Identyfikacja glonów

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Weilan
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 23, 2013 9:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Identyfikacja glonów

#1

Post autor: Weilan »

Witam. Mam problem z wysypem glonów, do którego doszło w czasie mojej 2 dniowej nieobecności w domu :(
Wiem, że tego typu tematów jest wiele, ale ciężko jest osobie niedoświadczonej rozpoznać, czy dany glon aby na pewno jest tym, na jaki stara się wyglądać ;)

Dane techniczne:
1. Akwarium zalane 7 sierpnia 2013

2. 25l, wymiary 40/25/25cm

3.oświetlenie 6500k, 11 wat, 0,4w/l

4. Światło włączam ok. 8mej rano, wyłączam ok 23

5. Podłoże - najzwyklejszy żwir kwarcowy, nie barwiony

6 Filtracja - filtr wewnętrzny Aquael Fan Miniplus, 260 l/h. Filtr działa cały dzień, napowietrzanie tylko w ciągu dnia

7. Zbiornik roślinny, przystosowany pierwotnie dla prętników karłowatych, raczej zostanie krewetkarium albo tylko ślimaczkarium

8. korzeń drzewa owocowego, znaleziony przy jeziorze, wygotowany w solance, wypieczony w piekarniku, jest w akwarium już 2 miesiąc i jeszcze nie chce zatonąć

9. pierwszy nabór - nurzaniec, kabomba (już wyrzucona), kryptokoryna
drugi nabór - moczarka kanadyjska i chyba żabienica (nabytek od wujka, który sam nie pamięta) oraz pływająca roślina, której nazwy nie pamiętam
trzeci nabór - najprawdopodobniej Heteranthera zosterifolia, jeden mech, jedna - możliwe - bacopa i coś, czego nie kojarzę. Nabór od osoby z forum, pytanie o nazwy gatunków już wysłane

10. Były 2 prętniczki, obecnie kilkanaście do kilkudziesięciu sztuk kilkudniowego narybku; 3 ślimaki gratisowe z roślinek

11. Ostatnia podmiana - 28. 11 2013; około 10% wody, czyli 2,5l

12. Nawóz - Planta Gainer Aqua art Classic, dziennie 1ml + 5ml przy podmianie wody

13. CO2 - brak

14. Testy - według 6in1 jbl
No2 1 mg/l

No3<25 mg/l

Gh >21st d

Kh 6 st d

Ph ok 8

Cl2 0/0.8 mg/l

15. ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik?
Tak, w sumie to wiele rzeczy! Wpuściłam rybki 20 listopada, ale nie dolewając wody z torebki, w której przyjechały. 26.11 zasadziłam nowe rośliny z "trzeciego naboru", bez kwarantanny. Pojawił się narybek, a rodzice zostali zabrani. W między czasie do akwarium dolałam mieszankę wody z akwarium wujka, której parametrów nie znam z wodą odstaną 1 dzień, do której dodałam Tropical Bacto Active. Filtr był wyłączony gdzieś przez 2 dni, były też wahania temperatury ok 3 stopnie

16. Karmienie ryb - dorosłe rybi karmiłam 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Dopiero uczyłam się, ile karmy im sypać, więc często pokarm opadał na dno. Narybek karmię Hikari Tropical First Bites min co 4h. Odrobina pokarmu unosi się na powierzchni, ale generalnie filtr bardzo ładnie go niweluje


17. Odmulanie - przyznaję się bez bicia, że jeszcze akwarium nie odmulałam. Nie myślałam, że rybki tak szybko doprowadzą do jego zanieczyszczenia, nie zdążyłam kupić odmulacza.

