Help

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
lukcn
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt mar 24, 2015 9:20 pm
Lokalizacja: Konstancin
Na imię mam: Lukasz

Help

#1

Post autor: lukcn »

Witam,
mam na imię Łukasz jestem nowym użytkownikiem forum i stosunkowo nowym miłośnikiem akwarystyki. Mam problem z nowo zalanym zbiornikiem.
-Akwarium 80x40x35 - 112l, wody netto - 100l.
-Zalane z 22 na 23 marca 2015.
-Oświetlenie 2x50cm pasek led7020 barwa zimna, ilość światła 7500-10500lm oraz led5630 3x5cm w barwie niebieskiej + 3x5cm w barwie czerwonej.
-Przez dwa dni czas świecenia to 5h.
-Podłoże - JBL AquaBasisPlus przykryte JBL Manado.
-Filtracja - nowy kubeł HW505A - media: keramzyt, ceramika, włóknina.
-Roślin sporo (małe-nowe), bo z założenia miało być sporo.
-Dwa korzenie (kupione w sklepie akwarystycznym, nie preparowane przed wsadzeniem do zbiornika, kupione-wsadzone).
- CO2 z bimbrowni.

Co do roślin, w akwarium znalazły się dwa anubiasy z poprzedniego zbiornika, zaniedbanego i opanowanego przez glony.
Zostały one(rośliny) dokładnie umyte i wyczyszczone z jakichkolwiek oznak glona.
Posiadam również małe akwarium uruchomione na czas całkowitego odpalenia większego. W tym zbiorniku wszystkie rośliny tzn. anubiasy przeniesione z większego jak i nowe kupowane w sklepach oraz zamówione z allegro (bo "nowy" zbiornik miał być tym naj) wyglądały i rosły znakomicie. Problem, co do którego się zwracam, pojawił się w drugiej dobie od zalania większego baniaka. Zauważyłem tak jakby pojawienie się glonów (brunatne przebarwienia na roślinach) oraz biało/przeźroczysty nalot na korzeniach. Nie napisałem nic o parametrach wody bo dzisiaj podmieniłem 50%. Zbiornik zalany był oligocenką z ujęcia (woda miękka - przeczytałem gdzieś że glony lubią twardą) podmianka - kran. Bardzo Bardzo mnie to zmartwiło. Co robić, pomóżcie.
Czy nawozić? żeby rośliny zaczęły rosnąć pozbawiając pożywki dla glonów czy to podłoże nie wymaga na początku nawożenia? Czy skrócić czy wydłużyć czas świecenia? czy na 2/3 dni całkowicie zasłonić akwarium? a może lać jakieś sprawdzone "specyfiki" (ryby na razie mają gdzie czekać) albo (gdzieś przeczytałem) 2-3 gałęzie wierzby płaczącej?
HELP HELP HELP.
Z góry dzięki, Łukasz.
Awatar użytkownika

Walkingbeer
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pt lis 14, 2014 7:41 pm
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Help

#2

Post autor: Walkingbeer »

Brunatny nalot to okrzemki i jest to całkowicie normalne ;) znikną po 3-4 tygodniach max. Zazwyczaj wcześniej. Na korzeniach biały nalot to pleśń, też całkowicie normalne zjawisko na niepreparowanych (a raczej nie namoczonych uprzednio) korzeniach, podobnie jak okrzemki, zaniknie w miarę upływu czasu, można ścierać jeżeli bardzo koli w oko, ale zakup kosiarek lub otosków skutecznie ją wypleni w ciągu 2-3 dni, gdyby jeszcze się utrzymywała po ustabilizowaniu się akwarium.

Edit: (dodatkowo)
ja zawsze świeciłem od razu po 7-8h dziennie przy dużej masie roślinnej, prowadząc na tym podłożu akwarium lałem na początku tylko potas, nic więcej.

Autor
lukcn
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt mar 24, 2015 9:20 pm
Lokalizacja: Konstancin
Na imię mam: Lukasz

Help

#3

Post autor: lukcn »

Dzięki,
boję się trochę czy nie przeniosłem tego szajsu na anubiasach z poprzedniego zbiornika. Twoim zdaniem nawozić od początku czy na razie nie? Mam gotowe zestawy nawozów Aqua Plast - mikro, makro oraz carbo. Ile czasu świecić?
Awatar użytkownika

Walkingbeer
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pt lis 14, 2014 7:41 pm
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Help

#4

Post autor: Walkingbeer »

Co do świecenia, jedni świecą od 5 i zwiększają powoli, inni od razu świecą w pełnym wymiarze godzin, ja osobiście należę do tej drugiej grupy i świeciłbym 8h zwiększając do 10h później (długość świecenia też zależy jakie masz rośliny), carbo możesz lać śmiało. Bimbrownia zostanie czy przejdziesz na butlę? Pełnym micro i macro nie nawoziłem na początku wcale. Daj roślinom czas na ukorzenienie się, niech ciągną z tego podłoża;d (nawoziłem tylko carbo+potas a wszystko rosło zadowalająco, butli ani bimbrowni w tym czasie w ogóle nie miałem). Tak czy inaczej w sam potas bym się jeszcze wyposażył bo na początku leje się go dość często :p
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Help

#5

Post autor: Rafik »

Carbo polecam i potas na początek. Co do światła minimum 7h na początek ( u ciebie zawsze zaczynam od 8h a docelowo świecę 10h )

-- Śr mar 25, 2015 10:18 am --

Aha co do śluzu na korzeniach, polecam ściągnąć go wężykiem podczas podmianki wody. Dzięki temu przyśpieszysz dojrzewanie baniaka i szybciej się go pozbędziesz.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
ODPOWIEDZ