problem z glonami

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.

Linf

Re: problem z glonami

#31

Post autor: Linf »

Ostatni post z poprzedniej strony:

mlody_oska pisze:Przeliczenie więc 0,8 mg/l razy 10 i otrzymanie 8mg/l jest chyba dużym uproszczeniem zawierającym jakiś poziom błędu. Pytanie tylko jak duży?
Tutaj nic nie przeliczasz w ten sposób to wygląda tak,że jeśli w baniaku masz stężenie związków NO3 na poziomie 10mg/l to fosfor powinien wynosić 1mg/l (10:1) i do tego dozujesz potas.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#32

Post autor: mlody_oska »

Dzięki za objaśnienie. Możesz podrzucić jakiegoś sensownego linka do tej metody EI i stounku NPK? Muszę się douczyć ;)

Linf

Re: problem z glonami

#33

Post autor: Linf »

na forum Holenderskim jest wiele informacji o EI jak i o NPK www.holenderskie.pl

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#34

Post autor: kris82 »

hej Panowie, potrzebuję Waszej szybkiej pomocy. Dzisiaj niestety trochę przydusiłem rybki CO2. Poziom NO3 nie wygląda najciekawiej. Robiłem pomiar i szczerze mówiąc to żaden kolor mi nie pasuje (mam intensywny czerwony tj blisko 80mg/l). Podmieniłem dzisiaj (to już 2gi dzień z kolei) 10ltr wody (pomiar był tym razem przed podmianą). Czym mogę zbić tak wysokie NO3? Zakupiłem wkład do filtra Nitras firmy MHK i w sklepie też keramzyt. Narazie wymieniłem wszystkie wkłady na tylko Nitras. Co o tym sądzicie? PO4 wczoraj było blisko 0.8-1

Linf

Re: problem z glonami

#35

Post autor: Linf »

kris82 pisze:Dzisiaj niestety trochę przydusiłem rybki CO2.
Podkręć napowietrzanie (filtr).
kris82 pisze:Poziom NO3 nie wygląda najciekawiej. Robiłem pomiar i szczerze mówiąc to żaden kolor mi nie pasuje (mam intensywny czerwony tj blisko 80mg/l). Podmieniłem dzisiaj (to już 2gi dzień z kolei) 10ltr wody (pomiar był tym razem przed podmianą). Czym mogę zbić tak wysokie NO3?
Podmiany wody nawet 30-50%,ograniczenie karmienia,dobranie nawożenia,filtracja,jeżeli wymieniłeś wszystkie wkłady zabiłeś filtr i musi dojrzeć na nowo a wkłady mam nadzieję,że dobrze wypłukałeś.
Ostatnio zmieniony pn kwie 19, 2010 10:57 pm przez Linf, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#36

Post autor: kris82 »

Linf, co mam rozumieć przez "dobranie nawożenia"?

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#37

Post autor: mlody_oska »

A ja się powtórzę. Aby opanować problem skup się na podmianach. 10 litrów to za mało. Doraźnie palnij coś pod 50%, a później co dwa dni 25-30%. Aż zbijesz parametry do akceptowalnych. Później wydłużaj czas podmian do tygodnia i tak trzymaj. Jak się zechcesz bawić w nawożenia, itd. oczywiście tak, ale po usunięciu problemu, który masz teraz. Doraźnie musisz czym prędzej doprowadzić zbiornik do równowagi. Odstaw nawozy. Wrócisz sobie do nich później. Stopniowo! Skoro przydusiłeś rybki CO2, zmniejsz jego dawkowanie. Niestety tak jak napisał Linf, najprawdopodobniej rozwaliłeś całą biologię w filtracji. Na przyszłość pamiętaj o tym, aby nie wymieniać wszystkich wkładów na raz. Wymienia się pojedyńczo, a płukanie tylko i wyłącznie w wodzie spuszczanej z akwa.
Linf poczytam sobie na tym serwisie co mi podałeś. Dzięki.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#38

Post autor: lovelas1988 »

mlody_oska pisze:A ja się powtórzę. Aby opanować problem skup się na podmianach. 10 litrów to za mało. Doraźnie palnij coś pod 50%, a później co dwa dni 25-30%. Aż zbijesz parametry do akceptowalnych. Później wydłużaj czas podmian do tygodnia i tak trzymaj. Jak się zechcesz bawić w nawożenia, itd. oczywiście tak, ale po usunięciu problemu, który masz teraz. Doraźnie musisz czym prędzej doprowadzić zbiornik do równowagi. Odstaw nawozy. Wrócisz sobie do nich później. Stopniowo! Skoro przydusiłeś rybki CO2, zmniejsz jego dawkowanie. Niestety tak jak napisał Linf, najprawdopodobniej rozwaliłeś całą biologię w filtracji. Na przyszłość pamiętaj o tym, aby nie wymieniać wszystkich wkładów na raz. Wymienia się pojedyńczo, a płukanie tylko i wyłącznie w wodzie spuszczanej z akwa.
Linf poczytam sobie na tym serwisie co mi podałeś. Dzięki.
Co do nawożenia EI http://www.fawa.pl/topics22/6549.htm#59526 , tu coś pisałem :)

