Zielone glony nitkowate

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Zielone glony nitkowate

#1

Post autor: pkucaba »

Proszę Was o pomoc mam wysyp glonów nitkowatych zielonych
Zbiornik 126L
Światło 24W + 35W (865 + Aquastar) czas świecenia: 24W (8-21), 35W (17-20)
Filtr e900 (wkłady fabryczne)
Woda RO + PG Hydromineral - podmiany 30L co tydzień
Podłoże: ziemia + żwirek kwarcowy
PH poniżej 6
KH -1
GH -3
PO4 - 1
NO3 -25
CO2 - butla
Wcześniej była bimbrownia, ale zmęczył mnie brak kontroli. Więc od tygodnia jest butla.
Rośliny zaczęły intensywnie bąblować mimo, że pokrywa je glon.
Nawozić zacząłem lekko z powodu braków i glonów, ale prawdopodobnie źle.
Poprzednie pomiary:
PO4 - 0
NO3 -0
Podawałem tylko makro (sole) i easy carbo.
EC przestałem podawać po podłączeniu butli CO2.

Teraz podaję tylko potas i CO2. Glony wydają się słabsze (łatwiej jest je usuwać).
Jaką drogę powinienem obrać ?
Ograniczyć światło ? - przez pół roku było ok.
Od razu nawozy na maksa czyli pełne przejście na EI z odpowiednio dużymi podmianami.
Do tej pory nie doszedłem nawet do dawki sugerowanej przez Suma tj.
N-8ppm
P-0,5ppm
K-12ppm(łącznie)

Liczę na Waszą pomoc.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#2

Post autor: EpiC »

pkucaba pisze:PH poniżej 6
KH -1
GH -3
PO4 - 1
NO3 -25
CO2 - butla
To to są aktualne parametry ? Jeśli tak to takie trzymaj. Pamiętaj o potasie i mikro.
pkucaba pisze:Nawozić zacząłem lekko z powodu braków i glonów, ale prawdopodobnie źle.
Zacząłeś lekko nawozić ? I masz 25ppm NO3 ? Ile i czego dajesz do tego akwarium ?
pkucaba pisze:Ograniczyć światło ?
Ja bym świecił 10h full z przerwą 1-2h w czasie świecenia.
pkucaba pisze:Do tej pory nie doszedłem nawet do dawki sugerowanej przez Suma tj.
N-8ppm
P-0,5ppm
K-12ppm(łącznie)
To jakie są te parametry w końcu ? Daj może zdjęcie zbiornika by oszacować ile te roślinki NO3 pociągną.

emeste
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: pn mar 21, 2011 10:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#3

Post autor: emeste »

glony i sposoby walki

Ale myślę ze tygodniowe ograniczenie świecenie do 8 godzin i później systematyczne dodawanie kolejnej godziny. Nie zaszkodzi, a wręcz powinno pomóc.

Autor
pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#4

Post autor: pkucaba »

Link dla mnie zupełnie nieprzydatny (chociaż znam). Gdybym chciał pozbyć się glonów chemią to ok. Poza tym świetna reklama środka na glony.
Chcę się nauczyć i pozbyć przyczyn nie skutków.
emeste pisze: Ale myślę ze tygodniowe ograniczenie świecenie do 8 godzin i później systematyczne dodawanie kolejnej godziny. Nie zaszkodzi, a wręcz powinno pomóc.
To już lepiej, ale zastosuję się do rady EpiC -a
EpiC pisze:Ja bym świecił 10h full z przerwą 1-2h w czasie świecenia.
EpiC wstawiam zdjęcie akwarium
Obrazek

Sole (rozrobione wg przepisu Suma):
kno3, khpo4, k2so4
związki w ilościach podanych (tygodniowo, rozbite na trzy porcje):
NO3 - 6 ppm
K - 11,4 ppm
PO4 - 1,5 ppm

