Ciśnienie w butli Co2


Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#1

Post autor: inerkoma »

Witam wszystkich. Mam pytanko w sumie trochę natury technicznej ale związane z nawożeniem Co2. Wczoraj wystartowałem z nawożeniem Co2 z butli. Na razie póki co będzie absolutny standard (reduktor z dwoma manometrami-zaworek precyzyjny Camozzi, szklany zaworek przeciw zwrotny, szklany licznik bąbelków i szklany dyfuzor) , później uczynię reaktor Co2 z filtra narurowego jak już opanuje ów tajniki gazowania :) Jak już napisałem mam reduktor z dwoma manometrami. Jakie ciśnienie powinno być w butli? Pytam tak dla pewności bo pokazuje mi 40bar a wszędzie piszą ze powinno być 50 - 60 barów. Generalnie wyłapałem już nieszczelność na nyplu łączącym zaworek precyzyjny z reduktorem i uszczelniłem taśmą teflonowa i chyba jest ok. (być może zeszło trochę gazu przez noc dlatego jest 40 bar) Zastanawia mnie też to, że na tym manometrze pokazującym ciśnienie w butli wartość podniosła się kiedy pierwszy raz odkręciłem butle i tak już zostało, w sensie jak ja zakręcę butlę to wartość pozostaje taka sama. Jedynie co się zmienia to wartość ja prawym manometrze (jest na 0) po tym jak zwolnię te szare pokrętło i resztę zaworkiem precyzyjnym. Oczywiście gaz odkręcałem tak: najpierw butla na maksa, później szare pokrętło (wartość ustawiona między 10 a 20 - teraz jest gdzieś 8) i na koniec ustawienie bąbli zaworkiem precyzyjnym. Myślicie że może być walnięty ten lewy manometr? Dzięki wszystkim za celne wskazówki .
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Re: Ciśnienie w butli Co2

#2

Post autor: Norbi »

obrazek

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Ciśnienie w butli Co2

#3

Post autor: inerkoma »

U mnie to wygląda tak
obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#4

Post autor: Lech-u »

inerkoma pisze:U mnie to wygląda tak
Myślę, że masz OK. U mnie to wygląda podobnie.
Mam butle 6kg.

No może, lewy wskaźnik ma o jedną kreseczkę więcej.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#5

Post autor: mimag »

Masz ok. Lewy zegar pokazuje około 60 wiec jak należy.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#6

Post autor: inerkoma »

Super. Dzieki za info.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Ciśnienie w butli Co2

#7

Post autor: pkucaba »

obrazek
Powiększyłem nieco :P

Moim zdaniem nieco Ci gazu uciekło.
Zmniejszyłbym tylko nieco ciśnienie wychodzące...
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#8

Post autor: inerkoma »

Dzięki za pomoc. Wyjściowe jutro trochę obniżę. Ogólnie mimo, że na nayplu, reduktorze i szybkozłączce są te uszczelki dałem na wszelki wypadek taśmę teflonową i sprawdziłem wodą z płynem czy nigdzie się bąble nie robią. pkucaba - też tak myślę że uciekło trochę gazu bo dziś rano sprawdziłem te ciśnienie na lewym zegarze u było mniej niż wczoraj. Okazało się że przepuszczało gaz na nyplu od strony reduktora. Teraz jest chyba ok ale dla pewności jutro rano jeszcze sprawdzę.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#9

Post autor: pkucaba »

Często gaz ucieka przy samych manometrach. Ogólnie należy sprawdzić wszystkie połączenia zarówno nasz jak i "fabryczne".
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

culmen
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pn maja 19, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Ciechanowiec

Re: Ciśnienie w butli Co2

#10

Post autor: culmen »

Ogólnie schodzenie z butli gazu jest dość ciekawe.
Przez 4,5 miesiąca utrzymywało mi się 60.
Mimo iż butla wydawała się coraz lżejsza.
Dopiero teraz zaczyna mi schodzić niżej, obecnie 10.
Ty chyba znak by myśleć o doładowaniu.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#11

Post autor: Lech-u »

culmen pisze:Ogólnie schodzenie z butli gazu jest dość ciekawe.
Przez 4,5 miesiąca utrzymywało mi się 60.
Mimo iż butla wydawała się coraz lżejsza.
Dopiero teraz zaczyna mi schodzić niżej, obecnie 10.
Ty chyba znak by myśleć o doładowaniu.

