TESTY WODY-WYNIKI

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#1

Post autor: Filippoinzagi »

Drodzy Akwaryści,

pisałem w wątku "SOLE..." o testach jakie wykonałem w ostatnią niedzielę.
Dla przypomnienia, przed uzupełnieniem solami, wyniki były następujące:

NO3- 10mg/l

PO4- 0,1 mg/l

GH- 12 n'

KH- 7 n'

PH- 7,5

Fe- 0,5 mg/l

Przed uzgodnieniem właściwych parametrów z kolegami z forum niestety przyjąłem takie parametry wyjściowe:


stosunek NPK 10:1:20

No3=25 mg/l.
Po4=2,5 mg/l.
K= 50mg/l.


Po konsultacji i niestety już po uzupełnieniu wedle kalkulatora do powyższych parametrów, podpowiedzieliście mi takie parametry:

No3=15 mg/l.
Po4=1,5 mg/l.
K= 15 mg/l.

i takich wartości mam zamiar utrzymywać od kolejnej podmiany.

Dzisiaj postanowiłem zrobić kontrolnie PH- niestety mimo podwyższonego dozowania CO2 nadal 7.2 :/
Ale to nie jest największy problem, z czasem zawalczę żeby je obniżyć.
Zrobiłem również test na NO3, najpierw testem zooleka, wskazał 40mg/l ! potem zrobiłem dla porównania test na NO3 testem SERA- wynik 50mg/l

Nie mam pojęcia co tak drastycznie podniosło poziom NO3 skoro w niedziele po uzupełnieniu było w granicach 30mg/l...

Widzę, że zaczynają się schody...co prawda glona większego nie ma oprócz zielonego osadu na szybach (łatwy do wyczyszczenia), gdzieniegdzie krasnorosty ale to do rozwalenia no i pojedyncze nitki ale tylko w jednym miejscu przy mchu..poza tym okej, wszystko rośnie jak trzeba..

I co myślicie o tym NO3? Robić podmianę jutro czy czekać do niedzielnej tradycyjnej?




1. Wymiary akwarium (dł x szer x wys) -80x40x50- 148,12 l netto
2. Moc i rodzaj oświetlenia (ilość WAT, rodzaj światła: T5/T8, HQI) oraz ile godzin jest włączone oświetlenie? - póki co 1 x sylvania grolux t5 39w oraz 2 x Aqua white plant t5 39w, w odsieczy czeka jeszcze 1 świetlówka ale potem jak już zbiornik "dojdzie" do siebie i o ile będzie potrzeba zwiększania oświetlenia. Obecnie jest 0,79 W/l. Godziny świecenia 12:00-22:00-10h
3. Rodzaj podłoża (opisz dokładnie) – najpierw warstwa Tropica Plant Substrate, następnie ADA AQUA SOIL AMAZONIA NEW a na koniec ADA POWDER SAND
4. Rodzaj systemu CO2 (jeśli nie nawozisz CO2 - wpisz brak). W jakim trybie działa - 12/24h? EASY CARBO- 3ml/150l oraz CO2 dozowane z butli C02 w trybie dziennym przy włączonym świetle
5. Rodzaj filtracji (Producent i model filtra) - filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h
6. Jakie stosujesz wkłady filtracyjne? patrząc od dołu media-AZOO ACTIVE FILTER 4in1, zeolit, ceramika, włóknina
7. Czy filtr chodzi non-stop przez 24h? tak
8. Temperatura wody -26’C
10. Jakie nawozy stosujesz obecnie – MICRO- Planta Gainer Classic- 2ml/l podmienianej wody raz w tygodniu, podmiana 30%-48l. , makro- NO3,PO4,K,Mg,Fe na podst.wyników testów i kalkulatora chem.
11. Czy używasz wody z filtra RO lub zmiękczane żywicą jono-wymienną? kranowita
12. Czy używam środków uzdatniających wodę? (Antychlor, odkażacz itp). - nie
13. Jak często podmieniasz wodę (ile na raz? Czy są to regularne podmiany) 30% raz w tygodniu
14. Czy w akwarium są korzenie lub kamienie (jakie?) – 1 korzeń red wood oraz lawa wulkaniczna kilka sztuk obrośnietych mchem
15. Jak często manipulujesz we wnętrzu akwarium (raz dziennie, raz na kilka dni, raz w tygodniu?) – raz dziennie
16. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie preparatów antyglonowych? – nie
17. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie leków dla ryb lub? nie
18. Czy używasz lampy UV? nie
19. Jak często karmisz ryby? Czy istnieje ryzyko, że ktoś dokarmia je podczas Twojej nieobecności? 2 x dziennie
20. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku? (podaj przybliżoną liczbę) – 20 neonów i 50 krewetek red cherry, 1 ampularia
21. Jak długo funkcjonuje akwarium- od 06:00 rano 02/03/2014 :D
22. roślinność-eleocharis parvula, staurogyne, echinodorus tenellus, ludwigia arcuata, Proserpinaca palustris , milimeter moss, Phoenix moss - Fissidens fontanus
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Odp: TESTY WODY-WYNIKI

