Problem z glonami, poczernienie roślin.

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
marpow
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr wrz 23, 2015 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Mariusz

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#1

Post autor: marpow »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) 20.01.2015
2. Litraż i wymiary akwarium- 54l - 60x30x30
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L) - 1x 15w T8 + DECOLIGHT 11W - SUNNY - 6500K
4.Jak długo świecisz (ile godzin) - 8h
5. Podłoże - żwir 3-4mm
6. Filtracja - Aquael Turbo 350
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz np. ogólny, roślinny itd.) - ogólny
8. Ozdoby (jakie) - kamień x3 , korzeń
9. Rośliny (ile, jakie) - Anubias, Kryptokoryna, Mech jawajski,Trawa,Rogatek
10. Ryby (jw.) - Platka 2szt
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda) - 10L , raz na dwa tygodnie, kranówka
12. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - brak
13. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - Aqua Art Planta Gainer Carbo (1ml/dobę)
14. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) -
Cl2: 0-0,8
PH: 7.2
KH: 6-10 (bliżej 6)
GH: >14
NO2: 0
NO3: 10
Testy paskowa JBL (nie posiadam innych).
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik -
W kwietniu ryby dostały ospy, z 6 paltek przetrwały 4 i 2 ramirezy (oddane już znajomemu). Po wyleczeniu spora podmiana wody.
Ostatnim czasem świeciłem trochę mniej światła niż zwykle ok 2-3h (przez 12dni)
16. Fotka -

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
17. Opis problemu:
Widoczne glony (krasnorosty?? to chyba one tak udało mi się zidentyfikować), dodatkowo anubiasy, trawa pokryte czarnym nalotem.
Z kamieni usunąłem ostatnio mechanicznie glony, anubiasy i inne roślinki wykąpane w roztworze Carbo z wodą przez godzinę (5ml/1l wody) + usunąłem ten czarny nalot, trawy niestety nie dało rady uratować. Kamienie podobnie do roślin wykąpałem w takim roztworze. Dodałem roagatek przed kilkoma dniami.
Podaję od 5 dni dodatkowo 4ml Carbo na rośliny strzykawką. Robiłem podmianę 15l wody w międzyczasie następna jutro.

Co jeszcze zrobić? Od jakiegoś czasu już miałem problem z glonami olewałem temat, bo nie było problemu z poczernieniem roślin (na kamieniu nawet podobały mi się). Ostatnio zawziąłem się że zrobię z tym porządek, gdyż chce dodać jakiś nowe rybki
(pytanie jakie mogę dołożyć??? Nie chcę zaśmiecać forum więc proszę o poradę w tym temacie).
Myślałem nad 5szt otosków, 10 neonami, danio lub gupikami(boje się że będą się rozmnażały zbyt szybko).

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam M.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#2

Post autor: fivb77 »

Póki co nic nie dokładaj. W akwarium prawdopodobnie masz po prostu za brudno. Tak wyglądają z reguły akwaria, w których nagromadziło się za dużo syfu, bo podmiany były niewystarczające, albo filtracja nie nadążała. Proponuję częstsze podmiany wody z odmulaniem. Może to zając kilka tygodni, ale wyjdziesz z tego ;)
Awatar użytkownika

vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#3

Post autor: vladtepes79 »

Dodawanie carbo to walka z efektem a trzeba znaleźć przyczynę.
Ile masz fosforu? Ważny jest stosunek N:P:K, czyli 10:1:20.
ja staram się utrzymać ten stan i jak fosfor podskoczy mi do 2 mg/l (czasami się zdarza :lol:) to walę NO3 do 20 mg/l i jest spoko. Ty masz LT wiec nic tu po tym :)
Ja jak miałem glony to oświetlenia nie zmniejszałem, bo glony bez światła przeżyją a rośliny nie. Wiem, że zaraz mnie zjadą na forum za to co napisałem ;] ale sam to przetestowałem u siebie. Jak zmniejszyłem światło to glonów przybyło a rośliny zaczęły marnieć. Przydała się wiedza z biologii
Chodzi o to aby nadmiar nawozów zjadły roślinki, jak mają mało światła to mniej jedzą a glony wygrywają walkę i rosną.
Oczywiście przyczyn powstawania jest dużo np. przerybienie (u Ciebie nie wchodzi to w grę) dawanie mrożonek, zbyt duże światło itd w necie można znaleźć dużo info.
Może fachowcy od LT podpowiedzą co robić
Na marginesie; aby pozbyć się krasnali z anubiasów moczymy w kwasku cytrynowym: 2l wody, paczka kwasku cytrynowego 25g i moczymy 2 godziny. potem dokładnie opłukujemy. Anubiasek jak nowy :cool:

