Brązowo i zielono na szybach

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Brązowo i zielono na szybach

#1

Post autor: mat25 »

Od jakiegoś miesiąca (część wody z bakteriami używanej wcześniej) próbuję ustablizować swój zbiornik 112. Brak Co2 i nawozów, Oświetlenie 4x18 W (2x aquarelle, 2x 865), filtr wewnętrzny. Od jakichś 2 tygodni zauważyłem sporą ilość glonów na szybach oraz na roślinkach, na szybach od dołu są takie brązowe (widać gdzie piasek ściera się z szybą) natomiast wyżej takie zielone kropki. Jak mogę się tego pozbyć? Swiatło palę około 10 godzin.

P.S zakup butli Co2 nie wchodzi na razie w grę (zbyt duże koszta)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#2

Post autor: Jola75 »

Zielone kropki to zielenice kolonialne, a brąz to okrzemki, okrzemki są w miejscach niedoświetlonych najprawdopodobniej świetnie sobie z nimi radzą otoski, z zielenicami kolonialnymi niestety żadna ryba sobie nie radzi, zwyczajnie ich nie lubią ponieważ są strasznie twarde, niestety pozostaje usuwanie ręczne. Ja z autopsji wiem że lubią światło, masz światło ale nie masz co2 i tu może tkwić przyczna. Niski poziom CO2 i słaby przepływ wody. Zbyt długi okres oświetlenia również może mieć wpływ na ich powstanie.
Możesz skrócić czas oświetlenia zbiornika na początek, badź palić go sekwencyjnie, a spróbować ze zwykłą bimbrownią, koszt niewielki a glony powinny się cofnąć
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#3

Post autor: mat25 »

Hm, myślałem o bimbrowni ale boję się że przy zbiorniku 112 się może nie sprawdzić, np. mogę dać za dużo co2 do zbiornika i mogą być problemy... Jola, z tymi glonami to trafiłaś w 100% to na pewno właśnie te ;)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#4

Post autor: Jola75 »

Nic się nie stanie sama mam bimbrownię w 100l i nic złego się nie dzieje, a też miałam obawy :D bimbrownia chodzi całą dobę, jedynie w nocy włączam brzęczyk :D

Poza tym zbiornik jest świeży, daj mu trochę czasu a się ustabilizuje.
Ostatnio zmieniony pn cze 28, 2010 8:21 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#5

Post autor: mat25 »

a mogłabyś podać wszystkie elementy jakie potrzebowałbym do bimbrowni? jeśli masz w 100 tce to akurat pasowałoby wszystko pode mnie i zrobiłbym taki sam zestaw ;)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#6

Post autor: Jola75 »

Ja mam gotowy zestaw NUrafin z drabinką, ale rozrabiam w nim zwykły bimber, ten pojemnik co mam ja możesz zastąpić litrową butelką i dokupić albo kostkę lipową albo jakiś dyfuzor, ja mam z drabinką (można też dokupić właśnie taką drabinkę ona świetnie rozpuszcza gaz) widziałam schematy takich całkiem zwykłych bimbrowni tu na forum w DIY jeśli się nie chcesz bawić w drabinki.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#7

Post autor: mat25 »

a jakie proporcje zacieru robisz?

[ Dodano: Pon Cze 28, 2010 9:41 pm ]
coś takiego masz? może też bym kupił...
http://allegro.pl/item1083919591_nutraf ... ystem.html
http://allegro.pl/item1088196490_hagen_ ... zenia.html

[ Dodano: Pon Cze 28, 2010 9:41 pm ]
zastanawiam się czy tego są rózne rozmiary, bo ta 2ga aukcja tańsza sporo
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#8

Post autor: Jola75 »

do pojemnika nurafinu on ma chyba 750ml daje cukier, to pierwszego wskaźnika jaki jest w środku, szczyptę taką sporą drożdży sypkich i płaską łyżeczkę sody oczyszczonej, dolewam wody do drugiego oznacznika zakręcam, tak skonstruowana bimbrownia działa około 3 tygodni, :D to przepis od kolegi forumowego jerrymagu u niegop się sprawdził w podobnym zbiorniku i u mnie też :D

[ Dodano: Pon Cze 28, 2010 9:46 pm ]
To to samo ten system nie ma rozmiarów, wkłady do tego systemu to około 20 zł, jak ci ten wy-bombluje to możesz zrobić według przepisu, wyjdzie może ze 2 zł :D cena w dużej mierze zależy od sprzedawcy, więc się nią nie sugeruj :D
Ostatnio zmieniony pn cze 28, 2010 9:47 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#9

Post autor: mat25 »

