Prośba o pomoc w nawożeniu

ODPOWIEDZ

Autor
AndyKaz
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: ndz lis 13, 2011 9:41 am
Lokalizacja:
Płeć:

Prośba o pomoc w nawożeniu

#1

Post autor: AndyKaz »

Akwarium założone w grudniu 2011r dokładnie 10.
Pojemność 200 l, oświetlenie 2 x 39W
Podłoże Aquatic ProSoile Nature
Podmiany co 1,5 tygodnia ok 15%
Od 2 tygodni podaję Co2 z butli wcześniej Easy Carbo

Zbiornik dośćgęsto obsadzony, rośliny szybko rosnące,
Obsada :
Prętnik - 2szt,
Fanthom czarny 15 szt
otosek -9
kosiarka 4
kirysek panda -5
gupiki - 4 (+ kilka młodych)
Ramirezki - 2+2


Parametry wody:
KH- 5
GH - 10
pH-6,8
NH4 0,05
NO2- 0,1 ( xwykle 0,05 tylko tym razem, może dlategoże płukałem filtr)
no3 -5
po4 -0,02
fe 0,1

Jakiś miesiąc temy rozpocząłem nawożenie solami wg przepiu Suma ( bardzo dzięki za te wylczenia, bez tego nie poradziłbym sobie). Rośliny rosły szybko i ładnie ale dolne liście robiły się czarne i rozpuszczały się. Wg różbych opisów wynikało że występują niedobory potasu i NO3, dlatego zakupiłem sole i rozpocząłem nawożenie, Podawałem codziennie
KNO3- 2 ml
K2so4 2,5
k2HPO4 -0,4 ml
micro intermagu+ 1 ml

Po dwóch tygodniach podwoiłem dawki i tu właśnie jest problem testy pokazują cały czas takie same wyniki. Po4, NO3, Fe, praktycznie nie zmienia się. Glonów rónież nie widzę ( kilka zielonych kropek poże się na szybie lub przy wylocie z filtra)
Miałem sporo pisti i limnobium, gdzieś wyczytałem że pobierają one dużo zwązków azotu, więc ograniczam systematycznie ich ilość, tym bardziej że szybko się rozrastają i zasłaniają światlo, kórego i tak nie ma zbyt dużo.
I tylko nie wiem dlaczego pomimo zwiększenia dawek nawozów parametry nie zmieniają się, czyżby jeszcze trzeba było zwiększyć dawkowanie?

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Prośba o pomoc w nawożeniu

#2

Post autor: Łoren »

Dzieje sie tak dlatego że jeśli dłuższy czas akwarium nie było nawożone to podłoże które masz się wyjałowiło - oddało do wody wszystko co tam było i teraz chłonie nawozy z wody - Nawożenie trzeba zwiększyć i robić pomiary bo w pewnym momencie zostanie znów nasycone i zacznie oddawać do wody problem w tym że ciężko jednoznacznie określić kiedy to nastąpi. To jest taki moment krytyczny i może dojść- choć nie musi do kumulacji NO3 najczęściej - roślinom zasadniczo nic nie powinno być - gorzej z obsadą która może wysokich stężeń nie wytrzymać - ale nie dramatyzowałbym tu.To dość duży zbiornik i procesy w nim zachodzące nie dzieją się natychmiast .Ja mam radykalne sposoby przećwiczone na sobie . Jednorazowo proponuję zapodać 4 dniowa dawkę KNO3 i Tygodniowa dawkę KH2PO4. Rośliny nie rosną czy tez spowolniły bo nie ma fosforu - po podaniu fosforu nastąpi gwałtowny wzrost zapotrzebowania na azot i CO2 - rośliny powinny ruszyć bardzo szybko i wtedy trzeba kontrolować poziom NO3 i lać śmiało tak żebyś miał co najmniej 10mg/l tygodniowo NO3 i co najmniej 1mg/l PO4 to takie mocno zaniżone dawki.Jeśli chcesz to mogę pomóc ci policzyć roztwory - tak żebysmy wiedzieli faktycznie jakie mamy stężenia w wodzie - bo raz podajesz ile dozujesz suchego..o ile dobrze zrozumiałem a potem operujesz stężeniami wg testów. Nie jest to czytelne i jasne.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Autor
AndyKaz
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: ndz lis 13, 2011 9:41 am
Lokalizacja:
Płeć:

Prośba o pomoc w nawożeniu

#3

Post autor: AndyKaz »

Dziękuję za odpowiedź

Dawki podawałem roztworów zrobionych na podstawie wyliczeń Suma w przyklejonym topikiu ( podawał zestawienia dla różnych wielkości zbiorników), nie dopisałem wszędzie ml ale to wszystko były dawki roztworów,
Na razie mam jeszcze sporo roztworów tylko KNO3 mniej bo słoik był pęknięty :) i troszkę wyciekło.

