problem

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#31

Post autor: grazdar1 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

co myslicie o tym ? http://allegro.pl/item900576701_reaktor ... 1500l.html
grazdar1
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#32

Post autor: ratafia »

Dla mnie to problem jest spowodowany ubogim, może niedojrzałym podłożem.
To wszystko rośliny odżywiające się głównie przez korzenie, a efekt widoczny na liściu lotosa pojawi się nawet wtedy, kiedy uszkodzisz mu układ korzeniowy. Z potasem też bez przesady, co prawda nie powoduje problemów z glonami, ale jak już tu wspomniano jego nadmiar blokuje roślinom dostęp do innych metali, wapnia magnezu a przede wszystkim żelaza. Wykorzystywałam nawet ten fakt przy walce z zielenicami. Co do węgla to tak naprawdę jedyny deficytowy pierwiastek w naszych akwariach. Większość uprawianych roślin w naturze tylko okresowo żyje całkowicie zanurzone pod wodą, przez większość roku żyją w częściowym wynurzeniu mając łatwy dostęp do węgla zawartego w powietrzu. Moim zdaniem nawet w nieoświetlonych zbiornikach podawanie dwutlenku węgla poprawia kondycję roślin.

PS. Kolego "Maniac" roślinki na zdjęciach wyglądają super, wiedzę w temacie też masz nienajgorszą, ale paletki prezentują się słabiuuuutko, nad tym musisz jeszcze popracować.
:wink:
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#33

Post autor: grazdar1 »

podłoże jest swieże a roślinki mają białe korzenie ......----problem tkwi moim zdaniem w procesie fotosyntezy ------------a tak przy okazji -gdzie w wawce kupie KNO3 na cito bo zamówione rzeczy podejrzewam dojdą w czwartek -piątek ?????
grazdar1
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#34

Post autor: ratafia »

grazdar1 pisze:----problem tkwi moim zdaniem w procesie fotosyntezy ------
Oczywiście, przecież w ten sposób rośliny zwiększają swoją masę.
Dyskutować możemy jedynie o tym czego brakuje, żeby ten proces przebiegał dostatecznie sprawnie.
Skąd pomysł na podawanie azotanu potasu, znasz stężeniowa azotanów fosforanów? Znasz alkaliczność wody i jej odczyn?
Przecież nie będziesz podawał wszystkiego w ciemno, to najkrótsza droga do jeszcze większych kłopotów.
Ostatnio zmieniony ndz lut 07, 2010 10:27 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#35

Post autor: grazdar1 »

droga RATAFIO proponuje przeczytać dokladnie wątek ,a napewno ujrzysz wyniki testów wody --chyba na 2 stronie
grazdar1

Linf

Re: problem

#36

Post autor: Linf »

grazdar1, jak chcesz mogę troszkę odsypać napisz na PW.
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#37

Post autor: grazdar1 »

proszę jeszcze o porady wzglądem dostrojenia oświetlenia i podawania nawozów tak aby jednoczesnie ratowac rosliny i pozbyć sie glonów oraz dalszego działania
grazdar1
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#38

Post autor: grazdar1 »

udało mi się kupić saletrę potasową producent ADIPOL CHORZÓW w ogrodniczym 2kg za 25 pln N 13,5%[M/M] K ROZPUSZCZALNY WWODZIE 38% [M/M] TLENEK POTASU ROZ..W WODZIE 45% [M/M]---ogólnie nawóz WE saletra potasowa ------czy takiego mogę użyć --i jak mam przygotować roztwór z woda destylowaną i wjakich dawkach podawać ?
grazdar1

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#39

Post autor: Dzym »

samym KNO3 za wiele nie zdziałasz, tym bardziej że nie jest to czyste KNO3 tylko "ogrodnicze" [ ale zapas 2kg robi wrażanie :) ]

w tym KNO3 jest więcej K niż NO3, tym możesz uzupełniać braki K ale nie NO3.

Do zrobienia Macro będzie potrzebne wszystko w "czystej postaci":

- KNO3
- KH2PO4
- MgSO4x7H2O
- K2SO4

Pozdr,
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: problem

#40

Post autor: krasnal »

:idea:
Ostatnio zmieniony śr gru 01, 2010 10:28 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#41

Post autor: grazdar1 »

a pewny jesteś że ta sprzedawana na gramy nie jest DZIELONA Z TEJ OGRODNICZEJ NA KG??????
grazdar1
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#42

Post autor: grazdar1 »

prosze ---wklejam skład niby czystego z akwarystycznej branży
KNO3-azotan potasu N-14 % K-38% (tj. 46% K2O)-Woreczek 50 gr
a moje kno3 ogrodnicze-N 13,5%[M/M] K ROZPUSZCZALNY WWODZIE 38% [M/M] TLENEK POTASU ROZ..W WODZIE 45%
to samo tylko 2x taniej
Ostatnio zmieniony śr lut 10, 2010 12:59 am przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#43

Post autor: Dzym »

To nie jest to samo:

prosze ---wklejam skład niby czystego z akwarystycznej branży
KNO3-azotan potasu N-14 % K-38% (tj. 46% K2O)-Woreczek 50 gr
a moje kno3 ogrodnicze-N 13,5%[M/M] K ROZPUSZCZALNY WWODZIE 38% [M/M] TLENEK POTASU ROZ..W WODZIE 45%
to samo tylko 2x taniej

Podana jest tylko zawartość % jakichś składników ale to nie oznacza, że są w tej formie ze sobą "wymieszane".