CO2 w butli jest w postaci płynnej (skroplony gaz). Więc dopóki jest płyn w środku, "ciśnienie" jest powodowane przez "parujący" CO2 i dlatego przez długi czas utrzymuje się na stałym poziomie. To jest stan równowagi między płynem a gazem w butli. W danej temperaturze więcej CO2 nie może się zmienić ze stanu płynnego w gazowy. Przykład: butelka wody gazowanej (spożywczej). Dopóki nie zmienimy temperatury (lub nie uwolnimy gazu przez odkręcenie kapsla) to stosunek CO2 w postaci "płynnej" do gazowej pozostaje stały.

Jeśli płynu CO2 zaczyna brakować w butli, to ilość gazu też się zmniejsza, więc ciśnienie spada. I dopiero wtedy nasze manometry zaczynają nam mówić, ze czas powoli zakładać trampki i udać się na wymianę.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Ciśnienie w butli Co2

#12

Post autor: sylwekw »

mimag pisze:Masz ok. Lewy zegar pokazuje około 60 wiec jak należy.
Wątek zaczął inerkoma .... na jego zdjęciu na lewym zegarze jest około 30 barów (pomyliłeś zdjęcia :-)

Wracając do sedna, podobnie jak pkucaba wydaje mi się, że ciśnienie wylotowe (prawy zegar) mogłoby być nieco niższe ale to pewnie zależy od tego jakiego dyfuzora (spieku) używamy.

A jeśli chodzi o dziwne zachowanie ciśnienia w butli to podzielę się jeszcze jedną obserwacją. Choć nie potrafię tego wyjaśnić (z punktu widzenia fizyki) to zaobserwowałem, że pod sam koniec, tuż przed opróżnieniem całkowitym butli nagle zaczyna "wychodzić" znacznie więcej bąbelków na sekundę niż dotychczas. Tak obrazowo, powiedzmy mam ustawione 2 bąbelki/sek .... i tak sobie leci leci leci ... Przychodzi czas gdy ciśnienie w butli (lewy zegar) spada do bardzo niskiego (~5 barów) i wtedy na sam koniec (ostatni dzień przed całkowitym opróżnieniem butli) zaczyna lecieć 5-6 bąbelków na sekundę albo i szybicej, mimo, że kompletnie nie dotykam żadnych zaworków.
inerkoma pisze:.... Zastanawia mnie też to, że na tym manometrze pokazującym ciśnienie w butli wartość podniosła się kiedy pierwszy raz odkręciłem butle i tak już zostało, w sensie jak ja zakręcę butlę to wartość pozostaje taka sama. Jedynie co się zmienia to wartość ja prawym manometrze (jest na 0) po tym jak zwolnię te szare pokrętło i resztę zaworkiem precyzyjnym. Oczywiście gaz odkręcałem tak: najpierw butla na maksa, później szare pokrętło (wartość ustawiona między 10 a 20 - teraz jest gdzieś 8) i na koniec ustawienie bąbli zaworkiem precyzyjnym. Myślicie że może być walnięty ten lewy manometr? Dzięki wszystkim za celne wskazówki .
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoją wątpliwość ale jak odkręcisz butlę,to lewy zegar wskaże ciśnienie wyjściowe z butli i teraz nawet jak ją z powrotem zakręcisz to ono spadnie dopiero po chwili, gdy CO2 zebrany (i sprężony już w przewodach manometrów, łączących butlę z manometrem itd) ujdzie przez zaworek precyzyjny. Nie trwa to długo ale na pewno nie jest to natychmiast po zamknięciu butli.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Ciśnienie w butli Co2

#13

Post autor: inerkoma »

