rosly inaczej. Dlatego nie mozna tak doslownie trzymac sie zasady min. 0,5W/l. Trzeba dobierac doswiadczalnie, ale oglone zaloenie jest takie ze w malych zbiornikach trzeba dac wiecej swiatla a im wiekszy zbiornik tym przelicznik moze byc mniejszy poniewaz natezenie tego swiatla juz i tak jest duze.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#14

Post autor: Władek Pompka »

U mnie u jednego z anubiasów jakby trochę zżółkły, skurczyły się niektóre listki. Po prostu przestawię go w inne miejsce (jest przykręcony do kamyka i przykryty przed śiwiatłem subwassertangiem). Dodatkowo wciśnięty jest pod kryptokorynę.
Inne anubiasy są ok.
:roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#15

Post autor: saintpaulia »

Nadal nie do końca Cię rozumiem. Wiadomo, że jeśli chce rozbić jedno oświetlenie na dwa akwaria, to nie będzie wystarczające, albo b. słabe. Ale jeśli w 375 l mam 0,7/litr i tutaj też - to dlaczego są różne? Poczytam sobie jeszcze, to może mi się rozjaśni. Wydawało mi się, że jeśli już, to w 30 l jest "więcej" bo światło ma krótszą drogę do roślin.
Nie chodziło mi o zasadę 0,5 w/l. Ale tylko w takim przeliczeniu mniej więcej mogę podać przybliżoną moc oświetlenia.

No ale zostawiam kwestię światła, bo ono tu raczej nie ma znaczenia, przez rok anubias ładnie na nim przyrastał. Więc są to albo przedawkowanie EC, albo niedobory - tylko czego? I dlaczego tylko u anubiasa? Co jest najważniejsze w nawożeniu tego gatunku?
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#16

Post autor: tomekm »

A czy przypadkiem nie masz jakis glonojadkow lub wiekszych slimakow? bo one czesto potrafia zrobic takie przetarcia. Co do oswietlenia to w wiekszych akwariach nie ma sensu stosowac 0,7w/l poniewaz rosliny maja wystarczajaco duzo swiatla juz przy 0,4-0,5W/l. Czego dokladnie moze byc to niedobor to trudno powiedziec ale takie nawozy jak PG classic lub nawoz firmy Tropica powinny rozwiazac problem niedoborow.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#17

Post autor: saintpaulia »

Obsada tego szkiełka to bojownik + heleny.

Mam nadzieję, że może ktoś by mi podpowiedział, czego mu brakuje dokładnie, bo szkoda mi wywalać kasy na nawozy, jak już mam zapas soli. :oops:

Dzięki za porady.

leo
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 8:40 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#18

Post autor: leo »

Witam,


Nawozy nawozami, ale z własnego doświadczenia wiem, że Anubiasy nie lubią mocnego oświetlenia i częstych podmian wody.
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#19

Post autor: saintpaulia »

Podmiany ma standardowe co tydzień. A światło nie pada na niego bezpośrednio. Oj chyba go poślę w diabły.

leo
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 8:40 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#20

Post autor: leo »

Anubiasy są roślinami bagiennymi, a co za tym idzie lubią starą, brudną wodę. Cotygodniowa podmiana wody dla ryb jest Ok, ale dla anubiasów jest to niezbyt dobre. Kiedyś paroletnie krzaki różnych odnian anubiasów przełożyłem do nowo założonego akwarium ze świeżą wodą i prawie wszystkie szlag trafił.
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#21

Post autor: saintpaulia »

Ja zawsze daje anubiasa, nawet do nowych akwa. Nie było kłopotów. W innych akwariach rosną mi dobrze - bez rewelacji, ale przyrastają. Z podmian zrezygnować się nie da. W razie czego niestety jego dobro przegra z dobrem ryby. :wink:

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: anubias - kłopot

#22

Post autor: JPK »

Ja bym spróbował lekko nawozić potasem, nie zaszkodzi, a może pomoże ;) Tzn. stare liście już się nie zregenerują, ale może nowe będą już ładne.
450l + 112l :)
ODPOWIEDZ