Jeśli bedziesz chciał rozpocząć ta metodę to najpierw : http://www.fawa.pl/topics37/6683.htm i http://www.fawa.pl/topics37/6268.htm :lol:

Pozdrawiam

Linf

Re: problem z glonami

#39

Post autor: Linf »

kris82 pisze:Linf, co mam rozumieć przez "dobranie nawożenia"?
Musisz zadbać o to żeby roślinom nie zabrakło składników odżywczych a co za tym idzie zoptymalizować wzrost roślin,które w połączeniu z odpowiednimi podmianami wody spowodują zachamowanie wzrostu glonów aczkolwiek nie jest to proste ponieważ każdy baniak jest inny.

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#40

Post autor: kris82 »

wczoraj wieczorem wyczyściłem na cacy baniak (w filtrze znalazłem też zdechłego Otoska - pewnie dostał się jakoś przez otwór w obudowie). Zmieniłem totalnie filtrację - najpierw wata perlonowa, potem keramzyt, Nitrus firmy MHK, ceramika, zeolit, gąbka, wata perlonowa i wreszcie gąbka na pompce. Podmieniłem 50% wody. Odłączyłem co2. Do filtra wlałem JBL Denitrol. Rano pomiar No2 i No3. Wyszły po 0. Wieczorem przychodzę i w ciągu niecałej doby i wyczyszczeniu akwa glony ruszyły jeszcze mocniej. Pomiar z teraz NO2=0, NO3~5, PO4=1. Wydaje się, że dzieki starterowi uratowałem ryby od azotanów i sytuacja zaczęła być z nimi opanowana. PO4 (tak jak wcześniej) jednak dużo za wysokie. Jak mogę je skutecznie i szybko zbić, bo wygląda na to że to ich sprawka...
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#41

Post autor: lovelas1988 »

kris82 pisze:wczoraj wieczorem wyczyściłem na cacy baniak (w filtrze znalazłem też zdechłego Otoska - pewnie dostał się jakoś przez otwór w obudowie). Zmieniłem totalnie filtrację - najpierw wata perlonowa, potem keramzyt, Nitrus firmy MHK, ceramika, zeolit, gąbka, wata perlonowa i wreszcie gąbka na pompce. Podmieniłem 50% wody. Odłączyłem co2. Do filtra wlałem JBL Denitrol. Rano pomiar No2 i No3. Wyszły po 0. Wieczorem przychodzę i w ciągu niecałej doby i wyczyszczeniu akwa glony ruszyły jeszcze mocniej. Pomiar z teraz NO2=0, NO3~5, PO4=1. Wydaje się, że dzieki starterowi uratowałem ryby od azotanów i sytuacja zaczęła być z nimi opanowana. PO4 (tak jak wcześniej) jednak dużo za wysokie. Jak mogę je skutecznie i szybko zbić, bo wygląda na to że to ich sprawka...
Na wawrze jest taka woda? Jak ja bym chciał mieć takie PO4 :) Mówię całkiem poważnie, ja niestety muszę dodawać w nawozach.. Zbijając na gwałt PO4 pozbawiasz roślinki makroskładnika !!! Zresztą, czym mierzysz PO4 ? Paskami? Testy na PO4 np JBLa są kiepskie.. Jak zamierzasz leczyć tylko skutki to nie wróżę nic dobrego...

Tak w ogóle gdybym miał tak wszystko mierzyć tymi testami to bym zgłupiał :) Dlatego żadnych parametrów w swoim zbiorniku nie mierzę :)

Oswietlenie masz koło 0,45 W/L?

W takim razie : przestań grzebać w tym filtrze :) włóż odpowiednio wkłady gąbkowe i biologiczne (polecam ceramikę)

W kolejności od dołu :

Waty, gąbki (jesli masz prefiltr na wlocie to nie musisz)

Ceramika, ceramika i jeszcze raz ceramika ( nie zmniejsza tak przepływu jak zeolit itp.)

Na samej górze możesz połozyć jakąś watę.

Tego nitrusa MHK to wywal... jak zaczniesz stosować to bez końca będziesz musiał go kupować..

2) W Twoim akwa brakuje składników micro i makro.

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak :

a) Kupił sole makro i nawóz micro na allegro.

Na glony do zwalczenia w szybkim tempie polecam Femange Algen Stop General ! , Easy Carbo.

b) Co do oświetlenia to 14 godzin to bardzo długo... U siebie stosuję 12 godz. (zmniejsz)

c) Poczytaj o zastosowaniu metody nawozenia EI

d) Abyś mógł stosować metodę EI i uchronić sie od glonów, musisz mieć teoretycznie 100 % rozpuszczalność CO2. (Polecam reaktor z filtra narurowego.)