Niestety u mnie dalej spada ciśnienie w butli :(. Nypel, złączka i reduktor dokręcone jak należy, dodatkowo taśma teflonowa na gwintach (dokręciłem nie na tzw "chama" tylko tak z wyczuciem więc oryginalne uszczelki na pewno są całe) zrobiłem test z płynem do mycia naczyń żeby sprawdzić czy instalacja jest szczelna (ba! wymalowałem nawet cały reduktor) i nigdzie nie bombluje. Więc mój wniosek taki, że instalacja jest szczelna. Spróbowałem obniżyć ciśnienie w prawym manometrze - dałem tak na 10 bar i po chwili spadło na zero i przestał lecieć gaz (lol) więc wróciłem do tego ustawienia co wcześniej. Heh i jeszcze mam takie pytanie: tak pytam ku pewności bardziej - zaworek precyzyjny Camozzi podłączyłem tak że 1 z oznaczenia jest przy reduktorze a 2 przy szybko-złączce...rozumiem, że jest to poprawne podłączenie? sylwekw - dziś też odkręciłem reduktor od butli coby się upewnić że połączenie będzie szczelne i dziś np. od razu gaz zszedł z manometrów i lewy zegar wskazywał 0. Dla pewności też sprawdziłem szczelność zaworu w butli (raczej szczelny) ale logicznie myśląc gaz by zszedł już cały do chwili kiedy podłączyłem butlę ponieważ stała ona z dwa tygi w piwnicy.

-- Pn lis 03, 2014 4:54 pm --

Obrazek

-- Pn lis 03, 2014 4:55 pm --

Ostatnie co mi przychodzi do głowy to uszkodzony manometr w reduktorze....
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#14

Post autor: sylwekw »

Inerkoma .... najlepiej stwierdzisz gdzie jest "wyciek" jeśli całość włożysz pod wodę. Całość to znaczy wszystkie elementy zestawu redukującego, łącznie z manometrami i zaworkiem precyzyjnym. Ja tak robiłem i okryłem nieszczelności w miejscach gdzie bym się ich wcale nie spodziewał. W ten sposób nawet jak manometr sam w sobie gdzieś przepuszcza to będziesz widział. To jest o wiele pewniejszy sposób niż płyn do mycia naczyń czy mydło. Ale sprawdź też łączenie rurek z licznikiem bąbelków i zaworkiem przeciw-zwrotnym (też najlepiej pod wodą).
I nie przejmuj się jak Ci woda naleci do "zegarów" - potem przechylisz i wyleci z nich.

A swoją drogą to wrócę do tego co już pisałem wcześniej - 10 barów na drugim zegarze, czyli podawane na zaworek precyzyjny? Dla mnie to jest dziwne. Ja mam 2-3 bary w tym miejscu.
Ostatnio zmieniony pn lis 03, 2014 5:56 pm przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#15

Post autor: pkucaba »

sylwekw pisze:Inerkoma .... najlepiej stwierdzisz gdzie jest "wyciek" jeśli całość włożysz pod wodę.
Dawaj do wanny całość. Musi gdzieś uciekać.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Ciśnienie w butli Co2

#16

Post autor: inerkoma »

Ech nie mam wanny na chacie :( ani takiego dużego wiadra czy beczki...

-- Pn lis 03, 2014 9:17 pm --

Chyba znalazłem nieszczelność...wymalowałem jeszcze raz wszystko płynem do mycia garów i okazało się, że bąbelki lecą z tego miejsca co na fotce - zawór główny butli :( i to miejsce to jak mniemam bezpiecznik??

-- Pn lis 03, 2014 9:19 pm --

obrazek

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#17

Post autor: pkucaba »

Tak to jest zawór bezpieczeństwa.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Ciśnienie w butli Co2

#18

Post autor: inerkoma »

Robią się wyraźne bąble wokół niego - co należy z tym zrobić, żeby sobie nie schrzanić roboty?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#19

Post autor: pkucaba »

To zawór bezpieczeństwa ja bym wymienił w zakładzie.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#20

Post autor: inerkoma »

No właśnie chciałem napisać, że jutro odwiedzę chyba Kamino na Żywieckiej bo nie chce żeby mi łapy pourywało :) - a miało być tak pięknie ech. Spoko najważniejsze że znalazłem przyczynę. Wymiana takiego bezpiecznika i nabicie butli to chyba nie majątek?
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#21

Post autor: sylwekw »

Też uważam, że najważniejsze, że znalazłeś nieszczelność.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#22

Post autor: Lech-u »

inerkoma pisze:że jutro odwiedzę chyba Kamino na Żywieckiej bo nie chce żeby mi łapy pourywało
Nieszczelność zaworu bezpieczeństwa jest absolutnym powodem do odwiedzenia fachowców.