18. OPIS PROBLEMU:
Otóż z domu wyjechałam wieczorem w czwartek i wróciłam dzisiaj, około 20.00 w niedzielę. Narybek ma się dobrze i widać, że urósł, ale razem z nim glony. Do tej pory często miałam problem z glonami porastającymi powierzchnię podłoża (taki płożący się dywan o intensywnie zielonym kolorze), ale teraz glonów i innych śmieci pojawiło się o wiele więcej:
1. Korzeń i liście kryptokoryny pokryte są zielonym nalotem. Kryptokoryna również uniosła swoje liście - wcześniej bardziej się płożyła
2. Szyby są pokryte czymś, co przylepia do siebie kawałki pokarmu i obumarłych roślin. To jakieś glony, brązowo zielone
3. Pojawiły się jakieś pasożyty - białe nitki długości około pół centymetra, wijące się głównie na szybie.
4. Zaobserwowałam również biało - przezroczystego polipa...
5. Białe, nitkowate, zbijające się w kulkę na nurzańcu glony. Trzymają jakieś bąbelki, niektóre mają na końcu małe, białe zgrubienia
6. Nitki unoszące się na powierzchni wody - wygląda to jak nitki ze starego swetra, takie bardzo cieniutkie. Podobne nitki oblazły mech, niczym pajęczyna
7. Bąbelki unoszą się na powierzchni wody. Wyglądają tak, jak te tarliskowe prętników


Wiem, że już patrząc na testy można powiedzieć, że jest bardzo źle. Na swoją obronę mogę tylko powiedzieć, że dopiero w czwartek je kupiłam i nie spodziewałam się nawet, że w zbiorniku, który ma 3 miesiące mogą być ciągle problemy z no :(
Proszę o wyrozumiałość, jestem początkującym akwarystą. Zależy mi na dobru akwarium, dlatego będę wdzięczna za waszą pomoc :)

Dodaję jeszcze zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Identyfikacja glonów

#2

Post autor: manek888 »

Tak na szybko.
Weilan pisze:4. Światło włączam ok. 8mej rano, wyłączam ok 23
Wystarczy 10 godz, dziennie spokojnie możesz je ograniczyć.
Weilan pisze:6 Filtracja - filtr wewnętrzny Aquael Fan Miniplus, 260 l/h. Filtr działa cały dzień, napowietrzanie tylko w ciągu dnia
Co to znaczy? Mam rozumieć że filtr w nocy nie pracuje ???Jeśli tak to podłącz go na 24\7(24godz.przez cały tydz.)
Weilan pisze:8. korzeń drzewa owocowego, znaleziony przy jeziorze, wygotowany w solance, wypieczony w piekarniku, jest w akwarium już 2 miesiąc i jeszcze nie chce zatonąć
Ciężko mi tu coś powiedzieć , może niech ktoś inny się wypowie czy on może zostać.
Weilan pisze:11. Ostatnia podmiana - 28. 11 2013; około 10% wody, czyli 2,5l
Zwiększ podmiany 3 razy w tygodniu po jakieś 10l (odstana woda).
Weilan pisze:12. Nawóz - Planta Gainer Aqua art Classic, dziennie 1ml + 5ml przy podmianie wody. Zbijesz tym
No3<25 mg/l
Odstaw na jakiś czas całą chemie .
Weilan pisze:W między czasie do akwarium dolałam mieszankę wody z akwarium wujka
Jeśli nie znasz parametrów nie radze stosować takich praktyk .
Weilan pisze:Filtr był wyłączony gdzieś przez 2 dni, były też wahania temperatury ok 3 stopnie
Doprowadź temperaturę do np.25
Weilan pisze:Karmienie ryb - dorosłe rybi karmiłam 2 razy dziennie, rano i wieczorem
Mniejsze porcje niech ryby zjedzą wszystko nic nie może opadać na dno chyba ze jest to pokarm np. dla kirysków .
Weilan pisze:2. Szyby są pokryte czymś, co przylepia do siebie kawałki pokarmu i obumarłych roślin. To jakieś glony, brązowo zielone
Wyczyść przed podmianą wszystkie szyby.
Najważniejsze co teraz musisz zrobić to podmiany i jeszcze raz podmiany pousuwać mechanicznie wszystkie glony jak będzie trzeba to trochę przyciąć rośliny które są bardzo zaatakowane glonem .
To tak na szybko niech koledzy jeszcze ci doradza co i jak.
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Identyfikacja glonów

#3

Post autor: rhino »

