glony

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.

Autor
fiku
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: śr cze 23, 2010 5:37 pm
Telefon: 531663181
Lokalizacja: Kielce, ul. Graniczna
Na imię mam: Norbert
Płeć:

glony

#1

Post autor: fiku »

Witam, z powodu wysokiego no3 pojawiły mi się glony w akwarium. Jaki wkład filtrujący zastosować, purigen, Jbl ammoex czy nitromax,a może coś innego podpowiedzcie.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#2

Post autor: Jola75 »

Najlepszym i najbardziej skutecznie moim zdaniem użyć podmianek nawet trzy razy w tygodniu, problemem może być obecność NO3 w wodzie do podmian jeśli będzie wysoki to podmiany nic nie dadzą, ze znanych mi wkładów zarówno purigen jak i clearmec jbl-a działają, innych nie miałam okazji testować ale też u mnie no3 nie było tak kolosalne jak u ciebie, stawiałabym chyba jednak na produkty seachema.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: glony

#3

Post autor: ziabak »

Jola75 pisze:ze znanych mi wkładów zarówno purigen jak i clearmec jbl-a działają
wtrącę się do wątku, bo ciekawi mnie jedna sprawa - widziałaś Jola75 moje 112 i 270 - widziałaś tez w nich glony (celowo oczywiście pozostawione w spokoju, bo tak majate akwaria wyglądać) - jak to wyjaśnić - w obu zbiornikach mam purigen, w 112 dodatkowo chemi pure elite - powinnam wybić wszystkie glony do zera, bo w 112 mam ok. 90 g purigenu, a w 270 ok. 135 g - wkłady są od mniej więcej czerwca - nie widzę żadnych ubytków w glonie - mało tego, w 112 nawet zaraz po wlożeniu wkładów część glona ściągnęłam wężem - odrodził się. Jedyny objaw inny niż przed stosowaniem purigenu i chemipuru to to, że jak zebrałam rzęsę wodną w 112 tak do tej pory nie przybyło ani odrobiny. Wynika z tego, że - rozwój rzęsy stłamsiło do zera, rozwój glona pozostał bez zmian. Z czystej ciekawości chciałam zapytać - jak to wyjaśnić? Bo właśnie z tego powodu nie odważę się włożyć tych specyfików do roślinnych zbiorników.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#4

Post autor: mat25 »

ziabak pisze:Bo właśnie z tego powodu nie odważę się włożyć tych specyfików do roślinnych zbiorników.
ziabak, tzn z jakiego konkretnie? Bo mnie przestraszyłaś trochę, ja w swoim świeżym roślinniaku mam chemi pure elite włożony ;)
Mateusz
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: glony

#5

Post autor: ziabak »

mat25 pisze:ziabak, tzn z jakiego konkretnie?
z powodu tego, że nie odrasta mi w 112 l rzęsa wodna kompletnie - znaczy to dla mnie tyle, że oba wkłady - purigen i chemipure elite pochłaniają tyle z wody, że rzęsa nie daje rady.. no a jak wiadomo - rzęsa to taki twór, że nawet jak skrawek listka zostanie w akwa niezauważony, to po kilku dniach już się ma połowe tafli zarośniętą... no i ja tak właśnie miałam zanim zastosowałam te wkłady - tydzień czasu i cała tafla wody w rzęsie (dodam, że zanim zastosowałam wkłady robiłam co tydzień podmiany około 25 l wody - więc nie było tam szamba na pewno...).
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#6

Post autor: mat25 »

ziabak, a u mnie jak narazie wszystko ładnie się rozrasta w holendrze, no ale co do stosowania i użyteczności chemi pure elite będę pewnie mógł się wypowiedzieć dopiero po dłuższym czasie (2 miesiace to pewnie minimum)
Mateusz
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: glony

#7

Post autor: ziabak »

Ty na pewno nawozisz zbiornik, albo masz bogate podloże - u mnie to inna sprawa bo akwa z muszlowcami - ewentualne wartości odżywcze dla roślin tylko z produkcji przemiany materii ryb i pewnie w tym sedno sprawy. Swoją drogą - coś tam chemipure elite pewnie z nawozów dla roślin też pochłania w jakimś stopniu...
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#8

Post autor: mat25 »

Obecnie może pochłaniać tylko potas i to co actisubstrate wyda w toń ;) No ale jak mówię - akwarium w fazie początkowej także zobaczymy ;)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#9

Post autor: Jola75 »

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest podawanie nawozów codziennie a nie tylko przy podmianach, u mnie problemów nie było :D nawet szczególnie fosforo-lubna heteranthera zosterifolia Rosła jak szalona, w tej chwili po starcie na ASII bez wkładów, (purigen do regeneracji a chemii pur działa w tandze) cały fosfor ASII momentalnie wchłania i mam problem tylko i wyłącznie z heterantherą
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#10

