Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Martoszka
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 9:01 pm
Lokalizacja: United Kingdom
Na imię mam: Marta
Płeć:

Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#1

Post autor: Martoszka »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) -07.12.2015
2. Litraż i wymiary akwarium - 70l
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L) - With LED
4.Jak długo świecisz (ile godzin) - od 6 do 8 godzin
5. Podłoże -Hugo Kamishi Black Glass Gravel i piasek
6. Filtracja - Eheim classic 150 wkład do filtra aqua-crystal clear
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz np. ogólny, roślinny itd.) - plan był rośliny
8. Ozdoby (jakie) - kamień i korzeń
9. Rośliny (ile, jakie) - Hygrophila corymbosa Thailand,Heteranthera zosterifolia, Bacopa Compacta, VALLISNERIA SPIRALIS ‘TIGER’
10. Ryby (jw.) -Pielęgnica Ramireza parka, 3 Albino Corydoras, 6 Royal tetra, 6 Firehead Tetra
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda) - co dwa tygodnie kolo 10-20% wody
12. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - Flora Grow Plant Fertilizer (płyn) raz w tygodniu z godnie z zalecaniami producenta
13. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - w płynie Flora Grow (ale zastanawiam się nad butla )
14. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - no3-25 no2-0 gh>7d kh ok.6d ph ok.6,8 cl2-0 mg/l
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - w przeciągu miesiaca miałam 2 przeprowadzki ale teraz od 3 miesięcy akwarium nie ruszane drastycznie
16. Fotka - Obrazek
Obrazek
Obrazek

Opis problemu - od ponad 6 miesięcy wałczę z Compsopogon przynajmniej na to mi wygląda ale mogę być w błędzie. Próbowałam różnych sposobów jak: ograniczenia światło do minimum z minimum, przycięcie zainfekowanych roślin, w akcji desperacji zastosowanie "chemi" nie szkodliwej dla rybek efekt jest tylko taki ze troszkę na tym zapanowałam ale dalej jest raz się robi więcej raz maleje, a był też tak jakby restart gdyż mieliśmy 2 przeprowadzki w ciągu mniej więcej miesiąc to pomogło najbardziej ale Black Curse returned. Teraz rozważam wyrzucenie wszystkich zainfekowanych roślin czyli jakieś 90% i posadzenie nowych ale nie jestem do końca przekonana czy to dobry pomysł.
Awatar użytkownika

vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

Re: Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#2

Post autor: vatazhka »

Zdjęcia trochę słabej jakości, ale mnie to wygląda na krasnorosty.

Zbyt rzadko wymieniasz wodę i w zbyt małej ilości - no chyba, że to miało być LT, ale w LT nie stosuje się nawozów...

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Awatar użytkownika

Autor
Martoszka
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 9:01 pm
Lokalizacja: United Kingdom
Na imię mam: Marta
Płeć:

Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#3

Post autor: Martoszka »

Też tak myślałam na początku ale krasnorosty bardziej w kępkach rosną a te tak nie do końca tak wyglądają moje wyglądają dokładnie tak Obrazek zdjęcie zapożyczone z internetu

-- Wt lis 15, 2016 12:20 pm --

Czy kto kolwiek ma jakiś pomysł lub radę jak się tego pozbyć?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#4

Post autor: ziabak »

Moje zdanie - usuwać każdy liść na którym to się pojawi i to od razu, nie czekać aż urośnie w miotłę, bo to strasznie trudne do wyeliminowania. Jak się uczepi, to już liścia się nie uratuje wg mnie i będzie odrastał nawet jeśli pozornie zabije się go na tym lisciu wodą utlenioną czy Carbo itp.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#5

Post autor: marcinzabki29 »

Ja bym wyrzucił wszystkie "brzydkie" roślinki, zrobił dużą podmianę wody - 50% i wsadził nowe.
Żadnych nawozów bym nie lał.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Martoszka
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 9:01 pm
Lokalizacja: United Kingdom
Na imię mam: Marta
Płeć:

Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#6

Post autor: Martoszka »

Dziękuje to jadę dzisiaj na zakupy :) i będziemy robić porządki. Podsumowując odstawić nawozy wyplewić dziada po przez wyrzucenie zakażonych roślin posadzi nowe zdrowe roślinki (i się modlić aby dziad nie wrócił) . Aby uniknąć w przyszłości takich "wypadków" inwestycja w butle co2 może pomóc ? :DD PS. wczoraj robiłam podmianę było to koło 40% wody mimo to robić ponownie podmiankę ?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#7

Post autor: ziabak »

Ja bym sprawdziła najpierw no3, żeby przez te obfite podmiany nie zejść z nim blisko zera, bo to nie będzie dobrze i dla nowych roślin i dla eliminacji glona.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Re: Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#8

Post autor: Frosch »

Martoszka pisze:Też tak myślałam na początku ale krasnorosty bardziej w kępkach rosną a te tak nie do końca tak wyglądają
Compsopogon to też krasnorost.
Awatar użytkownika

vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

Re: Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#9

Post autor: vatazhka »

Jestem zwolennikiem tezy, że krasnorostom sprzyja nagromadzenie związków organicznych. U mnie na podobny problem pomogło zintensyfikowanie podmian do 30% tygodniowo, stosowanie węgla w filtrze, zaprzestanie nawożenia (w tym carbo - to też związek organiczny) i lekkie zmniejszenie oświetlenia. Ale nie zapominajmy, że każdy zbiornik jest inny... Ja np. nie mogę w ogóle odmulać (mały, gęsto zarośnięty zbiornik z rozpadającym się podłożem dla roślin) i stąd dużo syfu trafia do wody z podłoża.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Awatar użytkownika

Autor
Martoszka
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 9:01 pm
Lokalizacja: United Kingdom
Na imię mam: Marta
Płeć:

Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#10

Post autor: Martoszka »

Racja każde akwarium jest inne u mnie jak na razie rezultat przynosiło wyrzucenie wszystkich chorych roślin czyli wszystkich :( i posadzenie nowych podmiana wady 50% i czekamy :) co się będzie działo jak na chwile obecną rośliny ładnie rosną i rybki jakieś weselsze bo maja busz w którym mogą harcować :viva:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#11

Post autor: marcinzabki29 »

Trzymam kciuki.
A możesz wrzucić zdjęcie całości ;]
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Martoszka
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 9:01 pm
Lokalizacja: United Kingdom
Na imię mam: Marta
Płeć:

Re: Black Curse - Czarna klątwa Compsopogon

#12

Post autor: Martoszka »

Tu mamy zdjęcie zaraz po remoncie

Obrazek

A tutaj po prawie tygodniu

Obrazek

nowe rośliny to : Echinodorus parviflorus, Pogostemon helferi, Cryptocoryne balansae, Hygrophila rosae australis i Hygrophila polysperma :D

Więcej można znaleźć w galerii "70l from UK" gorąco zapraszam
ODPOWIEDZ