Problem z nawożeniem solami

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
storm29
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr wrz 03, 2014 8:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bielany
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Problem z nawożeniem solami

#1

Post autor: storm29 »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) - --.02.14
2. Litraż i wymiary akwarium - 54l 60x30x30
3. Jakie jest oświetlenie (moc-W/L) - 2x świetlówki opti plant i i zwykła 6500K po 15W, wychodzi koło 0,6W/l
4. Jak długo świecisz (ile godzin) - 10h/d
5. Podłoże - AQUAEL AQUAGRUNT
6. Filtracja - hbl-501
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz, np.ogólny, roślinny itd.) - holenderski
8. Rośliny (ile, jakie) - mech heniek i to co jeszcze przeżyło....
9. Ryby (ile, jakie,) - neon innesa x10, samice bojownka x3
10. Podmianki (jak duże,jak często,jaka woda) - 50%/tyg RO+Kranovit 1:1
11. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - sole, Mg przy podmianie, miko intermagu+chelat Fe
12. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - jest, dyfuzor ze spieku ceramicznego + bimbrownia
13. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) -

NO3: 10ppm
PO4: 1ppm
K: 10ppm
Mg:ok 11ppm
Ca: ok 45ppm
Fe: 0,4 ppm
pH: 6,5
gH: 8
kH: 6

14. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - próbuje znależć brakujący element, czasem którąś sól obniżam czasem podnoszę, nie mogę znależć przyczyny takiego zachowania.
15. Fotka -
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Opis problemu -

Witam,
mam od dłuższego czasu problem z ceratopteris thalicroides, wygląda jakby ją ktoś stale zaginał i gniótł, a ostatnio jej liście zaczeły się robić przeźroczyste.

Woda jaką stosuję to RO+Kranovit, jest bimbrownia, działa bez zarzutu, nawożę solami i mikro intermagu wzbogacony chelatem Fe, oświetlenie 0,6W/l.

Ogólnie to w akwarium panuje straszny dramat, wszystko pokrywa się krasnorostami, starsze liście gniją, dziurawią się, odpadają, pomimo, że chwasty rosną w całkiem szybkim tempie, nie wiem już sam czy nie restartować tego akwarium, aczkolwiek planowałem to po dokładnym nauczeniu się nawożenia solami, dlatego bardzo zależy mi na tym, aby problem rozwiązać. Wszystko zaczęło się od przejścia na nawożenie solami, wcześniej korzystałem z serii AA i było całkiem dobrze. :(
Magnez uzupełniam według danych z wodociągów, tak aby Mg:Ca było 1:4.

Korzystam z testów zoolek, jakby miało to jakieś znaczenie.

Pomożecie ?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Problem z nawożeniem solami

#2

Post autor: don_Vall »

Wg mnie mało magnezu i wapnia. Mało również azotu a nadmiar fosforu (na liściach wygląda na sinice). Krasnorosty na kamieniu mówią o słabej cyrkulacji.
W holendrze powinieneś podnieść twardości.

U mnie, poza objawami jak u Ciebie miałem jeszcze pył na szybach. Doszedłem do wniosku, że to z nadmiaru mikro.


Przy holendrze powinieneś pomyśleć o metodzie nawożenia EI i zrezygnowaniu z kranówki.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Problem z nawożeniem solami

#3

Post autor: mimag »