#2

Post autor: fivb77 »

podpowiedzieliście mi takie parametry:

No3=15 mg/l.
Po4=1,5 mg/l.
K= 15 mg/l.

i takich wartości mam zamiar utrzymywać od kolejnej podmiany

Czy Ty podajesz sole tak, aby ciagle w akwarium bylo stezenie zalozone?
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#3

Post autor: Filippoinzagi »

No tak..robie testy np.na NO3 i względem otrzymanego wyniku uzupełniam o taka ilość by wyrównać do tych 15mgl...
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#4

Post autor: fivb77 »

No właśnie. To są dawki tygodniowe, czyli tyle powinno się w akwarium znaleźć przez cały tydzień, a nie non stop.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#5

Post autor: Filippoinzagi »

Okej tylko że ja nie uzupełniam kilka razy NO3 do tych 15mg/l tylko raz w tygodniu w niedzielę podaję określoną ilość do uzupełnienia do tych 15.
Co sugerujesz zatem? Rozłożyć to co wymaga uzupełnienia na kilka dni? Nie lać wszystkiego jednego dnia?
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#6

Post autor: tzw79 »

Filippoinzagi pisze:Rozłożyć to co wymaga uzupełnienia na kilka dni? Nie lać wszystkiego jednego dnia?
Dokładnie, zerknij do tego co pisałem Ci swego czasu w wiadomości.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#7

Post autor: fivb77 »

No to podziel to lepiej na kilka dni. Przeczytaj wiadomość tzw79 .
-Możesz mieć blokadę pobierania NO3, przez nadmiar jakiegoś innego makro
-możesz mieć źle rozrobione sole,
-a może podłoże wydziela NO3?
-a może w kranówie masz dużo?
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#8

Post autor: Filippoinzagi »

Dostałem wiado od tzw79 i udało nam się wspólnie ustalić jakąś ścieżkę. Otóż:


Pozycje wyjściowe pierwiastkówdo utrzymania w ciągu tygodnia:

No3=15 mg/l.
Po4=1,5 mg/l.
K= 15 mg/l.

Niedziela- test na NO3, PO4 i podmiana 30% czyli 48l ze z 148,12l netto, uzupełnienie 1/3 dawki NO3 i PO4 wieczorem przy zgaszonym świetle oraz całość K.
Poniedziałek- micro , w moim przypadku PG GAINER CLASSIC, producent zaleca 4ml na litr podmienianej wody, ja będę dawać 2ml bo na szybie mam sporo zielonego pyłu. Dodaję więc 6ml.
Wtorek- 1/3 NO3 oraz PO4
Środa- żelazo
Czwartek- ostatnia dawka 1/3 NO3 oraz PO4