Hm to w takim razie chyba zamówię sobie takie "cudo" ;) 60 złotych to nie 300, na taki wydatek jeszcze mogę sobie pozwolić.
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#10

Post autor: Jola75 »

Będziesz zadowolony, ta drabinka pięknie rozpuszcza co2 :D
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#11

Post autor: mat25 »

Dobra, zestaw zamówiony ;) Mam nadzieję że się opłaci, glony znikną a pojawi się większy wzrost roślin. Jola jakieś suplementy dodajesz? nawozy czy coś?
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#12

Post autor: Jola75 »

Poza bimbrem idzie u mnie Easy Carbo 1ml codziennie i Easy Life Profito 1,5 ml codziennie, (można profito lać raz w tygodniu przy podmianie, ale uważam że lepiej podzielić dawkę i lać codziennie, i nie jest to dla mnie jakiś problem nabrać w strzykawkę nawozu i wstrzyknąć, zajmuje tyle czasu co karmienie) zastanawiam się nad fosforem ale jeszce nie próbowałam, chcę zacząć od małych dawek, dużo mniejszych niż pisze producent. Wszystko rośnie jak burza :D
Masz sporo światła musisz zacząć nawozić, ponieważ glony cię zjedzą a rośliny zaczną wykazywać braki. Zacznij stopniowo, od dawek mniejszych niż zalecane, ja mam troche więcej światła ale myślę że zbiorniki można porównać pod tym względem :D
Co do światła świeć je sekwencyjnie, myślę że 6 h na pełnym oświetleniu w zupełności starcza, u mnie tak jest i nic się nie dzieje, tyle że ja mam 2x18 (te swiecą się od 9 do około 18) i 2x24 wat t5 wszytko z odblyśnikami te zapalam około 12 do 20 lub 21 )
Ostatnio zmieniony wt cze 29, 2010 3:27 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#13

Post autor: mat25 »

a mogłabyś powiedzieć czym rożnią się te płyny? i czemu konkretnie pomagają, bo w internecie masa sprzecznych informacji ;/
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#14

Post autor: Jola75 »

Easy carbo to węgiel w płynie, możesz ale nie musisz go podawać jeśli masz bimbrownię, jeśli jej nie masz moim zdaniem jest jednym z najlepszych dodatków, ja używam dawkę mniejszą (powinnam 2ml), nawet jak nie było bimbrowni zastępował co2, pewnie że to nie to samo, ale po kilku miesiącach używania stwierdziłam że jest naprawdę dobry, profito to nawóz kompletny mikro z potasem i żelazem, nie bawię sie w sole za słabo się na tym znam, mi ten nawóz odpowiada, ale tak naprawdę wszystko zależy od zbiornika, ja mam dużo roślin i myślę że są ładne, i nie każda z nich jest prosta w uprawie, a u mnie rosną ładnie
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#15

Post autor: mat25 »

kurczę, obejrzałem właśnie twoją galerię... I przeraża mnie to wszystko ;) Uświadamiam sobie ciągle jak mało wiem o akwarystyce. Na razie chyba niestety będę musiał zrezygnować z jakichś suplementów, brak funduszów. Easy Carbo to kiladziesiąt złotych, na dodatek nie robiłem nigdy nawet żadnych testów wody... I nawet na testy będę musiał poczekać chyba..

[ Dodano: Wto Cze 29, 2010 3:29 pm ]
A to bimbrownia nie wystarczy i lepiej ją wspomagać EC?
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#16

Post autor: Jola75 »

Hagen obsługuje zbiorniki do 160 litrów, więc spokojnie ci starczy, zacznij od co2, pamiętaj o brzęczyku na noc, ja zasugerowałam się innymi i nie włączyłam na noc, rano widziałam że rybom to nie służy, od tej pory włączam i nie zastanawiam się w nocy czy ryby żyją, chociaż mam sporą nad filtrację czyli teoretycznie powinno być ok, a jednak moim zdaniem nie było. Z nawozami możesz zacząć później ECarbo możesz pominąć, pamiętaj żeby zrobić to stopniowo, i powoli i możesz tak jak ja z profito zaczynałam od dawki o połowę mniejszej czyli 0,75ml dziennie, stopniowo zwiększałam :D a tak naprawdę to czas i specyfika twojego zbiornika zweryfikuje czy jest ok :D Poza tym pamiętaj, że to młody zbiornik, bądź cierpliwy a czas ci to wynagrodzi nic na szybko i nic na siłę :D
Ostatnio zmieniony wt cze 29, 2010 3:40 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#17

Post autor: mat25 »