storm29 pisze:12. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - jest, dyfuzor ze spieku ceramicznego + bimbrownia
przy holendrze bimbrownia nie sprawdzi sie. Jej wydajność jest rozna co bedzie wprowadzac niestabilnosc ilosciowa co2 a co za tym idzie tez Ph.
Warto pomyslec nad prostym zestawem co2 z butli.
storm29 pisze:NO3: 10ppm
PO4: 1ppm
K: 10ppm
Mg:ok 11ppm
Ca: ok 45ppm
Fe: 0,4 ppm
pH: 6,5
gH: 8
kH: 6
azotu i fosforu bym nie ruszał. jest OK. Z magnezem bym sprobował w doł pojechac i zobaczyc jak bedzie.
Czym robisz testy? Wg mnie sa niewiarygodne. Majac bimbrownie masz ph 6,5 i kh 6 wiec masz okolo 60ppm co2 ...... w takim razie pytanie czy ryby jeszcze zyją? w teorii po kilku dniach powinny sie podusic bo co2 by rosliny az tyle nie zuzyły wiec skumulował by sie gaz i tragedia. Sadze ze ktorys parametr jest zle odczytany. Moze testy paskowe a nie kropelkowe?
storm29 pisze:Magnez uzupełniam według danych z wodociągów, tak aby Mg:Ca było 1:4.
a co z potasem? jesli trzymasz sie wlasciwego stosunku sugeruj sie tez potasem. Powinno byc Ca:Mg:K 4:1:3 Patrzac teraz na to od razu rzuca sie w oczy zbyt niski poziom potasu. Ale to kwestia do sprawdzenia doswiadczalnie.
Pytanie jak liczysz sole. Na ilosc calej wody w bance? (nie mylic z objetoscia zbiornika) czy na ilosc podmienianej wody. Rozumiem ze wliczasz w sole tez pierwiastki ktore podajesz razem z wodą kranową. Ja przy podmiance 50% proponuje wyliczac sole pod ilosc podmienianej wody.
storm29 pisze:Korzystam z testów zoolek, jakby miało to jakieś znaczenie.
i kwestia testow troszke rozjasniona. Opinie sa rozne ale o tej firmie zazwyczaj niekorzystne. Jesli masz kogos blisko siebie z forumowiczow poprosc o zbadanie wody testami np JBL. Moze sie okazac ze wyjda zupelnie inne wyniki. Warto sprawdzic, choc nie ma co od razu wieszac zooleka.
don_Vall pisze:Wg mnie mało magnezu i wapnia. Mało również azotu a nadmiar fosforu (na liściach wygląda na sinice). Krasnorosty na kamieniu mówią o słabej cyrkulacji.
W holendrze powinieneś podnieść twardości.
ja bym Mg obnizył. A wapnia nie ruszał , niech zostanie tyle ile wpada z kranówki. Storm29 w jaki sposob wyliczyles ilosc Ca?
Zakladajac ze testy pokazuja poprawnie nie ruszał bym azotu i fosforu. Przychylam sie ze mozesz miec małą cyrkulację w zbiorniku przez co co2 tez jest slabo transportowane po całej bańce. Twardości bym nie ruszał. Ta wartość jest poprawna wg mnie. Tez mam kh6 lejac pol na pol kran i ro.
don_Vall pisze:Przy holendrze powinieneś pomyśleć o metodzie nawożenia EI i zrezygnowaniu z kranówki.
EI jak najbardziej, ale z kranowki czy rezygnowac? kwestia dyskusyjna. Na pewno jest na samym ro duzo łatwiej. Mala banka to malo ro potrzeba wiec nie bylo by problemu, do tego mineralizator dal by CI 100% pewnosci ile jakiego pierwiastka podajesz do wody. Warto przemyslec, tylko takie rzeczy to dopiero jak bys mial butle co2, przy bimbrowni latwo zrobic sobie krzywde.

Pamietaj aby wprowadzac zmiany osobno a nie wszystkie na raz bo pozniej bedzie ciezko ocenic co zaszkodzilo a co pomoglo.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
storm29
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr wrz 03, 2014 8:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bielany
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Re: Problem z nawożeniem solami

#4

Post autor: storm29 »