Zdecydowałem też , że będę podmiany robił na 100% kranowity bez dodatku RO. Poziom Ca mam dość wysoki, Mg też jest ok. Mam nadzieję, że uda mi się nad tym zapanować...
Z micro będę rzeźbić jak już ogarnę jakąś stabilność w kontekście makro.

bardzo dziękuję za wsparcie Panowie ;)
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#9

Post autor: fivb77 »

Bardzo fajny plan. Ja ze swojej strony dodam, że musisz dorzucić więcej roślin, bo masz zdecydowanie za mało, żeby łatwo prowadzić zbiornik i to na takim podłożu :wink:
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#10

Post autor: Filippoinzagi »

:)

tylko fivb77 wiesz co..nie bardzo już mam gdzie je usadowić :(
zachciało mi się piaszczystej plaży a cała reszta jest już zajęta...eleocharis i tenellus pokryły już wszelkie braki w zagospodarowaniu podłoża..z tyłu vallisneria pnie się do góry i rozrasta na boki, ludwigia arcuata też daje czadu..Na korzeniu microsorium ale póki co nabiera tylko kolorów :/ nic nie chce się rozrosnąć.
Nie wiem gdzie jeszcze mógłbym ulokować cokolwiek..chyba, że nieco plażę zmniejszę i ewentualnie wtedy coś na pierwszym planie..?
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#11

Post autor: fivb77 »

No skoro to miał autor na myśli to ja nie będę upierał się przy tym zdaniu :wink: i trzymam kciuki za super aranż :D
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#12

Post autor: mimag »

Filippoinzagi pisze:PO4- 0,1 mg/l
dopoki podawanie fosforu nie przyniesie rezultatu i podloze nie przestanie go chlonąć to nie podawaj azotu wogole, chyba ze jego poziom spadnie ponizej 5ppm
Filippoinzagi pisze:Dzisiaj postanowiłem zrobić kontrolnie PH- niestety mimo podwyższonego dozowania CO2 nadal 7.2 :/
Ale to nie jest największy problem, z czasem zawalczę żeby je obniżyć.
odczekaj troche i jesli nie bedzie poprawy znow daj wiecej gazu. Jak zwiekszyles jego ilosc? Dolozyles godzine?
Filippoinzagi pisze:I co myślicie o tym NO3? Robić podmianę jutro czy czekać do niedzielnej tradycyjnej?
robic podmiane, fosfor masz praktcznie zerowy wiec azot bedzie wolno sam schodził, podmianą przyspieszysz jego spadek.
Filippoinzagi pisze:No tak..robie testy np.na NO3 i względem otrzymanego wyniku uzupełniam o taka ilość by wyrównać do tych 15mgl...
caly czas Ci wszyscy pisali aby rozbijac dawki tygodniowe azotu i fosforu na czesci. Tylko K i Mg mozesz dac od razu, ale poki azot i fosfor nie jest stabilny nie szalej z K i odpusc sobie Mg lub dawaj go sladowe ilosci.
Filippoinzagi pisze:Poniedziałek- micro , w moim przypadku PG GAINER CLASSIC, producent zaleca 4ml na litr podmienianej wody, ja będę dawać 2ml bo na szybie mam sporo zielonego pyłu. Dodaję więc 6ml.
ja bym na razie nie podawał mikro. Zaczekaj az fosfor bedzie widoczny i azot na wlasciwym poziomie.
Filippoinzagi pisze:Środa- żelazo
nie podawaj na razie
Filippoinzagi pisze:Zdecydowałem też , że będę podmiany robił na 100% kranowity bez dodatku RO. Poziom Ca mam dość wysoki, Mg też jest ok. Mam nadzieję, że uda mi się nad tym zapanować...
Przemyslales to? wszystkie rady odnoscie wyliczenia dawki byly brane pod uwage pod wzgledem kran plus ro a sam kran zmienia postac rzeczy. Tak samo zmienisz tym Kh wiec wartosc Ph musi byc tez odpowiednia aby co2 nie rozszalało sie. Przelicz sobie to w kalkulatorze.