Autor
marpow
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr wrz 23, 2015 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Mariusz

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#4

Post autor: marpow »

Po mojej kąpieli w carbo roślin + podawaniu zwiększonej dawki przez tydzień jest zdecydowanie lepiej.
Podmieniałem wodę co 3 dni + odmulacz.
Teraz przechodzę na system 1ml Carbo dziennie (wg.zaleceń producenta) + podmiany raz w tygodniu 20% wody z odmulaniem.
Po kąpieli liście anubiasów zrobiły się trochę "pofalowane". Zdjęcie wkleję wieczorem. Reszta roślinek ok, rogatek idzie w górę jak szalony... Mam zamiar w połowie października powiększyć obsadę jeśli wszystko będzie ok.
Co mogę dorzucić ?
Awatar użytkownika

vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#5

Post autor: vladtepes79 »

marpow pisze:.
Co mogę dorzucić ?
chodzi o roślinki? To: ludwigia repens green, microsorium, Bacopa carolinian, Rotala rotundifolia, Echinodorus, Egeria densa lub Elodea canadensis, coś pływającego np pistia
a co masz pod żwirkiem? Ziemia ogrodowa czy jakiś substrat?
Przy LT przydaje się dawać potas bo go zawsze brakuje, braki to dziury w liściach
Ja uważam, że na krasnale najlepszy kwasek ale tylko na anubiasy i mikrozorium.

Autor
marpow
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr wrz 23, 2015 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Mariusz

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#6

Post autor: marpow »

Pod spodem są kulki gliniano torfowe, ale zakładając akwarium użyłem ich zbyt mało... (potem dowiedziałem się że powinno być więcej, a w przyszłości będzie substrat).

Miscrosorium mam rosnące na korzeniu, zapomniałem o nim napisać.
Echinodorus i ludwiga rupens ładnie wyglądają, prawdopodobnie dołożę je za jakiś czas tylko poczytam o ich wymaganiach...
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#7

Post autor: Władek Pompka »

Tak ja piszesz, zwiększ obsadę. Nie masz jakiegoś nawozu makro? Świetlówki są były nowe?
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#8

Post autor: vladtepes79 »

marpow pisze:Pod spodem są kulki gliniano torfowe, ale zakładając akwarium użyłem ich zbyt mało... (potem dowiedziałem się że powinno być więcej, a w przyszłości będzie substrat).
i tu mamy pierwszą przyczynę, brak substratu. Mają LT pod żwirem powinien być ziemia ogrodowa lub substrat jako podstawowe złoże nawozowe. Kulki to dodatek.
Twoje rośliny mają mało jedzenia, zatem słabo rosną co jest przyczyną inwazji glonów
Nie ograniczaj światła :!: Niech rośliny rosną
Przy LT odmulanie raczej nie wskazane bo usuwasz nawozy ze żwirku. Oczywiście co jakiś czas akwarium trzeba odmulić ale bez przesady
Echinodorus i ludwiga rupens ma wymagania słabe, nie powinienś mieć z nimi problemu
Poczytaj o zakładaniu i prowadzeniu LT.
Zatem czeka Cię pewnie restart.