Podmianki to minimum 50 % raz w tygodniu !!! Z metodą EI nie trzeba zaciemniać akwarium, jedynie należy stosować się do instrukcji :)

Stosowanie nawozów w pełnych dawkach od pierwszego dnia !!!

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#42

Post autor: kris82 »

testy od teraz robię tylko czynnikami, odstawiłem daleko paski w niepamięć. A więc PO4=0,8 było wczoraj, dzisiaj sprawdzę wieczorem jak to wygląda. Wlałem mikro zgodnie z zaleceniami http://www.allegro.pl/item965554453_naw ... idian.html wcześniej też Aqua Plant (no ale przecież wymieniając 50% wody tracę po części to co wlałem. Świecenie 0,4W/l ograniczyłem do 8h. Na sole makro ciągle czekam, może dzisiaj dojdą to wsypię. Niestety wydaje mi się, że rośliny zaczynają padać.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#43

Post autor: lovelas1988 »

kris82 pisze:testy od teraz robię tylko czynnikami, odstawiłem daleko paski w niepamięć. A więc PO4=0,8 było wczoraj, dzisiaj sprawdzę wieczorem jak to wygląda. Wlałem mikro zgodnie z zaleceniami http://www.allegro.pl/item965554453_naw ... idian.html wcześniej też Aqua Plant (no ale przecież wymieniając 50% wody tracę po części to co wlałem. Świecenie 0,4W/l ograniczyłem do 8h. Na sole makro ciągle czekam, może dzisiaj dojdą to wsypię. Niestety wydaje mi się, że rośliny zaczynają padać.
Przy podmianie wylewasz nadmiary i uzupełniasz je do tolerowanych ilości związków dodając makro i micro. Podmiany robi się co tydzień nie codziennie, metoda EI jest bardzo łatwa i nie trzeba na nią dużo kasy wydawać w porównaniu do (nawozów ADA). Światło daj na 10 godzin, zreszta na EI od samego zalania akwarium jadę przy 12 godz. E tam roślin tak szybko nie załatwisz :) Ja cały czas experymentuję tą metodę, raz dodam czegoś mniej, a raz więcej.

Poczekaj na sole i dopiero podawaj. Teraz samym mikro nic nie zdziałasz i wpędzisz się w następne glony !!!

Co do testów.. Sprzedaj je, na nic one się nie przydają... Zamiast obserwować akwarium chodzisz z menzurkami :)

Tu masz link, gdzie opisywałem proporcje nawozu na 100 L http://www.fawa.pl/topics22/6549.htm#59526

Musisz obliczyć ile mniej musisz sypnąć :) Radzę zrobić nawóz (mikro + makro) nawet tak dla wygody :) Dodatkowo mozesz sobie dodać konserwant http://www.allegro.pl/item1005242207_kw ... _99_9.html aby nie trzymać nawozu w lodówce :)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czw kwie 22, 2010 9:16 am przez lovelas1988, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#44

Post autor: kris82 »

lovelas1988,
też mi się wydaje, że dodanie samego mikro ożywiło tylko glony. Sole już mam, więc powoli ruszam i będę zdawał relację. Dodatkowo podrzuciłem kulki gliniane. Dla powstrzymania rozrostu glonów dodałem też bardzo małą dawkę sorbinianu potasu.

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z glonami

#45

Post autor: kris82 »

walki końca nie widać...
prawie 2 tyg podaję nawozy makro (mikro narazie odstawiłem). Rośliny trochę ruszyły, szczególnie rogatek i kabomba (już musiałem kilka razy przycinać), natomiast reszta ajkoś nie szczególnie. Glony są nadal ale w mniejszym stopniu. Parametry wody są stabilne i :

PO4 - 0,4
pH - 7,2
GH - 13
KH - 10

Obecnie trochę zbijam pH i twardość wody, bo na początku GH było 17, kH 13. Test na CO2 jest cały czas limonkowo-zielony, ale mam dziwne wrażenie (wizualnie), że mało tych bąbelków wychodzi z dyfuzora, a może i twardość wody przeszkadzała we właściwym rozpuszczaniu CO2?
Czy cała ta sytuacja - powolny wzrost roślin (np trawnika) i wzrost glonów może być spowodowany małą ilością CO2?
Chciałbym zbić pH do 6,5 - 6,8 ale naturalnymi sposobami, ale nie mam za bardzo pomysłu jak...szyszki olchy i liście dębu na wiele nie pomogły. Zostaje jeszcze torf w filtrze. Obawiam się tylko, że zabrudzi zbyt mocno wodę.
Ostatnio zmieniony czw maja 06, 2010 9:43 pm przez kris82, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: problem z glonami

#46

Post autor: Linf »

Cierpliwości z glonem jak rośliny ruszą to je wyprą.Żeby zbić Ph wody naturalnymi metodami (torf,szyszki,liście) musisz zbić Kh bo inaczej to nic nie da.Najprostszy sposób na zbicie twardości to stosowanie RO.
ODPOWIEDZ