Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

Czy jest jakaś preferowana pora dnia do podawania tych nawozów (micro i macro)?

Czy lepiej podawać rano przed włączeniem lamp?
7
37%
Czy lepiej podawać po włączeniu lamp?
4
21%
Czy lepiej podawać nawozy wieczorem tuż przed zgaszeniem lamp w akwarium?
0
Brak głosów
Albo może po zgaszeniu wszystkich lamp wieczorem?
7
37%
Inne pory dnia?
1
5%
 
Liczba głosów: 19

Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#1

Post autor: Lech-u »

Chciałbym zapytać doświadczonych "rośliniarzy" o porę dnia podawania nawozów typu macro i micro.

Czy jest jakaś preferowana pora dnia do podawania tych nawozów?
Czy lepiej lać rano przed włączeniem lamp?
Czy lepiej lać po włączeniu lamp?
Czy lepiej lać nawozy wieczorem tuż przed zgaszeniem lamp w akwarium?
Albo może po zgaszeniu wszystkich lamp wieczorem?

A może micro rano a macro wieczorem?
Albo odwrotnie?

Oczywiście chodzi mi o wytłumaczenie waszej opinii w oparciu o fizjologię roślin i współpracujące oświetlenie. Na pewno światło ma wpływ na wychwyt poszczególnych pierwiastków lub związków chemicznych, czy też jonów.

Więc moje pytania dotyczą właśnie zależności między światłem "podawanym" roślinom a związkom chemicznym rozpuszczonym w wodzie.

Zakładam, że podajemy macro i micro w dawkach dobowych a nie tygodniowych. Według mnie podawanie codziennie ma lepsze efekty i uzasadnienie niż podawanie raz na tydzień.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#2

Post autor: pkucaba »

7,5 minuty przed świtem...

A najlepiej podzielić na cztery dawki dzienne...

-- 25 lut 2015, o 11:06 --

Oczywiście mogę żartować ;)

-- 25 lut 2015, o 11:08 --

Dodaj ankietę: Jak podaję nawozy?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#3

Post autor: sum »

Nie wiem czy to najlepszy sposób na podawanie nawozów ale napiszę jak ja to robiłem.
Makro,codziennie lub co drugi dzień,naprzemiennie z mikro po zapaleniu światła lub przed(bez znaczenia).
Mikro,codziennie lub co drugi dzień,naprzemiennie z makro przed zapaleniem światła(2-3 godziny).
Ankieta ma za mało opcji.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Psyho

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#4

Post autor: Psyho »

sum pisze:Ankieta ma za mało opcji.

Powinna być jeszcze opcja " Jak sobie przypomnę"
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#5

Post autor: Lech-u »

sum pisze:Ankieta ma za mało opcji.
Wiem. Kombinacji jest naprawdę sporo.
Jak chcesz to podaj mi, proszę, punkty do ankiety, który by uzupełniły sensownie ankietę.

Liczę też na to, że Twoim przykładem, forumowicze opiszą po prostu w poście jak podają sole micro i macro.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#6

Post autor: sum »

Chyba jest za dużo opcji.
pkucaba pisze:7,5 minuty przed świtem...
pkucaba pisze:A najlepiej podzielić na cztery dawki dzienne..
i wiele,wiele innych :evil: :evil: :evil:
Niech każdy pisze jak podaje i będzie gites :)
Dla wnikliwych weryfikacja nie powinna być trudna.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

bartek
Zapaleniec
Posty: 240
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:15 pm
Telefon: 790020866
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#7

Post autor: bartek »

Codziennie rano mikro+makro+carbo. Długo przed włączeniem światła.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#8

Post autor: Lech-u »

bartek pisze:Codziennie rano mikro+makro+carbo. Długo przed włączeniem światła.
Bartek, a dlaczego właśnie tak?
sum, też powiedz dlaczego tak dzielisz (dzieliłeś).
Na pewno jest jakieś uzasadnienie merytoryczne lub uważacie, że tak jest lepiej, wygodniej, bezpieczniej itp.