Rozumiem, że to podłoże wchłania nawozy w pewnym stopniu i dlatego testy nie wykazują zmian. Tylko jeszcze jedno jak powinna być te dawki tygodniowe, planowałem stopniowo podnosić zawartość nawozów i tak:
NO3 podnieść do poziomu- 10
PO4-do 1
i K do 15-20,czy dobrze kombinowałem?

Rozumiem, że proponujesz podać KNO3 = 8ml jednorazowo i potem normalnie po 2 ml dziennie a KH2PO4 - 2,8 ml jednorazowo i dalej codzienną dawkę 0,4ml.
Tylko jeszcze jedno małe pytanie , właśnie zauważyłem, że Ramirezki ikrę złożyły, czy taka dawka nie zaszkodzi?
Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.















;

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Prośba o pomoc w nawożeniu

#4

Post autor: Łoren »

AndyKaz pisze:Rozumiem, że to podłoże wchłania nawozy w pewnym stopniu i dlatego testy nie wykazują zmian. Tylko jeszcze jedno jak powinna być te dawki tygodniowe, planowałem stopniowo podnosić zawartość nawozów i tak:
NO3 podnieść do poziomu- 10
PO4-do 1
i K do 15-20,czy dobrze kombinowałem?
Całkiem dobrze :)
AndyKaz pisze:Rozumiem, że proponujesz podać KNO3 = 8ml jednorazowo i potem normalnie po 2 ml dziennie a KH2PO4 - 2,8 ml jednorazowo i dalej codzienną dawkę 0,4ml.
Wszystko zależy od stężenia roztworu - można podać 5 ml bardziej albo 10ml mniej stężonego z dokładnie takim samym skutkiem. Ważne jest ile danego pierwiastka mamy w wodzie w akwarium - więc ogólnie przyjmuje się ze dawki nawożenia podajemy w ilościach : mg/l tygodniowo lub ppm - praktycznie to samo. Tak więc ja Ci nie proponuję dodania 8 ml jakiegoś roztworu - bo ja nie wiem co to za roztwór ( może być to roztwór jednego grama związku w 1 litrze wody ale tez może być to roztwór 100g związku w 1 litrze wody - i podając 8 ml jednego i 8 ml drugiego - de facto nie podajemy tyle samo tego związku do wody). - jakbyś podał ile gramów danej soli rozrobiłeś w określonej ilości wody i ile tego roztworu dozujesz to wtedy jesteśmy w stanie wyliczyć ile go jest w akwarium ...i na tej podstawie korygować nawożenie. Myślę ze w miarę jasno to napisałem no chyba że nie to pytaj :) jakoś końca dojdziemy :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Autor
AndyKaz
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: ndz lis 13, 2011 9:41 am
Lokalizacja:
Płeć:

Prośba o pomoc w nawożeniu

#5

Post autor: AndyKaz »

O stężeniach roztworów pisałem że robiłem wg receptury Suma tzn. :
KNO2 - 30 gr w 220 ml, czyli 1 ml roztworu podnosi NO3 o 0,5 ppm i K o 0,3ppm,
KH2PO4 - 5 gr w 84 ml czyli 1 ml podnosi PO4 o 0,25 [[m i K o 0,1 ppm
K2So4 - 45 gr w 500ml czyli 1 ml podnosi K o 0,25ppm.
o dawkach tez pisałem,
Podam tak jak proponowałeś i po paru dniach zrobię testy, zobaczymy co wyjdzie.
Awatar użytkownika

Romano Lindano
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: śr mar 07, 2012 9:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prośba o pomoc w nawożeniu

#6

Post autor: Romano Lindano »

Bardzo dobrze kombinujesz z tym nawożeniem. Nie zapomnij tylko o micro (jakie podajesz?), według mnie z mikro na początek nie szalej (do 0,25ppm Fe na tydzień).

