Jeśli nie potas to co?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Jeśli nie potas to co?

#1

Post autor: Winter »

1.Kiedy akwarium zostało zalane(data)- 28.12.2011
2.Litraż i wymiary akwarium- 200l – 100x40x50
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 3x39W t5: 2xPhilips 865, 1 x Sylvania Grolux
4.Jak długo świecisz(ile godzin)- 10h
5.Podłoże- żwirek z pałeczkami EasyLife
6.Filtracja- JBL Cristal Profi e-900
7.Typ zbiornika(Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.)- roślinne
8.Ozdoby(jakie)- 2 korzenie
9.Rośliny(ile,jakie)-
1) Lotos
2) Hygrophila corymbosa
3) Hygrophila difformis
4) Ludwigia repens Red
5) Limnophila aquatica
6)Hygrpphila polispermia „Rosanerwing”
7) Lobelia cardinalis
8 )Echinodorus ocelot red
9)Hemianthis micranthemoides
10) Cryptocoryne wendti Tropica
11) Microsorium Pteropus Windelov
12) Pogostemon helferi

10.Ryby(jw.)-
Skalar x 2
Neon czerwony x 15
Zwinnik blehera x 11
Pielęgniczka Ramireza x 2
Otoski x 10
Corydoras trilineatus x 6
Glonojad x 1

11.Podmianki(jak duże,jak często,jaka woda)- raz na tydzień 20 %, kranovit
12.Nawozy(czy podajesz,jakie,ile)- EasyLife Profito – 5ml na tydzień, EL Potas – 20ml na tydzień; EL PO4 – 10ml na tydzień
13.CO2(czy jest,jak dystrybuowane)- 4 b/s przez 12h na dobę, przez JBL Taifun
14.Parametry wody(aktualne wyniki testów jakie posiadasz)-
Testy JBL
Kh -5
Gh – 11
Ph – 6,8
NO3 – 10 mg/l
PO4 – 0,8 mg/l
Fe – 0,05 mg/l
K >15 mg/l

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik- nie
16.Fotka- baniak w tym wątku
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=6898" onclick="window.open(this.href);return false;

Do niedawna sądziłam, że mam niedobory potasu, ale od tygodnia jestem szczęśliwą posiadaczką testu na potas firmy JBL i mówi on jednoznacznie, że poziom jest pow. 15mg/l czyli aż nadto. Zatem dlaczego na roślinach, zwłaszcza Hygrophiliach, widzę coś takiego (chodzi o dziurki a nie o białe nerwy):
Obrazek

Jeśli nie brak potasu to co/
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Jeśli nie potas to co?

#2

Post autor: mimag »

winter pisze:11.Podmianki(jak duże,jak często,jaka woda)- raz na tydzień 20 %, kranovit
skoro lejesz kran to zwieksz do 30%. Nie powinno to sprawic wiekszego problemu.
winter pisze:Kh -5
jak to uzyskales lejąc wode z kranu? Na Sadybie jest tak miekka woda?

Test na potas jest (z tego co pisali inni ja nie uzytkowalem) do d... Podnies dawke potasu o 30% i obserwuj przez 2 tyg czy beda widoczne zmiany na roslinach. Jesli bedzie lepiej pozostan przy dawce jesli nie wroc do poprzedniej.


mozesz delikatnie wydluzyc czas podawania co2 bez zmiany dawki dokladajac np 1 godzine aby zejsc do ph6,7. Teraz masz 25ppm co2. Choc to nie powinno byc problemem dziur.

Ja w pierwszej kolejnosci sprawdzil bym potas doswiadczalnie nie patrzac na wynik testu.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Jeśli nie potas to co?

#3

Post autor: Winter »

mimag pisze:jak to uzyskales lejąc wode z kranu? Na Sadybie jest tak miekka woda?
W baniaku jest zazwyczaj 5-6 Kh. Czasem trochę więcej, czasem mniej. Ostatnio nie mierzyłam paramertów kranówki, ale jako, że z niczym jej nie mieszam w czasie podmian, to musi być coś koło tego.
mimag pisze:Test na potas jest (z tego co pisali inni ja nie uzytkowalem) do d... Podnies dawke potasu o 30% i obserwuj przez 2 tyg czy beda widoczne zmiany na roslinach. Jesli bedzie lepiej pozostan przy dawce jesli nie wroc do poprzedniej.
Nie wiem, czy taki do d... Zrobiłam testy wody w kranie, wyszło 3,5mg/l, co wydaje się prawdopodobnie.
Ja się bardziej martwiłam, że tego potasu jest za dużo i może blokuje wchłanianie czegoś innego...
mimag pisze:mozesz delikatnie wydluzyc czas podawania co2 bez zmiany dawki dokladajac np 1 godzine aby zejsc do ph6,7.
Problem jest taki, że te 6,8 było wczoraj o 22. Dzisiaj o 8 rano było 7,2. Martwi mnie taka duża różnica. Może powinnam zmienić sposób dozowania CO2?
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Jeśli nie potas to co?