Napiszcie, proszę dlaczego właśnie tak.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

emil
Zapaleniec
Posty: 287
Rejestracja: czw wrz 20, 2012 1:07 pm
Telefon: 793439010
Lokalizacja:
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#9

Post autor: emil »

A ja podaję wszystko przed zapaleniem światła bo tak zaleca producent :)
Kluczem do sukcesu w akwarystyce jest wiedza, opanowanie, cierpliwość. Tylko wtedy uda się osiągnąć zamierzony cel.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#10

Post autor: Lech-u »

emil pisze:A ja podaję wszystko przed zapaleniem światła bo tak zaleca producent
Czy mógłbym prosić o zacytowanie fragmentu (zdjęcie butelki)? Właśnie takich "oficjalnych" opinii (instrukcji) szukam... Ale nie tylko takich.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#11

Post autor: pkucaba »

Dobrze by było gdyby w temacie wypowiedział się łoren, zulix, czy 2pac.
Polako też jest doświadczonym roślinniarzem.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#12

Post autor: sum »

Tak zrozumiałem wypowiedzi mądrzejszych kolegów jak się tym interesowałem i czytałem oraz oglądałem galerie bardzo dużo.Po spędzeniu wielu,wielu nocy i dni potrafiłem sobie wyrobić zdanie na kogo doświadczeniu i wiedzy można polegać.
Nie twierdzę,że to najlepszy sposób,to sposób który u mnie sprawdzał się dobrze.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#13

Post autor: Lech-u »

sum pisze:to sposób który u mnie sprawdzał się dobrze
I to jest (akurat w Twoim przypadku :) ) baaardzo dobra rekomendacja.

Zapraszam wszystkich roślinniarzy do wypowiedzenia się.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#14

Post autor: Hooltayos »

Wg mnie.
1. Micro po zgaszeniu lamp.
2. Macro przed zapaleniem się lamp.

Ad. 1 Aby micro nie wytrąciło się pod wpływem światła
Ad. 1 Aby micro nie było podane z macro bo mogą się wiązać
Ad. 2 Aby dobrze rozprowadziło się po akwa tuż przed fotosyntezą.
Awatar użytkownika

bartek
Zapaleniec
Posty: 240
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:15 pm
Telefon: 790020866
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#15

Post autor: bartek »

Lech-u pisze:Bartek, a dlaczego właśnie tak?
Bo tak mi wygodniej. A moje rośliny nie wiedzą, że to niewłaściwy sposób (jeśli jest niewłaściwy) i niech tak zostanie... :)

ZuzAnnaNet
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pn lut 16, 2015 5:09 pm
Telefon: 6654.....
Lokalizacja: Warszawa, Stalowa Wola
Na imię mam: Renata
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#16

Post autor: ZuzAnnaNet »

Akwarium jest to zamknięty zbiornik wodny i w przeciwieństwie do naturalnych zbiorników wodnych powinno się w akwarium uzupełniać pierwiastki potrzebne roślinom do życia.

Biorąc pod uwagę to, że już od 4 klasy szkoły podstawowej uczą na lekcjach przyrody o fotosyntezie i potem przez kolejne lata temat ten jest w szkołach rozwijany to by określić porę dnia podawania nawozów do akwarium a także CO2 wystarczy cofnąć się do dzieciństwa i tego czego próbowano nas nauczyć a co nas w tym czasie w ogóle nie interesowało a jak się teraz okazuje jednak może być przydatne choćby wtedy gdy mamy akwarium a w nim rośliny wodne a także i nawet kwiatki w doniczkach, skrzynkach czy w ogródkach.

W skrócie. Fotosynteza przebiega w dwóch fazach. Jasna i ciemna czyli można powiedzieć, że całą dobę.
W czasie fazy ciemnej pobierane są z otoczenia pierwiastki oraz CO2 i magazynowane przez rośliny by potem
W czasie fazy jasnej przy pomocy światła to co zostało zmagazynowane nocą przerabiane jest na glukozę i inne związki potrzebne dla wzrostu roślin.

Proces ten został udowodniony naukowo zaledwie 55 lat temu a ci co to zbadali i udowodnili otrzymali za to nagrodę Nobla w dziedzinie biochemii. Tym samym na całym świecie nawet dzieci uczone są takiego przebiegu fotosyntezy i nikt jeszcze tego nie podważył na podstawie badań naukowych.

