Bimbrownia

Zablokowany

Autor
kubkra7
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw kwie 12, 2012 9:18 pm
Lokalizacja:

Bimbrownia

#1

Post autor: kubkra7 »

Przez ponad rok czasu stosowałem do nawożenia roślin wodnych dwutlenkiem węgla generator drożdżowy czyli popularnie zwana "bimbrownia". Budowa takiego generatora jest bardzo prosta. Roztwór generujący CO2 sporządzamy z 2 szklanek cukru, płaskiej łyżeczki drożdży piekarskich oraz 4 szklanek wody o temperaturze pokojowej. Całość wlewamy do odpowiednio przygotowanej plastikowej butelki po wodzie mineralnej. W zakrętce nawiercamy otwór, przez który przeciskamy wężyk. Tym wężykiem wytworzony dwutlenek węgla będzie dostarczany do drugiej butelki zwanej licznikiem bąbelków, który będzie zarazem filtrem zapobiegającym dostaniu się roztworu generacyjnego do akwarium. W tym celu w kolejnej nakrętce od plastikowej butelki nawiercamy 2 otwory, przez które przeciskamy 2 wężyki. Butelkę taką napełniamy do połowy wodą. Wężyk, którym dwutlenek węgla wychodzi z generatora powinien być zanurzony w wodzie, natomiast ten, którym gaz dostaje się do akwarium, powinien kończyć się tuż przy nakrętce. Aby nasze urządzenie było szczelne, okolice otworów w nakrętkach dobrze jest pokryć silikonem akwarystycznym lub innym klejem. Tak przygotowany generator działa kilka tygodni. Czas ten zależy od temperatury roztworu oraz stosunków ilościowych poszczególnych składników. Dozowanie CO2 do akwarium może być przez zastosowanie kamienia napowietrzającego, lub można wprowadzać go do filtrów aby jak najbardziej woda nasycała się dwutlenkiem węgla. Pomimo wielu swoich zalet takich jak bardzo niskie koszty początkowe oraz koszty eksploatacji to jednak metoda ta ma też wady. Przygotowywanie co dwa tygodnie nowego roztworu, ograniczony sposób regulacji ilości podawanego gazu co wiąże się z wahaniami pH oraz konieczność dozowania dwutlenku węgla przez całą dobę zdecydowały ze postanowiłem zastosować butle wysokociśnieniową z reduktorem.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bimbrownia

#2

Post autor: kfabisiak1 »

To też Twój tekst?

http://akwa-mania.mud.pl/opieka/co2/co2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
kubkra7
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw kwie 12, 2012 9:18 pm
Lokalizacja:

Bimbrownia

#3

Post autor: kubkra7 »

Przepraszam dajcie mi drugą szanse przepraszam juz się to wiecej nie powturzy
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Bimbrownia

#4

Post autor: etna »

Zamykam za plagiat
Adriana
Zablokowany