NALOT NA SZYBIE...

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

NALOT NA SZYBIE...

#1

Post autor: Filippoinzagi »

Moi Drodzy,

pomógłby mi ktoś zdiagnozować przyczynę dla pyłu na szybie jaki pojawia mi się ustawicznie mimo regularnego czyszczenia?
Mniemam, iż jest to zarówno zielenica jednokomórkowa(pył na szybie) i zielenica punktowa( kolonijna )..
Za pewnie czegoś jest za dużo, pytanie czego bo wydaje mi się, że stosunek ilości azotu do ilości fosforu jest prawidłowy, hmm?

Mój zbiornik:



1. Wymiary akwarium (dł x szer x wys) -80x40x50- 148,12 l netto
2. Moc i rodzaj oświetlenia (ilość WAT, rodzaj światła: T5/T8, HQI) oraz ile godzin jest włączone oświetlenie? - póki co 1 x sylvania grolux t5 39w oraz 2 x Aqua white plant t5 39w, w odsieczy czeka jeszcze 1 świetlówka ale potem jak już zbiornik "dojdzie" do siebie i o ile będzie potrzeba zwiększania oświetlenia. Obecnie jest 0,79 W/l. Godziny świecenia 12:00-22:00-10h
3. Rodzaj podłoża (opisz dokładnie) – najpierw warstwa Tropica Plant Substrate, następnie ADA AQUA SOIL AMAZONIA NEW a na koniec ADA POWDER SAND
4. Rodzaj systemu CO2 (jeśli nie nawozisz CO2 - wpisz brak). W jakim trybie działa - 12/24h? EASY CARBO- 3ml/150l oraz CO2 dozowane z butli C02 w trybie dziennym przy włączonym świetle
5. Rodzaj filtracji (Producent i model filtra) - filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h
6. Jakie stosujesz wkłady filtracyjne? patrząc od dołu media-AZOO ACTIVE FILTER 4in1, zeolit, ceramika, włóknina
7. Czy filtr chodzi non-stop przez 24h? tak
8. Temperatura wody -26’C
9. Parametry chemiczne wody (podaj te, które znasz):
- twardość ogólna GH – 9n'
- twardość węglanowa KH – 6n'
- pH wody – 7,5
- poziom NO3 – 25mg/l
- poziom PO4 – 2,5mg/l
- poziom CO2 (jesli posiadasz indykator CO2 - podaj nam kolor cieszy we wskaźniku) – ciemno zielony
- poziom NO2 – 0
- poziom Fe – 1,5mg/l
- poziom Mg – póki co nie mierzona
-poziom Ca- – póki co nie mierzona
10. Jakie nawozy stosujesz obecnie – MICRO- Planta Gainer Classic- 4ml/l podmienianej wody raz w tygodniu, podmiana 30%-48l. , makro- NO3,PO4,K,Mg,Fe
11. Czy używasz wody z filtra RO lub zmiękczane żywicą jono-wymienną? .Tak ale chciałbym usystematyzować tę kwestię i tym samym robić co tygodniowe podmiany 50% tj 75 l gdzie 25% to kranówa a 25% to RO
12. Czy używam środków uzdatniających wodę? (Antychlor, odkażacz itp). - nie
13. Jak często podmieniasz wodę (ile na raz? Czy są to regularne podmiany) 30% raz w tygodniu
14. Czy w akwarium są korzenie lub kamienie (jakie?) – 1 korzeń red wood oraz lawa wulkaniczna kilka sztuk obrośnietych mchem
15. Jak często manipulujesz we wnętrzu akwarium (raz dziennie, raz na kilka dni, raz w tygodniu?) – raz dziennie
16. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie preparatów antyglonowych? – nie
17. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie leków dla ryb lub? nie
18. Czy używasz lampy UV? nie
19. Jak często karmisz ryby? Czy istnieje ryzyko, że ktoś dokarmia je podczas Twojej nieobecności? 1dziennie
20. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku? (podaj przybliżoną liczbę) – 20 neonów i 10 krewetek red cherry
21. Jak długo funkcjonuje akwarium- od 06:00 rano 02/03/2014
22. roślinność-eleocharis parvula, staurogyne, echinodorus tenellus, ludwigia arcuata, Proserpinaca palustris , milimeter moss, Phoenix moss - Fissidens fontanus
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

NALOT NA SZYBIE...

#2

Post autor: tzw79 »

Cześć,
pisałeś wcześniej, że zredukujesz dawkę mikro, to prawdopodobnie może pomóc. U mnie również pojawia się pył na szybie ale nie traktuję tego w kategoriach problemu, po prostu czyszczę szyby.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

NALOT NA SZYBIE...

#3

Post autor: Filippoinzagi »

Jasna sprawa ;)
Po prostu sądziłem, że stoi za tym jakiś szczególny powód ale to pewnie po prostu wynik nadmiaru micro w zbiorniku..
Awatar użytkownika

megajozek
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: wt sty 18, 2011 9:33 am
Lokalizacja:
Płeć:

NALOT NA SZYBIE...

#4

Post autor: megajozek »

Dokładnie za dużo mikro i masz mgiełkę na szybie zmniejsz dawke napewno pomoże.
ODPOWIEDZ