Trzymając się tego co już było udowodnione wnioskuję, że nawozy najlepiej jest podawać na noc czyli zaraz przed albo po zgaszeniu światła by rośliny od razu przystąpiły do pobierania pierwiastków a potem już w dzień przy pomocy światła przerabiały sobie wszystko na budulec.
Metodę takiego nawożenia w mojej rodzinie stosuje się od ponad 50 lat tym samym eliminuje to namnażanie się glonów bo podane na noc pierwiastki, roślinki sobie od razu zjedzą i nie wiele zostanie jako pożywka dla glonów.

Oczywiście lepiej uzupełniać nawozy dawkami dziennymi ub co 2-gi dzień gdyż podawanie 1 x w tygodniu zawsze ( z moich wieloletnich obserwacji i testów) doprowadza do niedoborów.
W moim akwarium Fe znikało 0,2mg/l dziennie tym samym codziennie jednorazowo podawałam 0,20,3mg/l Fe by nie dopuścić do niedoborów. Jeśli jednorazowo podała bym 0,5mg/l wtedy już trzeciego dnia doszło by do braków a niestety nie można z uwagi na ekotoksyczność podać jednorazowo Fe 1,4mg/l tak by wystarczyło na cały tydzień.

Owszem światło ma swój udział w fotosyntezie gdyż dzięki niemu przebiega wiele reakcji chemicznych jednak zbyt mocne światło może mieć negatywny wpływ na rośliny w akwarium szczególnie gdy mamy małą masę roślinną.
Inni naukowcy już zbadali, że zbyt mocne światło może powodować zaburzenia aparatu fotosyntetycznego u roślin a tym samym zahamowuje to przebieg fotosyntezy. Wynika z tego, że gdy fotosynteza hamuje to i przyswajanie pierwiastków przez rośliny maleje a tym samym dochodzi do niedoborów. Oczywiście to widać po roślinach gdyż pierwszy objaw jest łudząco podobny do braków potasu ale nie wystarczy w tym czasie podać potas i problem zniknie. Najpierw wykluczamy przyczynę zaburzeń fotoskładu.
3 lata temu z ciekawości przeprowadziłam eksperyment na różnych typach świetlówek.
Głównie chodziło mi o poznanie czy fotoinhibicja może wystąpić u roślina akwariowych ( w naturze często występuje ona do głębokości do 50cm).

Zakupiłam różne świetlówki i te tzw. akwarystyczne i zwykłe. Głównym czynnikiem doboru świetlówek była moc [W] a także ich wydajność świetlna w [lm].
Dwa takie same akwaria 112l z tymi samymi roślinami, podłożem i testy na jednakowym poziomie nawet ryby rozdzielone były ilościowo i gatunkowo tak samo.

W 1 akwarium świetlówki miały mniejszą moc ale większą wydajność świetlną, w drugim moc była większa a wydajność słabsza.
Przez 4 miesiące obserwacji zauważyłam, że w akwarium ze świetlówkami, w których ilość lm była wyższa rośliny lepiej rosły niż w tym, w którym moc oświetlenia była wyższa a ilość lm niższa.
Tym samym na podstawie również swoich obserwacji uważam, że nie tyle moc źródła światła a jego wydajność świetlna ma ogromne znaczenie dla wzrostu roślin w akwarium.

Przeprowadziłam też test na moc oświetlenia i jeśli mamy małą masę roślinną 10-15% to faktycznie przy mocnym oświetleniu ( powyżej 0,5W/l wielkości akwarium), dochodzi do fotoinhibicji a objawy są faktycznie łudząco podobne do braków potasu. Wystarczy na tydzień zmniejszyć moc oświetlenia o 20% i normalnie nawozić a rośliny wracają do swej kondycji. Tym samym uważam, że dobór oświetlenia zależy głównie od tego czy rośliny są cieniolubne czy światłolubne oraz od ich ilości w akwarium.