Post autor: mat25 »

Jola75, to jest szanse że będzie u mnie problem z heterantherką? Bo dopiero ją będę sadził niedługo ;) Dodam że fosforu nie mam w nawozach...
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#11

Post autor: Jola75 »

mat25 pisze:Jola75, to jest szanse że będzie u mnie problem z heterantherką? Bo dopiero ją będę sadził niedługo ;) Dodam że fosforu nie mam w nawozach...
Mat na starcie ASII wysysa dosłownie całe macro więc raczej tak, myślę że warto poczekać aż przestanie chłonąć, rozmawiałam z tymi co znają to podłoże (ponieważ je tworzą ;)) i tak niby jest zawsze a co jak co ale heteranthera nie znosi braków zwłaszcza fosforu, po prostu się rozpływa.

[ Dodano: Sro Wrz 29, 2010 9:53 pm ]
Ja leje do baniaka codziennie i fosfor i azot i potas, mikro narazie nie używam, a testy pokazują stężenia minimalne :( więc raczej mogę to potwierdzić na własnej skórze
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#12

Post autor: mat25 »

Jola75, moje podłoże to Actisubstrate 2-3 cm pewnie, a na to bazalt 1-3mm z 6 cm ;)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#13

Post autor: Jola75 »

Mat nie wiem jak działa przykryty ASII ja mam sam AS czyli po prostu podłoże, na logikę biorąc będzie podobnie ponieważ i tak ma kontakt z wodą, może na mniejszą skalę ponieważ masz go mniej , ale jeśli cyrkulację masz w zbiorniku dobrą to raczej ruch wody jest i pewnie wchłonie mniej, ale wchłonie.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#14

Post autor: mat25 »

ok, nie mogłem poprostu rozszyfrować skrótu ASII... i szczerze mowiąc... dalej nie mogę ;)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#15

Post autor: Jola75 »

Aqua Substrate II to podłoże tyle że nie aquela tylko aqua-artu ":D
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#16

Post autor: mat25 »

Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#17

Post autor: Jola75 »

AA myślałam że masz to pro +, nie wiem jak ten pod żwirowy :( nie używałam tego nigdy.
Ostatnio zmieniony śr wrz 29, 2010 10:17 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: glony

#18

Post autor: Qter »

fiku pisze:Witam, z powodu wysokiego no3 pojawiły mi się glony w akwarium. Jaki wkład filtrujący zastosować, purigen, Jbl ammoex czy nitromax,a może coś innego podpowiedzcie.
żaden z powyższych...

Opisz dokładniej te glony (fotka była by super) i opisz swoje akwa (jak masz mozliwość zrobienia testów H20 to extra) to może coś się doradzi...

Jaki to jest wysoki poziom NO3 ? 40, 80 czy 120 ???

Chemie lej jak musisz, wkłady do filtra też można zastapić "dobrym" szczepem bakterii ;)

PZDR

Qter

szyba140790
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: pt paź 08, 2010 10:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#19

Post autor: szyba140790 »

Pozwolę sobie przykleić temat :)

AKWARIUM:
37 litrów,
ŚWIATŁO:
świetlówka energooszczędna 11W,
PODŁOŻĘ:
JBL MANADO
FILTR:
AQNAEL fat-midi 4w
FAUNA:
15krewetek White Pearl
FLORA:
Mikrozorium
Mchy(jawa,x-mass,)
Najas
Hetherantera
Glossostigma
PODMIANY:
30% na tydzień
15%RO i 15% kranówka

Akwarium ma ponad pół roku,jest to krewetkarium (krewety wrażliwe są na związki miedzi i azotu nie chcę im zaszkodzić więc nie leje nic).Tylko Co2 z bimbrowni (niestabilne ph;/)

Ph6,7
No3 5

Na mchu i korzeniu pojawiły się zielenice w postaci niteczek.Nie mam pomysłu jak nawozić akwarium żeby nie zaszkodzić mieszkańcom.Jakiś pomysły?
Ostatnio zmieniony śr paź 13, 2010 10:53 pm przez szyba140790, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#20

Post autor: mat25 »

ile światło palisz?
Mateusz

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: glony

#21

Post autor: Qter »

szyba140790 pisze:Pozwolę sobie przykleić temat :)
Na mchu i korzeniu pojawiły się zielenice w postaci niteczek.Nie mam pomysłu jak nawozić akwarium żeby nie zaszkodzić mieszkańcom.Jakiś pomysły?
Napisz ile światła (jak długo) świecisz, daj fotke baniaka, jak często czyścisz filtr?

W jaki sposób mierzysz pH (indykator czy test (jaki: paskowy czy kropelkowy) a może pH-metr)?

Jak często i czym karmisz?

