Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#1

Post autor: Silvana »

Witam,

Po kilkuletniej przerwie postanowiłam znów posiadać akwarium. Z tym, że tym razem roślinne (marzy mi się holenderskie, ale chyba na razie za mało wiem :).
Wcześniej miałam 3 zbiorniki: Malawi 375l, Tanganika 120l i ogólne ( bardzo podstawowe 240l - w odwrotnej kolejności zakładane) i miały się dobrze.

Teraz do rzeczy :)

24.11- Zakładamy akwarium 375l. Na dno idzie żwirek bazaltowy na dół, potem warstwa pomieszanych podłoży dla roślin: Filtus Floran, Aqua Grunt i Tetra Complete Substrate. Na to znów warstwa żwirku- razem 5-10 cm podłoża ( różne wysokości w odległości od przodu zbiornika). Oświetlenie - zwykła pokrywa od zestawu, wyklejona taśmą odblaskową i świetlówki Phillips Aquarelle 36W oraz TL-D 90 de Luxe Pro 36W/965 ( wyczytałam, że mają najwięcej lumenów...) Oświetlam 12-14 godzin na dobę.
Woda uzdatniona przy pomocy Tetra Aqua Safe. Plus mała dawka Terta Safe Start. Doba na odstanie z włączoną grzałką i filtrami ( wewnętrzny gąbkowy i kubeł EHEIM 2213 440 l/h - w środku ceramika, gąbki i jakieś porowate białe kamyczki). Dodatkowo w akwarium wielki korzeń mangrowca ( podobno).
Następnego dnia włożone pierwsze 4 roślinki - niestety jeszcze nie operuję biegle nazwami roślin, ale się uczę :)
Akwarium sobie dojrzewa i tydzień później sadzę zamówiony zestaw "60 szt. szybko rosnących roślin na start akwarium". Cztery dni później dorzucam ok. 20 szt maleńkich krewetek Red Cherry ( 0,8-1,2 cm).
W międzyczasie kupiłam nawóz taki ( http://allegro.pl/item811939862_rewelac ... fuzor.html ) i po jednym podaniu ( nie wiem czy to ma związek, ale pewnie tak) pojawiły się glony. Różne: zielonkawy i czarny twardy porost na liściach większych roślin, brązowy nalot na żwirku, zielone szyby akwarium i coś o czym będzie dalej. Oprócz nawozu mam też żelazo i K2SO4, które miałam podawać "według potrzeb."
Poczytałam na forum i niestety mam bardzo duży zamęt- jedni mówią, że plaga glonów ( poza tym, że wiem, że przy starcie zbiornika to normalne) jest spowodowana zbyt dużą ilością żelaza, inni, że występuje przy jego niedoborach, jedno mówią, że za dużo światła inni, że za mało itd...
Z tego zamętu wybrałam porady, które powtarzały się wszędzie czyli: co tygodniowa podmiana 20-30% wody, mechaniczne usuwanie glonów oraz zakupiłam ok. 5 dni temu 4 małe zbrojniki niebieskie i 2 otoski ( bo więcej nie było). Dodatkowo kupiłam CO2 w małej butli, które się wpuszcza do takiego najprostszego dyfuzora i rozpuszcza się w wodzie. Wyjęłam filtr gąbkowy.
Widać wyraźną poprawę- zniknęły wszystkie naloty na liściach, które mnie najbardziej martwiły bo niszczyły liście. Otoski, żyją i mają się dobrze choć nikną w tym dużym zbiorniku. Krewetki rosną. Na razie nie karmiłam jeszcze moich zwierzaczków bo żarły glona, teraz z powodu braku zielonych glonów chyba zacznę je dokarmiać. Roślinki rosną bardzo ładnie, puszczają dużo nowych pędów ( oczywiście oprócz tych opanowanych przez brzydala o czym poniżej).
Jednak najgorsze dopiero teraz: otóż mam ogromny problem z glonem, którego nie mogę zidentyfikować na podstawie informacji z forum. Załączam zdjęcia i bardzo proszę o porady jak się tego pozbyć. Jest brązowy, nitkowaty, oblepia mniejsze roślinki i rośnie sobie na korzeniu powiewając ogonem. Wybieram co tydzień, ale po 2 dniach rozrasta się od nowa i jest coraz więcej tego. Dusi mi roślinki mające malutkie, cienkie listki. Nikt tego nie żre :) Generalnie POMOCY!

