bimbrownia co2


Autor
arek18
Zapaleniec
Posty: 258
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 1:30 am
Lokalizacja: Warszawa/Raszyn
Na imię mam: Arek
Płeć:

bimbrownia co2

#1

Post autor: arek18 »

podpytam się na temat bimbrowni
czy podawać cały czas je wraz z włączonym filtrem i czy coś to da jeżeli mam światło 2 x 18w
do akwarium 126L
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#2

Post autor: mimag »

a jak bys chciał nie podawac caly czas? to jest wykonalne w przypadku bimbrowni?
zawsze cos da i zawsze lepiej roslina bedzie sie rozwijac przy wiekszej ilosci co2 choc jak malo swiatelka to efekt tez bedzie mniejszy
Ostatnio zmieniony czw wrz 29, 2011 1:42 pm przez mimag, łącznie zmieniany 1 raz.
100x40x50 JUWEL RIO 180

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#3

Post autor: pkucaba »

Korzystałem z bimbrowni w takim akwarium. Dość szybko się wyleczyłem, niestabilne, babranie się w zacierze, drogi cukier i po trzech miesiącach kupiłem butlę . Przez co chcesz podawać - kostka lipowa ?

Autor
arek18
Zapaleniec
Posty: 258
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 1:30 am
Lokalizacja: Warszawa/Raszyn
Na imię mam: Arek
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#4

Post autor: arek18 »

ok dzięki zamykam temat

Arci

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#5

Post autor: steffan »

Podepnę się tu coby nie tworzyć nowego tematu.

Zrobiłem w domu swoją bimbrownie i nic nie leci.
Zacier zrobiłem proporcjonalny , 2 butelki ,wężyk, uszczelnione klejem na ciepło+taśma dookoła przewodu oraz korka, więc jestem pewny że wsio jest szczelne. Co jest nie tak?
Od zrobienia zacieru do teraz minęło około 1,5h. Na forach wyczytałem, że u niektórych CO2 leciało już po 15minutach od postawienia bimbrowni!

Coś zrobiłem źle? Czy może cierpliwość nie jest moją mocną stroną i powinienem jeszcze poczekać? :mrgreen:
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#6

Post autor: andrewac »

Czasami trzeba poczekać, nawet i dłużej. Ja po zrobieniu zacieru wlewam go do butelki i wkładam ją w ciepłą wodę, wtedy drożdże zaczynają szybciej pracować. Sprawdź jeszcze raz szczelność np. na wodę z mydłem. Czasami myślisz że jest wszystko szczelne a gazik i tak se znajdzie wylot. Ja już z bimbrownia bawię się ponad rok, więc coś o tym wiem.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#7

Post autor: steffan »

Już chyba wiem gdzie popełniłem błąd...
Dwa wężyki które odprowadzają CO2 z butli z roztworem i z butli z wodą są chyba za głęboko włożone. Wyczytałem że powinny się znajdować tuż po korkiem, nie więcej niż 2-3cm... U mnie wisi on na jakieś 6-7cm... :/
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#8

Post autor: andrewac »

Możesz spróbować, ale wątpie żeby w tym tkwiła przyczyna.

A czy idą ci bąbelki w drugiej butli z wodą???
Ostatnio zmieniony pn paź 17, 2011 9:10 pm przez andrewac, łącznie zmieniany 1 raz.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#9

Post autor: steffan »

No właśnie nie idą.

Sugerujesz że butla z roztworem może być nieszczelna?
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#10

Post autor: andrewac »

A napisz jakie dałeś proporcję składników do zacieru, jakie drożdże??? Czy ten zacier pracuje?, powinno być słyszeć i widzieć gazowanie w tej butelce.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#11

Post autor: steffan »

Proporcje dałem takie jak w przepisie : 1L letniej wody, 3-4 szklanki cukru oraz 10 dg drożdy. Moje drożdże były...zwykłe:D nie wiem jakie, drożdże to drożdże.
Zacier pracuje , wytwarza się CO2 co widać i słychać.
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#12