Hmm, ja mam filtr aquel turbo 650 i tam mam brzęczyk cały czas włączony i to w sumie dość mocno? czyli powinien on być na dzień wyłączany a na noc włączony? kurcze, zielony jestem normalnie xD może jakoś we wrześniu (18tka) jeszcze usprawnie swoje akwarium (lepszy filtr itp)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#18

Post autor: Jola75 »

Przy bimbrowni brzęczyk powinien być wyłączony (w dzień) najlepiej ustawić filtr by puruszał taflą wody, wtedy ładnie ja natlenia a nie rozbija co2, które podajesz w innym wypadku tlen z dyfuzora wytrąci co2 z wody i rośliny nic na tym nie zyskają, nie wiem czy dobrze ci to napisałam heheh to tak po babsku :D Ja bym dyfuzor zakładała tylko na noc :D
Ostatnio zmieniony wt cze 29, 2010 3:45 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#19

Post autor: Władek Pompka »

A może warto spróbować zacząć nawożenie tego zbiornika? Jola ma Pro fito, może być też jakiś inny nawóz, zaczynając od zmniejszonych dawek codziennych? Zrobiłbym też przerwy w świeceniu. :cool:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#20

Post autor: mat25 »

Jola75 pisze:Ja bym dyfuzor zakładała tylko na noc
tzn? ja myślałem że ten dyfuzor co2 to na stałe będzie w zbiorniku ;)
Władek Pompka pisze:A może warto spróbować zacząć nawożenie tego zbiornika?
W środę wyjeżdżam także nie będę was nękał moimi pytaniami ;) Po powrocie (środa) powinien już do mnie dojść ten zestaw bimbrowni hagena. Tak więc najpierw podłącze go, a potem (jak zostanie jakaś kasa po wyjeździe) kupię może jakieś nawozy
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#21

Post autor: Jola75 »

Kupiłeś zestaw Nurafin on zamiast dyfuzora ma drabinkę i na niej rozpuszcza się gaz, sam zobaczysz. co do bąbelków z filtra wywnioskowałam że na czubek masz zakładany dyfuzor z taką rurką poza akwarium, ja bym to na dzień zdejmowała ponieważ te bąble czyli tlen wytrącą ci co2. Władek również dobrze ci radzi, aaa jeśli na razie nie chcesz nawozić to świeć tylko połową lamp, a jak kupisz sobie nawóz i podłączysz co2, zaczniesz się bawić i sam dojdziesz do tego co i jak :D i albo przerwa w świeceniu, tak jak pisał kolega albo stopniowe zwiększanie oświetlenia i świecenie sekwencyjne
Ostatnio zmieniony wt cze 29, 2010 4:04 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#22

Post autor: mat25 »

Ok ok ;) A co do tego tlenu to tam tą końcówkę nie trzeba zdjąć tylko zamknąć zawór chyba, i wtedy tlen nie leci :P
Mateusz

darrp
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 8:03 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#23

Post autor: darrp »

Kochani,
Proponujecie Koledze różne rozwiązania i to się chwali. ALE nikt nie zapyta o zbiornik , obsadę , parametry wody , roślinność. Co2 jak najbardziej ( EC Co2 w płynie ciekawe kto to wymyślił ?) pomaga roślinom w absorbcji składników micro i makro. Myślę że nie należy oferować różnych nawozów jak się nie zna zbiornika i jego parametrów. Tak więc pomoc Koledze na razie sprowadza się do : A Może spróbuj.

Jak podasz jakieś bliższe parametry baniaka spróbuję Ci pomóc.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#24

Post autor: mat25 »

Zbiornik 112 litrów, filtr aquael turbo 650, oświetlenie 4x18 W (około 10h świecenia), grzałka 150 W (wyłączona).

Niestety żadnych parametrów wody podać nie mogę, gdyż zwyczajnie nie mam na razie pieniędzy na testy. Będę się starał o jak najszybszy ich zakup (jakie polecacie?)

Obsada: 2x pielęgniczka ramireza, 2x zbrojnik niebieski, 4x amano

Roślinność:
Bacopa crenata
Kabomba
Nurzaniec
mały anubias
i coś czego nie jestem w stanie określic ;) Postaram się zaraz zrobić fotki i dodać je ;)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#25

Post autor: Jola75 »