Parametry ( niestety mniej więcej, bo mierzone paskowym testem, na cały zestaw lepszych mnie chwilowo nie stać):
Ph 6,8-7,2
KH 120 [7.0]
GH 150 [8.0]
NO2 0
NO3 20-40

A poza tym jeszcze kilka pytań:

1. Jaki najlepszy wkład do kubła mogę zakupić?
2. Czy wskazany jest delikatny ruch wody ( sprzeczne informacje wyczytałam).
3. Czy dołożenie rybek ( czekają w innym akwarium 4 danio malabarskie i 2 małe bocje lohachate, chcę dokupić 20 neonków i parke ramirezów) pomoże ustabilizować akwarium?
4. Czy nawozić ten zbiornik tym nawozem, który mam czy może coś innego zakupić?
5. Czy dokupienie większej ilości roślin ( chyba zbankrutuje ;P) pomoże?
6. Czy za długo oświetlam zbiornik?
7. Co powinnam zmienić/ co robię źle? :)

Bardzo proszę o przebrnięcie i pomoc/porady/ sposoby na glona :)
Ufff rozpisałam się, ale może wybaczycie. Załączam jedno zdjęcie ogólne akwarium (poglądowo), a dalej fotki brzydala (glona).


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#2

Post autor: sum »

Witam
Start nowego zbiornika to niestety często plagą glonów.Sam jestem w podobnej sytuacji choć prawie uporałem się z problemem.Idąc za poradami p.Pawła z atollzoo robiłem co trzy,cztery dni podmiany.Miałem duże PO4.Po około czterech tygodniach zbiłem fosfor do zera.Niestety NO3 też spadło do zera.Ten brązowy glon ustąpił całkowicie.Niestety pojawiły się nitki.Zacząłem podawać makro,sam potas był od startu.Obserwując baniak mogę powiedzieć,że idzie w dobrym kierunku :mrgreen:
Jak na taki baniak masz słaby kubełek,czemu wyjęłaś filtr wewnętrzny?
Piszesz o CO2 z małej butli,co to jest?
Moim skromnym zdaniem powinnaś zmierzyć poziom PO4,NO3,FE i dopiero wtedy podejmować decyzje odnośnie nawożenia.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#3

Post autor: Silvana »

CO2 z czegoś takiego ( http://www.allegro.pl/item840832132_but ... a_elk.html ) co polecił mi znajomy sprzedawca w sklepie zoologicznym. Jego akwaria na tym wyglądają bardzo dobrze...
Filtr wewnętrzny wyjęłam, żeby sprawdzić czy to pomoże, bo wyczytałam na forum, że duży ruch wody ( a taki jest przy użyciu tego wydajnego filtra wewnętrznego) powoduje rozrost tych długich glutowatych ( przepraszam za wyrażenie) glonów...
Problem w tym, że wszędzie są sprzeczne info...

Wiesz może jak ta brązowa galaretka się nazywa? :)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr gru 16, 2009 6:21 pm przez Silvana, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#4

Post autor: sum »

Link nie działa :twisted:

[ Komentarz dodany przez: matka siedzi z tyłu: Sro Gru 16, 2009 6:21 pm ]
Już działa
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#5

Post autor: ziabak »

No to kilka słów ode mnie:

1. Jaki najlepszy wkład do kubła mogę zakupić?

"ceramika, gąbki i porowate małe kamyczki (żwirek amonowy?)" jak piszesz w opisie - to wg mnie wystarczający zestaw wkładów i ja bym nic nie dokładała ani nie zmieniała

2. Czy wskazany jest delikatny ruch wody ( sprzeczne informacje wyczytałam).

wg mnie lepszy mały niż duży - im większa powierzchnia filtracyjna i im mniejszy przepływ wody przez nią tym korzystniej dla filtracji biologicznej

