Jakie błędy w nawożeniu?

ODPOWIEDZ

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#1

Post autor: inerkoma »

1. Kiedy akwarium zostało zalane - 20.09.2014
2. Litraż i wymiary akwarium - 200l (wymiary standardowe)
3. Jakie jest oświetlenie (moc-W/L) - 3x20W Naświetlacz Led
4. Jak długo świecisz (ile godzin) - 8h
5. Podłoże - ziemia + bazalt + piasek kwarcowy
6. Filtracja - Eheim 2228 + Eheim Pickup 2012 + HBL 301 jako skimmer
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz, np.ogólny, roślinny itd.) - ogólny z przewagą dość prostych roślin w hodowli.
8. Rośliny
Limnophila Aquatica
Anubias nana
Mirosorium Petropus
Mirosorium (niestety nie znam)
Lotos Tygrysi
Żabienica Amzońska
Kryptokoryna
Kryptokoryna wendtii brown
Kryptokoryna wendtii green
Kryptokoryna undulata
Bolbitis heudelotii
Sagittaria subulata
Echinodorus tenellus
Pistia rozetkowa
Limnobium rozłogowe
Spike moss
Java moss
Christmas moss
hygrophila polysperma rosanervig
Anubias barteri
Limnophila polisperma
Rotala rotundifolia indica
Gałęzatka Kulista
Flame Moss
Rogatek Sztywny
heteranthera zosterifolia
Ludwigia Repens
bacopa caroliniana
heteranthera zosterifolia
Ludwigia Repens
Kryptokoryna Balanse
Moczarka Argentyńska

9. Ryby

11 szt. Razbora Klinowa
19 szt. Neon Innesa
6 szt. Otosek
6 szt. Zbrojnik Niebieski
9 szt. Kirysek Pigmej
6 szt. Pielęgniczka Ramireza

Nieokreślona ilość Helenek i krewetek RC

10. Podmianki –
Ostatnio podmianki 30% co tydzień z wodą RO w proporcjach 50/50 a przez ostatnie dwa tygodnie 20% RO

11. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) – sole – Micro i Macro, Carbo, Potas
12. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) – butla + dyfuzor z filtra narurowego (4 – 5 bąbli/s)
13. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) –
KH – 7
GH – 8
PO4 +/- 2
NO3 +/- 10
PH +/- 6,5
14. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - nie
Opis problemu –
Ogólnie chodzi o wszędobylskie dziury w liściach, szukałem i sprawdzałem metodą prób i błędów lejąc potas ale nawet podanie przez dłuższy okres potrójnej dawki nie zmienia tego stanu rzeczy. Niestety nie znam stężeń mojego Micro i Macro są podane tylko zalecane dawki w zależności od typu zbiornika (w sensie z małą, średnią i dużą ilością roślin). Jedno naciśnięcie dozownika podnosi u mnie potas teoretycznie o 0,25 ppm, ja podaje x15 więc wychodzi mi jakieś 3,75 ppm na dzień. Nie znam niestety dokładnego poziomu. Podobnie sprawa ma się z poziomem żelaza tj. nie znam jego dokładnego poziomu. Jedynie co mogę napisać to że po podaniu żelaza tudzież micro od razu mam pył na szybie. Ciekawostką jest u mnie to, że pomimo lania czystego RO po podmianie poziom PO4 mam ciągle taki sam. Robiłem przymiarki żeby samemu z soli zrobić sobie nawozy ale jakoś nie do końca ogarniam te kalkulatory do obliczania stężeń i tego w jaki sposób obliczyć jakie jest tygodniowe zapotrzebowanie na nawozy. Dzięki za wskazówki

-- N lut 01, 2015 4:43 pm --

Obrazek

-- N lut 01, 2015 4:44 pm --

Obrazek

-- N lut 01, 2015 4:44 pm --

Obrazek

-- N lut 01, 2015 4:45 pm --

Obrazek

-- N lut 01, 2015 4:46 pm --

Obrazek

yokashin
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: śr paź 08, 2014 1:11 pm
Lokalizacja: Warszawa

Jakie błędy w nawożeniu?

#2

Post autor: yokashin »

A jakiej firmy sa te nawozy?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#3

Post autor: rudy1986 »

Masz slimaki??