Post autor: andrewac »

Ja daje mniej cukru, 2 szklanki, a drożdże w kostce i jeszcze dodaje łyżeczkę sody. Zacier pracuje tak 2 tygodnie. To jak Tobie zacier gazuje a nie idą bąbelki w drugiej butli to znaczy że na bank masz nieszczelne.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#13

Post autor: steffan »

Dobra okej, ogarnąłem wężyki. Są szczelne, gaz leci do drugiej butli ale w akwarium już się nie pojawia...
Czy poczekać aż butla z wodą napełni się gazem? czy powinno odrazu lecieć?
Czy może woda która jest przy dyfuzorze powinna zostać wypchnięta przez co2? Może mam za małe ciśnienie? Sam już nie wiem. Niby to takie proste do zrobienia jest :mrgreen:
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#14

Post autor: andrewac »

Butla musi się napełnić i musi być ciśnienie żeby gaz mógł wyjść przez dyfuzor. U mnie to też czasami trwa zaczym odpowiednie ciśnienie się wytworzy. I wtedy potrafi się rozszczelnić klejenie.
Pobawisz się troszeczkę i dojdziesz na pewno do wprawy.
Ostatnio zmieniony śr paź 19, 2011 11:12 pm przez andrewac, łącznie zmieniany 1 raz.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#15

Post autor: steffan »

andrewac pisze:Pobawisz się troszeczkę i dojdziesz na pewno do wprawy.
Dzięki :mrgreen:
A czy pomoże to ,że butla gdzie jest woda została napełniona więcej niż powinna? Słyszałem że to ma być butelka 1L wypełniona do 3/4. Ja mam dwie butelki po 1,5L gdzie w butelce z wodą, wody jest ..dużo. Do korka brakuje ok 5-7cm. Czy w ten sposób, kiedy co2 będzie miało mniejszą powierzchnie do wypełnienia, zacznie się szybciej wydobywać z butelki?
Czy źle myślę? :mrgreen:
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#16

Post autor: andrewac »

Generalnie powinno szybciej wydobywać się bo jest mniejsza powierzchnia. Też tak mnie się wydaje. A jeszcze pytanie jaki masz dyfuzor??? ze spieku czy z lipy.
Ostatnio zmieniony śr paź 19, 2011 11:53 pm przez andrewac, łącznie zmieniany 1 raz.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#17

Post autor: steffan »

Dyfuzor na początku miałem szklany. Teraz kupiłem JBL taką małą drewnianą kostkę.
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#18

Post autor: andrewac »

O szklanym zapomnij do bimbrowni, też miałem na początku. Nie dawała rady, ciśnienie za słąbe było i co2 nie mogło wyjść ze spieku. Co do Jbl nie mam zdania bo nie uzywałem. Ja mam zrobiony ze strzykawki i korka lipowego. Według mnie najlepszy do bimbrowni.

A spróbuj dmuchnąć w rurkę gdzie jest ta kostka i zobacz czy bąbele lecą i czy przy dmuchaniu jest duży opór.
Ostatnio zmieniony czw paź 20, 2011 12:07 am przez andrewac, łącznie zmieniany 1 raz.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#19

Post autor: steffan »

Skąd wziąć korek lipowy?
Dmuchać nie dmuchałem, ale poruszałem energicznie butelką z roztworem. Co2 się przebiło do wody, na chwile. Wypchnęło całą wodę z wężyka, ale jak przestałem ruszać butelką to wszystko wróciło do poprzedniego stanu...;/
Przewody są szczelne. Może roztwór jest za słaby?Może za małe ciśnienie wytwarza?