3. Czy dołożenie rybek ( czekają w innym akwarium 4 danio malabarskie i 2 małe bocje lohachate, chcę dokupić 20 neonków i parke ramirezów) pomoże ustabilizować akwarium?

możesz dokładać stopniowo rybki ale za jakiś tydzień - dwa - na razie akwa jest nadal w fazie dojrzewania; ja bym się nie bała wpuścić tych ryb które już masz w innym akwarium jednocześnie, natomiast nowe po około dwóch kolejnych tygodniach dołożyć

4. Czy nawozić ten zbiornik tym nawozem, który mam czy może coś innego zakupić?

wg mnie niczym na razie nie nawozić poza co2 i przy podmianach połowa dawki zalecanej potasu.

Masz mieszankę żyznych podłoży na dnie - nie wiem czy to jest korzystne... taka mieszanka, bo kazdy z producentów daje inne proporcje micro / macro itd. i teraz to masz troszkę namieszane - myslę, że przekombinowane, ale już nic nie wywalaj - zostaw jak jest.

5. Czy dokupienie większej ilości roślin ( chyba zbankrutuje ;P) pomoże?

daj ogłoszenie że przyjmiesz szybkorosnące na start :) dużo osób oddaje nadmiary, a Tobie na pewno przydałby się w znacznie większych ilościach rogatek, moczarka czy paprotnice - wrzucić do akwa po prostu niech pożera nadmiary nawozów i związków azotu

6. Czy za długo oświetlam zbiornik?

uważam, że 14 godzin to jest stanowczo za długo - niektórzy przy 12 już krecą nosem, ja osobiście mam około 11 - 12 godzin oświetlenia, bo mi się nie chciało nigdy kombinowac z układaniem scenariuszy kiedy i co ile czas czy natężenie zwiększać przy dojrzewaniu zbiornika i niestety niektóre efekty były porazające glonami ;) ALE - Ty masz tylko 2 x 36 W w tym zbiorniku? Czy ja coś przeoczyłam?
To Ci daje zaledwie 0,2 W/l nawet jak policze wody 350 litrów... i to jest niestety bardzo, bardzo skromnie :( Przy takim oświetleniu powinnaś dobrać rośliny o bardzo ograniczonych potrzebach - anubiasy, kryptokoryny, nurzańce, mchy, microsoria (częściowo widzę, że takie właśnie mniej więcej masz - ale więcej by było oczywiscie lepiej) - wszystko inne wg mnie niestety nie podoła, chyba, że uda Ci się przetrzymać jakies inne zielsko przy życiu i po jakimś czasie przystosuje się po prostu (to możliwe, ale kondycyjnie i wyglądem takie rośliny bedą odbiegały od wizerunków upraw holenderskich - nawet rogatek bedzie wyglądał łyso i podługowato...

pomyśl może nad dołożeniem oświetlenia - jesli kręcą Cię prawdziwe akwaria holenderskie; a jesli holendra na razie odpuszczasz - to popracuj nad doborem roślin do swojego oświetlenia, zwiększ ich ilość - bo te o mniejszych potrzebach zwykle tez wolniej rosną (anubiasy, mocrosoria) i tez może być pięknie :)

7. Co powinnam zmienić/ co robię źle?

1) pierwsza sprawa to to co powyżej - czyli albo + oświetlenie (moc), albo praca nad doborem roślin i rozciągnięcie w czasie oczekiwania na jakieś widoczne efekty
2) glony to dla jednych masakra i powód do restartu a dla innych powód do przeczekania bez paniki ;) ja należę do tej drugiej grupy i nawet jak miewałam masakryczne inwazje to je przetrzymałam starając się ograniczać powody ich powstawania stopniowo. Usuwaj ręcznie co możesz, u mnie psami na glony okazały się poczciwe endlerki :) naprawde wyżarły i wyżerają nadal ogromne ilości.
Ja jeszcze dodatkowo mam takie przemyślenia, że u Ciebie powodem glonowiska może być połaczenie zbyt małej mocy oświetlenia i zbyt dużej ilości składników nawozowych w wodzie i podłożu - po prostu u Ciebie nie zachodzi prawidłowo fotosynteza, bo akwa jest niedoświetlone i z dobrodziejstw korzystają glony, którym do szczęścia o wiele mniej potrzeba niż roślinom... tak, że jedni mają iwazję glonów od zbyt mocnego światła - inni od zbyt słabego - trzeba tu indywidualnie przemysleć wszystko pod katem danego zbiornika - również to jak walczyć z glonami w tym przypadku.
3) polecam zaprzyjaźnienie się z EasyCarbo - testuję od kilku tygodni i uważam, że rewelacja - zmniejsza wyraźnie ilość glonów i poprawia kondycję roślin - generalnie - bardzo pomocna sprawa. Myślę, że będzie też działać w słabo oświetlonym zbiorniku.
Ostatnio zmieniony śr gru 16, 2009 7:20 pm przez ziabak, łącznie zmieniany 2 razy.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#6