Czytaj uwaznie rady bo prosisz sie o glony. Np wysokim no3 przy zerowym po4, dodatkowo wspierajac glony niskim nasyceniem co2.
Filippoinzagi pisze:Nie wiem gdzie jeszcze mógłbym ulokować cokolwiek..chyba, że nieco plażę zmniejszę i ewentualnie wtedy coś na pierwszym planie..?
daj sobie spokoj z roslinami nowymi dopoki nie dojrzeje banka i nie ustawisz odpowiednich parametrow nawozenia.
Masz rosliny bardziej wymagajace a brak szybko rosnacych ktore by szybciej zużyły no3.

Nie zmieniaj pochopnie i na tempie decyzji kluczowych co do prowadzenia zbiornika bo zaraz nie bedziesz wiedzial na czym stoisz.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#13

Post autor: Filippoinzagi »

mimag pisze:dopoki podawanie fosforu nie przyniesie rezultatu i podloze nie przestanie go chlonąć to nie podawaj azotu wogole, chyba ze jego poziom spadnie ponizej 5ppm
Dzięki Mimag za kubeł zimnej wody  Dużo informacji i z lekka się gubię dlatego jest jak jest. Czyli wstrzymuję podawanie azotu do czasu wyrównania poziomu fosforu.
Rozumiem, że fosfor uzupełniać do tych 1,5mg w rozbiciu na 3 dawki jak opisałem wyżej tak?

A powiedz, taka hipotetyczna sytuacja. Otóż jeśli zrobiłbym dziś test na NO3 i okazałoby się, że jest powiedzmy te 40mg i w stosunku do tego dołożyłbym jeszcze odpowiednio PO4 żeby zachować ten umowny stosunek 10:1 . Czy byłby to błąd?Czy w takiej sytuacji ułatwiłbym lepsze przyswajanie NO3 czy znowu PO4 zostałby wchłonięty przez podłoże i niewiele dobrego by z tego wyszło?
Pytam bo czytałem, że glony to w głównej mierze efekt zaburzenia właściwego stosunku NO3 do PO4...
mimag pisze:odczekaj troche i jesli nie bedzie poprawy znow daj wiecej gazu. Jak zwiekszyles jego ilosc? Dolozyles godzine?
Dołożyłem godzinę i jest minimalny spadek ale wyraźnie potrzeba na to więcej czasu więc cierpliwie czekam.. Podejmować jeszcze jakieś inne kroki czy dalej tylko czekać co da dołożenie tej 1,5godz ?
mimag pisze:robic podmiane, fosfor masz praktcznie zerowy wiec azot bedzie wolno sam schodził, podmianą przyspieszysz jego spadek.
Nie mogłem się wczoraj ogarnąć i zrobić podmiany więc planuję to zrobić dziś. Rozumiem, że 30% czyli 50l i uzupełniam 25l kranowity + 25l RO tak? W niedzielę robić tradycyjną co tygodniową podmianę?
Filippoinzagi pisze:caly czas Ci wszyscy pisali aby rozbijac dawki tygodniowe azotu i fosforu na czesci. Tylko K i Mg mozesz dac od razu, ale poki azot i fosfor nie jest stabilny nie szalej z K i odpusc sobie Mg lub dawaj go sladowe ilosci.
Tak zrobię  Zdaje się, że w końcu to do mnie dotarło 
mimag pisze:ja bym na razie nie podawał mikro. Zaczekaj az fosfor bedzie widoczny i azot na wlasciwym poziomie.
OK. :)
mimag pisze:nie podawaj na razie
OK. :)
mimag pisze:Przemyslales to? wszystkie rady odnoscie wyliczenia dawki byly brane pod uwage pod wzgledem kran plus ro a sam kran zmienia postac rzeczy. Tak samo zmienisz tym Kh wiec wartosc Ph musi byc tez odpowiednia aby co2 nie rozszalało sie. Przelicz sobie to w kalkulatorze.

