Zapraszamy na comiesięczne spotkania warszawskich akwarystów i użytkowników FAWA.PL.
Szczegóły w wątku: kliknij! Najbliższe spotkanie już... w sobotę, 10.02.2018.o o godzinie 17:00. Zapraszamy do PUBu Zielona Gęś koło Metro Pole Mokotowskie
Pojawiła się nowsza wersja Tapatalk. Proszę sprawdzić, czy wszystko działa.

Owłosione valisineria nana

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec

Post autor: MarioM » śr cze 27, 2012 9:15 pm

Witam

1.Kiedy akwarium zostało zalane(data)- 15-06-2012
2.Litraż i wymiary akwarium- 160L (100x40x40)
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- T5, 2x45W, 0,56W/L
4.Jak długo świecisz(ile godzin)- 12
5.Podłoże- posypka węglowa+tetra bactozym, AquaBasis, żwir kwarcowy
6.Filtracja- JBLe901 (gąbki, węgiel, biologia)
7.Typ zbiornika(Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.)- roślinny
8.Ozdoby(jakie)- korzenie
9.Rośliny(ile,jakie)- valisineria nana, blyxa, mech taiwan, kryptokoryny wendtii green i becketi
10.Ryby(jw.)- brak
11.Podmianki(jak duże,jak często,jaka woda)- na razie jedna 15%, akwarium dojrzewa
12.Nawozy(czy podajesz,jakie,ile)- brak
13.CO2(czy jest,jak dystrybuowane)- tak, butla, 1b/s
14.Parametry wody(aktualne wyniki testów jakie posiadasz)- PH 6,8-7, KH 7, NO3 - 0 , PO4 - 0,2-0,4; nie wiem jednak czy dane NO3/PO4 są wiarygodne podczas dojrzewania akwarium
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik-startowałem :)

Na listkach valisineria nana pojawiły mi się nitki - zielone na zielonych, żółte na pożółkłych. Akwarium jest na etapie dojrzewania - 6 dzień od zalania - , więc mam chyba ograniczone ruchy usuwania glonów, o ile to glony.
Pytanie czy sobie odpuścić i zacisnąć zęby :) aż do zakończenia cyklu azotowego a potem wpuścić otoski lub krewetki, czy też da się "coś" zrobić?

Z góry dzięki za jakiekolwiek info

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw cze 28, 2012 8:38 am przez MarioM, łącznie zmieniany 1 raz.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

63L - Pod korzeniem
19L - Bojownikowe drzewko

Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk

Post autor: Hooltayos » czw cze 28, 2012 7:06 am

NO3 brak bo przechodzisz cykl azotowy.
Za niedługo będziesz wchodził w 3-tydzień i NO3 powinno rosnąć.
Wtedy też rośliny dostaną "papu".

Ja bym czekał lub dodał z soli trochę no3 - ale niektórzy mogą się ze mną niezgodzić.
Zero fauny, bo w takich warunkach i tak glony są silniejsze, zanim rośliny zaczną wygrywać.

PS.
Zmniejszył bym ilość świecenia (do 10h) bo nie jest aż tak potrzebne, a z podmiankami poczekał, na pierwsze oznaki NO3.

Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec

Post autor: MarioM » czw cze 28, 2012 8:34 am

OK, dzięki.
Światło skróciłem do 10h i poczekam :D

-- Pn lip 02, 2012 12:32 am --

Sytuacja się tylko pogorszyła :-( Glony nitkowane zajęły mi całą Valisinerię, cześć krypotkoryn i blyxę - wszędzie zielono-brązowa wata.
Usunąłem ile się dało mechanicznie odmulaczem - łatwo się odrywało od roślin - co przy okazji wymusiło podmianę 30 litrów wody.
NO2 mam nadal 0, NO3 również na 0, PO4 jest 0,4 - minął pierwszy tydzień od startu akwa, a cykl azotowy jakby się nie zaczął.
Trochę to nie fair ze strony glonów, że się tak szybko pojawiły i z taką siłą - nie mam jak wprowadzić krewetek czy innych glonożerców :wink:
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

63L - Pod korzeniem
19L - Bojownikowe drzewko

ODPOWIEDZ