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#20

Post autor: Spawciu »

roztwor moze byc za slaby albo ta kostka za bardzo zbita
znajdz drzewo lipe zerwij gałązkę taką srednicy wężyka i taki dyfuzor lepiej powinnien pracowac
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#21

Post autor: steffan »

Czym zwiększyć "moc" roztworu? Więcej drożdży czy cukru? A może dodać coś jeszcze? Kolega andrewac mówił coś o sodzie.
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#22

Post autor: andrewac »

Więcej drożdży, ale nie przesadź bo może za szybko buzować gaz, no i drożdże zeżrą cukier za szybko. A sodę dodajesz żeby spowolnić cały cykl. Bez sody bimbrownia mi działa koło 10 dni, a z sodą spokojnie 14.

Piszesz że co2 leci jak potrząśniesz butelka a za chwile nie. Ja obstawiam cały czas że masz nieszczelność w tej butelce z wodą ma 99%. Bo gaz się tam zbiera i musi gdzieś wyjść, jak nie wychodzi dyfuzorem to musi na klejeniu gdzieś. Jak by nie miał ujścia to już by Ci butelkę rozsadziło.
Ostatnio zmieniony czw paź 20, 2011 3:51 pm przez andrewac, łącznie zmieniany 1 raz.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#23

Post autor: steffan »

Dorzuciłem więcej drożdży, sprawdziłem szczelność, na wszelki wypadek okleiłem korek taśmą, dosyć solidnie. Jak za 1h dalej nie będzie się nic działo to pier**lę tą całą bimbrownie i zainwestuje w NORMALNE CO2! :mrgreen:
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#24

Post autor: andrewac »

Taśma??? Jaką?? Taśma nic Ci nie da. Najlepiej silikonem akwarystycznym. Przed klejeniem powierzchnie odtłuścić i wtedy nanieść silikon. Paluszkiem ładnie rozprowadzić i pozostawić na dobę żeby dobrze wyschło.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#25

Post autor: steffan »

Z silikonem porzeźbię jutro, bo akurat mam to w pracy.
Tak jak myślałem- co2 nie leci nadal.

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#26

Post autor: Spawciu »

masz problem ze szczelnoscia , bierz plasteline do reki i tak rozmiel zeby byla goraca i klej wszystkie korki i laczenia :)) polecam wiem z wlasnego doswiadczenia
silikon nie pomogl mi tylko plastelina

Soda spowalnia reakcje dlatego koledze na 2tyg starcza , ale skoro u Ciebie niechce leciec to moze najpierw bez sody dopracowac trzeba zacier a pozniej kombinowac z soda
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#27

Post autor: andrewac »

Nigdy nie próbowałem na plasteline, jakoś mnie to nie przekonuje. Ale zawsze możesz spróbować. Ja tam polecam silikon akwarystyczny nie ten zwykły uniwersalny.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#28

Post autor: steffan »

EUREKA! DZIAŁA!

Uszczelniłem oba korki od góry i od dołu(dla pewności ;) ) i działa. Z tym że co2 nie leci równomiernie tylko raz na 1-2s pojawia się w wodzie no i lecą duże bąble.

Na chwilę podłączyłem dyfuzor szkalny i zobacze jaki będzie efekt.

Grunt że działa! ;)
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#29

Post autor: andrewac »

Właśnie zapomniałem Ci powiedzieć że trzeba i od dołu zakleić w tej butelce co jest zacier i w tej co jest woda. I w końcu czym uszczelniłeś???
Ostatnio zmieniony pt paź 21, 2011 7:32 pm przez andrewac, łącznie zmieniany 1 raz.

steffan
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 12, 2011 11:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: bimbrownia co2

#30

Post autor: steffan »

Silikonem akwarystycznym. Takim samym jakim klei się akwaria :)
Niestety dyfuzor nie spełnił moich oczekiwań,ale tylko dlatego że okazał się pęknięty,czego nie zauważyłem. Wymienię na nowy i zobaczymy wtedy jak to będzie hulało.

Myślę też o tym żeby wzmocnić to co2 nawozem. Myślałem o PG Carbo aqua artu. No i ogólnie o ich nawozach. Myślałem żeby kupić kilka tj. ferro, classic, k+, macro red i green oraz carbo. Czy kolega miał jakieś doświadczenia bądź słyszał opinie o tych produktach?
ODPOWIEDZ