Czytaj uwaznie rady bo prosisz sie o glony. Np wysokim no3 przy zerowym po4, dodatkowo wspierajac glony niskim nasyceniem co2.
Zmieniłem zdanie. Będzie pół na pół kranowita zmieszana z RO.
mimag pisze:daj sobie spokoj z roslinami nowymi dopoki nie dojrzeje banka i nie ustawisz odpowiednich parametrow nawozenia.
Masz rosliny bardziej wymagajace a brak szybko rosnacych ktore by szybciej zużyły no3.

Nie zmieniaj pochopnie i na tempie decyzji kluczowych co do prowadzenia zbiornika bo zaraz nie bedziesz wiedzial na czym stoisz.
OK. :)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#14

Post autor: mimag »

Filippoinzagi pisze:Rozumiem, że fosfor uzupełniać do tych 1,5mg w rozbiciu na 3 dawki jak opisałem wyżej tak?
dopoki fosfor bedzie bliski zeru podawaj 1,5ppm co drugi dzien. Po podaniu nastepnego dnia robisz test i jesli jest nadal blisko zera nastepnego dnia dajesz znow 1,5ppm fosforu. I tak az podloze sie nasyci fosforem. Dopiero wtedy starasz sie utrzymac zadany poziom P. Nasycanie moze potrwac kilka dni a nawet tygodni dlatego musisz regularnie monitorowac poziom fosforu.
Filippoinzagi pisze:A powiedz, taka hipotetyczna sytuacja. Otóż jeśli zrobiłbym dziś test na NO3 i okazałoby się, że jest powiedzmy te 40mg i w stosunku do tego dołożyłbym jeszcze odpowiednio PO4 żeby zachować ten umowny stosunek 10:1 . Czy byłby to błąd?Czy w takiej sytuacji ułatwiłbym lepsze przyswajanie NO3 czy znowu PO4 zostałby wchłonięty przez podłoże i niewiele dobrego by z tego wyszło?
Pytam bo czytałem, że glony to w głównej mierze efekt zaburzenia właściwego stosunku NO3 do PO4...
druga opcja czyli nawet jak podasz duzo fosforu to zostanie on szybko wciagniety przez podloze. W finale i tak bedzie fosfor bliski zeru. Dlatego zamiast podawac olbrzymie dawki fosforu podajesz czesto mniejsze i unikniesz przegapienia momentu nasycenia podloza. Dajac duza dawke musial bys za chwile znow dac taką duzą i powtarzac ten zabieg az za ktoryms razem podloze sie nasyci i nagle z zera skoczy CI P do 5 i tez bedzie problem. Lepiej malymi kroczkami regularnie podawac dawke fosforu.
Filippoinzagi pisze:Dołożyłem godzinę i jest minimalny spadek ale wyraźnie potrzeba na to więcej czasu więc cierpliwie czekam.. Podejmować jeszcze jakieś inne kroki czy dalej tylko czekać co da dołożenie tej 1,5godz ?
Poczekaj 3 dni i wtedy ocenisz spadek, jesli bedzie niewystarczajacy dołożysz kolejną godzine. Z Ph nic na razie innego nie rob. Pamietaj im wiecej zmian na raz tym mniejsza szansa ze jak cos nie zagra to znajdziesz przyczyne bo wiele na raz zmienisz i nie wiadomo co bylo przyczyną.
Filippoinzagi pisze:Nie mogłem się wczoraj ogarnąć i zrobić podmiany więc planuję to zrobić dziś. Rozumiem, że 30% czyli 50l i uzupełniam 25l kranowity + 25l RO tak? W niedzielę robić tradycyjną co tygodniową podmianę?
tak, pol na pol ro i kran. Tak jak to robiles do tej pory. Trzymaj sie jednej proporcji aby miec jakies stałe parametry. Mysle ze w niedziele mozesz zrobic podmianke zakladajac ze nie bedzie zadnych niespodzianek. Po tej i niedzielnej podmiance no3 powinno wyraznie spasc wiec oddalisz od siebie atak glonów.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#15

