Proszę o pomoc w doborze nawozu (glony)

ODPOWIEDZ

Autor
Medea
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 12:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Proszę o pomoc w doborze nawozu (glony)

#1

Post autor: Medea »

Akwarium 112l (80x35x40)
Dojrzewa od 2 i pół tygodnia
Parametry wody
NO3 -10
NO2-0
GH-21 (!)
KH-10-12
pH-7,5
(mierzone paskowym testem JBL, wiem niedokładny...)
Temp. 24 stopnie
Filtr Eheim Classic 2213 (gąbka 2x, substrat pro,wkład biologiczny i węgiel)
Grzałka 100W Ikola
Napowietrzacz Sera (pompka, wężyk, kamień)-na razie nieużywane, rolę napowietrzacza spełnia wylot filtra ustawiony na taflę wody
Podłoże: JBL Manado (niestety...)
Światło: 2x24W T5 z odbłyśnikami:świetlówki Aquael
Rośliny:
Hydrocotyle nerkolistne leucocephala
Valisneria
Ludwiga Repens
Rotala rotundifolia -R.Indica
Rogatek Sztywny
Kryptokoryna Wendta Brązowa
Hygrophila Polysperma
Heteranthera zosterifolia (paskowana)
Eleocharis acicularis
Staurogyne sp.
Alternanthera Splendida
Bacopa Monieri
Cryptocoryna nevilli
Cabomba
i dwie niezidentyfikowane
Do tej pory robione były dwie podmiany 20% na demineralizowaną, z uwagi na twardość.Nie przemyśłam, że w ten sposób zabieram składniki odżywcze z wody.(a podłoże jałowe Manado JBL)Pisałam już o swoim problemie w kąciku dla początkujących, czy jakoś tak;-)Akwarium ma prawie trzy tygodnie.Wygląda na to, że już dojrzałe-od początku przez 9 dni stosowałam Denitrol, trochę wody ze starego akwarium, poziom No2 od początku 0.Z ryb-jeden mieczyk od kilku dni.Jakieś 10 dni temu pojawiły się glony-okrzemki, brunatne (taki meszek brunatny na podłożu) i nitki- krótkie delikatne i długie mocne (spiro-cośtam:-)Widać wyraźnie, że pojawienie się glonów zahamowało wzrost wszystkich roślin, tzn wypuszczają nowe liście, pną się w stronę światła ale brak im jakby "mocy", liście marnieją, gniją od glonów. Z kabomby, ludwigii i Hygrophila polysperma korzenie wyrastają z łodyg.Pewnie dlatego, że w podłożu nie ma żadnych składników odżywczych.(1 ryba). I moje pytanie do Was jest takie-czy zastosować jakiś nawóz dla roślin? Może gdy dostaną żelaza, potasu odżyją i zaczną dobrze rosnąć, zabierając składniki odżywcze glonom?Czy na razie spróbować z nimi powalczyć na inne sposoby i odpuścić sobie nawożenie? W takim razie co robić z marniejącymi roślinami?
Dodam, że to moje pierwsze akwarium, wiem że zrobiłam sporo błędów (ubogie podłoże, wymiana na demineralizowaną itd)zainwestowałam trochę w rośliny i nie chciałabym ich teraz stracić.
No i chyba już najwyższy czas wpuścić ryby. (też pewnie błąd że jeszcze oprócz tego mieczyka nić nie dalam do tej pory, pomimo,że No2 od początku 0)
Od czego zacząć, pomocy;-)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Proszę o pomoc w doborze nawozu (glony)

#2

Post autor: sum »

Na początek wyjmij z filtra węgiel.
Jak masz możliwość to postaraj się o testy kropelkowe na NO3 i PO4.Wyniki tych testów mogą dużo powiedzieć.
Niestety popełniłaś częsty błąd w postaci obsadzenia zbiornika(w fazie dojrzewania)w większości roślinami które sadzi się przy stabilnym akwarium.
Teraz proponuje dołożyć"prostych" roślin,pomyśl o CO2,chociaż bimbrownia lub EC.Glony wybieraj ręcznie.Do czasu kiedy będziemy mieli wyniki testów podawaj nawóz potasowy.Później pomyślimy o jakimś nawozie makro i mikro.Przy tej ilości światła szaleństwa nie będzie ale można już coś pokombinować.

Prawie każde akwarium ma ciężkie początki także nie przejmuj się.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Medea
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 12:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Proszę o pomoc w doborze nawozu (glony)

#3

Post autor: Medea »

Witaj Sumie, dziękuję za rady. Każda na wagę złota;-) A więc tak wywaliłam węgiel, włożyłam zeolit.Usunęłam może 2/3 glonów (tak na oko;-)Usunęłam zgniłe, mozno zaatakowane przez glony częsci roślin. Kupiłam Easy Carbo i Ferropol (bardzo oszczędnie dozuję). Ograniczyłam światło do 7 godzin.Nitki i tak pomimo tych zabiegów wcześniej jakby odpuściły. Tych długich spirocośtam ;-)już prawie nie ma. Krótkich niewiele. Zostały tylko okrzemki, a może to krasnorosty?Nie jestem pewna, w każdym razie dość trudno je usunąć z liści,więc chyba to okrzemki.
Wiem, że test na PO4 jest istotny, tylko dziś znalazłam w sklepie od ręki jbl kropelkowy za 50 zł..zooleku nie chcę, bo jednak jbl z tego co wiem dokładniejszy. Na razie nie mogę sobie na niego pozwolić, ale myślę, ze niezadługo odezwę się z raportem szczegółowym co do No4 i no3 (tu paski wykazują 10-15).
Albo to akwarium będzie jeszcze roślinne, albo padnę;-)
No i dołozyłam dziesiątki małych zdrowiutkich pistii, na dniach jeszcze coś dosadzę.Dostałam też wgłębkę, ale zabałaganiła mi akwarium;-)
Pozdrawiam.

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Proszę o pomoc w doborze nawozu (glony)

#4

Post autor: Zielony »

Powrzucaj roślin takich jak rogatek,moczarka,limnofilia wodna to są rośliny,które szybko rosną i napewno pomogą a z czasem możesz się ich stopniowo pozbywać.Wyjełaś węgiel to dobrze,że posłuchałaś sum-a pomyślał bym jeszcze o potasie i chociaż o kulkach gliniano-torfowych pod korzenie roślin.
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.

Autor
Medea
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 12:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Proszę o pomoc w doborze nawozu (glony)

#5

Post autor: Medea »

Rogatka mam całkiem sporo, na dniach jeszcze dosadzę coś "szybkiego". W składzie ferropolu Jbl-a jest potas. A gliniane kulki też dam lada dzień.Glonów nie przybywa, zobaczymy jakie efekty da nawożenie.

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Proszę o pomoc w doborze nawozu (glony)

#6

Post autor: Zielony »

Nawożenie na pewno pomoże tylko zaczynaj od 1/3 dawki :)
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
ODPOWIEDZ