Oczywiście powyżej jest to moja opinia na podstawie moich obserwacji wieloletnich a także obserwacji mojej rodziny. Oczywiście nie każdy musi się z tym zgadzać.
Awatar użytkownika

bartek
Zapaleniec
Posty: 240
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:15 pm
Telefon: 790020866
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#17

Post autor: bartek »

Ja podaję nawozy w dawkach codziennych o 7 rano, a światło zapalam o 14 (jest też sporo czasu na fazę ciemną, ale nie cała noc jak u Ciebie). Rośliny rosną bardzo dobrze, glonów brak, ale w ramach eksperymentu od dzisiaj będę podawał je o 23:00 (o tej porze kończy się u mnie zachód słońca :D). Zobaczę po miesiącu, czy nastąpiła jakaś zauważalna zmiana.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#18

Post autor: Lech-u »

Ja podaję zawsze nawozy wieczorem.
Tego posta założyłem dlatego, ze ostatnio rozmawiałem z jednym z "roślinniaków", który podaje jeden nawóz rano, a drugi wieczorem. Argumentacja była taka jak już podano w postach powyżej.

ZuzAnnaNet, z Twojego postu wynika, że najlepiej podawać po zgaszeniu światła wieczorem, żeby przez cała ciemną fazę fotosyntezy rośliny czerpały pożywne elementy z wody.
Czy jest zatem jakiś "fizjologiczny" czas od podania tych nawozów do zapalenia światła?
U mnie światło pełną mocą pali się od ok 15:00 do ok. 22:00 .
Jeśli zatem podam nawozy o np. 22:30 to czy przerwa do ok. 15:00 jest OK, czy to jednak za długo? Co mówi wiedza o fizjologii roślin na ten temat? Na ile godzin przed ponownym zapaleniem lamp powinno się podawać nawozy? No i czy micro i macro można podawać w tym samym czasie?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#19

Post autor: Hooltayos »

ZuzAnna ma trochę racji.
Kiedyś miałem roślinniaka nawet do 1,2W/L na T5
tak naprawdę "W" co określa? moc światła? BŁĄD! spożycie prądu :D
Lm są lepszym wyznacznikiem.
Awatar użytkownika

bartek
Zapaleniec
Posty: 240
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:15 pm
Telefon: 790020866
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#20

Post autor: bartek »

Znalazłem na forum RA wątek z mitami akwarystycznym (sporo jest o nawożeniu): klik
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#21

Post autor: sum »

ZuzAnnaNet pisze:W czasie fazy ciemnej pobierane są z otoczenia pierwiastki oraz CO2 i magazynowane przez rośliny by potem...
Kurcze,trochę to dziwne,o ile podawanie nawozów na noc może jest ok to podawanie CO2 tylko w nocy jest dla mnie zupełnie nie zrozumiałe.Toż to zaprzeczenie całej mojej wiedzy,chyba,że coś źle zrozumiałem.
Masz jakieś fotki z swoich doświadczeń?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

ZuzAnnaNet
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pn lut 16, 2015 5:09 pm
Telefon: 6654.....
Lokalizacja: Warszawa, Stalowa Wola
Na imię mam: Renata
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#22

Post autor: ZuzAnnaNet »

Napisałam, że rośliny pobierają pierwiastki w tym i CO2 w nocy, magazynują to a potem przy pomocy światła przetwarzają na energię glukozę itd itp. .... - tłumacząc pokrótce na czym polega fotosynteza bo by opisać całe zjawisko zajęło by to kilka stron a chodziło o czas podawania nawozów a nie o fotosyntezę jako tako choć jedno z drugim ma ścisły związek.

Samo zjawisko fotosyntezy jak napisałam zostało zbadane przez naukowców i uczą tego w szkołach na całym świecie, podstawowych, średnich. Jakoś nie mogę trafić na inną wersję tego zjawiska w programie szkoły podstawowej, gimnazjum czy liceum.

CO2 w zbiornikach wodnych powinno być podawane stale gdyż stabilizuje pH. Skoki pH nie są korzystne dla roślin a tym bardziej dla zwierząt w akwarium. Od pH wody zależy również tempo fotosyntezy czyli jest zakres pH w jakim rośliny prawidłowo przyswajają pierwiastki a w jakim zakresie pH fotosynteza hamuje.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Nawożenie macro i micro...