Post autor: Filippoinzagi »

No to zabieram się do pracy ;)
dzisiaj podmianka, jutro test na NO3 no i na PO4 i w przypadku minimalnej wartości tego drugiego dodaję 1,5mg/l, następnego dnia kolejny test i jeśli brak to w niedzielę podaję 1,5mg/l..
dam znać co i jak ;)
raz jeszcze dzięki!

-- N kwi 13, 2014 4:04 pm --

Cześć,

robię właśnie testy na NO3 i PO4, zrobię też jak co tydzień pozostałe wraz z PH.
Jedna rzecz która mnie jeszcze zastanawia a pro po samej procedury robienia testów.
Otóż w przypadku testów SERA, a takich używam, zaleca się najpierw przepłukanie fioli pomiarowej trzykrotnie wodą badaną z akwarium. Następnie zanurzamy fiolkę w baniaku i pobieramy 10ml wody.
Pytanie czy takie wkładanie fiolki z ręką do wody nie zanieczyści badanej wody? Czy kożuch bakteryjny, który powrócił i jest na powierzchni wody nie zaburzy wyniku?
Czy nie powinno się pobierać badanej wody strzykawką, tak jak sugerują testy zooleka?, oraz czy badana woda nie powinna być pobierana z głębszych partii zbiornika?

będę jak zwykle br. wdzięczny za Wasze cenne rady..

pozdrawiam

F
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#16

Post autor: tzw79 »

W testach JBL jest załączona strzykawka i podobnie jest zalecane przepłukanie fiolki. Możesz dla świętego spokoju nabyć sobie w aptece małą strzykawkę i po problemie. Nie sądzę, aby kożuch bakteryjny miał wpływ na wynik testu. Spróbuj nabrać wodę tak, żeby nie dostał się do fiolki.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#17

Post autor: Filippoinzagi »

;)

zrobiłem testy przed dzisiejszą podmianą mamy następujący rezultat:




NO3- 25 mg/l - zatem po czwartkowej podmianie widać, że azot odpuścił więc po dzisiejszej podmianie 1:1 z RO rozumiem, że nic nie uzupełniać?

PO4- 0,5 mg/l - tutaj do uzupełnienia do 1,5mg/l

GH- 16 n'- ufam, iż po dzisiejszej podmianie z RO nieco spadnie

KH- 9 n'

PH- 7,0- co prawda nie jest to jeszcze pożądane 6,5 ale ufam, iż w dłuższej perspektywie zwiększone dozowanie CO2 przyniesie wyraźny efekt..

Fe- 0,25 mg/l- uzupełniać?

K- NIEMIERZONY- rozumiem, że jak co tydzień wpuścić jednorazowo i przy zgaszonym świetle dawkę 15ml tak?

Mg- NIEMIERZONY- braków na roślinach nie zauważam, więc odpuszczam czy podaję te 5mg?

NO2- 0

NH3- 0

Pozycja wyjściowa:


No3=15 mg/l.
Po4=1,5 mg/l.
K= 15 mg/l.

Prośba o Wasze opinie :)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#18

Post autor: mimag »

Filippoinzagi pisze:NO3- 25 mg/l - zatem po czwartkowej podmianie widać, że azot odpuścił więc po dzisiejszej podmianie 1:1 z RO rozumiem, że nic nie uzupełniać?
nie uzupelniac
Filippoinzagi pisze:PO4- 0,5 mg/l - tutaj do uzupełnienia do 1,5mg/l
tak
Filippoinzagi pisze:KH- 9 n'