Post autor: ziabak »

hmm.. naprodukowałam się w innym dziale ;) - masz tam ten sam temat założony
Ostatnio zmieniony śr gru 16, 2009 7:45 pm przez ziabak, łącznie zmieniany 3 razy.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#7

Post autor: Silvana »

Dziękuję bardzo za wszystko.
Myślę, że za jakiś czas pomyślimy o lepszym oświetleniu- jak będą jakieś fundusze na zbudowanie profesjonalnej pokrywy.

Będę powoli wprowadzać wszystkie porady i zobaczymy co z tego wyniknie :)
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#8

Post autor: Silvana »

Przeczytałam i dziękuje za wszystkie porady :)

Nadal czekam na identyfikacje brązowego...

Linf

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#9

Post autor: Linf »

Moim zdaniem zestaw CO2 co posiadasz jest dobry ale na małe zbiorniki a na 375L tylko zda egzamin CO2 z butli wysokociśnieniowej.Oświetlenie 2x36W na zbiornik 375L daje nam 0.19 W/L co do podawania CO2 jest stanowczo za mało powinnaś zwiększyć światło do min.0.5W/L wtedy podajesz CO2 i możesz myśleć o holendrze.

Linf

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#10

Post autor: Linf »

Na temat CO2 się naprodukowałem w innym dziale :) A może połączyć te tematy w jeden :?:
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#11

Post autor: Silvana »

Można- bo w jednym chodzi o identyfikację glonów, a w drugim ogólnie o porady, ale napisać trzeba było wszystko więc nie wiedziałam jak to dać...
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#12

Post autor: sum »

Linf pisze:A może połączyć te tematy w jeden
Bardzo trafna uwaga.
Wracając do tematu dalej uważam,że masz za słabą filtrację z kubełka(440L/h podawane przez producenta czyli w rzeczywistości pewnie około połowy tego) i nie powinnaś rezygnować z filtra wewnętrznego.Bez niego cyrkulacja jest znikoma.
CO2 które posiadasz zupełnie nie nadaje się do takiego baniaka.Światełko bardzo ładnie opisała Ci koleżanka ziabak.
Proponuję zacząć od większych podmian.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Założyłam nowe akwarium proszę o porady i opinie.

#13

Post autor: Silvana »

Witam,
Dziękuję wszystkim za porady i chciałam się i was pochwalić, że glon zniknął.. Całkowicie, bezapelacyjnie zniknął! :)

Piszę co robiłam bo może to komuś na przyszłość pomoże:

- Zmniejszyłam oświetlenie do 6h dobę, ( teraz bardzo powoli będę zwiększać)
- Regularne podmiany wody ze sprzątaniem dna i mechanicznym usuwaniem glonów,
- podawanie herbaty do akwarium: na zmianę zielona i czarna, 1 szklanka na 100l po zgaszeniu światła, ( to chyba najbardziej pomogło), razem 4 cykle herbaciane
- zakupiłam dużą ilość paprotnicy sumatrzańskiej,
- najbardziej zainfekowany mech wykąpałam w roztworze z cytryny...

Teraz moje akwa wygląda ładnie, roślinki ładnie, acz powoli rosną i czekają na nową pokrywę oraz na drugi filtr kubełkowy Eheim professional 2322.

Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