Aktualne parametry z testów.
PH poniżej 6
KH -1
GH -3
PO4 - 1
NO3 -25
CO2 - butla

Nawoziłem 1 miesiąc z cotygodniową podmianą 30litrów.
Ważne mikro nie podaję.
Mam nadzieję, że napisałem jaśniej.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#5

Post autor: EpiC »

pkucaba pisze:EpiC wstawiam zdjęcie akwarium
Baniaczek Super :)
pkucaba pisze:Sole (rozrobione wg przepisu Suma):
kno3, khpo4, k2so4
W sensie EasyLife DIY ?
pkucaba pisze:związki w ilościach podanych (tygodniowo, rozbite na trzy porcje):
NO3 - 6 ppm
K - 11,4 ppm
PO4 - 1,5 ppm
Niedobzie :). Skoro bawisz się w to, to prawdopodobnie słyszałeś o stosunku NPK ? Azotany:Fosforany:Potas. Ten stosunek nie jest zachowany ale to mnie ważne. Masz za dużo PO4 a za mało NO3 co może nasilać wzrost nitek. Przydozuj tego NO3 (Nitro) tak do 20ppm, PO4(Fosfo) nie dawaj aż tyle. Ponieważ masz dużo roślin to jest duże zapotrzebowanie na NO3 - Roślinki się obżerają - Więc zrób tak by było go ze 20-25ppm - Nitki tego nie lubią.
pkucaba pisze:Ważne mikro nie podaję.
Nie masz osadu na szybie(zielonego) ? Jak z roślinkami jakieś niedobory ? Nie chcą rosnąć ?



Masz tam jakiekolwiek rybki etc. ? Bo może warto się zastanowić nad przerzuceniem się z NO3 na NH3/NH4.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony wt cze 14, 2011 9:46 pm przez EpiC, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#6

Post autor: grazdar1 »

EPIK
to nie wynik testów -tylko nawożenie tygodniowe w ppm-
PKUCABA
moim zdaniem powinienes zejsć z no3 o połowe -mniej azotu -roślinki tego nie przerabiają
-reszta ok
długie zielone nitki -naszczęscie świadczą o ,, bogatej wodzie,,
ze 2 tygodnie nienawoż azotem lub zrób większą podmiankę i ogranicz o 1\2 azot i utrzymuj na 10ppm
grazdar1
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#7

Post autor: Bozi »

Teraz podaję tylko potas i CO2
A ja bym podawała potas, magnez i CO2. Do tego 1-2 ml easycarbo. 1 raz w tygodniu, po podmianie 1 ml micro.
Ile czasu minęło od założenia akwarium?
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#8

Post autor: Władek Pompka »

EpiC pisze: Nie masz osadu na szybie(zielonego) ? Jak z roślinkami jakieś niedobory ? Nie chcą rosnąć ?
Co sugerujesz? Co miałeś na myśli? :cool:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#9

Post autor: EpiC »

Napisał ,że nie dodaje mikro a jak podobno wiadomo to Zły stosunek Mikro:Makro prowadzi do zielonego osadu.
Z kolei nie dodawanie mikro może spowodować braki np. żelaza co skutkuje np. wstrzymaniem wzrostu roślin, albo magnezu - zwijanie się liści.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#10

Post autor: Władek Pompka »

EpiC pisze:Napisał ,że nie dodaje mikro a jak podobno wiadomo to Zły stosunek Mikro:Makro prowadzi do zielonego osadu.
Z kolei nie dodawanie mikro może spowodować braki np. żelaza co skutkuje np. wstrzymaniem wzrostu roślin, albo magnezu - zwijanie się liści.
No jasne. Dzięki!

:)
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#11

Post autor: EpiC »

Proszę :).