PH- 7,0- co prawda nie jest to jeszcze pożądane 6,5 ale ufam, iż w dłuższej perspektywie zwiększone dozowanie CO2 przyniesie wyraźny efekt..
znow sie spieszysz i nie sprawdzasz kalkulatorow. Przy kh9 i ph 7 masz 29ppm co2 wiec optymalnie. Dasz wiecej podusisz ryby. Pilnuj tego bo zrobisz katastrofe. Mozesz zjechac z ph dopiero jak obnizysz bardziej kh.
Filippoinzagi pisze:Fe- 0,25 mg/l- uzupełniać?
nie
Filippoinzagi pisze:K- NIEMIERZONY- rozumiem, że jak co tydzień wpuścić jednorazowo i przy zgaszonym świetle dawkę 15ml tak?
a ile to jest 15ml? to nic nie mowi. Podawaj ppm.
Filippoinzagi pisze:Mg- NIEMIERZONY- braków na roślinach nie zauważam, więc odpuszczam czy podaję te 5mg?
odpusc
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#19

Post autor: Filippoinzagi »

Co do KH i PH- okej, przyznaję, nie zerknąłem w kalkulator. Będę o tym pamiętać.
Fosfor dziś uzupełnię, jutro test i jeśli znowu niedomiar, we wtorek dolewka.
Nadal nie kumam jak określać dawkę potasu..Skoro ma być utrzymane to stężenie 15mg/l tygodniowo to czy powinienem lać właśnie 15ml co niedzielę czy też inaczej to powinienem rozumieć i dawkować?
Pamiętam, że wszystkie pierwiastki są od siebie uzależnione
Jeśli znowu coś przeoczyłem z góry przepraszam.

W odniesieniu do tego co napisał nasz kolega Łoren:

"Potas, K – 10-20 i więcej mg/l. Zazwyczaj w stosunku do azotu K:N jak 2:1 jednak za duża ilość potasu blokuje przyswajanie magnezu i wapnia ( istotne przy stosowaniu wody miękkiej lub RO).
Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpiały na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.
Azot w formie NO3 – 5-20mg/l często więcej . Są teorie żeby utrzymywać azot na poziomie niewykrywalnym dla testów ale z mojego doświadczenia wyka ze wtedy ogranicza się działanie antyglonowe.
Fosfor w formie PO4 – ok. 1-2mg/l najczęściej w stosunku do azotu jak N:P 10:1 Za duże ilości fosforu blokują przyswajanie żelaza.
Żelazo 0,4 -0,8 mg/l "

Czy jest jakiś prosty sposób na utrzymanie tych zależności?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#20

Post autor: mimag »

Filippoinzagi pisze:Nadal nie kumam jak określać dawkę potasu..Skoro ma być utrzymane to stężenie 15mg/l tygodniowo to czy powinienem lać właśnie 15ml co niedzielę czy też inaczej to powinienem rozumieć i dawkować?
15ml to zadna informacja, mozesz miec w 15ml 1ppm K jak i 100ppm wszystko zalezy jak rozrobiles sol. Dlatego podawaj wartosci w ppm. Jak dasz 10ppm na tydzien bedzie ok. Jak wszystko sie unormuje: Kh, fosfor azot to wtedy wyliczysz sobie odpowiednio K Mg i zaczniesz podawac mikro.
Filippoinzagi pisze:W odniesieniu do tego co napisał nasz kolega Łoren:

"Potas, K – 10-20 i więcej mg/l. Zazwyczaj w stosunku do azotu K:N jak 2:1 jednak za duża ilość potasu blokuje przyswajanie magnezu i wapnia ( istotne przy stosowaniu wody miękkiej lub RO).
Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpiały na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.
Azot w formie NO3 – 5-20mg/l często więcej . Są teorie żeby utrzymywać azot na poziomie niewykrywalnym dla testów ale z mojego doświadczenia wyka ze wtedy ogranicza się działanie antyglonowe.
Fosfor w formie PO4 – ok. 1-2mg/l najczęściej w stosunku do azotu jak N:P 10:1 Za duże ilości fosforu blokują przyswajanie żelaza.
Żelazo 0,4 -0,8 mg/l "

Czy jest jakiś prosty sposób na utrzymanie tych zależności?

