Niedobór? Nadmiar?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#1

Post autor: ewelcia »

- 40 l brutto
- 2x15
- czas oświetlenia 10 godzin
- podłoże - drobny żwir
- nawożenie - makro od 3 tygodni sole - połowy zalecanych dawek wg kalkulatora (z racji pierwszego starcia z solami), nie żałuję tylko potasu - normalne dawki / mikro - minimalna dawka intermagu / easy carbo - zalecana dawka
- nawozy podawane codziennie w dawkach podzielonych
- co2 - 10 bąbli na minutę całą dobę (rośliny bąblują)
- KH - 7 / GH - 12 / PH - 7,6 / NO3 - 5 /PO4 - 0,5/ Fe - 0,2
- 5 x neon / 15 x krewetki RC
- podmiany raz w tygodniu 30%
- filtr kaskadowy
- akwarium wystartowało 2 miesiące temu

Moim problemem jest zastopowany wzrost roślin - prócz backopy - ta rośnie dobrze.
Pozostałe rośliny stoją. Dodatkowo kryptokoryny zrobiły się w początkowej fazie bardzo czerwone (pomyślałam, że za dużo światła), teraz są jakby czerwono-brązowe. Liście nie odpadają, ale dzisiaj zauważyłam jeden, stary, który wygląda tak jak na zdjęciu. Czyli na tle innych jest bardziej żółty.

http://zapodaj.net/98bea463bee1.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Czyli coś się zaczyna. Jaki to może być problem?
Obrazek

piotrofff
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#2

Post autor: piotrofff »

ewelcia pisze:
Dodatkowo kryptokoryny zrobiły się w początkowej fazie bardzo czerwone (pomyślałam, że za dużo światła), teraz są jakby czerwono-brązowe. Liście nie odpadają, ale dzisiaj zauważyłam jeden, stary, który wygląda tak jak na zdjęciu. Czyli na tle innych jest bardziej żółty.

http://zapodaj.net/98bea463bee1.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Czyli coś się zaczyna. Jaki to może być problem?
Jeśli chodzi o Kryptokorynę, to u mnie zaczęła rosnąć dopiero jak się dobrze ukorzeniła, ale skoro akwarium ma 2 miesiące to zakładam że tak już się stało. Skoro podłoże to jałowy żwir to ja bym wrzucił jakąś kulkę gliniano-torfową pod jej korzenie.
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#3

Post autor: ewelcia »

Odkryłam trochę korzenie. Są ładne, bielutkie i długie. Początkowo ta roślina wyrzuciła całą masę liści. Teraz stoi w miejscu, jak pozostałe.
Wydaje mi się, że to jednak coś z nawożeniem słupa wody będzie nie tak :(
Obrazek

piotrofff
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#4

Post autor: piotrofff »

ewelcia pisze:Odkryłam trochę korzenie. Są ładne, bielutkie i długie. Początkowo ta roślina wyrzuciła całą masę liści. Teraz stoi w miejscu, jak pozostałe.
Wydaje mi się, że to jednak coś z nawożeniem słupa wody będzie nie tak :(
Ale akurat kryptokoryny z tego co się orientuję biorą substancje odżywcze głównie z podłoża - u mnie było podobnie, Wendtii mimo substratu pod żwirem, stała w miejscu, korzenie piękne. Wrzuciłem pół kulki i dostała kopa. Natomiast ostatnio straciłem cierpliwość do Parvy i ją wykarczowałem (mimo, że trochę wcześniej kupiłem kubek in-vitro) - rosła zdecydowanie za wolno. Wg mnie trzeba dać jej czas.
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#5

Post autor: ewelcia »

Czyli ten jej kolor na nic nie wskazuje?
A co z zastopowaniem całego baniaka? Od kilku dni nie widzę przyrostów.
Obrazek

piotrofff
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#6

Post autor: piotrofff »

ewelcia pisze:Czyli ten jej kolor na nic nie wskazuje?
Cóż, moja na początku była zielona, teraz jest brązowa - być może to kwestia światła.

ewelcia pisze: A co z zastopowaniem całego baniaka? Od kilku dni nie widzę przyrostów.
Tu nie wiem, może mało makro, u mnie przy podobnym NO3 baniak wyraźnie przystopował. Może za mało CO2?
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#7

Post autor: ewelcia »