Weilan pisze:Światło włączam ok. 8mej rano, wyłączam ok 23
jak na start zbiornika to za długo , moim zdaniem
Weilan pisze:Nawóz - Planta Gainer Aqua art Classic, dziennie 1ml + 5ml przy podmianie wody
chyba za wcześnie na takie dawki , zmniejsz co najmniej o połowę albo chwilowo nie podawaj
Weilan pisze:Filtr działa cały dzień, napowietrzanie tylko w ciągu dnia
radziłbym jak już , to dotleniać w nocy
Weilan pisze:No2 1 mg/l No3<25 mg/l Gh >21st d Kh 6 st d Ph ok 8 Cl2 0/0.8 mg/


niedojrzałe akwarium , wchodzisz w najgorszy okres (ale to akurat bardziej doświadczeni Koledzy zweryfikują) , poza tym twardość ogólna - dramat i ten chlor dziwny - skąd masz wodę ? pH też bardzo wysokie . Pomyśl o dolewaniu RO - przy takim zbiorniku koszt nie jest wielki .
Weilan pisze:Filtr był wyłączony gdzieś przez 2 dni
nigdy na dłużej nie wyłączaj filtra , po 2 dniach to tylko restart a to już rewolucja dla takiego ekosystemu .

Masz zakwit glonów i teraz to właściwie tylko zmniejszenie ilości światła , zmniejszenie ilości jedzenia dla ryb , zmniejszenie ilości nawozu , lepsza woda , najmniej raz w tygodniu solidna podmianka i ... cierpliwość .

prawie się nałożyliśmy manek888 :D
Ratel
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Identyfikacja glonów

#4

Post autor: rudy1986 »

2 madre podpowiedzi ale zaden nie zidentyfikowal glona:P Przed wszystkim musisz sie dostosowac do uwag ktore zostaly opisane, po drugie wez glona w palce, rozetrzyj go. Jezeli bedzie smierdziec specyficznym zapachem to sa to sinice, jestem pewnien na 90%.

Walka z nimi jest dlugo, przede wszytkim calkowite zacienienie zbiornika!!! ale calkowie, zero karmienia zagladania itp, glon trzeba usuna mechanicznie i usuwac go regularnie. Walka moze trwac od tygodnia do nawet miesiaca a glonek powstaje wlasnie przez wylaczanie filtrow, zbyt duze nawozenie, karmy zlej jakosci

Co do korzenia nie ryzykowal bym, korzenie preparuje sie nawet do 2 lat.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Identyfikacja glonów

#5

Post autor: rhino »

rudy1986 pisze:zaden nie zidentyfikowal glona:P
racja a to w sumie było tematem przewodnim ale mi umknęło ... Twoje 90% moim zdaniem można podnieść na 99% .
Ratel
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Identyfikacja glonów

#6

Post autor: manek888 »

rudy1986 pisze:2 madre podpowiedzi ale zaden nie zidentyfikowal glona
Identyfikacja kolego rudy to nie wszystko.

manek888 pisze:Proszę o wyrozumiałość, jestem początkującym akwarystą. Zależy mi na dobru akwarium, dlatego będę wdzięczna za waszą pomoc :)
Jak widzisz koleżanka zaczyna przygodę.

Więc odp. na pytanie co to za glon ,chyba tu nie wystarczy :)

--
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Identyfikacja glonów

#7

Post autor: rudy1986 »


Więc odp. na pytanie co to za glon ,chyba tu nie wystarczy :

--





Walka z nimi jest dlugo, przede wszytkim
calkowite zacienienie zbiornika!!! ale calkowie,
zero karmienia zagladania itp, glon trzeba usuna
mechanicznie i usuwac go regularnie. Walka moze
trwac od tygodnia do nawet miesiaca a glonek
powstaje wlasnie przez wylaczanie filtrow, zbyt
duze nawozenie, karmy zlej jakosci

:)
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Identyfikacja glonów

#8

Post autor: manek888 »

Wolny kraj :)
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł

Autor
Weilan
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 23, 2013 9:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Identyfikacja glonów

#9

Post autor: Weilan »