SAM NIC Z TYM NIE RÓB!!!

Kamino na pewno Ci wymieni tez bezpiecznik. Tak samo Pol-Poż.

culmen
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pn maja 19, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Ciechanowiec

Re: Ciśnienie w butli Co2

#23

Post autor: culmen »

Dodatkowo spadające ciśnienie (tak jak było pisane wcześniej) nie jest oznaką kończącego się gazu?
Wymienisz zabezpieczenie + nabijesz butle i powinno być ok.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Ciśnienie w butli Co2

#24

Post autor: inerkoma »

Wizyta w Kamino odbyta...okazało się, że bezpiecznik i zawór główny jest ok, a jedyny problem jaki był to niedokręcony bezpiecznik. Ogólnie rzecz ujmując gazu zostało już niewiele więc koniczne też było nabicie - jednym słowem szybko i na temat tylko dojazd przez remonty w Ich okolicach trochę z czapy (przynajmniej od mojej strony).
Wszystko już połączyłem i ustawiłem, wywaliłem szklany zaworek przeciw-zwrotny i zamieniłem na plastikowy bo akurat miałem. Czekam też na plastikowy licznik bąbelków bo mam wrażenie, że ten szklany zaraz mi się rozleci (pierwszego dnia potłukłem od razu te u-rurkę na szybę). Oczywiście sprawdziłem ponownie wszystkie połączenia płynem do garów, z początku pieniło się na reduktorze spod nakrętki patrząc od przodu na reduktor, ale przykręciłem trochę mocniej i przy ponownym teście było ok. Ustawiłem wszystko zgodnie z waszymi wskazówkami tj. prawy manometr pokazuje tak z 8 bar. (cud, że nie padł zaworek precyzyjny wcześniej bo dopuszczalne ciśnienie to 10 bar a dawałem na 15) i chyba tyle. Jutro zrobię kontrolę czy ustawienia są takie jak teraz i dla pewności ponownie zrobię test z płynem.

-- Wt lis 04, 2014 4:14 pm --

Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#25

Post autor: Lech-u »

Pochwal się jeszcze ile kosztuje taka usługa w Kamino. W sensie: dokręcanie zaworka.

I gratuluję sprawnego działania!

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Ciśnienie w butli Co2

#26

Post autor: inerkoma »

Bardzo ciekawa sprawa z tą usługą :) mianowicie Pani powiedziała i tu cytuje: "nie karzemy ludzi za to że żyją" (lol) po czym usłyszałem że sprawdzenie szczelności i dokręcenie zaworka jest za free. Zapłaciłem tylko za nabicie butli 21 zł (mam butle 5kg)
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#27

Post autor: sylwekw »

5kg CO2 czy cała butla waży 5kg ??

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Ciśnienie w butli Co2

#28

Post autor: inerkoma »

"Butla Co2( dwutlenek węgla),produkcji polskiej, pojemność 6,7 l, masa ładunku Co2 , 5 kg" - takie dane podaje osoba od której kupiłem butlę.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#29

Post autor: pkucaba »

inerkoma pisze:(cud, że nie padł zaworek precyzyjny wcześniej bo dopuszczalne ciśnienie to 10 bar a dawałem na 15) i chyba tyle.
Ja też zrobiłem kontrolę ciśnienia u siebie. Też miałem nieco za dużo ciśnienie odkręcone w jednym akwarium :P
inerkoma pisze:Pani powiedziała i tu cytuje: "nie karzemy ludzi za to że żyją"
Brawo dla Kamino :)
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Ciśnienie w butli Co2

#30

Post autor: mimag »

Inerkoma to teraz wkrec srube na reduktorze aby wskazowka na prawym zegarze podskoczyła do 15 (czarne cyfry). Na lewym zegarze masz wskazanie optymalne czyli takie jak przy pełnej butli.
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