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#4

Post autor: pkucaba »

Brak azotu?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#5

Post autor: rudy1986 »

Teraz sie doczytalem......... 4-5 babli na sek?? Duza dawka, przy takim oswietleniu mysle ze to poprostu woda sie robi jalowa i brak niektorych makro i mikro

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#6

Post autor: inerkoma »

Więc tak nawozy to zwykłe sole robione przez HUNTER-a, ślimore są - mega ilość Helenek. Pytanko - ile zapodać tych bąbelków? Ostatnio zwiększyłem bo pojawiły się "krasne" Z Azotem to ciekawa sprawa w sumie jest bo jak zwiększyłem kiedyś tam to od razu miałem "szampan" w akwarium ale po pewnym czasie pokazały się "krasne" i nie wiem czy właśnie to nie było wtedy jak przesadziłem z No3 :(

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#7

Post autor: pkucaba »

Kluczem jest jak zwykle równowaga. Uwielbiam to słowo zawsze pasuje przy kłopotach w nawożeniu (Równie dobrze pasuje - stosunek).
Faktycznie dużo tego gazu podajesz. Z kalkulatora wychodzi stężenie CO2 66,4 ppm co jest dwukrotnie za dużym wynikiem.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakie błędy w nawożeniu?

#8

Post autor: inerkoma »

Zmniejszyłem do 2 bąbli na sekundę. Na zmianę pewnie trzeba będzie zaczekać ze dwa tygodnie aż rośliny zatrybią. Pozostaje czekać obserwować i usuwać podziurawione liście.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Jakie błędy w nawożeniu?

#9

Post autor: silver007 »

Jak przeczytalem o tych dawkach dla malo, srednio i bardzo zarosnietego zbiornika to od razu pomyslalem o nawozie BlueLine. Moja rada - czym predzej odstaw to mikro. Nie wiem z czego robi je Hunter, ale pewnie z Intermagu, z tum ze jest w nim cos nie tak z proporcjami (tez je mialem kiedys na probe). W kazdym razie pyl na szybach byl nie do zwalczenia. Najlepiej zrob mikro sam z chelatu zelaza i wspomnianego Intermagu (przepis kolegi Łorena dostepny w necie).

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakie błędy w nawożeniu?

#10

Post autor: inerkoma »

Silver007 - dzięki za info. Hunter-owi pisałem o tym pyle kiedyś, pisał mi że zmieniał skład w nowych partiach micro właśnie dlatego że wielu klientów skarżyło się na pył na szybach. Wynikało to podobno z tego, że wiele osób nie używało Ro, miało twardą wodę i stąd pył na szybach. Czy faktycznie jedno wynika z drugiego nie wiem, taką informację otrzymałem. Chciałbym się nauczyć jak samemu robić te nawozy ale te kalkulatory to dla mnie póki co jakaś czarna magia :/

-- Śr lut 11, 2015 3:16 pm --

Jakie zmiany po 10 dniach - zrezygnowałem z kaskady jako skimmera - kilka źródeł podaje, że brak skimmera nie będzie powodował szybkiego wytrącania się CO2 z wody (czy tak jest - nie wiem), inny powód to taki, że HBL 301 to masakryczny sprzęt - buczy i raz nawet wylał mi nieco wody na podłogę - nie polecam. Najpierw zwiększyłem NO3, podałem też Fe i Micro w skromnych ilościach i ku mojemu zdumieniu rośliny zaczęły sobie nieśmiało w prawdzie puszczać bąbelki. Oczywiście K2SO4 podaje dalej w zwiększonych dawkach i z tego co obserwuje jakoś to idzie. Po podaniu Fe zauważyłem wyraźną poprawę w przyroście masy roślinnej, wcześniej przed podaniem widać było brak wzrostu a wręcz całkowity brak przyrostu. Te liście z dziurami to zazwyczaj liście stare ze spodu łodygi. (wygląda jak chloroza) Niektóre liście Kryptokoryn po pokazaniu się dziur rozpadały się po pewnym czasie - robiła się taka galareta. Na jednym z Anubiasów nowe liście są prawie białe - i chyba tyle moich przemyśleń. Jaki mam plan - pozostanę przy takim dozowaniu nawozów jak teraz - Co2 podaję zgodnie z waszą sugestią, czyli zmniejszyłem dawkę do 2b/s, w podłożę dam Tetra Crypto i kulki gliniane i dalej będę obserwował.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#11

Post autor: mimag »

Ja bym obnizyl o polowe fosfor do poziomu 1. Czy podajesz Mg?
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakie błędy w nawożeniu?

#12

Post autor: inerkoma »

Z Po4 niestety sprawa u mnie jest dziwna. Próbowałem obniżyć wartość tak jak napisałeś do 1 ale wydaje się to nie realne. Pomimo że kilka razy podmieniałem wode na samo RO (20%) to i tak było na takim samym poziomie. Myślę że ziemia pod bazaltem oddaje fosfor so słupa wody. Test kropelkowy JBL na Po4, data ważności oki, zrobiony zgodnie z instrukcją. Myślałem jeszcze nad jakimś wkładem absorbującym fosfor ale nie wiem czy to faktycznie zadziała. Co do Mg, to czystego samego nie podaje, jedynie te które jest zawarte w Micro - stężenie jest mi niestety nieznane.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#13

Post autor: mimag »

W mikro jest zazwyczaj malo Mg. Podawaj przez jakis czas dodatkowo Mg moze bedzie widac roznice na plus.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakie błędy w nawożeniu?