Autor
pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#12

Post autor: pkucaba »

Więc po kolei
EpiC pisze:Nie masz osadu na szybie(zielonego) ? Jak z roślinkami jakieś niedobory ? Nie chcą rosnąć ?
Osadu na szybach brak są tylko zielone nitki na szybach i roślinach.
Dziś zrobiłem planową podmianę i usunąłem tyle ile się dało glonów.Woda w podmianie tylko RO + PG hydromineral.
Timer ustawiony na 10h z dwugodzinną przerwą.
Jutro zrobię testy.
Co do mikro nie mogę znaleźć danych co zawiera PG Hydromineral. Zamówię chyba uzdatniacz z akwanawozy tam przynajmniej wiadomo co w nim jest.

Bożenko zbiornik ma 8 m-cy.
Sześć miesięcy było spokojnie później u roślin pojawiły się braki. Było kilka całkiem sporych wycinek. Rośliny były całkiem ładne. Poza EC i bimbrownią nie lałem nawozów. Nagle pojawiły się braki tak jakby ziemia się wysłużyła. Wydłużone łodygi, dużo korzeni, blade liście.
Postanowiłem zatem się pobawić.
Rośliny teraz stanowczo lepiej wyglądają i rosną tylko pojawiły się glony.
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#13

Post autor: Bozi »

Nagle pojawiły się braki tak jakby ziemia się wysłużyła. Wydłużone łodygi, dużo korzeni, blade liście.
Można włożyć przy korzeniach kulki gliniano-torfowe co da roślinom kopa. Wydłużone łodygi świadczą o sporej dawce NO3 i sporej ilości światła natomiast blade o niedoborach micro a w szczególności żelaza. Chociaż w jednym ze swoich baniaków ze względu na ryby wrażliwe na NO3 nie podaję go a rośliny muszę co tydzień przyciąć. Mam w nim mało światła a rośliny całkiem dobrze rosną. Za to jest zasobne podłoże.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#14

Post autor: EpiC »

pkucaba pisze:Osadu na szybach brak są tylko zielone nitki na szybach i roślinach.
Dziś zrobiłem planową podmianę i usunąłem tyle ile się dało glonów.Woda w podmianie tylko RO + PG hydromineral.
Timer ustawiony na 10h z dwugodzinną przerwą.
Jutro zrobię testy.
Co do mikro nie mogę znaleźć danych co zawiera PG Hydromineral. Zamówię chyba uzdatniacz z akwanawozy tam przynajmniej wiadomo co w nim jest.
Super. Ja jako uzdatniacza do wody ale kranowej dodaje Seachem Prime (Krewetką nie przeszkadza). Co do tego PG Hydromineral to ja bym osobiście wolał pozbyć się z wody wszystkich toksyn w/w środkiem i sam dodać mikro odpowiednio dobrane pod makro.

Co do tych liści (bladych) to Pani Bozi, dała bardzo słuszną uwagę brak żelaza powoduje m.in. chloroze czyli właśnie te białe liście. Mało żelaza czyli powinieneś pomyśleć o nawożeniu mikro. Ja u siebie dają jeszcze PMDD roślinki rosną dobrze więc ogólnie polecam ale teraz przerzucam się na Intermagu zobaczyć jak działa oraz TMG.

Autor
pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Zielone glony nitkowate

#15

Post autor: pkucaba »

Bozi pisze: Wydłużone łodygi świadczą o sporej dawce NO3 i sporej ilości światła
Mój przypadek był nieco inny.
NO3 i PO4 było 0. Światło było ograniczone.
Z tego powodu zacząłem nawozić. Kulki były włożone na początku.
Bozi pisze: blade o niedoborach micro a w szczególności żelaza.
To mogło być przyczyną. Ciekawe, że najbardziej blade listki miała wąkrotka. A w drugim akwarium była i jest piękna.
Sytuacja obecna jest inna walczę z zielonymi nitkami i staram nauczyć się czego potrzebują rośliny.

Epic później zrobię testy zobaczę jakie teraz wyniki. Na ile podmianka rozcieńczyła nawozy.
ODPOWIEDZ