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#9

Post autor: lila »

Słyszałam , że wiele osób jako podłoże do akwarium ma zwykłą ziemię ogrodową i zastanawiam się również nad takim rozwiązaniem w nowym akwarium. Jaka to ma być ziemia by roślinki rosły i rybkom było dobrze? :-D
Awatar użytkownika

vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#10

Post autor: vladtepes79 »

Ja mam ziemię ogrodową i jest OK, chociaż mam HT.
Zwykła z marketu, ale WAŻNE bez dodatków: nawozów czy kory. Dobra jest też ziemia z kretowiska.
Tylko trzeba uważać jak usuwamy rośliny, bo ziemia nam pójdzie do słupa. i będziemy mieć czarne wody ;]
Ja wyciągam trochę i ucinam korzeń. Reszta zostaje w ziemi.
Ważna jest też ilość żwirku, nie żałować! też chodzi aby ziemia nie poszła w wodę.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#11

Post autor: pkucaba »

marpow, daj zdjęcie całego akwarium.
Czy za światło odpowiada timer?
Można mieć rośliny bez ziemi czy substratu. Należy tylko zadbać o właściwy ich dobór i parametry.
Masz spory wysyp glonów. To one wygrywają w walce o ogień...
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
marpow
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr wrz 23, 2015 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Mariusz

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#12

Post autor: marpow »

Obrazek



Tak mam timer ustawiony na 8h zapala się o 10 gaśnie o 18. Jak jestem w domu to zapalam na dłużej...
Po kąpieli w carbo i mechanicznym usuwaniu glonów jest dużo lepiej, trawa nie wytrzymała kąpieli, kilka listków anubiasów też słabiej wygląda ale przytnę je jutro i zobaczymy co dalej.
Zaczynam się w takim razie zastanawiać nad restartem i odpaleniem na nowo na substracie lub ziemi tak jak radzicie...Co lepsze jako podłoże ?
Awatar użytkownika

vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#13

Post autor: vladtepes79 »

marpow pisze:Co lepsze jako podłoże ?
każdy doradzi inaczej, ziemia tańsza :) w akwarystycznym zawsze doradzą substrat :cool:
Ważne aby przy zakładaniu ziemia lub substrat nie stykała się szybą. Usypujesz ziemię robiąc tamę np. z kartonu. Na youtube jest wiele poradników. przysypujesz żwirkiem.
Zanim zrobisz restart zaplanuj wszystko aby nie popełnić błędu. Zresztą po restarcie każdy mówi że zrobiłby to inaczej :lol:
Najważniejszy to dobór roślin
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#14

Post autor: marcinzabki29 »

Powiem trak, ziemia nie może dochodzić do szyb, substrat może, ale wygląda nieciekawie.
Wg mnie jak wsadzisz w podłoże - żwir - co parę cm kulki gliniane, to podłożę będzie żyzne na tyle,
że rośliny będą miały "papu".
Jak pisze poprzednik, może być ziemia, wtedy jest LT.
Wybór należy do Ciebie. Ale fakt - ziemia tańsza.
Prowadziłem małe akwarium na żwirze i kulkach, rośliny rosły bardzo ładnie.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#15

Post autor: vladtepes79 »

marcinzabki29 pisze:Jak pisze poprzednik, może być ziemia, wtedy jest LT.
no ale o marpow ma LT i chyba takie chce mieć :?: Przynajmniej tak wynika z opisu
Kulki jak najbardziej, ale jak chce robić restart to ja bym dał i tak ziemię pod żwirek.
Zapomniałem na ziemię kładziemy siatkę!!! wtedy ziemia nie pójdzie do słupa a roślinki puszczą korzonki w ziemię
Ostatnio zmieniony pn paź 05, 2015 7:52 pm przez vladtepes79, łącznie zmieniany 1 raz.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#16

Post autor: pkucaba »

vladtepes79 pisze:każdy doradzi inaczej,
Racja.

Anubias nie lubi, gdy korzenie są w podłożu. Jest za mało roślin, a żwir jest bardzo gruby.
Bardzo dobrze, że światłem steruje timer. Ważne jest by było stabilnie...


Powinieneś wybrać jakąś drogę.
Ziemia pod zdecydowanie drobniejszym żwirkiem. Poczytaj o akwariach lowtech (LT). To bardzo dobra opcja.

Ewentualnie jakiś substrat... Tu jest bardzo dużo możliwości, zależnych tylko od grubości portfela.
Jeszcze inna wersja to żwirek i nawożenie. Wymaga jednak umiejętności.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
marpow
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr wrz 23, 2015 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Mariusz

Re: Problem z glonami, poczernienie roślin.