#14

Post autor: inerkoma »

Oki. Przetestuje tę opcję.

-- So kwi 11, 2015 5:09 pm --

Odgrzewam mojego „kotlecika”. Temat wcześniejszych dziur ogarnąłem w miarę podając do całości zwiększone dawki Mg tak jak polecił mimag. I teraz znowu od jakiś dwóch tygodniu pomimo braku szczególnych zmian w nawożeniu pojawiły się problemy. Szczególnie widać to na Ludwigia repens i Limnophilia Polisperma ale nie tylko.

1. Ludwigia – dolne, starsze liście z wyraźnymi przebarwieniami, jasne brzegi, żółty środek a następnie liść odpada od rośliny,
2. Limnophilia – w dolnych liściach dużo dziurek, liście jasne, żółte. W obu przypadkach młode odrosty wyglądają normalnie.
3. Dziury w Żabienicy Blehera (wyglądają jak zatrucie Fe i braki K )
4. Jasne młode liście Anubias Coffefolia,
5. Jasne liście Anubias Barteri z mocno zielonym żyłkami nerwowymi. (wyglądają tak jak przy niedoborach Mg i Fe)
6. Zielony pył na szybie.
7. Dziury i marniejące liście Lotosa.
8. Żółte przebarwienia blaszek liściowych u kryptokoryn na brzegach i w centrum.
9. Sinice w podłożu przy przedniej szybie

Parametry wody przed podmianą:
PH – 7,2
GH – 11
KH – 9
NO3 – 20
PO4 - +/-1

Poczytałem trochę, trochę poszukalem i wynikałoby że jest za mało potasu, Fe i Mg. W sumie to tak po prawdzie nie mam pojęcia ile tych dawek dziennie podawać żeby było ok. 3ml na 100 podnoszą K o 9,8 tygodniowo, ja podaje dziennie w 200l 15 ml, NO3 i PO4 wg. mnie jest ok może trochę PO4 a niskie w stosunku do NO3 (albo obniżyć NO3). Dalej Fe podaje 3ml dziennie i tu chyba jest problem bo daję go za dużo. 0,5ml w 100l zwiększy mi poziom jednorazowo o 0,065 mg/l a tygodniowo 0,455 mg/l – pytanie ile tego dać żeby nie przesadzić? Z kolei moja teza związana z przedawkowaniem Fe nie jest słuszna patrząc na liście Anubiasów. Nie umiem policzyć zużycia nawozów przez rośliny i nie wiem ile czego podać  CO2 z butli 24h/7 dni w tygodniu – dozowane przez reaktor narurowy 1b/s
Inne moje podejrzenia są związane z aktualnym oświetleniem – niestety chyba przyznam rację tym którzy mi odradzali naświetlacze power led. Używam ich od września zeszłego roku i efekty są takie sobie (oprócz oszczędności na prądzie). W planach mam już aktualnie powrót do świetlówek t5 4x39W i zrobienie pokrywy z PVC. (2xPhilips Master 865, 1xSylvania Grolux oraz 1x Sylvania Aquastar). Dorzucam fotki poglądowe.
Dzięki za sugestie.

-- So kwi 11, 2015 5:11 pm --

Obrazek

-- So kwi 11, 2015 5:13 pm --

Obrazek

-- So kwi 11, 2015 5:13 pm --

Obrazek

-- So kwi 11, 2015 5:14 pm --

Obrazek

-- So kwi 11, 2015 5:15 pm --

Obrazek
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#15

Post autor: mimag »

Obniz N i P do 10 i 0,8
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#16

Post autor: inerkoma »

Dziś mierzyłem któryś raz z rzędu PO4 bo nie dawało mi spokoju to, że test pokazuje praktycznie nie wykrywalny poziom stężenia fosforanów w słupie wody. Zrobiłem nawet test na kranówie i też "0". Myślę sobie - chyba test się zepsuł ale pobrałem wymaganą próbkę z dna akwarium i ku mojemu zdumieniu kolor przekroczył skalę, co ciekawe próbka pobrana przy tafli wody jest tylko lekko niebieska. No i teraz pytanie dać sobie spokój z nawożeniem KH2PO4 czy nie sugerować się wskazaniami z podłoża i nawozić aby w słupie wody było tyle ile należy. Intuicja podpowiada, żeby sobie odpuścić ale może ktoś bardziej doświadczony mógłby podpowiedzieć.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#17

Post autor: sum »

inerkoma pisze:pobrałem wymaganą próbkę z dna akwarium
Czy czasem nie wzruszyłeś podłoża?
Ciekawe to co piszesz,muszę u siebie przeprowadzić taki test.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#18

Post autor: inerkoma »

