Zapraszamy na comiesięczne spotkania warszawskich akwarystów i użytkowników FAWA.PL.
Szczegóły w wątku: kliknij!. Najbliższe spotkanie już... w sobotę, 13.01.2018.o o godzinie 17:00. Zapraszamy do PUBu Zielona Gęś koło Metro Pole Mokotowskie

Potas w akwarium roślinnym

Autor
crazyaqua
Bywalec
Na imię mam: Michal

Post autor: crazyaqua » pn wrz 12, 2016 11:43 am

Od dwóch lat mam akwarium roślinne i wszystko idzie w miarę OK :)

Ostatnio miałem okazję przekonać się, że lepsze jest wrogiem dobrego :)

Rośliny rosły mi dobrze - nawoziłem linią "Planta Gainer Micro/Macro". Do podmian używam wody z filtra RO mieszaną z kranówką. Postanowiłem więc jeszcze "polepszyć", kupiłem potas "Planta Gainer K+" i postanowiłem dolewać go do podmienianej wody zgodnie z zaleceniami producenta. Zacząłem tak robić i po dwóch podmianach wody zaczęło mi palić stożki wzrostu u rotal i dało się też we znaki dużemu hemianthusowi. Wnioskuję, że potas w podanej ilości zaburzył jakąś równowagę.

Pytanie nr 1: Na forach wyczytałem, że pomaga zwiększenie ilości magnezu, ale nie wiem czy coś kombinować, czy po prostu przestać dodawać dodatkowy potas i poczekać aż wszystko wróci do normy?

Pytanie nr 2: Do niedawna nie było dobrych testów na ilość potasu w akwariach słodkowodnych. Teraz widzę że są (np. tu: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/zoolek ... 18674.html" onclick="window.open(this.href);return false;). Czy taki test jest wiarygodny? Bo jeśli tak to myślę że rozwiązałby mi sporo problemów z utrzymaniem równowagi potasu.

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Moderator
Telefon: 501124489
Na imię mam: Marcin

Post autor: marcinzabki29 » pn wrz 12, 2016 12:54 pm

Używam takiego testu, nie jest to zbytnio skomplikowane.
Dobrze to ująłeś - lepsze jest wrogiem dobrego.
Ja bym nie kombinował, tylko podmienił większą ilość wody przy kolejnych podmianach.
Skoro było dobrze, to po co kombinować.
Na pewno potas znajduje się w dotychczasowych nawozach które podawałeś.
I zapewne w odpowiednich proporcjach - skoro tyle czasu było dobrze.
Pozdrawiam Marcin
240 litrów ogólne Większość Brzanki
240 litrów ogólne Głownie Tęczanki
90 litrów ogólne Głównie Limki Garbatki
30 kostka Wieloplamki
30 kostka Drobniczki Jednodniówki

Autor
crazyaqua
Bywalec
Na imię mam: Michal

Post autor: crazyaqua » śr wrz 21, 2016 3:04 pm

Kupiłem test i zgodnie z moimi przypuszczeniami, potasu jest ponad 25 ppm. Nie robiłem już testu wysokich stężeń bo w sumie nie ma znaczenia - muszę sprowadzić potas do poziomu poniżej 20 ppm.

-- Śr wrz 21, 2016 2:04 pm --

Nie robiłem żadnych dodatkowych podmian. W weekend podmieniłem około 80l wody (akwarium 200l). Po podmianie potas nadal powyżej 25 ppm. Dałem więcej magnezu i rośliny odblokowało. Już nie pali stożków, ale widać, że delikatniejsze rośliny jak rotale i duży hemianthus jeszcze trochę cierpią i mają małe listki przy stożkach.

Do tej pory ustabilizowałem u siebie nawożenie w taki sposób, że dodatkowego azotu nie podaję w ogóle (mam go zawsze pomiędzy 15 a 30 ppm). Fosfor utrzymuję na poziomie około 2ppm. Mieszankę mikro daję tak, żeby żelaza było między 0,2 - 0,4 ppm.

Z uwagi na utrzymujący się poziom azotu, nie daję całego kompleksu makro, tylko fosfor i magnez. No i coś poszło nie tak z potasem... Teraz przynajmniej jestem pewien że to potas, bo to jedyna rzecz którą zmieniałem. Kiedyś mi tak spaliło cały mały hemianthus - pozwijał się jak folia przyłożona do ognia. Tylko wtedy nie wiedziałem od czego, bo grzebałem przy wielu rzeczach na raz.

ODPOWIEDZ