Co2 za mało. Ale mam taki debilny nano-zestaw i mi szkoda tych mini-idiotycznych buteleczek. Jednocześnie leję też easy carbo, choć zdaję sobie sprawę, że to inne kwestie. Rośliny jednak bąblują.
Już myślałam, żeby podnieść N03 i PO4. Początkowo było ok, jak NO3 było na poziomie 15. Dodając jednak fosfor nastąpił spadek jednego i drugiego. Zakładam, że rośliny tego potrzebowały.
No nic. Czyli nie będzie lekko :cool:
Obrazek
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#8

Post autor: Hooltayos »

Ewelcia - tak właśnie działa PO4. Potrzebny jest aby rośliny konsumowały NO3, bez niego nic z tego :D ale mi się zrymowało.
Jeżeli 2x15 oznacza oświetlenie - masz go dość dużo 0,75W/l
wg tego kalkulatora: http://www.holenderskie.pl/?m=12/a/kalkulator_co2
CO2 masz na poziomie 5ppm - stanowczo za mało, standard to min. 15, podciągnij pod 20-25 przy takim świetle, kontroluj no3 i po4.
Mam podobne warunki 0,75W (11-12h) i co2 idzie na maksa po 25-28ppm (ph 6.8, kh6), rośliny bez cotygodniowej przycinki - zarosłyby akwarium jak tropikalny las - tajlandzkie świątynie.
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#9

Post autor: ewelcia »

Hooltayos. Tak 2x15 było do oświetlenia. W takim razie chyba się złamię i rozkręcę od jutra kurek. Niech się dzieje co chce :roll:
A jeszcze cię dopytam. Jakie mi radzisz utrzymywać poziomy NO3 i PO4?
Obrazek
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#10

Post autor: Hooltayos »

Nie utrzymasz poziomow na stałe. To nie realne. wystarczy wieksza masa roslinna aby pomiary spadły - tzn ich wyniki.

Jeśli chcesz światło miec na 0,75W to no3 na jakies 15-20, PO4 - oby nie "0". te dwie rzeczy są spójne.
Mierz ph i kh - to da ci info ile masz CO2, min. 15-30. od tego zacznij. pozniej walcz z dawkami nawozów, ich odmianami etc.

Cieżko Ci się złamać bo masz puszke Coli zamiast porządnej butli CO2, ale niestety przy 0,75W ta Cola na długo nie wystarczy.
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#11

Post autor: ewelcia »

Ta puszka koli była zakupiona dlatego, że ponownie chciałam świecić jedną świetlówką. Czyli mój standard. Ale jednego, pięknego dnia mi odbiło i sobie ciut inne roślinki zafundowałam. Ta krypcia została z przyzwyczajenia.
I ona pierwsza mi się świnia buntuje :P
Muszę pomyśleć nad czymś do tej mojej czterdziestki. Bimbrowni tu nie wstawię, bo się boję przy moim litrażu.
Poza tym nie znam się na drożdżach. Zawsze mi zakalce wychodzą :?
Myślałam, że się trochę uda oszukać z tym easy carbo :P
Obrazek
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#12

Post autor: Hooltayos »

Spokojnie i powoli - to metoda na akwarium :D
Ja swoje mam ponad 2 lata i wciąż coś przybywa :D
Szczególnie doświadczenia.
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#13

Post autor: ewelcia »

Zwiększyłam CO2. I powiem tak. Ruszyło jak cholera. Wszystkie rośliny mają masę nowych liści. I to w ciągu dwóch dni się wszystko stało. :] Wątpię, że to CO2 tak zadziałało natychmiast. Chyba moje gorzkie żale na forum pomogły :)
Problem natomiast mam inny. Nie pisałam wcześniej bo uznałam, że to standard.
Od dwóch tygodni atakują mnie okrzemki. Jak na prawie dwumiesięczne akwarium, to chyba trochę jednak przesada. Najgorsze jest to, że przyrosty są piękne, ale na ich tle zobaczyłam, że starsze liście są "zaokrzemkowane". Wygląda to tragicznie. To, że były na szybach - to miałam to w nosie, bo sprzątam regularnie. Niestety zdrapywanie tego z roślin jest nierealne. Jakiś ślimak zostawił piękną, zieloną ścieżkę na liściu. Tylko dlatego zorientowałam się, że to okrzemki, a nie jakieś niedobory. Co począć, żeby uratować to, co się zaczęło dobrze rozwijać? Od kilku dni problem drastycznie narasta.
Obrazek
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#14