Sum - dobre pytanie z tym podlożem - tego dnia wycinałem z akwarium Grążel Japoński więc trochę, a nawet bardzo gmerałem w podłożu. Wykonam ponownie taki test tj. próbka z dna i centralnie ze słupa wody i zobacze. Ale skoro mam taką kumulacje PO4 to zaniecham na jakiś czas nawożenia tym pierwiastkiem.Czy np. wysoka kumulacja tłumaczy zielony osad w podłożu przy przedniej szybie? (wygląda to jak sinice)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#19

Post autor: sum »

Jak nie zapomnę to też na dniach sprawdzę u siebie jak to wygląda.Bardzo mnie to zaciekawiło.Nigdy tak nie sprawdzałem.
inerkoma pisze:Czy np. wysoka kumulacja tłumaczy zielony osad w podłożu przy przedniej szybie? (wygląda to jak sinice)
Jeżeli wystąpiło po gmeraniu w podłożu to tak.Ewentualnie jak podłoże masz bardzo nasycone fosforem i masz denne rybki.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakie błędy w nawożeniu?

#20

Post autor: inerkoma »

Obstawiałbym raczej drugą opcje w kwestii osadu bo mam go już długo przy tej przedniej szybie. Może rośliny lubiące fosfor mogłyby częściowo załatwić sprawę? Np.Heteranthera Zosterifolia i Staurogyne Repens?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#21

Post autor: sum »

inerkoma pisze:Np.Heteranthera Zosterifolia i Staurogyne Repens?
Pomimo fosorolubności obydwu roślin bardziej bym obstawiał na Staurogyne.Heterka więcej ciągnie z toni niż korzeni.
W grę wchodzi jeszcze odmulanie podłoża.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#22

Post autor: mimag »

Ja bym nie sugerował sie wskazaniami testu z wody pobranej przy podłozu, tylko nawoził tak aby w kolumnie wody było dane stezenie. Nie jest mozliwe ze po wlaniu 1000ppm fosforu nadal bedzie znikał, w koncu musi sie nasycic, bo cos ten fosfor pochlania ale jakis limit na pewno jest i w pewnym momencie zostanie tez wiecej w kolumnie wody. Pytanie czy przy Twoim podłozu bedzie to na tyle stabilny poziom fosforu ze bedzie mozna nad nim zapanowac i podawac wymagane dawki. Jesli wahania byly by duze to wtedy nie warto sie bawic.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#23

Post autor: inerkoma »

Mimag wygląda to na razie tak ze jak wsadziłem strzykawke w podłoże i zaciągnąłem 10 ml wody i uczyniłem test to brakło skali a jak ze słupa wody to test wskazal zero lub wynik bliski zeru. Wszystko jeszcze raz powtórzyłem i jest tak samo. Nawozy mam przygotowane na 5 tygodni więc przez ten okres czasu potestuje a zielsko pewnie da znać czy czegoś brakuje czy nie. Poza tym co tydzień robie testy więc kontrola przynajmniej minimalja będzie. Co do tej absorpcji PO4 przez podłoże na ziemi to miałem podobne doświadczenie w poprzednim zbiorniku. Może to oczywiste albo i nie ale nie ważne jak wielkie i częste podmiany bymn nie robił to nie zbije poziomu tych fosforanōw z podłoża :-( Jedyny plus jaki dostrzegam to jak widać na załączonym obrazku ziemia nie oddaje fosforu do słupa wody bo jeśli było by inaczej test by pokazał co innego i zapwne glony też.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Jakie błędy w nawożeniu?

#24

Post autor: sum »

inerkoma pisze:wsadziłem strzykawke w podłoże i zaciągnąłem 10 ml wody i uczyniłem test
Ja myślałem,że pobierałeś tuż nad podłożem.Jak to jest z samego podłoża to bym się nie martwił i dalej podawał.Część roślin bardziej pobiera przez liście i im może brakować.
Choć w sumie można poeksperymentować.Zrób tak jak piszesz i obserwuj rośliny :mrgreen:
Na przykładzie Twojego i wielu innych baniaków z dużą ilościom roślin doskonale widać ich przewagę nad baniakami gdzie roślin jest malutko lub nie ma ich wcale.W akwariach roślinnych coś się dzieje,trzeba kombinować,eksperymentować itd.Nie są nudne i tak proste w prowadzeniu jak betoniarki.
Chyba murarzom podpadnę :DD :evil:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakie błędy w nawożeniu?

#25

Post autor: inerkoma »

Mam tylko taką nadzieje, że moje eksperymenty nie zemszczą się na mnie i, że nagle podłoże odda "nieco" więcej PO4 po pewnym czasie. Na razie bazalt buforuje nadmiary fosforanów ale będę czujny. Propos "betoniarek" Murarze zrozumieją :)
ODPOWIEDZ