Podloze chlonie nawozy i ... ?

ODPOWIEDZ

Autor
Xiant
Gość
Posty: 1
Rejestracja: pt cze 20, 2014 7:18 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Marek

Podloze chlonie nawozy i ... ?

#1

Post autor: Xiant »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) - Luty 2014
2. Litraż i wymiary akwarium - 80x35x40 - 112 L
3. Jakie jest oświetlenie (moc-W/L) - 3x24W (obecnie 2x24W)
4. Jak długo świecisz (ile godzin) - 10h/dobe
5. Podłoże - Aqua Sustrate II+
6. Filtracja - Eheim 2213 i lampa UV 3W
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz, np.ogólny, roślinny itd.) - roslinny
8. Rośliny (ile, jakie) - głownie microsoria (rozne gatunki), hydrocotyla, anubiasy, eleocharis parvula
9. Ryby (ile, jakie,) - ...nascie gupikow, 6 neonow innesa, krewetki amano (ok 6), krewetki red cherry (kilkanascie)
10. Podmianki (jak duże,jak często,jaka woda) - raz w tygodniu ok 40 % (obecnie co 3 dni), tylko woda z kranu
11. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - mieszanki z roslinysklep.pl
12. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - butla i dyfuzor
13. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) -
NO3 ok 15
NO2 - 0
PO4 - od 0 do 0,1
Fe - ok 0
14. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - dosadzalem parvule, poza tym nie grzebe, nie zmieniam nawożenia
15. Fotka -
Opis problemu -
Rozpuszczaja sie rosliny ale po kolei. W zbiorniku zalozonym w Lutym najpierw byla glosia, microsoria, anubiasy i hydrocotyla. Mialem 3x24W swiatla (swietlowki Sylvania 830). Jak to w nowym zbiorniku zaczely sie zielone nitki (zwykle jako ich przyczyne podaje sie zbyt duza ilosc micro lub za silne swiatlo), wiec odstawilem micro, zmiejszylem swiatlo do 2x24W, zaczolem podmiany co 3 dni i podawalem wywar z zielonej herbaty. Na dodatek przyplataly sie krasnorosty, inwazja ... Wiec kontyunowalem podmiany, korzenie wyciagnolem i krasnale wyczyscilem mechanicznie, gdzie sie nie dalo pozalewalem easy carbo, krasnale ustapily (sa jeszcze gdzie nie gdzie kepki ale mysle, ze idzie na prosta). Problem w tym, ze glosia byla tak zarosnieta zielonymi nitkami, ze nie mialem juz nerwow na to patrzec, wyssalem ja w czasie podmiany i posadzilem parvule (sadzonki ze sprawdzonego zrodla). Po ok tygodniu od posadzenia widze, ze parvula zaczyna blednac, w hydrocotyli pojawiaja sie dziury (zupelnie jak by brakowalo potasu), bledna tez liscie microsorium (jak by brakowalo azotu), podaje wiec wiecej macro (pytanie ile mozna ...), zaczolem podawac micro w zalecanych dawkach, podaje dodatkowo potas i dzisiaj podalem 1,5 ml PO4 z easy life (nie przeliczam na ppm bo nie znam sie na tym). Wiem, ze podloze moze pochlaniac nawozy pytanie w jakich dawkach i jak dlugo. Parvula wyglada jak by sie rozpuszczala, blednie, brazowieje, odpadaja z niej pojedyncze trawki. Mieszanek nawozowych jestem pewny bo stosuje je od ok 4 lat i zawsze bylo ok. Mozliwe przyczyny to:
- easy carbo uszkadza rosliny
- za malo macro (glownie potasu i azotu)
- za duzo co2 (nie widze przyduchy, zwierzaki zyja normalnie, slicznie wybarwione)
- inne ? cos w wodzie kranowej ?

Filtra RO nie stosuje i nie mam zamiaru kupowac, z AS II+ tez wczesniej nie mialem problemow.


Pomocy ...


Pozdrawiam
Marek
ODPOWIEDZ