Czy to glony?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
przemol07
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: czw wrz 18, 2014 3:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Czy to glony?

#1

Post autor: przemol07 »

Obrazek Witam
Praktycznie już w pierwszym tygodniu od zalania akwarium na liściach pojawił się brązowy Obrazek Obrazek nalot (schodzi gdy zetrze się go palcem). Największy jest na najwyższym liściu żabienicy który w całym akwarium jest najbliżej oświetlenia. O dziwo nie ma go tylko na pływających roślinach. Czy to okrzemki?
Akwarium zalane równe dwa tygodnie temu. Oświetlenie przez kilka pierwszych dni 10 godz dziennie 2x18w + 2x24w (wtedy temp. w akwa osiągnęła 30 stopni). Po jakiś trzech dniach zostało tylko 2x24w i zacząłem od 5 godz. aktualnie jest 7godz. Temp. 25-26 stopni. Codziennie podaję easy carbo oraz raz na tydzień potas. Parametry wody (niestety test jbl paskowy)
CL2 - 0
PH - 6,8-7
KH - 6
GH - >7d (????)
No3 - 20 ( w pierwszym tygodniu było między 10-15)
W załączeniu zdjęcie liścia

Rrrrogaty

Czy to glony?

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Świeży zbiornik. Schodzi pod palcem. Moim zdaniem to jest okrzemek.

Ten liść i tak możesz obciąć, bo to jeszcze liść emersyjny. I tak padnie pod wodą.

Jakie podłoże w baniaku?

Autor
przemol07
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: czw wrz 18, 2014 3:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Czy to glony?

#3

Post autor: przemol07 »

Podłoże to czarny żwirek 3-5mm a pod nim jakiś gotowy nawóz Tetra Plant. Z tytłu około 7cm z przodu około 4cm
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Czy to glony?

#4

Post autor: rudy1986 »

To na pewno okrzemek. Akwarium dojrzeje i glon sam zejdzie. Ewentualnie mozesz wrzucic kilka otosow zeby sobie zaczely czyscic

Dein

Re: Czy to glony?

#5

Post autor: Dein »

rudy1986 pisze:Ewentualnie mozesz wrzucic kilka otosow zeby sobie zaczely czyscic
A jak się popsują, te otoski, to się je wyrzuci, trudno. Ewentualnie - "ratunku, moje otoski mają wydęte brzuszki i padają, co robię nie tak?".
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Czy to glony?

#6

Post autor: rudy1986 »

A Ty jak zwykle wpadasz w histerie:P na takie akwarium (obstawiam 112L) i dwa tygodnie po uruchomieniu tylko przyspieszy dojrzewanie

Dein

Czy to glony?

#7

Post autor: Dein »

Jaki sens w takim towarzystwie ma przekonywanie ludzi, ze otos to wrażliwy zwierz i warto się z nim chwilę wstrzymać. Zawsze znajdzie się ktoś, kto poleci go wrzucić do dwutygodniowego baniaka, bo tak w sklepie robi albo widział u jakiegoś guru.

Zdechnie - trudno, nie moja, pech, u mnie nie zdechła, więc nie wiem, dlaczego u kogoś zdechła. Nie zdechnie - jest niepodważalny dowód na to, że do każdego dwutygodniowego baniaka można wrzucić nawet najwrażliwszą rybę.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Czy to glony?

#8

Post autor: rudy1986 »

No tak bo lepiej wrzucic odrazu cala mase ryb i zamulic filtr niz stopniowo wprowadzac. Nawet jak akwarium dojrzeje nigdy nie masz pewnosci czy ryby przezyja

Dein

Czy to glony?

#9

Post autor: Dein »

Tak, Rudy. Udało Ci się błyskotliwie uchwycić sens mojego wystąpienia - namawiam, żeby w odpowiedzi na pojawienie się glona wrzucić nie otoski a hordę innych ryb.
Inaczej się przecież nie da. Przychodzi drugi tydzień i stajesz przed palącym dylematem, czy wrzucić natychmiast otosy czy masę innych zwierząt. Nie ma bowiem innej opcji.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Czy to glony?

#10

Post autor: rudy1986 »

Ehhh. Koncze te malo efektywna konwersacje

ezio999
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: śr kwie 16, 2014 12:52 pm
Lokalizacja: Warszawa

Czy to glony?

#11

Post autor: ezio999 »

Witam, dostałem od znajomego Microsorium Pteropus, wróciłem do domu wziąłem roślinę do ręki i zauważyłem na kilku liściach coś przypominającego brodawkę, krostę o kolorze brązowym. Zaciekawiony zacząłem to ścierać palcem pod bieżącą wodą. Wszystko ładnie poschodziło ale nie wsadziłem jej do akwarium tylko włożyłem ją do miski by zobaczyć co się będzie z nią działo. Dlatego miska bo nie miałem niestety żadnego innego zbiornika by zrobić jej kwarantanne na jakiś czas. Dopiero teraz pomyślałem że mogłem zrobić zdjęcie i poradzić się Was bardziej doświadczonych niż ja w tym temacie. Co mam teraz robić z tą rośliną ? Proszę o poradę.
Pozdrawiam, Ezio999

Dein

Czy to glony?

#12

Post autor: Dein »

Mikrozorium tak jak inne paprocie miewa na spodniej stronie liścia zarodniki.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Czy to glony?

#13

Post autor: saintpaulia »

Pooglądaj w necie zdjęcia tej rosliny. Microsoria mają na lisciach "zarodniki", z których wyrastją nowe roslinki.

Rrrrogaty

Czy to glony?

#14

Post autor: Rrrrogaty »

ezio999 pisze:Witam, dostałem od znajomego Microsorium Pteropus, wróciłem do domu wziąłem roślinę do ręki i zauważyłem na kilku liściach coś przypominającego brodawkę, krostę o kolorze brązowym. Zaciekawiony zacząłem to ścierać palcem pod bieżącą wodą. Wszystko ładnie poschodziło ale nie wsadziłem jej do akwarium tylko włożyłem ją do miski by zobaczyć co się będzie z nią działo. Dlatego miska bo nie miałem niestety żadnego innego zbiornika by zrobić jej kwarantanne na jakiś czas. Dopiero teraz pomyślałem że mogłem zrobić zdjęcie i poradzić się Was bardziej doświadczonych niż ja w tym temacie. Co mam teraz robić z tą rośliną ? Proszę o poradę.
Pozdrawiam, Ezio999
@Lech-u: Warto to i odpowiedzi wydzielić jako osobny wątek "dziwne kropki od spodu na liściach mikrozoriów". Ja się już spotkałem z opinią, że na mikroozirum są jaja ślimaków ;)

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Czy to glony?

#15

Post autor: crazyaqua »

Ja miałem jeszcze większe kolonie okrzemków przy starcie akwarium. Dopiero teraz, po 5 tygodniach okrzemki zaczynają znikać. Do tej pory panowałem nad nimi usuwając je mechanicznie. W czasie największej plagi przyrosty były tak duże, że więcej ich przyrastało niż byłem w stanie usunąć mechanicznie.

Dein ma rację, że wpuszczanie glonożernych ryb nic nie da przy pladze takiej skali jak u Ciebie. W miarę dojrzewania zbiornika okrzemki zaczną znikać. Ja też dawałem carbo do wody + gazuję CO2 z butli. Dzięki temu, że nie mam do tej pory żadnych ryb mam większe pole manewru - na przykład nie przejmuję się, że wleję za dużo carbo i PH mi spadnie o 0,3 stopnia przez noc. Jakby były ryby, to trzeba uważać na skoki PH, więc polecam przeczekać :)
ODPOWIEDZ