Glony nitkowate

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Sogobi
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob sie 30, 2014 11:14 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Magda
Płeć:

Glony nitkowate

#1

Post autor: Sogobi »

Witam.
Mam akwarium od wieelu lat. 200l, ogólne.
Jakieś 2 miesiące temu pojawiły mi się glony. Takie nitki, rosnące na brzegu liści, rosnące po pewnym czasie baardzo długie.
Na początku atakowały głównie wolno rosnące krynie, teraz przeniosły się na inne.
Dodam że ich pojawieniu się nie towarzyszyły żadne zmiany w akwarium. Nie kupiłam ani nie przyniosłam nic nowego, osprzęt też był taki sam. Do tej pory nie miałam żadnego problemu, glonów różnych oczywiście była niewielka ilość, ale takich nigdy nie miałam.
Można je obejrzeć tu na zdjęciach.
https://plus.google.com/photos/11539320 ... banner=pwa" onclick="window.open(this.href);return false;
Nitki te są dość mocne, jak je ciągnę to odrywają się od liści, nie pękają. Ale próby mechanicznego usunięcia nic nie dały bo zawsze gdzieś się pojawiały nowe.
Czytałam już różne wątki, ale nie wiem czy dotyczą tych glonów które akurat mam. Próbowałam różnych sposobów, które wyczytałam ale bez rezultatu. Może ktoś miał podobny problem i wie jak mi pomóc?

Rrrrogaty

Glony nitkowate

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Krasnorosty.

Przedawkować tzw. węgiel w płynie ok. 4-5razy przez 2-3 dni. Krasne zrobią się brązowe/czerwone po czym wciągną je rybki i krewetki.

Autor
Sogobi
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob sie 30, 2014 11:14 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Magda
Płeć:

Re: Glony nitkowate

#3

Post autor: Sogobi »

Czyli ile ml wlewać dziennie? Akwarium 200l, a węgiel mam Aqua Art, Planta Gainer...

Rrrrogaty

Glony nitkowate

#4

Post autor: Rrrrogaty »

Zobacz jakie masz zalecane dawkowanie na opakowaniu i pomnóż je przez 4 lub 5.

Ewentualnie zamiast działać globalnie weż dużą strzykawę z igłą, nabierz porcję dzienną carbo i dopełnij wodą, po czym podziałaj punktowo bezpośrednio na glony.

-- Wt kwi 21, 2015 10:53 am --

Aha. I tak już pro forma - toto co masz to jest krasnorost. Glon nitkowaty to zupełnie co innego.

TPI
Gaduła
Posty: 142
Rejestracja: wt mar 31, 2015 5:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Glony nitkowate

#5

Post autor: TPI »

To chyba nie są krasnorosty...
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=21&t=24632" onclick="window.open(this.href);return false;

Takie nitki ale zielone miałem po stosowaniu nawozu classic z Aqua Artu.
Pomogła lepsza filtracja i zmiana producenta nawozu.
Ostatnio zmieniony wt kwie 21, 2015 12:03 pm przez TPI, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Glony nitkowate

#6

Post autor: rhino »

ROGATEK pisze:Krasnorosty.
Mateusz, one mi bardziej przypominają glony Spirogyra. Krasnych za cholerę :)

Sogobi, sprawdź poziom azotanów w wodzie, ich niski poziom sprzyja rozwojowi tych nitek. Występowanie tych glonów, może być również oznaką słabej filtracji.
Przedawkowanie "węgla w płynie" powinno pomóc, możesz również (zależy od obsady) dodać czegoś co zawiera związki humusowe i garbniki (torf, korzenie, szyszki olchy), one tego nie lubią.
Jeśli to nie pomoże, to chemia dedykowana ("węgiel w płynie" to też w sumie chemia) np. Femanga Algen Stop.
Ratel

Rrrrogaty

Glony nitkowate

#7

Post autor: Rrrrogaty »

rhino pisze: Mateusz, one mi bardziej przypominają glony Spirogyra. Krasnych za cholerę :)

True. Zapędziłem się. Ale kuracja i tak pomoże błyskawicznie.

Autor
Sogobi
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob sie 30, 2014 11:14 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Magda
Płeć:

Re: Glony nitkowate

#8

Post autor: Sogobi »

Korzenie mam 3 dość duże, bo mam na nich Microsorum i mchy. Szyszki olchy czasem wrzucam, bo mam Sakury. Węgiel stosuję mniej więcej 2ml co drugi dzień (być może za mało). Nawozów nie stosuję, bo mają miedź, a Sakury tego nie lubią. A dodanie Tetra algumin hamowało rozwój tych glonów na jakieś 2-3 dni, potem zaczynały znowu rosnąć...
Azotanów rzeczywiście mam mało, bo dość często robię podmiany wody. Zauważyłam też że ostatnio rośliny zaczęły gorzej rosnąć i dostały brązowych plam. Myślałam że to przez te glony, ale może to rzeczywiście skład wody?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Glony nitkowate

#9

Post autor: rhino »

Sogobi pisze:Myślałam że to przez te glony, ale może to rzeczywiście skład wody?
Easy Life Nitro, w rozsądnych ilościach.
Miedzi nie zawiera.
Ratel
ODPOWIEDZ