Łoren pisal o dojrzalym akwa a Twoje takie jeszcze nie jest wiec do tych wskazowek mozesz sie zaczac stosowac jak dojrzeje. Nie ma prostego sposobu poprostu testy, obserwacja i wyciaganie wniosków.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#21

Post autor: Filippoinzagi »

Rozumiem :) Cierpliwość w akwarystyce popłaca :)
Co do K to sól rozrobiłem następująco:

w 500ml rozrobiłem 45g K2SO4 zatem przy dawkowaniu 1ml zwiększam ilość K w zbiorniku o 0.273 mg/l
Mój zbiornik ma 148,12 l netto.

Zatem tygodniowy muszę podawać te 10mg/l K tak?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#22

Post autor: mimag »

Filippoinzagi pisze:Mój zbiornik ma 148,12 l netto.
az tak dokladny jestes? nie wierze, musial bys spuscic cala wode ze zbiornika aby wyliczyc tak dokladnie ile jej masz. W rozrabianiu soli liczysz ilosc wody w zbiorniku.

zakladajac ze masz 120L wody i rozrobiles 45g k2so4 w 500ml wody to wlewajac 30ml tygodniowo tego roztworu podniesiesz o 9,3mg/l poziom K. Taka ilosc bedzie wystarczajaca.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#23

Post autor: Filippoinzagi »

Jasna sprawa :)

raz jeszcze dzięki.
Dzisiaj po powrocie do domu zrobię test na PO4, jeśli będzie brak, jutro uzupełnię do 1,5mg/l.

pzdr.

F

-- Pn kwi 14, 2014 11:04 pm --

Test na PO4 z dzisiaj- 0,25mg/l
Cały czas widać tendencję pochłaniania PO4 przez podłożę.
Jutro uzupełnię do 1,5mg/l


pzdr

-- Śr kwi 16, 2014 3:51 pm --

Zamówiłem test na K zooleka, dzisiaj przyszedł :D
będę robić testy dziś-jutro i zobaczymy ile ten wynalazek jest wart..

-- Cz kwi 17, 2014 7:09 pm --

Panowie,

wyniki z dzisiaj :

NO3- 10 mg/l

PO4- 0,1 mg/l

GH- 14 n'

KH- 8 n'

PH- 7,0

Fe- 0,5 mg/l

K- NIEMIERZONY

Rozumiem, że NO3 i PO4 do uzupełnienia ,tak?
Żelazo uzupełniać czy nie ruszać?

pzdr.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#24

Post autor: mimag »

Czytasz wogole co sie wczesniej pisze?
poki fosofr nie ustabilizuje sie nie dawaj zelaza, mikro, Mg, no3.
Podajesz tylko po4, K i wegiel w plynie.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#25

Post autor: Filippoinzagi »

Czytam.Czasami tylko ponosi mnie niecierpliwość. Walczę z tym.
Ok, w takim razie K (aczkolwiek wynik testu zooleka dał stężenie na poziomie 25mg/l więc mniemam, że powinienem odpuścić K w tym tygodniu tak? ) , poza tym uzupełniam po4 i EC.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#26

Post autor: mimag »

A jestes pewien ze mozna polegac na wyniku tego testu?
wiele osob pisalo o jego niedokladnosci. Ja bym trzymal sie podawania max 10ppm tygodniowo K.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TESTY WODY-WYNIKI

#27

Post autor: Filippoinzagi »

Nie mam pewności. W wątku na temat samego testu, który utworzyłem wczoraj, idąc za sugestią kolegów z forum polecono mi żeby zrobić kalibrację i wtedy może będzie choć trochę wiadomo ile wartości merytorycznej ma w sobie ów test.
Tak czy owak będę utrzymywał te 10 mg/l tygodniowo.
ODPOWIEDZ