To podsumowując to, co zrobiłam, co zrobię i co nie do końca wiem, jak zrobić ;)
1. Odmuliłam porządnie akwarium, z wymianą 1/5 wody. Za 2 dni zrobię kolejne odmulanie, wymienię wtedy ok 40% wody i wyczyszczę filtr. Oczyściłam też roślinki i szybę z glonów, tak samo korzeń.
2. Odstawiłam chemię.
3. Temperatury nie mogę obniżyć, bo mam narybek. Ona sama na trochę opadła o 3 stopnie w czasie podmiany wody, teraz jest już z powrotem na 27st.
4. Rybki karmię dość często, ale mniejszymi porcjami. Ponownie, nie mogę karmić ich mniej, bo to narybek tygodniowy dopiero.
5. Oświetlenie włączam na 10h.
6. Filtr działał i działa całą dobę, ale dodatkowe napowietrzanie włączam w dzień. Nie mogę robić tego w nocy, bo "brzęczyk" jest za głośny i moja współlokatorka nie może spać :)
7. Wodę do akwarium dolewam odstaną min 24h. Czy tyle wystarcza, by chlor wyparował? Wodę mam zwykłą, kranową.
8. Rhino napisał, że mogę "dolewać RO". Co mam przez to rozumieć? Chodzi o dolewanie wody przefiltrowanej przez filtr RO, czy jest to jakiś płyn?
9. I Rudy, co rozumiesz przez "całkowite zacienienie"? Zablokowanie dostępu słońca, czy całkowite wyłączenie oświetlenia?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Identyfikacja glonów

#10

Post autor: rudy1986 »

5. Oświetlenie włączam na 10h.
9. I Rudy, co rozumiesz przez "całkowite zacienienie"? Zablokowanie dostępu słońca, czy całkowite wyłączenie oświetlenia?
Dokladnie, zero swiatla, worek na akwarium bez zagladania
4. Rybki karmię dość często, ale mniejszymi porcjami. Ponownie, nie mogę karmić ich mniej, bo to narybek tygodniowy dopiero.
Ale rob to naprawde minimalnymi porcjami jezeli zalezy Ci na narybku, ale w walce z glonem postaraj sie przestawic na cyklop lub inny droby pokarm np wrotka, mikroplankton. Przy rozpadzie nie powoduje duzego wzrostu zwiazkow azotowych
8. Rhino napisał, że mogę "dolewać RO". Co mam przez to rozumieć? Chodzi o dolewanie wody przefiltrowanej przez filtr RO, czy jest to jakiś płyn?
DOkladnie, jest to filtr odwroconej osmozy co powoduje 0 GH. Jest to sposob na glony i na polepszenie samopoczucia ryb ale na sinice to nie zadziala
1. Odmuliłam porządnie akwarium, z wymianą 1/5 wody. Za 2 dni zrobię kolejne odmulanie, wymienię wtedy ok 40% wody i wyczyszczę filtr. Oczyściłam też roślinki i szybę z glonów, tak samo korzeń.
Zdecydowanie za malo podmienionej wody. Ja bym podmienil nawet 50 procent. To czego nie widac, nie oznacza ze tego nie ma:)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Identyfikacja glonów

#11

Post autor: rhino »

rudy1986 pisze:Jest to sposob na glony i na polepszenie samopoczucia ryb ale na sinice to nie zadziala
zwróć uwagę jak twardą ma dziewczyna wodę , zmiękczenie ogólnie zadziała na korzyść całego zbiornika moim zdaniem .pH też nie za ciekawe .
Ratel
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Identyfikacja glonów

#12

Post autor: rudy1986 »

Tak, jak najbardziej...... a skoro sie rozmnozyly w takich warunkach hehe.....
ale tak jak napisalem na pozbycie sie glona to nie zadziala

Autor
Weilan
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 23, 2013 9:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Identyfikacja glonów

#13

Post autor: Weilan »

