Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

#1

Post autor: pkalan »

Witam,

podaję co2 z butli wysokociśnieniowej przez spiek i zauważyłem że w godzinach wieczornych, powiedzmy od 19:00 w akwarium robi się pełno pęcherzyków powietrza.rośliny rosną, bomblują ale wydaje mi się że ten "śnieg" nie jest spowodowany fotosyntezą. mam wrażenie tak jakby rośliny przestawały pobierać co2 i wtedy chmura pęcherzyków gazu unosi się w toni akwarium.
indykator jbl pokazuje zawartość na poziomie powyżej 20mg/l ale przyduchy w zbiorniku niema... zbiornik w stylu iwagumi więc rośliny raczej denne, w sumie to tylko trawniki i troszkę mchu.

jest szansa że rośliny są "najedzone" i nie pobierają więcej gazu?
i nie ukrywam że trochę mnie drażni ten śnieg...podawać mniej gazu?

pozdrawiam
PK
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

#2

Post autor: rudy1986 »

Efekt babelkow przy uzytkowaniu CO2 jest wywolana max iloscia CO2 jaka roslina moze przyjac i nie jest w stanie juz wiecej. Dlatego rosliny babluja. Spokojnie mozesz zmniejszyc ilosc podawanego CO2 bo tak to sie tylko marnuje
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

#3

Post autor: tomekm »

Rudy skąd masz takie info o bąbelkowaniu? z moich obserwacji one się nie potwierdzają, są wprost przeciwne i symbolizują bardzo mocną fotosyntezę.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

#4

Post autor: rudy1986 »

Na szybko znalezione na RA.

Długotrwałe bąblowanie roślin jest efektem stresu.
Nie jest wskazane ze względu na:
- niekorzystny efekt dekoracyjny, w tym osiadanie babelków gazu na błonie przypowierzchniowej co wygląda nieestetycznie i ma negatywny wpływ na przenikanie światła wgłąb toni wodnej. Sam efekt dekoracyjny bąblowania jest kwestią dyskusyjną analogicznie jak wykorzystanie kamieni i kurtyn napowietrzających.

- w dłuższym okresie czasu negatywny wpływ na kondycję roślin.
Wysoki poziom fotosyntezy i produkcji tlenu związany jest z produkcją wolnych rodników, które upośledzają metabolizm i przyczyniają się do starzenia rośliny (powodują mikrouszkodzenia DNA). Do momentu gdy procesy wzrostu przeważają i podaż związków mineralnych służących roślinie do produkcji hormonów jest wystarczający, nie zauważymy negatywnych skutków. Jednak w momencie zaprzestania nawożenia (zmiana systemu, zaniedbania ze strony akwarysty) może dojść do zahamowania wzrostu i zaburzenia procesów naprawy. Dzieje się tak ponieważ organizm rośliny w pierwszej kolejności dąży do redukcji czynników stresogennych i ochronę podstawowych procesów metabolicznych, stawiając zwiększenie biomasy na drugim miejscu. Oczywiście od tej reguły są wyjątki, jednak związane są ze specyficznymi rodzajami stresów.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

#5

Post autor: pkucaba »

No i prawdę piszą...
Ale nie ma nic o tym, że oddają co2.

Rośliny w dzień pobierają co2, a produkują tlen...
W nocy pobierają tlen, a oddają co2.

Bąblowanie to nie jest nadmiar co2, tylko ogromna produkcja tlenu w komórkach. Długotrwała, tak nadmierna produkcja tlenu powoduje uszkodzenia rośliny. Z tego powodu jest to niewskazane...
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

#6

Post autor: rudy1986 »

pkucaba pisze:No i prawdę piszą...
Ale nie ma nic o tym, że oddają co2.
Ja tego nie napisalem:P

Troche zbyt ogolnikowo to opisalem.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

#7

Post autor: tomekm »

I według mnie Kuc ma rację bo z moich obserwacji jest tak samo.
Dobry przykład mam czasem przy zdjęciach:

co2 jest wyłączane rano, akwarium jest przygotowywane itp. w godzinach popołudniowych gdzie już co2 jest w ilościach bardzo małych zapalam dużą ilość światła nad akwarium i po 30min zaczyna się prawdziwe jakuzzi :)
Pozdrawiam
TomekM
ODPOWIEDZ