Owłosione valisineria nana

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Owłosione valisineria nana

#1

Post autor: MarioM »

Witam

1.Kiedy akwarium zostało zalane(data)- 15-06-2012
2.Litraż i wymiary akwarium- 160L (100x40x40)
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- T5, 2x45W, 0,56W/L
4.Jak długo świecisz(ile godzin)- 12
5.Podłoże- posypka węglowa+tetra bactozym, AquaBasis, żwir kwarcowy
6.Filtracja- JBLe901 (gąbki, węgiel, biologia)
7.Typ zbiornika(Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.)- roślinny
8.Ozdoby(jakie)- korzenie
9.Rośliny(ile,jakie)- valisineria nana, blyxa, mech taiwan, kryptokoryny wendtii green i becketi
10.Ryby(jw.)- brak
11.Podmianki(jak duże,jak często,jaka woda)- na razie jedna 15%, akwarium dojrzewa
12.Nawozy(czy podajesz,jakie,ile)- brak
13.CO2(czy jest,jak dystrybuowane)- tak, butla, 1b/s
14.Parametry wody(aktualne wyniki testów jakie posiadasz)- PH 6,8-7, KH 7, NO3 - 0 , PO4 - 0,2-0,4; nie wiem jednak czy dane NO3/PO4 są wiarygodne podczas dojrzewania akwarium
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik-startowałem :)

Na listkach valisineria nana pojawiły mi się nitki - zielone na zielonych, żółte na pożółkłych. Akwarium jest na etapie dojrzewania - 6 dzień od zalania - , więc mam chyba ograniczone ruchy usuwania glonów, o ile to glony.
Pytanie czy sobie odpuścić i zacisnąć zęby :) aż do zakończenia cyklu azotowego a potem wpuścić otoski lub krewetki, czy też da się "coś" zrobić?


Z góry dzięki za jakiekolwiek info

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw cze 28, 2012 8:38 am przez MarioM, łącznie zmieniany 1 raz.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Owłosione valisineria nana

#2

Post autor: Hooltayos »

NO3 brak bo przechodzisz cykl azotowy.
Za niedługo będziesz wchodził w 3-tydzień i NO3 powinno rosnąć.
Wtedy też rośliny dostaną "papu".

Ja bym czekał lub dodał z soli trochę no3 - ale niektórzy mogą się ze mną niezgodzić.
Zero fauny, bo w takich warunkach i tak glony są silniejsze, zanim rośliny zaczną wygrywać.

PS.
Zmniejszył bym ilość świecenia (do 10h) bo nie jest aż tak potrzebne, a z podmiankami poczekał, na pierwsze oznaki NO3.
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Owłosione valisineria nana

#3

Post autor: MarioM »

OK, dzięki.
Światło skróciłem do 10h i poczekam :D

-- Pn lip 02, 2012 12:32 am --

Sytuacja się tylko pogorszyła :-( Glony nitkowane zajęły mi całą Valisinerię, cześć krypotkoryn i blyxę - wszędzie zielono-brązowa wata.
Usunąłem ile się dało mechanicznie odmulaczem - łatwo się odrywało od roślin - co przy okazji wymusiło podmianę 30 litrów wody.
NO2 mam nadal 0, NO3 również na 0, PO4 jest 0,4 - minął pierwszy tydzień od startu akwa, a cykl azotowy jakby się nie zaczął.
Trochę to nie fair ze strony glonów, że się tak szybko pojawiły i z taką siłą - nie mam jak wprowadzić krewetek czy innych glonożerców :wink:
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
ODPOWIEDZ