Kolega drrap ma oczywiście rację, ale obsadę znałam z innych wątków mata poza tym co do testów wody mat pisał że ich nie ma, zresztą w tym wypadku przynajmniej mi są nie potrzebne dla mnie oczywiste jest, że jak jest dużo światła a brak jakikolwiek nawozów to proszenie się o glony, i wydaje mi się że pierwsze co należy zrobić, to ograniczyć albo światło, albo co2 plus nawozy. Co do testów moim zdaniem jedne z lepszych to testy jbla oczywiście kropelkowe. I czas ponieważ sam zbiornik się dopiero stabilizuje.
Właściwie czytając fora różne, dziwi mnie fakt że na każdy problem ratunkiem maja byc testy, pewnie super że są i jak naprawdę mamy problem z baniakiem to się przydają, ale kiedyś testów nie było i też trzeba sobie było radzić a wiekszość akwarystów radziła sobie zupełnie nieźle i instynkt i wyczucie nie zawodziło, swoją drogą w większości wątków z zapytaniem i problemem, gdzie pierwsze stwierdzenie chcącego udzielić pomocy, jest o testy w moim odczuciu nawet jak ktoś kupi te testy, zrobi je, wyda przecież nie mało pieniędzy na komplet, a faktycznie taki test nic nie zmienia, ponieważ odpowiedzie są te same, i znając parametry wody, pewnie fajnie że się je zna, ale tak naprawdę nic nie wnoszą, nie piszę tu oczywiście o sytuacjach ekstremalnych gdzie np z niewyjaśnionych przyczyn padają ryby :D To oczywiście tylko moje odczucia, i każdy ma się prawo z nimi nie zgodzić, ale czasem wolę zaufać instynktowi a ewentualnie poprzeć to testem a nie wszytko opierać na testach.
Ostatnio zmieniony śr cze 30, 2010 10:54 am przez Jola75, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#26

Post autor: mat25 »

Jola, masz punkt pomocy ode mnie ;) już tyle razem dyskutujemy i tyle mi pomogłaś że więcej by się należało ;)
Oto zdjęcia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przepraszam za słabą jakość, ale niestety to kompakt i ciężko mi go ustawić dobrze

[ Dodano: Sro Cze 30, 2010 11:00 am ]
co do pokrywy to jest ona teraz trochę uniesiona ze względu na wysokie temperatury (29 w zbiorniku)
Ostatnio zmieniony śr cze 30, 2010 10:59 am przez mat25, łącznie zmieniany 2 razy.
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#27

Post autor: Jola75 »

Mat25 zastosuj się do rad krasnala i moich i daj temu zbiornikowi czas, myślę że on tu odrywa największą rolę, powiedz mi trzymasz te rybcie w kranówce ? bo byc może nie doczytałam ? strasznie bladziutkie te twoje rami, jak nazbierasz kasy, jeśli to kranówa to poświeć troszkę grosza i stwórz im takie warunki jak w naturze, odwdzięczą ci się zdrowiem i przepięknym ubarwieniem

Wsadź tam więcej roślin szybko rosnących, wiele ludzi tu na forum się dzieli, więc koszt żadny, zaczniesz nawozić odpalisz całe światło, dasz co2 to rośliny jak ich bedzie dużo zabiorą glonom papu,

[ Dodano: Sro Cze 30, 2010 11:05 am ]
Zeby obniżyć temperaturę ja wycięłam z tyłu pokrywy tam gdzie wypuszczasz kable, otwory nie zamykam klapki, pokrywa się wentyluje sama i temperatura stała około 26stopni
Pozatym nie wiem jak z tym podłożem, moim zdaniem po posłuży dobrze pielęgniczkom i roślinkom również najlepsza granulacja to 1-3m
Ostatnio zmieniony śr cze 30, 2010 11:08 am przez Jola75, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#28

Post autor: mat25 »

Tak, niestety kranówa.. Masz na myśli filtr RO? Dzisiaj wyjazd także akwarium będzie stało nieruszane do środy. Po przyjeździe zainstaluje i "odpalę" Co2. A potem może popytam o roślinki forumowiczów i wybiorę się do W-wy ;)
Mateusz

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#29

Post autor: JPK »

Z roślin widzę jeszcze
-najasa
-cryptocoryne aponogetifolia (ta duża) i prawdopodobnie wendti 'green' (mała)
-rotalę rotundifolię
450l + 112l :)

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Brązowo i zielono na szybach

#30

Post autor: Jola75 »

Sama też ci mogę coś odpalić tylko musisz mi dać znać wcześniej, tak mam na myśli ro, nie musisz kupować filtra ja takowego nie mam i pierwsze dwie podmiany (lałam czyste ro) to koszt około 12 złoty ja kupowałam ro i dolewałam, teraz kupuję tylko jakieś 15 litrów (6zł) i mieszam z kranem, ale żeby to zrobić musisz mieć podstawowe testy. Nie wiem kto się będzie zajmował tym zbiornikiem jak ciebie nie będzie ale żeby nie pogarszać sytuacji niech świecą tylko 2x18w
Ostatnio zmieniony śr cze 30, 2010 11:17 am przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