Nawożenie "roślin mało wymagających" ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Nawożenie "roślin mało wymagających" ?

#1

Post autor: michal78 »

Witam, w niedawno uruchomionym zbiorniku 200 L (150x40x50) posiadam zestaw roślin powszechnie uchodzących za mało wymagające. Przyznam że w kwestii nawożenia jestem dość zielony. Zbiornik zalany 2 tyg temu jednak użyte do tego zostało 80L dojrzałej wody z poprzedniego mniejszego akwa oraz stare wkłady. Podłoże to zwykły piasek kwarcowy (sporo ryb dennych). Akwarium obsadzone roślinami w stopniu średnim (jeśli chodzi o ich ilość). Rośliny to żabienice, kryptokoryny, bacopa, ludwigia, anubias, moczarki, gałęzatki. Gatunki zatem z tych najpopularniejszych. W podłożu przy korzeniach każdej z nich zakopałem po jednej glinianej kulce nawozowej z wyciągiem z dżdżownicy kalifornijskiej. Poza tym codziennie podaję 2ml carbo w płynie na 100 L. Zbiornik nieprzerybiony ale ryb jest "raczej więcej niż mniej". Podmieniam 30% wody tygodniowo (wyłącznie woda z RO). GH mam w okolicach 8, PH- 7,2. Oświetlenie to 2x 24W LED 6500K, w najbliższym czasie prawdopodobnie dodam jeszcze 1x 13W LED. Filtr zewnętrzny eheim 2424 (gąbka + bio) + wewnętrzny sicce shark (gąbki). Pytanie czy powinienem coś jeszcze podawać w takim układzie (z nawozów) ? Obawiam się trochę plagi glonów którą miałem w poprzednim mniejszym akwa, a od której na razie udaje mi się ustrzec.
Ostatnio zmieniony wt gru 05, 2017 11:12 am przez michal78, łącznie zmieniany 4 razy.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Nawożenie "roślin mało wymagających" ?

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Mi wychodzi 300 l ;]
Na pewno bym się wstrzymał z nawożeniem, ale to ja.
Pewnie testy by coś więcej powiedziały.
Troszkę szkoda, że nie dałeś nic pod piach, chociażby zwykłą ziemię.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Nawożenie "roślin mało wymagających" ?

#3

Post autor: michal78 »

Sorry , 100x40x50 miało być ;)
Dodano do tego postu po 7 dniach 11 godzinach 6 minutach 5 sekundach
Dokupiłem kilka brakujących testów i zrobiłem dziś generalne badanie paramentrów wody :

GH 8
KH 5
pH 7,5 (trochę słabo ale nie mam już siły z tym walczyć, w 90tce podawałem aquacid aby nieco zbić pH , po 3 dniach wracało do starej wartości)
CO2 4,7 (jak wynika ze wzoru zależności między między KH a pH)
FE 0
PO4 0
NO2 0
NO3 0
NH3 0

Ekspertem nie jestem ale na tyle na ile wiem wynika z tego że w akwarium nie ma szkodliwych dla ryb substancji ale... jest też chyba dość jałowe ?
Zerowe NO3, FE PO4 oraz bardzo niskie stężenie CO2 to chyba sytuacja dość głodowa dla roślin (nawet tych małowymagających jak moje) do tego podłoże również mam w końcu dość jałowe. Czy w tej sytuacji nie powinienem jednak rozważyć nawożenia ? Czytałem dobre opinie na temat PG Classic. I przyznam szczerze że dziś nawet je zakupiłem , chociaż jeszcze nie podałem. Obawiam się jednak trochę zachwianiem parametrami wody, mam też obawy co do glonów których na ten moment nadal nie mam wcale (co chyba również potwierdza ową jałowość), w poprzedniej 90tce stanowiły spory problem.
_________________
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
ODPOWIEDZ