przy holendrze bimbrownia nie sprawdzi sie. Jej wydajność jest rozna co bedzie wprowadzac niestabilnosc ilosciowa co2 a co za tym idzie tez Ph.
Warto pomyslec nad prostym zestawem co2 z butli.
Ten zbiornik traktuję bardziej jako doświadczalny, po restarcie szarpnę się na butlę.
azotu i fosforu bym nie ruszał. jest OK. Z magnezem bym sprobował w doł pojechac i zobaczyc jak bedzie.
Czym robisz testy? Wg mnie sa niewiarygodne. Majac bimbrownie masz ph 6,5 i kh 6 wiec masz okolo 60ppm co2 ...... w takim razie pytanie czy ryby jeszcze zyją? w teorii po kilku dniach powinny sie podusic bo co2 by rosliny az tyle nie zuzyły wiec skumulował by sie gaz i tragedia. Sadze ze ktorys parametr jest zle odczytany. Moze testy paskowe a nie kropelkowe?
Magnez był nisko, ale po podniesieniu do prawidłowego stosunku zauważylem porawienie się kondycji roślin. Testy to paskowy zestaw jbl, możliwe że ph jest wyższe ok 7- 7,5 ciężko to odczytac :x .
a co z potasem? jesli trzymasz sie wlasciwego stosunku sugeruj sie tez potasem. Powinno byc Ca:Mg:K 4:1:3 Patrzac teraz na to od razu rzuca sie w oczy zbyt niski poziom potasu. Ale to kwestia do sprawdzenia doswiadczalnie.
Pytanie jak liczysz sole. Na ilosc calej wody w bance? (nie mylic z objetoscia zbiornika) czy na ilosc podmienianej wody. Rozumiem ze wliczasz w sole tez pierwiastki ktore podajesz razem z wodą kranową. Ja przy podmiance 50% proponuje wyliczac sole pod ilosc podmienianej wody.
Właśnie nie wiem jaki ma być właściwy stosunek, bo ludzie na forach różnie piszą, sole liczę na 40 litrów, czyli netto mojej bańki przy podmianie uzupełniałem do stężeń przed podmianą i lałem nawozy codziennie juz tak, aby uzupełnić zużycie każdego pierwiastka pożartego przez rośliny każdego dnia. Zastosuję się i podam więcej potasu, lecz z reguły marnie to się kończyło, policzę sole na 20 litrów podmienianej wody, lać wszystko przy podmianie czy może N i P rozbić na dzienne dawki ?
i kwestia testow troszke rozjasniona. Opinie sa rozne ale o tej firmie zazwyczaj niekorzystne. Jesli masz kogos blisko siebie z forumowiczow poprosc o zbadanie wody testami np JBL. Moze sie okazac ze wyjda zupelnie inne wyniki. Warto sprawdzic, choc nie ma co od razu wieszac zooleka.
Mieszkam na bielanach, aczkolwiek myślę, że testy pokazują w miarę dobre wartości, ponieważ testowałem nimi wodę po wyliczeniu dawek soli i wyniki testów były bliskie temu co policzyłem.
ja bym Mg obnizył. A wapnia nie ruszał , niech zostanie tyle ile wpada z kranówki. Storm29 w jaki sposob wyliczyles ilosc Ca?
Zakladajac ze testy pokazuja poprawnie nie ruszał bym azotu i fosforu. Przychylam sie ze mozesz miec małą cyrkulację w zbiorniku przez co co2 tez jest slabo transportowane po całej bańce. Twardości bym nie ruszał. Ta wartość jest poprawna wg mnie. Tez mam kh6 lejac pol na pol kran i ro.
Dziś przyciągnąłem z domu kubełek EX800 ze starej 120stki, podepnę go i nie powinno być już problemów z cyrkulacją.
EI jak najbardziej, ale z kranowki czy rezygnowac? kwestia dyskusyjna. Na pewno jest na samym ro duzo łatwiej. Mala banka to malo ro potrzeba wiec nie bylo by problemu, do tego mineralizator dal by CI 100% pewnosci ile jakiego pierwiastka podajesz do wody. Warto przemyslec, tylko takie rzeczy to dopiero jak bys mial butle co2, przy bimbrowni latwo zrobic sobie krzywde.
Ok, w takim razie jakie mineralizatory polecacie? myślałem już nad tym i chyba się zastosuję.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Problem z nawożeniem solami

#5

Post autor: sylwekw »

Pozwolę sobie włączyć się trochę w wątek z dodatkowym pytaniem.
Widzę, że tu w niektórych wskazówkach zwracacie uwagę na poziom (stężenie) Ca.
Czy uważacie, że on faktycznie jest tak istotny dla kondycji roślin?
Ostatnio zmieniony pn gru 22, 2014 1:52 pm przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Problem z nawożeniem solami

#6

Post autor: don_Vall »

Jak używałem wody z wodociągu to nie było problemu. Natomiast po przejściu na RO zauważam, że TWW ma znaczenie i należy ją utrzymywać na poziomie nie mniej niż 5. Na pewno małe KH ma wpływ na ilość CO2 ale rośliny są bardziej "mięsiste" gdy KW jest wyższe. Przy KH=1 (do 3) liście robią się przeźroczyste.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