A jak u ciebie w wodzie z magnezem? Wodę masz dosyć miękką, więc mogą być niedoboru magnezu. Ja bym na wszelki wypadek dodał 5ppm na objętość akwarium po podmianie.
Pozdrawiam
Romek

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Prośba o pomoc w nawożeniu

#7

Post autor: Łoren »

AndyKaz pisze:O stężeniach roztworów pisałem że robiłem wg receptury Suma tzn. :
KNO2 - 30 gr w 220 ml, czyli 1 ml roztworu podnosi NO3 o 0,5 ppm i K o 0,3ppm,
KH2PO4 - 5 gr w 84 ml czyli 1 ml podnosi PO4 o 0,25 [[m i K o 0,1 ppm
K2So4 - 45 gr w 500ml czyli 1 ml podnosi K o 0,25ppm.
o dawkach tez pisałem,
Podam tak jak proponowałeś i po paru dniach zrobię testy, zobaczymy co wyjdzie.
Nie twierdzę ze to co podałeś jest źle ale ja bym sobie to uprościł :)
Jakby to wyglądało po "mojemu" liczone
Robimy roztwory każdej soli po 500ml ( wsypujemy sól i uzupełniamy do 500ml) każdą i każdej dozujemy ilościowo tyle samo uzyskując wyniki:
- przy akwarium 200l stosując jednorazowa dawkę dzienna do wody w ilości 10ml - uzyskujemy następujące parametry w mg/l tygodniowo
------------------------------Sól -----------------------Rozpuszczamy
potas K+ ----15mg/l ---- K2SO4 ----------------------26,4g
azotany NO3 10mg/l------KNO3 -----------------------23,3g
fosforany PO4 1mg/l-----KH2PO4----------------------- 2,0g
magnez--------3mg/l ----MgSO4x7H2O---------------- 43,5g
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Anna2010
Gość
Posty: 2
Rejestracja: ndz wrz 16, 2012 4:53 pm
Lokalizacja:

Prośba o pomoc w nawożeniu

#8

Post autor: Anna2010 »

Spróbuj ten środek, u mnie było bardzo słabo z roślinkami, ale przyznam się że do tego się specjalnie nie przykładałam, w sumie na zasadzie chybił-trafił kupiłam, to co podałam w linku (przekonały mnie fotki z aukcji) i muszę przyznać, że gościu nie kłamie, jak przez 2-3 miesiące będzie tak nadal to wyglądać to po raz pierwszy będę wstanie wydawać roslinki
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Prośba o pomoc w nawożeniu

#9

Post autor: Hooltayos »

Hello All.

1. Zakładam że kolega dopiero zaczął nawozić i bawić się w chemię ku roślin. Wcześniej nie było przenawożenia micro (co jest częste).
2. Zakładamy że podłoże, które sam również używam, jest jałowe.
3. Cotygodniowe podmianki w tych warunkach są za małe, lub za rzadkie.

Wszyscy bardzo dobrze radzą z nawożeniem, zasady iście mistrzowskie (ale na gotowe akwa), sam stosuje powyższe.
Nikt nie zauważył że kolega ma bardzo słabe światło?

0,49W/1L przy nawożeniu i substracie - oznacza jednoznacznie - kłopoty z glonami. To mały LT na substracie - blah.

Póki substrat magazynuje związki kłopotu nie ma - ale będzie gdy zacznie uwalniać. Huśtawka parametrów jakiegokolwiek ze związków nie jest wskazana.

Ja bym zrobił następująco:
1. Zwiększyłbym dawki nawozów dodatkowe +30% (na kolejny tydzień).
2. Robił pomiary (czy coś rośnie w pomiarach, przed podmianką)
3. Powrót do pkt 1. po kolejnym tygodniu aż uzyska się pomiar wyższy od poprzedniego (tygodniowego) i tak do uzyskania NO3 na 10, PO4 na 0.5, FE w zależności od zapotrzebowania i objawów roślin. (no3 nie jest szkodliwe dla ryb, a wysokie po4 stymuluje rośliny i konsumuje no3, przy małych W/L i CO2 lepiej nie zmagać apetytu roślin)

4. Po uzyskaniu zwiększających się pomiarów nawozów - zwiększał światło W/L. do 0,6-0,8 (coś pomiędzy LT a HT) i utrzymywał (zwiększając) CO2 na poziomie 15-20 (codzienne pomiary). Zwiększając poziom nawożenia. Wszystko równocześnie. To trwa jakieś 1-2 miesiące, i pomiary im częstsze tym lepsze.
5. Na Fe, Mg i Ca przyjdzie czas po ustabilizowaniu powyższego, chyba że profilaktycznie po kilka "sików" z dozownika.

Nie kombinuj na razie ze stężeniem roztworów bo jest Ci to zupełnie nie potrzebne. Musisz oprzeć się na pomiarach.

Dokup jakiś tani drugi filtr (może być kaskada) na dodatkową filtrację BIO. Twoje poziomy NH4 i NO2 mówią że tu masz niewystarczającą filtrację, konsumowanie NH4 ku NO2 i NO2 ku NO3. Może masz za mało Pro Soila.
ODPOWIEDZ