#4

Post autor: mimag »

winter pisze:W baniaku jest zazwyczaj 5-6 Kh. Czasem trochę więcej, czasem mniej. Ostatnio nie mierzyłam paramertów kranówki, ale jako, że z niczym jej nie mieszam w czasie podmian, to musi być coś koło tego.

w takim razie tylko pozazdroscic ze tak masz, choc to dziwne bo zazwyczaj kranowka w wawie ma okolo 11kh wiec zdziwilem sie ze u Ciebie robi sie 6kh w akwa. Moze cos Ci zbija te kh ale nie bardzo mam pomysł co.
winter pisze:Nie wiem, czy taki do d... Zrobiłam testy wody w kranie, wyszło 3,5mg/l, co wydaje się prawdopodobnie.
Ja się bardziej martwiłam, że tego potasu jest za dużo i może blokuje wchłanianie czegoś innego...

moze byc za duzo moze byc za malo, ja nie ufal bym teston w 100% tylko sam sprawdzal. Jesli sadzisz ze mozesz miec kumulacje zmniejsz dawke i zobaczysz czy bedzie efekt.
Ile ppm potasu dajesz tygodniowo?
winter pisze:Problem jest taki, że te 6,8 było wczoraj o 22. Dzisiaj o 8 rano było 7,2. Martwi mnie taka duża różnica. Może powinnam zmienić sposób dozowania CO2?
wlasnie przez wydluzenie czasu podawania zmniejszysz wielkosc wahnięć ph. Tylko pilnuj dawki, dodajac godzine nic sie nie powinno stac ale jesli dolozysz wiecej zmniejsz ilosc gazu.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Jeśli nie potas to co?

#5

Post autor: Winter »

mimag pisze:Ile ppm potasu dajesz tygodniowo?
2x 20ml na 200 l, czyli wychodzi, że 8 ppm.

Sądzę, że mogę jeszcze wydłużyć podawanie CO2 a zmniejszę liczbę bąbelków. Tylko światło włącza się o 13 a CO2 o 10. Więc czy jest sens?

Postaram się, jak wrócę dziś z pracy, zrobić pomiary wody kranowej.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Jeśli nie potas to co?

#6

Post autor: mimag »

winter pisze:2x 20ml na 200 l, czyli wychodzi, że 8 ppm.
tak, zakladajac ze masz wlane wody do zbiornika na max, na rowni z rantem szyby. Kazdy inaczej wylicza dawkowanie nawozów, ja licze na ilosc faktyczną wody w akwa czyli ilosc wody netto.

winter pisze:Sądzę, że mogę jeszcze wydłużyć podawanie CO2 a zmniejszę liczbę bąbelków. Tylko światło włącza się o 13 a CO2 o 10. Więc czy jest sens?
sa rozne teorie. Ja dugo podawalem co2 podczas swiecenia swiatla, pozniej zmienilem na godzine przed zapaleniem podawanie gazu i na godzine przed zgaszeniem wylaczenie podawania gazu. Teraz zmniejszylem ilosc gazu i podaje od 8 rano do 21 wieczor. A swiatlo swiece od 13 do 22. Teraz mam stabilniejsze ph a rosliny rownie dobrze reaguja na co2 i maja poprawny wzrost. Ideaem bylo by tak ustawic aby gaz podawac od rana i w momencie zapalenia swiatla miala bys np 6,8 ph a w momencie gaszenia swiatla doszło by do 6,7ph. Ale to czysto teoretyczno ksiazkowe gdybania. Wiec ponownie moja propozycja, wprowadz zmiane i obserwuj przez jakis dluzszy czas czy bedzie lepiej czy gorzej. Wazne abys wprowadzala tylko jedna zmiane jednoczesnie aby wiedziec co poprawilo lub polepszylo sytuacje.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Jeśli nie potas to co?

#7

Post autor: Winter »

mimag pisze:Wazne abys wprowadzala tylko jedna zmiane jednoczesnie aby wiedziec co poprawilo lub polepszylo sytuacje.
To właśnie jest dla mnie najtrudniejsze. Od razu zaczynam mieć sto pomysłów na minutę i ciężko cierpliwie czekać :D Ale spróbuję.

Utrzymam nawożenie, a CO2 zmienię. Ciekawe, jak długo wytrzymam?
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
ODPOWIEDZ