Dzięki Rudy! :D
Okej, zero światła. Jak długo mogę to utrzymać nie powodując szkody roślinkom? Czy po prostu powinnam obserwować ich stan?
I mógłbyś jeszcze napisać, czy odstawienie wody na 24h wystarczy? To tak a propos tego chloru.
Ostatnie pytanie - czym może być ta piana na powierzchni wody? Powstaje przy wylocie filtra. Strumień wody jest dość mocny, do tego założona jest rurka napowietrzająca zwykle (teraz jej nie ma, ale miejsce, gdzie się ją zwykle umieszcza jest nad powierzchnią wody, więc samo łapie powietrze). Ale zmącenie tafli wody nie jest duże, bo leży na niej moczarka i jedna roślinka pływająca

Wybaczcie ten natłok pytań, ale chciałabym wiedzieć jak najwięcej, by móc w porę zareagować, gdyby działo się coś złego zbiorniku ;)
Obrazek

I bonusowo zdjęcie całego zbiorniczka :)
Obrazek
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Identyfikacja glonów

#14

Post autor: mimag »

Weilan pisze: czy odstawienie wody na 24h wystarczy? To tak a propos tego chloru.
jak woda stoi w wiadrze lub innym naczyniu gdzie lustro wody ma duzą stycznosc z powietrzem to wystarczy 6h.
24h to calkowity max. Oczywiscie naczynie lub baniak musi byc odkrecony. Wiecej jak 24h nie trzymaj wody kranowej.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Identyfikacja glonów

#15

Post autor: rudy1986 »

Okej, zero światła. Jak długo mogę to utrzymać nie powodując szkody roślinkom? Czy po prostu powinnam obserwować ich stan?
o to sie nie martw dadza rade:)
Ostatnie pytanie - czym może być ta piana na powierzchni wody? Powstaje przy wylocie filtra. Strumień wody jest dość mocny, do tego założona jest rurka napowietrzająca zwykle (teraz jej nie ma, ale miejsce, gdzie się ją zwykle umieszcza jest nad powierzchnią wody, więc samo łapie powietrze)
w/g mnie to zwykle babelki powietrza ktore nie pekaja
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Identyfikacja glonów

#16

Post autor: manek888 »

Do poczytania :-D http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=21&t=15433" onclick="window.open(this.href);return false;
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł

Autor
Weilan
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 23, 2013 9:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Identyfikacja glonów

#17

Post autor: Weilan »

Czyli robię im dzień ciemności egipskich i jeszcze raz robię super podmiankę wody 40-50%. I odmulanie :)
Dziękuję wam bardzo za szybką, ale konkretną pomoc! Będę jeszcze pisać, jak coś się będzie zmieniało, mam nadzieję, że na lepsze ;)
Pozdrawiam!

Dudek
Gość
Posty: 2
Rejestracja: sob gru 07, 2013 4:13 pm
Lokalizacja: Legionowo
Płeć:

Identyfikacja glonów

#18

Post autor: Dudek »

Podepnę się ;)

Taka sytuacja mnie spotkała
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Akwarium ma około 3-4 tyg, woda podmieniana raz na dwa tyg, oswietlenie około 12h sunglo 2x20W.
ogolnie osadza się głównie na kamieniach i niektórych roślinach, łatwo schodzi, wystarczy przetrzeć palcem.

Okrzemki?
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Identyfikacja glonów

#19

Post autor: manek888 »

Tak to okrzemki .
Cierpliwosci ,zbiornik dojrzewa same sie pojawily same znikna :-D
Troszke za duzo swiatelka ogranicz na razie 8godz.

-- 20 gru 2013, o 11:25 --

Tak to okrzemki .
Cierpliwosci ,zbiornik dojrzewa same sie pojawily same znikna :)
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł

Dudek
Gość
Posty: 2
Rejestracja: sob gru 07, 2013 4:13 pm
Lokalizacja: Legionowo
Płeć:

Identyfikacja glonów

#20

Post autor: Dudek »

Dzięki za podpowiedz ;)
Jutro odczyszcze paluchem to co się zebrało i ograniczamy światło + podmianka wody. Zobaczymy, jak dalej bedzie sie sytuacja rozwijać
ODPOWIEDZ