#23

Post autor: rhino »

ZuzAnnaNet pisze:CO2 w zbiornikach wodnych powinno być podawane stale gdyż stabilizuje pH.
W zbiornikach roślinnych może, w zbiornikach z organizmami wyższymi może prowadzić do nadmiaru CO2, a co się z tym wiąże do przyduchy.
Ciekawa opinia, jednak ja pozostanę przy tym co pisze Amano. Polecam uważne przeczytanie tego wywiadu, choćby po to by poznać argumenty innej strony.

http://www.aquadam.com.pl/Historia-pows ... ,0,332.htm
Ratel
Awatar użytkownika

Conrad
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 13, 2014 10:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Re: Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#24

Post autor: Conrad »

Hooltayos pisze:ZuzAnna ma trochę racji.
Kiedyś miałem roślinniaka nawet do 1,2W/L na T5
tak naprawdę "W" co określa? moc światła? BŁĄD! spożycie prądu :D
Lm są lepszym wyznacznikiem.
Przelicznik W/l miał sens jak wszyscy stosowali świetlówki tego samego rodzaju, dawne czasy. Łatwo można było to porównywać. Wszystko się zmieniło, jak na rynku pojawiły się źródła metalohalogenkowe, a później ledy, przed nami kolejne możliwości QD-LED, usłyszycie pewnie w najbliższych latach o tych źródłach. Świetlówki też miały kilka generacji, najpierw T12, później T8 , teraz T5 o średnicy 16mm. Porównywanie bez podawania szczegółów przestało mieć sens. Trzeba to robić z głową. Stąd ostatnio część akwarystów starają się podawać lm/l, a dopiero później porównywać W/l w celu sprawdzenia energooszczędności. Tylko dalej to problem, gdyż ledy pozwalają dowolnie dystrybuować światło, za pomocą soczewek. Świetlówki mają rozsył światła do okólny, i jak ktoś nie stosuje odbłyśnika aluminiowego, sporo strumienia światła (lm) traci bezpowrotnie. Dopiero wiedząc jaki jest rozsył światła w akwarium, jaki strumień, możemy powiedzieć ile tego światła tak naprawdę w akwarium jest. Tylko to nie koniec, bo pozostaje jeszcze sprawa spektrum światła ...

Na razie ważne, że większości rosną ładne rośliny (lub glony), bez względu na rodzaj światła ;)

ZuzAnnaNet
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pn lut 16, 2015 5:09 pm
Telefon: 6654.....
Lokalizacja: Warszawa, Stalowa Wola
Na imię mam: Renata
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#25

Post autor: ZuzAnnaNet »

Zgadzam się z Conrad'em a jeśli chodzi o Amano to trzeba wziąć pod uwagę też to, że zaczynał swą przygodę z akwarystyką ponad 50 lat temu gdy sprzętu jaki dziś mamy - mają tam to my jeszcze długo mieć nie będziemy. Pod kątem techniki jesteśmy na końcu odwłoka cywilizacji. No ale tak na marginesie pamiętam, że mojej mamy akwa 150l w latach 70 ubiegłego wieku zarastało pięknie a sprzęt no cóż dziś każdy by wyśmiał.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Nwożenie macro i micro...

#26

Post autor: rhino »

Przepraszam,
coś było z linkiem nie tak....
Obecnie poprawiony, i nie chodzi mi o technikę. Technikę ma dość prymitywną, chodzi mi o uwagi na temat podawania CO2.

http://www.aquadam.com.pl/Historia-pows ... ,0,332.htm
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#27

Post autor: Lech-u »

Rhino, nadal nie działa. Ciągle kieruje na jakąś stronę , gdzie nie ma artykułu...
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Nawożenia macro i micro...

#28

Post autor: rhino »

Cholera !

http://www.aquadam.com.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
wchodzimy do "NAC" (górne menu)
szukamy "WYWIADY I HISTORIE"
klikamy "Historia powstania systemu CO2"
i... uważnie czytamy :)
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nawożenie macro i micro - najlepsza pora dnia do podawania nawozów

#29

Post autor: Lech-u »

rhino pisze:hodzimy do "NAC" (górne menu)
szukamy "WYWIADY I HISTORIE"
klikamy "Historia powstania systemu CO2"
i... uważnie czytamy
\No to do tego artykułu prowadzi Twój poprzedni link. Czyli jest OK.

A może skopiuj ten artykuł i wklej go do postu (tylko podaj źródło, żeby nie było plagiatu).
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Nawożenie macro i micro...

#30

Post autor: rhino »

Chętnie, ale :
"Wszelkie treści na tej stronie chronione są prawem autorskim.
Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione."

Trzeba będzie zapytać.
Ratel
ODPOWIEDZ