#17

Post autor: marpow »

pkucaba pisze: Powinieneś wybrać jakąś drogę.
Ziemia pod zdecydowanie drobniejszym żwirkiem. Poczytaj o akwariach lowtech (LT). To bardzo dobra opcja.
Właśnie jestem w trakcie zgłębiania tematu LT i zastanawiam się nad restartem swojego akwarium w oparciu o to.

Czytam na kilku różnych forach i ludzie polecają albo zwykłą ziemię z ogrodu (do takiej nie mam dostępu) albo ziemię z ogrodniczego bez dodatków nawozów itp. I tu pytanie ile potrzebne mi będzie ziemi na moje akwarium?

Potem pójdzie czarny żwirek. Czy gradacja 2-3mm będzie ok czy będzie za gruby?
np. http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcow ... 31633.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ile żwiru będę potrzebował?

Czy w akwarium na bazie ziemi nie będzie efektu że woda będzie miała herbaciany kolor? Czytałem że są takie przypadki jak zaradzić temu? Taki efekt mi się nie podoba.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#18

Post autor: marcinzabki29 »

marpow pisze:Czy w akwarium na bazie ziemi nie będzie efektu że woda będzie miała herbaciany kolor?
Nie będzie. Dlaczego miała by być ;]
Być może jak ziemia przedostanie się do słupa wody, to może tak się zdarzyć :cool:
Herbaciany kolor może być gdy zrobisz to na własne życzenie - szyszki olchy, liścia dębu itp
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#19

Post autor: vladtepes79 »

marcinzabki29 pisze:Czy w akwarium na bazie ziemi nie będzie efektu że woda będzie miała herbaciany kolor? Czytałem że są takie przypadki jak zaradzić temu? Taki efekt mi się nie podoba.
Nie będzie, jak nie będziesz grzebał łopatą :cool:
wpisz na youtube : akwarium ziemia ogrodowa
będziesz miał mnóstwo poradników
Vladi

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#20

Post autor: pkucaba »

marpow pisze:Czy w akwarium na bazie ziemi nie będzie efektu że woda będzie miała herbaciany kolor?
Ja odpowiem inaczej... Może mieć w zależności jaką ziemię zastosujesz. Należy się nie martwić i robić podmiany. Kolor ustąpi :P
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Rrrrogaty

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#21

Post autor: Rrrrogaty »

Czas na trochę prywaty: http://fawa.pl/viewtopic.php?f=38&t=29022" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
marpow
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr wrz 23, 2015 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Mariusz

Re: Problem z glonami, poczernienie roślin.

#22

Post autor: marpow »

ROGATEK pisze:Czas na trochę prywaty: http://fawa.pl/viewtopic.php?f=38&t=29022" onclick="window.open(this.href);return false;

Czytałem już to ;) dobry poradnik.
Swoją drogą wybieram się do Twojego sklepu tylko muszę trochę czasu wygenerować bo pracuję w tych samych godzinach jak sklep... :(

Ile ziemi będę potrzebował do swojego akwarium? Zastanawiam się ciągle czy nie zrobić restartu jednak na substracie i na żwirku bazaltowym...ile substratu by było potrzebne i ile żwirku?

Rrrrogaty

Re: Problem z glonami, poczernienie roślin.

#23

Post autor: Rrrrogaty »

Grubość podloża zależy jakie zielsko chcesz sadzić. Amazonki lubią sobie zapuścić korzonki i potrzeba więcej. Mniejsze roślinki wymagają cieńszej warstwy.
Awatar użytkownika

Brzozy
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: ndz lip 26, 2015 8:08 pm
Lokalizacja: Wawer
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Problem z glonami, poczernienie roślin.

#24

Post autor: Brzozy »

U mnie czarna warstwa glonów jest tylko na cryptocorynie, wszystko inne rośnie i rozwija się dobrze. Nie wiem jaka przyczyna.

Jest CO2 i aldehyd plus żelazo i potas, raz na tydzień mikro, podmiana dwa razy na tydzień po 20%
ODPOWIEDZ