Post autor: Hooltayos »

Okrzemki są standardem, jeśli rośliny Ci ruszyły - poczekałbym na ich większy przyrost.
Jeśli po podaniu większego CO2 nie będą narastać - to już coś,
wtedy niestety ale bym zrobił przycinkę zdrowych części roślin,
stare wywalił a w ich miejsce dał młode zdrowe.
Tak zrobiłbym ja - ale pewnie SUM da ci jeszcze kilka porad,
bo małe mam z nimi doświadczenie - miałem raz w starym akwarium,
które zrestartowałem do nowego baniaka i w nim już nie było.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#15

Post autor: sum »

Kurcze,zostałem wywołany do tablicy :-D więc nie pozostaje nic innego jak spróbować coś doradzić.
Też nie mam wielkich doświadczeń z okrzemkami,były,ale tylko w początkowej fazie istnienia zbiornika.Same przyszły i same odeszły.Generalnie okrzemki uważane są za glon "świeżego zbiornika". W Twoim przypadku akwarium istnieje już dwa miesiące i przy tym litrażu powinno być już dojrzałe.Powinno nie oznacza,że jest.Może przyczyna leży w filtracji.Słaby filtr lub kiepskie wkłady.
Dodatkowo proponuję częstsze ale mniejsze podmiany i mechaniczne usuwanie.Można też wpuścić stadko kilku otosków.
Hooltayos pisze:Cieżko Ci się złamać bo masz puszke Coli zamiast porządnej butli CO2
Nie rozumiem o co tu chodzi?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#16

Post autor: Hooltayos »

sum pisze:
Hooltayos pisze:Cieżko Ci się złamać bo masz puszke Coli zamiast porządnej butli CO2
Nie rozumiem o co tu chodzi?
Ewelcia kupiła za małą butle co2 i gazu szkodowała, co by za szybko jej nie wymieniać :D
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#17

Post autor: ewelcia »

Już nie oszczędzam tego co2. Pierdziele :D
Otoski wrzuciłam. Tylko 3 ze względu na rozmiar akwa. Powiem tak. Wylizały mi już prawie wszystkie szyby. Chyba im dzisiaj pomogę z tymi szybami, żeby się zabrały za rośliny :)
Obrazek
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#18

Post autor: Hooltayos »

Ja mam od roku mam butle 5kg :D ma 60cm wysokosci, waży coś ponad 10kg, manometr pokazuje polowe butli, reaktor pomaga mi w oszczędności gazu.
na CO2 nie wolno oszczędzać :D
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#19

Post autor: mimag »

Oszczedzac nie wolno ale trzeba miec miejsce gdzie postawic takiego potwora 6kg. Przy reaktorze 1,5kg tez daje rade i nie trzeba z nia biegac co chwila.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Niedobór? Nadmiar?

#20

Post autor: Hooltayos »

Dlatego szafka pod akwa to byl specjalny moj projekt. Te standardowe nie maja tyle miejsca.

niolox
Gość
Posty: 3
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 9:48 pm
Lokalizacja:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#21

Post autor: niolox »

ewelcia pisze:Już nie oszczędzam tego co2. Pierdziele :D
Otoski wrzuciłam. Tylko 3 ze względu na rozmiar akwa. Powiem tak. Wylizały mi już prawie wszystkie szyby. Chyba im dzisiaj pomogę z tymi szybami, żeby się zabrały za rośliny :)
Hahaha i jak tam wylizywanie ? Razem z otoskami ? :)
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niedobór? Nadmiar?

#22

Post autor: ewelcia »

Napiszę tak. Jestem pod wrażeniem tych zwierząt. Zawsze takie opinie, że coś nam będzie wyjadać glony - traktowałam z przymrużeniem oka. Odkąd mam te ryby - nie używam skrobaka do szyb.
Co do samej walki z okrzemkami. Jest pozytywnie, choć nie rewelacyjnie. Zmniejszyła się ilość glonów, jednak przyhamowało to kompletnie wzrost hydrocotyle japan na pierwszym planie. Pozostałe rośliny są już w większości czyste.
Niestety zauważyła kilka czarny kropek tu i ówdzie. Chyba czas na krasnorosty :mrgreen:
Obrazek
ODPOWIEDZ