Mikro a glony

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Mikro a glony

#1

Post autor: vladtepes79 »

Używam rozrobione mikro z akwarium-net
producent podaje dawkowanie 2 ml dziennie na 100l. No dobra, tylko na swojej stronie podaje, że cytuje:
"2 ml tego nawozu podniosą w akwarium 100 litrowym zawartość Fe o 0,047 ppm"
Idąc podstawową matematyką daje to 0,33 mg/l tygodniowo Fe i tu pojawił się problem w postaci glonów krasnali.
Głowiłem się co jest, bo reszta parametrów w normie: NO3-10, PO4-1, ph-7,2 kH - 13-15,
Rośliny pięknie rosły a glony jeszcze ładniej :cry:
CUD nastąpił jak zmniejszyłem MIKRO do dawkowania 3 razy w tygodniu co dało: 0,14 ppm
Glony ustąpiły i jest OK
Moje pytanie: czy to przypadek czy właśnie duża dawka (duża to może przesada) Fe powodowała rozwój glonów (jak wiem, dużo Fe to jedna z przyczyn glonów) Test pokazuje teraz ok. 0,06-0,08 Fe. Dodam, że nic innego nie zmieniłem w akwarium, czyli dawkowanie nawozów i CO2 oraz świecenie bez zmian.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Mikro a glony

#2

Post autor: rudy1986 »

Duzo zalezy jakie masz pH i GH, oraz ilosc podmienianej wody. Kranosrost lub stara wode np, oczywiscie zmiana systemu nawozenia tez mogla pomoc
Awatar użytkownika

Autor
vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Re: Mikro a glony

#3

Post autor: vladtepes79 »

rudy1986 pisze:Duzo zalezy jakie masz pH i GH, oraz ilosc podmienianej wody. Kranosrost lub stara wode np, oczywiscie zmiana systemu nawozenia tez mogla pomoc
pH 7,2 kH- 13-15 gH- 20-21, światło 0,7 W/l
podmieniam raz w tygodniu ok. 30%
Tak miałem cały czas i krasnali nie miałem, jak zacząłem używać to mikro to po jakimś czasie właśnie pojawiły się glony. Tak teraz dopiero policzyłem Fe w tym mikro i pomyślałem, że to właśnie zbyt duża zawartość Fe
Dziwi mnie tylko taki przepis producenta na dawkowanie tego nawozu. Używam ich soli i stwierdzam, że są bardzo dobre.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Mikro a glony

#4

Post autor: rudy1986 »

Przepis zawsze jest oogolniony i na kazde akwa jest inny. Zacznij dolewac osmoze a zobaczysz ze zejdz. Mozesz nie miec krasnali i nie miec a przyjdzie czas ze bedziesz mial i koniec

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

piterpan_tm
Gaduła
Posty: 168
Rejestracja: pt lip 08, 2011 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga PŁD
Na imię mam: Piotrek
Płeć:

Mikro a glony

#5

Post autor: piterpan_tm »

Zbyt duża zawartość Fe przy dość sporym oświetleniu u mnie zawsze powodowała wysyp kraśniaków. Mając jeszcze roślinniaka kilka tygodni ustawiałem optymalne stężenia, przy czym nie korzystałem z gotowych nawozów tylko sam mieszałem suche sole. Przedawkowane żelazo + światło daje takie właśnie efekty.
viewtopic.php?f=15&t=11339 102 Litry ziela + Furkatusy
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
viewtopic.php?f=15&t=30267 Słone wiadro 112L, przechowalnia :)
Awatar użytkownika

Autor
vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Re: Mikro a glony

#6

Post autor: vladtepes79 »

rudy1986 pisze:Przepis zawsze jest oogolniony i na kazde akwa jest inny. Zacznij dolewac osmoze a zobaczysz ze zejdz. Mozesz nie miec krasnali i nie miec a przyjdzie czas ze bedziesz mial i koniec

telefonotapatalkniete
Wiem, że wodę mam twardą, ale nie chce mi się bawić w osmozę. Przez prawie 7 lat leje kranówę i glonów nie miałem. Oczywiście pyłek na szybach się pojawiał, ale to nic strasznego. Teraz po zmniejszeniu dawek mikro krasnale nie rosną a to co zostało zostało wybite :D.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Mikro a glony

#7

Post autor: rudy1986 »

Zawsze mozesz obnizyc twardosc przez wymieniacze jonowe. Ale mozesz miec ze zwlaczysz krasnala i wroci:P osmoze tez mozesz kupic.

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Mikro a glony

#8

Post autor: fivb77 »

Krasnale są w wypadku dużej ilości żelaza i DOC, skoro ustawiłeś nawożenie tak, że przestały się pojawiać, to go nie zmieniaj i tyle :P
Awatar użytkownika

Autor
vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Re: Mikro a glony

#9

Post autor: vladtepes79 »

fivb77 pisze:Krasnale są w wypadku dużej ilości żelaza i DOC, skoro ustawiłeś nawożenie tak, że przestały się pojawiać, to go nie zmieniaj i tyle :P
tak zostawiam i będę obserwował, jak nastąpi nawrót glonów to będę Was prosił o rady :cool:
ODPOWIEDZ