Sprawdzisz to nawet rozpuszczając "czysty" KNO3 a ten "ogrodniczy".
Ogrodniczy będzie ciężko rozpuścić a czysty nie.

Dla testów: 50g KNO3 + 250 mln wody destylowanej

Czyste KNO3 wykorzystuje się w "chemii spożywczej"

Pozdr,
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#44

Post autor: grazdar1 »

ok . dzym dla mnie wszysko jest jasne to ogrodnicze kupiłem na CITO -ale nie lubie jak ktoś mi mówi że np nożyczki chirurgiczne nadają się tylko do chirurgii i nie moge ich uzyć w akwarium - wazne że wykonane sa ze stali nierdzewnej itp -po drugie zamawiając przez internet nikt nie jest 100% pewien co dostaje -- chyba .że to zbada w laboratorium .
cały pic z czystością polega mówiąc na chlopski rozum -- na przykładzie bimbru --jeśli raz przedestylujemy -będzie to słaby bimberek ---ale jesli poddamy go destylacji poraz drugi to otrzymamy go mniej ale lepszej jakości itd.
co do dostepności saletry potasowej w sklepach spozywczych to oblatałem troche i musze powiedzieć ,że jest z tym mały problem - myślę z uwagi na wykorzysywanie jej w produkcji materialów wybuchowych !!!! po 11 wrzesnia świat stał sie inny ....podobno -poprostu ograniczono dostęp do pewnych produktów
Ostatnio zmieniony śr lut 10, 2010 5:25 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 2 razy.
grazdar1
Awatar użytkownika

wlazlamse
Gaduła
Posty: 175
Rejestracja: wt paź 20, 2009 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#45

Post autor: wlazlamse »

Ano widzisz panie grazdar...jakbyś mial problem wczesniej to mogłabym Ci dac torebke saletry potasowej...mam w torebkach po 35g...;p
ps.jakby ktos kiedys nie mógl dostac to mam jakby co....
Ostatnio zmieniony śr lut 10, 2010 3:02 pm przez wlazlamse, łącznie zmieniany 1 raz.
550L

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#46

Post autor: Dzym »

Odnośnie nożyczek itp. się nie wypowiadam bo stal chirurgiczna to stal chirurgiczna. Jeśli natomiast mówi się o środkach chemiczny to jednak jest różnica.

Jeśli chodzi o "ogrodniczy" to jest on bardziej zacznieczyszczony i tak jak mówie bardziej działa na K niż na podniesienie NO3.
Dlatego wykorzystuje się go w nawożeniu ogródków lub pola ( Anwil robi coś takiego :) )

Jeśli chodzi o KNO3 w czystej postaci to można go kupić sklepach zajmujących się odczynnikami chemicznymi itp. ( miałem gdzieś namiar w W-wa ).
Tylko, że cena jest dość wysoka i chyba sprzedają to ( już nie pamiętam ) w dużych ilościach.

Stosować można i ten i ten tylko, że każdy działa na co innego.

Ps. macro, micro w butelkach też jest oparte na solach ( ale to już trzeba w laboratorium zbadać jaki ma skład dokładnie ) - jeśli dobrze pamiętam było na forum holenderskim przez spidera72 opisany skład nawozu AA macro.

Jeśli chodzi o micro to popatrz na kolor w butelce i po tym jak kupisz micro intermagu :)
[ litr micro Intermagu ( koncentrat ) kosztuje ~130zł ] a butelka AA 500ml 30zł ?

Pozdr,
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#47

Post autor: grazdar1 »

do wlazlamse ; ja wiem z oczka staw planowałas zrobić i uzbierało sie trochę zapasów saletry i cukru tak przypadkiem :wink: :mrgreen:
grazdar1
Awatar użytkownika

wlazlamse
Gaduła
Posty: 175
Rejestracja: wt paź 20, 2009 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#48

Post autor: wlazlamse »

hmm...że ja wczesniej o tym nie pomyślałam a tak trzeba było łopatą zasuwać :evil:
a saletre trzymam w celach spożywczych że tak powiem.... :mrgreen:
550L
ODPOWIEDZ