NO3 masz IMHO o.k.

Dlaczego podmiany aż 30% - IMHO około 20% powinno wystarczyć...

Na glony - bez zmian parametrów wody możesz dać otoski...

Jak nie chcesz to warto by było znać jeszcze poziom PO4 (obstawiam "0") i Fe

Czy dodajesz np. K2SO4?

Nawozić jak najbardziej możesz - ale SOLAMI a nie gotowymi nawozami jeśli chcesz kontrolować "dokładnie" parametry poszczególnych związków (np. NO3).

Czy rośliny "bąblują"?

Podaj wymiary akwa....

PZDR

Qter

szyba140790
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: pt paź 08, 2010 10:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#22

Post autor: szyba140790 »

Palę 11h
Filtr co miesiac -az filtr sie przypcha
Krople jbl
Raz dziennie/shrips natural-serra/banan/marchew
Po4 - 0
Nie daję k2so4
Nie "babluja"
50/25/30h

:evil:

http://picasaweb.google.pl/szyba1407/NowyFolder02#

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: glony

#23

Post autor: Qter »

Cześć,

Świecisz "ciurkiem" 11h ?

Może waro zastanowić się nad siestą ?


IMHO - zagładzasz rosliny (RO, duże podmiany, brak nawożenia - to wszystko prowadzi do wyjałowienia) co przy "niezłych" parametrach pozwala na rozwój glonów.

Napisz czy masz jakieś nawozy/sole - może coś pomorzemy - tylko NIE LEJ bez konsultacji wszystkiego na raz.

Ja osobiscie rozpoczął bym nawożenie od K2SO4 przy podmianie (podmiana 20%).

PZDR

Qter

P.S.
Widziałem galerię w stopce - jak sie roznosnie będzie fajnie sie prezentować - tylko ten termometr taki wielki ;)

szyba140790
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: pt paź 08, 2010 10:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#24

Post autor: szyba140790 »

Solami nawożę dwa holendy(240,200l)-od ponad roku.

Tak więc mam trochę o tym pojęcia:P
Miałem kiedyś red cherry w dużym akwarium ale padły wszystkie (sadzę ,że za dużo azotu).Boję się i te krewety stracić,koszt nie wielki ale przywiązałem się do nich:)

Dzisiaj sprawdziłem fosfor jest go poniżej 0,25 (serra).

10-14 TO ICH PRZERWA:) ;)

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: glony

#25

Post autor: Qter »

ok - to zacznij nawozić i daj znać jak idzie ;)

nawożąc solami jesteś w stanie kontrolowac parametry akwa bardzo dokładnie...

Odnośnie Red Cherry to u siebie miewałem czasowo NO3 po 60ppm i jakoś wszystko było o.k. ;) ale wiadomo - każde akwa jest inne...

PZDR

Qter

szyba140790
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: pt paź 08, 2010 10:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#26

Post autor: szyba140790 »

No dobra tylko małe pytanko :)
Azot,potas,fosfor,mikro na jakim mają być poziomie (ppm)?

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: glony

#27

Post autor: Qter »

na właściwym ;)

a poważnie - wielu akwarystów stosuje do określania poziomów mikro i makro elementów stosunku Ratfielda (patrz google).

W skrócie:

N:P:K jak 10:1:20

oraz

na 10 ppm azotu - 1,3 ppm magnezu Mg

a także

Ca:Mg jak 4:1

co Fe - to róznie - jednak zawsze tak aby było wykrywalne...

Wszystko zależyt jak przyswajają rośliny, Często bywa tak, że braki jednego pierwiastka blokują przyswajenie innego.

Ja przez długio czas stosowałem właśnie stosunek Ratfielda u siebie w baniaku i było "o.k"

Teraz nie mam pojęcia jakie mam poziomy - stosuje nawożenie PPS - zbliżone do EI ale nie wymagające dużych podmian H20

PZDR

Qter

szyba140790
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: pt paź 08, 2010 10:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#28

Post autor: szyba140790 »

thx rzeczowa wypowiedź :)

Podałem sole zobaczymy jakie będą wyniki :)czas pokaże :smile:

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: glony

#29

Post autor: Qter »

Elo,

Jedna uwaga - nie wszystko na raz, powolutku, obserwuj i nie modyfikuj pryzjtej strartegi nawożenia za szybko - daj czas akwa... bo co nagle to po...

Qter
Ostatnio zmieniony pt paź 15, 2010 10:42 pm przez Qter, łącznie zmieniany 1 raz.

szyba140790
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: pt paź 08, 2010 10:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony

#30

Post autor: szyba140790 »

Po 10 dniach widzę poprawę (rośliny pięknie wypuszczają nowe pędy,szybciej rosną)Niestety zielone nitki nie ustępują ;/Co dalej ?
ODPOWIEDZ